Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Paralizovani covek ponovo hoda - transplantacija celija u kicmenu mozdinu

[es] :: Nauka :: Paralizovani covek ponovo hoda - transplantacija celija u kicmenu mozdinu

[ Pregleda: 2543 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
88.128.80.*



+7169 Profil

icon Paralizovani covek ponovo hoda - transplantacija celija u kicmenu mozdinu21.10.2014. u 08:10 - pre 114 meseci
Ovo je veliki korak za medicinu i nauku uopste!

Pacijent, Darek Fidyka, paralisan zbog napada nozem koji ga je ostavio sa prekinutom kicmenom mozdinom nije imao nikakav napredak posle 2 godine fizioterapije. Kicmena mozdina mu je bila prekinuta, jedino sto je ostalo je tanka traka oziljnog tkiva sa oko 500 hiljada celija. To je sve sa cime su naucnici i hirurzi mogli da rade.

Stavljen je na eksperimentalni program transplantacije celija iz olifaktorne mukoze, gde su tzv. "olfactory ensheathing cells" (OEC) presadjene u ostecenu kicmenu mozdinu uz pomoc vise stotina mikroinjekcija. Ideja je bila da OEC celije (koje inace ucestvuju u culu mirisa i zaduzene su za konstantno obnavljanje perifernih nerava zaduzenih za culo mirisa) stimuliraju regeneraciju nervnih celija.

Poljski hirurzi, u sa saradnji sa timom naucnika iz Londona su prvo odstranili pacijentovu olifaktornu mukozu koju su iskoristili za kultivisanje OEC celija. Celije su onda presadjene u kicmenu mozdinu uz pomoc mikroinjekcija. Takodje, na mesto povrede su presadjene 4 trake nervnih celija uzete sa kolena pacijenta. OEC celije su izazvale regeneraciju nervnih puteva, prakticno eliminisuci prekide.

Pacijent je sada u stanju da hoda (uz oslanjanje na pomagala). Pacijent je, takodje, povratio ogranicenu funkciju kontrole praznjenja i seksualnu funkciju.

Vise detalja o proceduri:

http://www.bbc.com/news/health-29645760
https://www.cognizantcommunica...al-titles/cell-transplantation

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.reverse.sattrakt.net.



+363 Profil

icon Re: Paralizovani covek ponovo hoda - transplantacija celija u kicmenu mozdinu21.10.2014. u 08:21 - pre 114 meseci
Slaba vajda od tih velikih koraka za nauku i medicinu za "obicne" ljude. Takve stvari nisu dostupne nikom osim retkim srecnicima i onima sa dubokim dzepom. Praksa je to pokazala nebrojeno mnogo puta.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
88.128.80.*



+7169 Profil

icon Re: Paralizovani covek ponovo hoda - transplantacija celija u kicmenu mozdinu21.10.2014. u 08:30 - pre 114 meseci
Daleko, daleko od toga.

Do ovog momenta, kompletan prekid kicmene mozdine se smatrao za apsolutno nepopravljiv problem.

Ova operacija, koja je ocigledno u eksperimentalnoj fazi, je pokazala upravo suprotno, sto je nista manje od revolucionarnog. Nista manje revolucionarno nego kada je prvi put izvrsena transplantacija srca.

Covek koji je podlozen ovoj operaciji je obican covek, vatrogasac rodom iz Bugarske. Do sada niko nije mogao biti siguran da ce ova procedura uspeti. Sada je jasno da je uspela i sledeci potez je unapredjivanje koje ce se neminovno desiti od strane naucnika i hirurga sirom sveta.

To je tok medicinskih otkrica: potrebno je neko vreme da eksperimentalne procedure postanu rutinske, ali se to neminovno desava kako se znanje produbljuje i gradi iskustvo sta treba, a sta ne treba raditi.


Danas se pacijenti svaki dan, sirom sveta, podvrgavaju operacijama kao sto su transplantacije organa, operacije na mozgu, spasavanje zivota i od najvecih povreda. Te stvari su dostupne stanovnistvu svih zemalja sa dovoljno razvijenom medicinskom infrastrukturom, u sta spadaju sve zemlje Evrope.

Sve te stvari su jednom u proslosti bile eksperimentalne procedure, jedne od mnogih koje su bile probane u vreme kada su stvari poput transplantacije organa bile nepremostiv medicinski problem.

Danas su te stvari "normalna" stvar - naravno, ne nesto sto bi bilo kome covek zeleo, ali ako se nesreca desi, transplantacija bubrega ili cak srca, nije nesto rezervisano za pripadnike kraljevskih porodica i milijardere, vec je dostupno celom stanovnistvu u svim civilizovanim zemljama. Sa listama cekanja - nekad ne odmah, ne na vreme da bi svako bio spasen, ali i dalje daleko od necega ekskluzivnog.

Citat:

Praksa je to pokazala nebrojeno mnogo puta.


Praksa po bolnicama, svaki bogovetni dan, pokazuje suprotno. Svaki bogovetni dan se danas rade stvari kao sto je presadjivanje organa, uklanjanje cisti, tumora, reparacija ostecenja, itd.. itd...

Sve te stvari su jednog dana u proslosti bile garantovana smrtna kazna, jedno kratko vreme su bile visoko eksperimentalne procedure i onda par godina su bile dostupne u malom broju bolnica, dok su danas dostupne nasiroko bilo gde sa medicinskom infrastrukturom na nivou druge polovine XX veka.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Paralizovani covek ponovo hoda - transplantacija celija u kicmenu mozdinu21.10.2014. u 08:36 - pre 114 meseci
Citat:
fanfon: Slaba vajda od tih velikih koraka za nauku i medicinu za "obicne" ljude. Takve stvari nisu dostupne nikom osim retkim srecnicima i onima sa dubokim dzepom. Praksa je to pokazala nebrojeno mnogo puta.


Ja stvarno ne mogu da shvatim kako neko može ovako da reaguje na vest, pa ni Ivana koji se trudi da objasni.
Koliki "srećnik" treba da budeš, da ti neko nožem preseče kičmu, pa da ostaneš paralizovan?
Da li očekuješ da paraliza treba da se leči jednom pilulom koja košta 1.99 EUR?
Šta misliš koliko puta do sada NIJE uspela ova procedura na dobrovoljcima, a da ne pominjemo miševe, pacove, mačke, pse, majmune, dok je došlo do toga da jednom, u velikoj meri, uspe.
Koliki je procenat, uopšte, onih koji su paralizovani na sličan način, a da su postojali uslovi da ovakva procedura uspe (delimično zarasla kičmena moždina, delimično očuvana funkcionalnost nervnih ćelija itd.)

Da li si očekivao vest da su odjednom, i to sve za dve nedelje, uspeli da "izleče" 1000 paralizovanih.
Da li, možda kukaš zato što pare nisu "pametnije" potrošene na leprozne iz Indije, beskućnike iz Tasmanije, trudne tinejdžerke iz Alabame?
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Paralizovani covek ponovo hoda - transplantacija celija u kicmenu mozdinu

[ Pregleda: 2543 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.