Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bitkoin stalna diskusija

[es] :: Cryptocoins :: Bitkoin stalna diskusija
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 439058 | Odgovora: 3314 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VirtualPoP
VirtualPoP

Član broj: 87655
Poruke: 123
*.adsl.eunet.rs.



+24 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija29.01.2018. u 23:58 - pre 75 meseci
Porez da. Zakon o kriptu da. Kriminalizacija ne. Podrzavam svaki korak ka legitimnosti i smatram ko ima prihod bez obzira na osnov treba da plati pores, to je zakonska obaveza i patriotski cin. E sad je druga stvar sto smo mi propala drzava i sto kapiramo sopstvenu drzavu kao neprijatelja koji hoce da nas opeljesi za tesko stecene pare. To je tekovina vremena u kojima smo ziveli prethodnih decenija. Dakle porez prvo da plate krupni, pa onda buranija.
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
ns1648.ztomy.com.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 08:15 - pre 75 meseci
Citat:
pctel:
Da bi dao svom mladjem bratu 100 evra za rodjendan, prethodno je neko morao da ih zaradi, znaci da plati barem 60 evra poreza i doprinosa.


E ali meni sad nesto nije jasno. Recimo ja radim, zaradim 100 evra, platim porez na njih, i onda za njih kupim recimo 0.1 ETH. pctel ti kazes da ja kad budem vrsio transakciju (recimo poklonih ih ili odem na pijacu i kupim paradajz) treba opet da platim porez? Pa zasto kad sam vec platio porez na zaradjenih 100 evra...

Sa druge strane recimo da se dogovorim da primam kripto u fakturi (po nasem zakonu mi mozemo fakturisati robu - u sta spada i kripto, kao i recimo zlato). Opet uzmem i uredno platim porez na njih. Jel to znaci da cu opet morati da platim neki porez kad ih budem koristio? Ne razumem...

Slucaj broj tri - recimo uzmem i kupim na internetu igru/film/aplikaciju/domen i platim je kriptovalutom. Da li opet krsim neki zakon?

Ako moze neko ko se razume u ove zakone da nam ih protumaci bio bih mu vrlo zahvalan :)
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.ip.telfort.nl.



+7173 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 08:48 - pre 75 meseci
Citat:
brux002
E ali meni sad nesto nije jasno. Recimo ja radim, zaradim 100 evra, platim porez na njih, i onda za njih kupim recimo 0.1 ETH. pctel ti kazes da ja kad budem vrsio transakciju (recimo poklonih ih ili odem na pijacu i kupim paradajz) treba opet da platim porez? Pa zasto kad sam vec platio porez na zaradjenih 100 evra...


To zavisi od konkretnog poreskog sistema gde si poreski obveznik.

Neki poreski sistemi imaju koncept poreza na kapitalnu dobit i traze da se plati porez ako postoji pozitivna razlika u ceni kupljene pa prodate investicije. Obrazlozenje je da si napravio profit i drzava trazi svoj % od tog profita. Mogu postojati i razna oslobadjanja i olaksice, u svakom slucaju stvar je obicno dovoljno komplikovana da se za vrece pare isplati angazovati eksperta.

Da li kripto valuta podleze takvom tretmanu, to moras pitati poresku upravu gde placas porez.

Citat:

Sa druge strane recimo da se dogovorim da primam kripto u fakturi (po nasem zakonu mi mozemo fakturisati robu - u sta spada i kripto, kao i recimo zlato). Opet uzmem i uredno platim porez na njih. Jel to znaci da cu opet morati da platim neki porez kad ih budem koristio? Ne razumem...


Opet, zavisi od poreskog sistema. U nekim sistemima, bar teoretski, moras da placas cak i ako ti samo "stoje": neki poreski sistemi imaju i koncept poreza na imovinu gde ti godisnje traze da platis fiksni % na osnovu procenjene vrednosti imovine.

Ista prica kao i za prvi odgovor, da li je kriptovaluta imovina za poresku? Pitaj ih.

Da li se placa porez na imovinu u tvom poreskom sistemu? Pitaj.

Da li ces placati porez i kad budes koristio "kriptovalutu"? Mozda ako dolazi do promene u novac i ako drzava ustanovi da si napravio profit.

Najbolje je da pitas poreskog eksperta ili poresko.

U svakom slucaju, cela ta stvar ce se menjati verovatno iz godine u godinu (a mozda i cesce) pa je najbolje da budes aktivno informisan ako zelis time da se bavis u vecem obimu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 09:37 - pre 75 meseci
Poljoprivrednici placaju neki pausalni porez i doprinose, tipa 1000 evra godisnje, ili neki od njih ne placaju ali tamo u kompjuteru poreske uprave stoji da duguju i drzava moze resiti da im koliko sutra oduzme imovinu i namiri dug. Mozda za pocetak da se odredi isti takav pausalni porez za rudarenje i trgovinu kriptovalutama - plati burazeru 1.000 evra godisnje i rudari koliko hoces, a ako ti neko ukrade od tih para se finansira policajac koji ce da dodje da napravi zapisnik i sve drugo sto dolazi posle toga. Ja postujem anarhiste koji su totalno protiv institucija drzave, znaci nema policije kad ti se nesto ukrade, nema bolnice kad se razbolis, nema vatrogasaca ako ti neko zapali kucu, ali ti si se ukopao negde na pola puta - protivis se anarhiji kada i zalazes za totalnu centralizaciju kada drzava treba nesto da uradi za tebe, a zalazes se za anarhiju kada treba da das licni doprinos tome? Takva ideologija je neodrziva, sto je i razlog da anarhisticko drustveno uredjenje nigde nije dugo funkcionissalo niti dozivelo prosperitet.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 09:53 - pre 75 meseci
Citat:
brux002:
E ali meni sad nesto nije jasno. Recimo ja radim, zaradim 100 evra, platim porez na njih, i onda za njih kupim recimo 0.1 ETH. pctel ti kazes da ja kad budem vrsio transakciju (recimo poklonih ih ili odem na pijacu i kupim paradajz) treba opet da platim porez? Pa zasto kad sam vec platio porez na zaradjenih 100 evra...
Pa i ako odes u Maxi i kupis krompire, videces na fiskalnom da si opet platio porez... Na pijaci si isto posredno platio, onaj poljoprivrednik sto prodaje ej u njihovu cenu uracunao deo svog mesecnog poreza i doprinosa. Taj tvoj ETH nema tretman valute vec robe, znaci isto kao ako se ja bavim trgovinom racunarskim hardverom, pa kupim graficku karticu i prodam je tebi po visoj ceni, ja drzavi dugujem neki porez, onda zasto bi za tebe bilo drugacije? Belorusija je prva drzava koja je to do detalja regulisala, i konstatovala je da joj je mnogo komplikovano da prati po kojoj si ceni kupio svoj ETH, a po kojoj prodao, pa da izracuna razliku, pa da vidi kolko je 20% od te razlike i toliko ti naplati kao porez. Mnogo je jednostavnije da konstatuje samo postojanje transakcije i to ti naplati 1%. I to samo gde se pojavljuje tradicionalni novac na jednoj od strana, a posle kad imas kripto menjaj za drugi kripto do besvesti, milion puta ako hoces, ili kupuj filmove i igrice, sve dok nema konverzije u tradicionalni novac to je neoporezivo. Za rudarenje se isto prijavis, platis neku pausalnu taksu i legalan si. Znaci, jedina drzava koja je to regulisala je napravila tako da se oporezuje sticanje (bilo rudarenje ili kupovina) a posle sama potrosnja nije posebno oporeziva (prodavnica se oporezuje kako se oporezuje).

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
ns1648.ztomy.com.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 09:56 - pre 75 meseci
Citat:
pctel Mozda za pocetak da se odredi isti takav pausalni porez za rudarenje i trgovinu kriptovalutama - plati burazeru 1.000 evra godisnje i rudari koliko hoces


Ovo cak i nije losa ideja, ja bih je potpuno podrzao :)

Samo ima jedan problem - kako pronaci sve one koji kopaju kripto? Recimo naslucujem da nasi politicari imaju pune podrume racunara koji kopaju danonocno. Nesto imam utisak da ce svi oni da prodju bez placanja ovoga...

Da se razumemo - nisam ja anarhista, ja sam samo za to da:

- zakon bude jednak za sve
- drzava ne kontrolise novac i da nema moc da utice na njega (stampanjem istog i izazivanjem inflacija)

Ako cemo da pricamo o drustvenom uredjenju ja sam kompletno za slobodno trziste, jak socijalni program i progresivno oporezivanje iz kog bi se finansiralo obrazovanje, zdravstvo, koje bi bilo besplatno za sve... (Skandinavske zemlje, Australija, Kanada,...)

A sve dok ja za moj porez dobijem rupe na putevima, gledam kradju na svim nivoima u drzavnom vrhu i dok moram da placam privatnog doktora (pored zdravstvenog doprinosa koji placam!) svaki put kad se razbolim da bih dobio iole kvalitetnu uslugu ne osecam ikakvu duznost prema "drzavi" Srbiji.

[EDIT]

Slazem se da je Lukasenko to sjajno regulisao! Naklon do poda za Belorusiju!

Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 10:13 - pre 75 meseci
Citat:
Samo ima jedan problem - kako pronaci sve one koji kopaju kripto?

Isto kao sto ce pronaci i one koji diluju drogu, na neke ce slucajno naleteti prilikom neke desete kontrole, neke ce neko prijaviti, a neki ce uspeti da se provuku neuhvaceni. Naprimer, ti posumnjas da se u nekom podrumu vrsi ilegalno rudarenje, dojavis policiji anonimno da si tamo video bombu, policija dodje i konsnatuje ilegalnu proizvodnju... Meni je to sa bombom genjalna fora kad treba da se upadne u privatnu svojinu za koji postoje tek male indicije da tamo ima neceg ilegalnog :D
Pa ako nadjes nesto super, a ako ne nadjes - lazna dojava, opet super.

Citat:
A sve dok ja za moj porez dobijem rupe na putevima, gledam kradju na svim nivoima u drzavnom vrhu i dok moram da placam privatnog doktora (pored zdravstvenog doprinosa koji placam!) svaki put kad se razbolim da bih dobio iole kvalitetnu uslugu ne osecam ikakvu duznost prema "drzavi" Srbiji.

Smatram da je to proporcionalno nasoj nespremnosti da drzavne neprijatelje prijavljujemo, a svako ko izbegava placanje poreza je drzavni neprijatelj. U Nemackoj ce svako prijaviti utaju poreza i oni nemaju rupe na putevima, kod nas nece pa imamo. Ako ti vidis mene da utajuejm porez i neces da budes drukara, onda ni ja necu da budem magarac pa da taj porez platim, bolje mi je da ga zadrzim u dzepu. Kad se izmeni svest naroda i svi krenemo u opstenarodnu borbu prijavljivanja drzavnih neprijatelja, ubrzo ce nestati i rupe na putevima. Medjutim, kad je bila ona akcija prijavi komsiju, vecina nas je smatrala da nije u redu prijaviti komsiju koji ne stampa fiskalni isecak. Dok je tako, bice i rupa, kad resimo problem rupa u sopstvenim glavama, resicemo i problem rupa na putevima.

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 10:15 - pre 75 meseci
A lazna dojava policiji, to nije kaznjivo?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 10:18 - pre 75 meseci
Nego, ovo mi se mota po glavi poslednjih dana:
Citat:
brux002:
- drzava ne kontrolise novac i da nema moc da utice na njega (stampanjem istog i izazivanjem inflacija)

Zar nije rudarenje isto sto i stampanje novca i izazivanje inflacije? Zbog cega je bolje da ja, ti i VirtualPop stampamo novac i stavljamo ga u svoj novcanik, nego da to radi drzava?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 10:21 - pre 75 meseci
Citat:
bojan_bozovic:
A lazna dojava policiji, to nije kaznjivo? :)

Pa i kompletna narodnooslobodilacka borba je bila ilegalna i kaznjiva, pa su i mnogi stradali zbog tih ilegalnih aktivnosti, ali zar visi cilj nije vredan opasnosti i eventualnog licnog zrtvovanja za bolje sutra?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 10:25 - pre 75 meseci
@pctel

Onda se zrtvuj, u narodnooslobodilacku borbu, protiv Bitcoina!
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
ns1648.ztomy.com.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 10:34 - pre 75 meseci
Citat:
pctel:
Nego, ovo mi se mota po glavi poslednjih dana:
Citat:
brux002:
- drzava ne kontrolise novac i da nema moc da utice na njega (stampanjem istog i izazivanjem inflacija)

Zar nije rudarenje isto sto i stampanje novca i izazivanje inflacije? Zbog cega je bolje da ja, ti i VirtualPop stampamo novac i stavljamo ga u svoj novcanik, nego da to radi drzava?


Nije isto jer su ti za rudarenje potrebni mnogo veci resursi nego za stampanje novca. Da bi rudario treba ti:

- znanje
- jak racunar
- struja
- vreme

U sustini ti rudarenjem pretvaras vreme & fiat valutu (sa kojom kupujes hardver i struju) u kripto-valutu. To je demokratski nacin da svako moze da dodje do kriptovalute bez da mora da trazi nekog da mu je proda/pokloni.

Druga velika razlika je da to moze da radi svako - znaci niko nema monopol kao drzava kod fiata.

Jer pazi ti taj novac moras nekako stvoriti, nece nam pasti sa neba. Imas 2 nacina - da to moze da uradi 1 entitet ili da to mogu da rade svi entiteti.
Ako ti znas neki treci nacin - I'm all ears :)
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 10:53 - pre 75 meseci
Sve ja to razumem, nego to nije odgovor na pitanje - zbog cega je bolje da ti i ja radimo stampanje novca i da isti stavljamo u svoj dzep, nego da to uradi drzava i da isti stavi u budzet, gde ce biti na raspolaganju i onima koji nemaju resurse koje imamo ja i ti (znanje, jak racunar, struju i vreme)? Zar nije prepustanje monopola nad stampanjem novca odredjenom drustvenom sloju kom pripadamo ja i ti, naustrb nizih drustvenih slojeva nekako nepravedno? Nama sigurno licno u ovom trenutku odgovara da se stvari tako organizuju - da novac pripada najjacima, najsposobnijima, najpametnijima i najbogatijima, umesto bespomocnima, bolesnima, neobrazovanima i ugrozenima, ali da li je to drustveno odgovorno razmisljanje?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
ns1648.ztomy.com.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 11:02 - pre 75 meseci
Izvlacis zakljucak iz premise sa kojom se ne slazem pa ne mogu ni da se slozim sa zakljuckom...

Citat:
zbog cega je bolje da ti i ja radimo stampanje novca


Ponavljam - rudarenje nije stampanje novca. Drzava novac pravi iz vazduha, rudari menjaju postojece resurse za kripto. Nije isto.

Kazes da ga drzava stavi na raspolaganje ali ona taj novac ne poklanja ljudima. Ona ga dobije za dzabe (tacnije opljacka druge koji imaju tu valutu u dzepu) pa ga menja za resurse (materijalnu robu, usluge...). Jel to fer po tebi?

Sa druge strane ako je neko nesposoban da dodje do kripto rudarenjem, uvek moze da radi, zaradi i dobije platu u istom (ili dobije fiat platu i onda zameni za kripto). Ako je nesposoban za rad onda dolazimo do socijalnog programa koji ce ga zbrinuti (koji finansiraju sposobni preko poreza).

[Ovu poruku je menjao brux002 dana 30.01.2018. u 12:15 GMT+1]
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.ip.telfort.nl.



+7173 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 11:53 - pre 75 meseci
Citat:
brux002
Drzava novac pravi iz vazduha, rudari menjaju postojece resurse za kripto. Nije isto


Nije isto, zato sto kripto "valute" ovakve kakve su sad uopste nisu novac vec investicija visoko rizicnih karakteristika i jos po nesto*

Sto je savrseno OK (visok rizik ali potencijalno i visok profit) sve dok ljudi nisu dovedeni u zabludu od strane prodavaca doticnih investicija ili dok ulazu svoje resurse u "rudarenje" a ne tudje pare bez da vlasnici tudjih para nisu informisani o cemu se tacno radi.

(*) A, da - i podoban metod za prodaju nekih tipova robe na crnom internet trzistu gde inace "obicne" metode placanja nisu pozeljne.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 12:04 - pre 75 meseci
Citat:
brux002:
Ponavljam - rudarenje nije stampanje novca. Drzava novac pravi iz vazduha, rudari menjaju postojece resurse za kripto. Nije isto.

Ne bih se bas slozio. Drzava po toj logici isto tako menja resurse (habanje veoma skupih masina, mastilo, papir, struja, znanje) za novac. Ili ako se sve to zanemari, onda i jedni i drugi prave iz vazduha, ne vidim bitnu razliku. Ne postoji nijedan resurs koji se tokom rudarenja koristi, a tokom stampanja novca ne koristi u manjoj ili vecoj meri. Da li se legitimitet drzavnog novca povecava ako se u stamparsku masinu ugradi manje efikasan motor koji rasipa energiju i osim novca proizvodi i mnogo toplote?!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 12:40 - pre 75 meseci
Citat:
brux002:
Kazes da ga drzava stavi na raspolaganje ali ona taj novac ne poklanja ljudima. Ona ga dobije za dzabe (tacnije opljacka druge koji imaju tu valutu u dzepu) pa ga menja za resurse (materijalnu robu, usluge...). Jel to fer po tebi?

Ostavi se sad pljackanja, daj da se drzimo teme - stampanja. Ja mislim upravo suprotno - odstampan novac se stavlja u budzet i uglavnom sluzi da se poklanja ljudima. Sagradi se bolnica, sta je to nego poklanjanje novca obicnim ljudima, drzavni vrh se ionko leci u inostranstvu. Plate uciteljima i nastavnicima isto, poklon obicnim ljudima, jer politicari uglavnom svoju decu skoluju u inostranstvu. Putevi, semafori, pesacki prelazi, septicke jame? Socijalna pomoc? To je po mom misljenu mnogo vise fer nego da po nekom kriterijumu odabrani pojedinci stampaju novac i stavljaju u svoj dzep da bi ga posle trosili na tehniku/putovanja/alkohol/drogu/kurve/automobile/nekretnine...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
ns1648.ztomy.com.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 13:12 - pre 75 meseci
Citat:
Ostavi se sad pljackanja, daj da se drzimo teme - stampanja


Ne mozemo ova dva razdvajati jer stampanje fiat novca === pljackanje.

Citat:
Plate uciteljima i nastavnicima isto, poklon obicnim ljudima


To nije poklon vec to (sposobni) ljudi finansiraju iz svog poreza. Kad drzava opljacka novac stampanjem i inflacijom uglavnom ga upotrebljava za svoje potrebe (recimo Sloba je finansirao rat 90tih od toga).

Citat:
odabrani pojedinci


Niko nije odabran, svako moze da dodje do kripto na vise nacina, to je i njegova lepota. Recimo manji trud treba da ulozis da dodjes do kripto nego do vecine fiat novca na svetu.

Citat:
Drzava po toj logici isto tako menja resurse (habanje veoma skupih masina, mastilo, papir, struja, znanje) za novac


Ukupna kolicina potrosenih resursa u stampanju novca jednaka ukupnoj kolicini potrosene za rudarenje kripto? Mora da se salis :)

Citat:
Ili ako se sve to zanemari, onda i jedni i drugi prave iz vazduha, ne vidim bitnu razliku


Agree to disagree :)
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 15:11 - pre 75 meseci
Citat:
Ne mozemo ova dva razdvajati jer stampanje fiat novca === pljackanje.

Taman koliko i rudarenje - i jedno i drugo umanjuje vrednost postojecim imaocima.

Citat:
...iz svog poreza...

Ok, mozemo da ukljucimo porez u pricu o stampanju/rudarenju novca i svim dobrim i losim posledicama tog konkretnog postupka. Stampanje novca se malo lepse naziva primarna emisija, a jos lepse deficitarno finansiranje, sto znaci da se time potkrpi ono za sta se nije prikupilo dovoljno porezom. E, sad ti meni objasni koja ideja ti je simpaticnija - povecati porez kako bi se prikupilo za sve sto treba ili stampati novac pa tako popuniti nedostajuce?!

Samo komplikujemo pricu uvodjenjem javnih prihoda i rashoda, ali dobro ako insistiras - ubedljivo najveci javni rashod su penzije. Da li je postenije kad se novac stampa/rudari da bi bio dat nemocnim, starim i bolesnim, ili treba da ga uzmemo ti i ja, najjaci muzjaci u krdu?

Citat:
Niko nije odabran, svako moze da dodje do kripto na vise nacina, to je i njegova lepota.

Voleo bih da te gledam dok isto ovo objasnjavas nekom penzioneru dok ceka ispred poste svoju minimalnu penziju ili jos bolje nekom ko zivi u kuci od kartona. Lepota kripta je sto najjacima u krdu (ne fizicki najjacim nego po kripto kriterijumima najjacim) pripada sve, a slabima i nemocnima nista. Lepota kripta je u tome sto omogucava da se svako poslovanje obavi anonimno, sto znaci bez placanja poreza, a sto znaci veci deo kolaca za kripto-alfa-muzjake, a apsolutno nista za ugrozene. Ja razumem kriptosimpatizere koji su anarhisti, znaci ljudi kojima je sasvim ok da najjacim muzjacima u krdu pripada sve, a ostalima nista. Ali ne razumem kripto simpatizere koji nisu anarhisti i koji pricaju o nekoj socijalnoj pravdi.

Citat:
Ukupna kolicina potrosenih resursa u stampanju novca jednaka ukupnoj kolicini potrosene za rudarenje kripto? Mora da se salis :)

Ja licno mislim da nije jednaka, mada je neko ovde nedavno na ovom forumu tvrdio da je to prilicno uporedivo kad sam kritikovao zasto kripto sagoreva tako mnogo uglja i unistava vazduh koji disemo svi mi, znaci i oni koji od kripta nemaju nikakve koristi. Bilo kako bilo, nije problem da ona strana za koju smatras da trosi manje energije uveca svoju potrosnju uvodjenjem manje efikasnih i energetski zahtevnijih procedura stampanja/rudarenja, cime bismo taj problem nejednakosti prevazisli, zar ne?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
ns1648.ztomy.com.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Bitkoin stalna diskusija30.01.2018. u 16:51 - pre 75 meseci
Citat:
Voleo bih da te gledam dok isto ovo objasnjavas nekom penzioneru dok ceka ispred poste svoju minimalnu penziju


Penzioner je imao ceo svoj zivot da zaradi sebi za penziju, nije moja/tvoja/nicija obaveza da zaradjujem njegovu penziju. Niko mu nije kriv ako je nije zaradio. Zato postoji socijalna pomoc ako je u problemu koja se finansira iz poreza.

Takodje niko nije kriv sto kripto nije postojao u vreme kad je taj penzioner bio sposoban. To je sad kao zaliti za penzionerima sto programiranje nije postojalo u njihovo vreme pa sad jadni oni sto nisu imali mogucnost da se bave tim poslom i lepo zarade...

Citat:
Ja licno mislim da nije jednaka, mada je neko ovde nedavno na ovom forumu tvrdio da je to prilicno uporedivo kad sam kritikovao zasto kripto sagoreva tako mnogo uglja i unistava vazduh koji disemo svi mi, znaci i oni koji od kripta nemaju nikakve koristi.


Ja sam bio taj koji je to rekao ali sam rekao da je celokupna infraskruktura oko fiat novca ta koja trosi enormno vise resursa od rudarenja kripto. Stampanje novca je tu samo 0.0001 promil od potrosnje resursa oko fiata. I kao takva naravno da je 0.01 promil od potrosnje resursa oko rudarenja.

Kripto-alfa-muzjaci (svidja mi se ovo :) ) poput mene uopste ne beze od placanja poreza, samo beze od toga da im sudbinu kroje neki tamo gore pastiri (centralne drzavne banke), tj da se otrgnu iz krda i prestanu da budu clanovi stada :)

Ne mogu da se frljam sa tim strucnim ekonomskim izrazima jer ih ne znam a ionako mislim da postoje da bi bankari zakomplikovali recnik i ekonomiju zamaskirali kao veoma slozenu nauku da bi lakse pljackali ljude.
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

[es] :: Cryptocoins :: Bitkoin stalna diskusija
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 439058 | Odgovora: 3314 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.