Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 4%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 345749 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.08.2018. u 10:32 - pre 69 meseci
LibreOffice otvara pdf za editovanje ako se ne varam.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.08.2018. u 11:05 - pre 69 meseci
Ali je beskoristan....

edit: Nista ovaj win program pdf xchange radi posao, ukoliko ne blokiraju tu f-ju nakon nekog vremena...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.08.2018. u 11:08 - pre 69 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Ali je beskoristan....

edit: Nista ovaj win program pdf xchange radi posao, ukoliko ne blokiraju tu f-ju nakon nekog vremena...

Tražio si free program, što ovaj PDF Xchange očigledno nije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.08.2018. u 13:40 - pre 69 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ali je beskoristan....
Ako ti je pdf editor potreban za neke ozbiljnije potrebe, za komplikovane dokumente, otvori malo novčanik. ;) Meni je LO odradio par sitnih promena bez greške.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.08.2018. u 15:22 - pre 69 meseci
Nego jel LO moze da pravi pdf iz dokumenata a da to na nesto lici? Mogu da otvorim novcanik ali mi malo bez veze da nema tu osnovnu funckionalnost...
Imam neke dokumente, malo komplikovanije u pdf formatu koje bih povremeno edititovao ali kad otvorim u LO to ni na sta ne lici, nema blage veze sa onim kako treba da izgleda.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.08.2018. u 16:40 - pre 69 meseci
Pa mislio sam da otvoriš novčanik za neki koji se plaća i koji provereno dobro radi. LO je fraj pa je on u drugoj priči. Nisam probao neke komplikovanije pdf fajlove, ono što jesam je bilo pristojno. Daj neki takav da vidim kako koji program radi.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.08.2018. u 16:50 - pre 69 meseci
Imaš Office365. Radi na GNU/Linux sistemima i FF-u i Chrome-u.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.17



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%06.08.2018. u 17:59 - pre 69 meseci
Vec placam. Mislio sam da najdem neki free program da ne moram da placam kad god mi ta usluga treba...
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
89.249.64.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2018. u 21:01 - pre 69 meseci
Čitam da će Asus neke modele laptopova isporučivati sa Endless OS-om. Ko ne zna, to je teletabis OS baziran na Debianu. Pravljen je da podseća na teblete, tj. nešto kao Chrome OS ili Windows RT. Naravno, podrazumevni i/ili preporučeni programi su Chrome, Youtube, WhatsApp, Facebook, Twitter, Skype, Spotify, Gmail...

https://distrowatch.com/images/cgfjoewdlbc/endlessos.png

Ne znam kakav će uspeh imati, ali je očigledno da Asus smatra da prosečnog PC korisnika ne zanimaju FOSS, GNU, GPL, Stalman i mir u svetu, već da na računaru radi ono što želi na najlakši mogući način
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.08.2018. u 00:23 - pre 69 meseci
Prvo, po tome što si napisao, ASUS se oslanja na FOSS, GNU, GPL, Stallmana i mir u svetu. Drugo, ko ne želi da omogući svojim korisnicima da rade ono što žele na najlakši moguć način?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.212.170.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.08.2018. u 05:43 - pre 69 meseci
Nisam znao sa je MS prebacio Skype na GPL? Jer to je ono što prosečan korisnik želi, a retko koji distro ima (Get) Skype na desktopu. I Google Chrome isto? Pošto 2/3 korisnika koristi Chrome, a ja nijedan drugi distro nisam video da dolazi sa njim, Pa ovaj EndlessOS izgleda isto kao i Trisquel. Dalje, pre par godina kada je Canonical ubacio Amazon search u Ubuntu, pola zajednice je skočilo na njih zbog toga i "morali" su da izbace tu opciju. Iako prosečan korisnik koristi Amazon. A ovde je Google search preko pola ekra/na i to je u redu. Slično je i sa anonimnim prikupljanjem podataka o hardveru, gde je Canonical pod pritiskom prešao na opt-in, a ovde je u redu da bude opt-out.

Tako da je odgovor na tvoje pitanje - većina linux zajednice ne želi da omogući korisnicima da rade ono što žele na najlakši mogući način. Ili jednostavno ne žele da imaju korisnike. Mada ne znam koja je onda svrha all-round PC OS-a koji nije namenjen PC korisnicima? Kome je onda namenjen? To me podseća na onu šalu: "Reno 4 je bio odličan auto. Jedino što nije dobar za duge vožnje. A ni za kraće."
 
Odgovor na temu

revlo

Član broj: 338032
Poruke: 178
*.dynamic.vipmobile.rs.



+44 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.08.2018. u 13:05 - pre 69 meseci
Koliko vidim .pdf je odavno promenio svrhu svog postojanja. Početna ideja je bila da samo korisnici sa licencom i digitalnim potpisom mogu kreirati .pdf i onda je to verodostojni dokument kao novcanica na primer, i tacno se zna poreklo, vlasnik itd... a sad? Svako moze da napravi pdf i svako da edituje. Ali ok. Secam se kad je postojala prica o smart karticama, kasnije je to preslovljeno u "licna karta" pa opet nema neke vece digitalne primene. Prvo ne znam ni gde mogu da se kupe citaci licnih karti, ali verovatno ima... ali opet upotreba je skoro neostvarena, nema sajta koji bi prihvatio takav nacin logovanja i identifikacije... bar koliko ja znam...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.08.2018. u 14:22 - pre 69 meseci
Space Beer,

Hajde da prebrojimo koliko ima vlasničkih, a koliko slobodnih komponenti? Šta podiže taj OS?

To što je prikupljanje podataka opt-out svakako nije u interesu korisnika, već u interesu profita.

Ko bre hoće Amazon pretragu? Proveri koliko je koji search engine koliko zastupljen i koliko korisnika želi Amazon.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.08.2018. u 15:29 - pre 69 meseci
Taman sam hteo da pitam za ono drugo, otkud da hromiranog koristi 2/3 korisnika? Pa ogroman broj i ne ume da promeni nego koristi IE ili Edge. ;) Ili misliš na Linux korisnike? Mada ni tu ne verujem u razlomak.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
89.216.105.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.08.2018. u 17:35 - pre 69 meseci
Među svim PC korisnicima. Kaže ista ona statistika koja kaže da je linux na 2%
Link

A stigli su dotle tako što su, između ostalog, uvaljivali svoj browser uz svaku moguću instalaciju drugih programa (npr. Adobe Flash)

@Nedeljko
Ne prikupljaju se podaci o korisniku, već o uređaju. Bez ikakve povezanosti sa korisnikom. Ne znam da li je u interesu profita, ali znam da linux korisnici često kukaju kako im ne radi wifi, touchpad, Fn tasteri, dodatni tasteri na mišu, web kamera, kako OS nije prilagođen high DPI ekranima... A sa druge strane im ne pada na pamet da pomognu zajednici koja im daje besplatan OS. Ili očekuju da će developeri i testeri čitati baš svaku temu na svakom forumu gde se kuka o hardveru i tako prikupljati potrebne informacije.

Proveri koliko se on-line kupovina izvrši preko Amazona u poređenju sa drugim servisima. Ljudi koriste Amazon kada kupuju haljine, grafičke karte, šatore, usisivače, knjige, igre itd. Sasvim je logično da im olakšaš pretragu i kupovinu i tako privučeš određenu grupu korisnika. Takođe, oni koji ne koriste Amazon, mogu bez problema da ugase tu opciju u podešavanjima.

Nema potrebe da se broji bilo šta. Već sam govorio više puta - korisnike ne zanima FOSS. Korisnike zanimaju Office, Facebook, Google, Youtube, Candy crash saga, španske serije... Ko im olakša pristup tim servisima, imaće lidersku poziciju. Za sada su to Windows i Android

Ne znam kakva je danas politika MS-a i šta dozvoljava da se pakuje uz OEM licence, ali vidim da niko ništa ne nudi osim bloat-a. I to je jedini način da privučeš prosečnog korisnika na linux desktop OS - daj mu ISTO ono što koristi na Windowsu i Androidu, a ne alternativu za koju nikada nije čuo. To su Asus i EndlessOS developeri shvatili. Zna to i Canonical, ali pošto će svaki njihov potez privuči znatno veću pažnju, nemaju tu slobodu. Mada mi se čini da su zbog želje da udovolje linux zajednici više korisnika izgubili nego što su dobili.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.08.2018. u 19:01 - pre 69 meseci
Ma imam ja mišljenje o statistici pa mi ne ide u glavu da se hromitani toliko koristi na kompu. Ajde za tablet ili mobilni, android i hromirani su rođaci i idu zajedno. Meni bi bilo logičnije da IE i Edge vode jer mislim da 80% windows korisnika i ne ume da instalira browser ili bilo šta što nije fb ili vajber. Mada im i to instalira komšijin mali.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.08.2018. u 19:19 - pre 69 meseci
A šta je komplikovano da instaliraš Chrome?
Preuzmeš neki Windows program, ne primetiš ili ne razumeš kvačicu koja je čekirana da instaliraš i Chrome, i dok si rekao "keks", eto ti instaliranog Chrome-a i podešenog da bude default browser. U toku instalacije (next next yes OK) ili na kraju traži da uveze bookmarks/favorites, i to je to. Više posla ima otkucati ovu poruku nego instalirati Chrome.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.08.2018. u 19:40 - pre 69 meseci
Dobro, ti znaš ali nisam ni mislio na tebe.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.08.2018. u 21:35 - pre 69 meseci
Ma ja znam kao da NE INSTALIRAM Chrome.
Instalirati ga može svaka... Svaki korisnik računara. Čak i ako ne želi!
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
*.



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%21.08.2018. u 06:35 - pre 69 meseci
Kod mene u firmi preko 80% ljudi koristi Chrome. Iako posao nema veze sa vebom i skroz je svejedno ko šta koristi. Ali prva stvar koju neko uradi kada sedne za svoj PC, jeste da instalira Chrome. Ne znam zašto je to tako, jer je po mom mišljenju teško naći browser koji je veće đubre od Chrome-a, ali ljudi su izgleda navikli da ne traže bolja rešenja.

Zato i govorim stalno da bilo koji OS koji želi da poveća svoj udeo na tržištu, ne treba da bude namenjen i prilagođen ljudima koji pišu po ovom i sličnim forumima, već onima koji su navikli na svoje okruženje, servise, programe i sl. Zato smatrama da je (ovakav) EndlessOS odlično rešenje za prosečnog korisnika.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 345749 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.