Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Nemačkoj :: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 49304 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 14:23 - pre 115 meseci
Pa ako znas sve te ljude neka ti oni kazu kako.
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
194.247.203.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 14:23 - pre 115 meseci
Citat:
DaliborP:
Citat:
VLATKA1:
Nije mi jasno kako ljudi uspeju da nadju poslodavca koji ce im srediti papire i da se dobije radna dozvola?A nalaze ljudi to i odlaze samo ne znam na koju foru.....

To su obicno ljudi koji imaju solidno znanje i iskustvo u poslu koji je je deficitaran za tu drzavu, pa sa tim poslodavac se lakse odlucuju da srede radnu dozvolu. Ili jednostavno imaju srece da naidju na nekog ko je spreman da uradi to, a ne mora.
Ako usput ne vladate dobro jezikom, sanse su male.



Ne znam koje je to deficitarno zanimanje osim IT vidim da oni najlakse dolaze do posla i med.sestre koje rade po domovima za stare.Ma nema druge nego raditi na crno dok nesto ne iskrsne.Sta je sa inace ljudima iz bivse SFRJ koji imaju svoje privatne firme,jesu oni ponekad voljni da srede papire za dobijanje radne dozvole?
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
194.247.203.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 14:25 - pre 115 meseci
Citat:
DaliborP:
Pa ako znas sve te ljude neka ti oni kazu kako.



Tako sto su svi imali ili nekog od familije gore,nasli im posao i ljudi otisli na gotovo,drugi su imali pare pa drugar sam registrovao firmu i sebi placa porez....naravno niko nikome nece da pomogne,ali vidim da su jako dobro uspeli svi bolje nego mi koji smo ostali ovde.A ostali smo jer nemamo nikog od rodbine preko
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 14:26 - pre 115 meseci
Ogovorila si sama na svoja pitanja. Tesko je poverovati da ces nesto vise saznati na ovom forumu, sve su to uopstena pitanja i odgovori.
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
194.247.203.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 14:28 - pre 115 meseci
Jedan bracni bar koji znam otisao je u Svajcarsku 2001 iz Bosne na azil ostali tamo i to je to.....naravno koga god pitas od svih njih za posao svi kukaju vise nego mi ovde koji radimo ceo mesec za 300e i jedva sastavljamo za hranu,nece vise niko nikom da pomogne danas
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
194.247.203.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 14:30 - pre 115 meseci
Citat:
DaliborP:
Ogovorila si sama na svoja pitanja. Tesko je poverovati da ces nesto vise saznati na ovom forumu, sve su to uopstena pitanja i odgovori.


Nista onda nego otici gore na bum i traziti nesto na crno pa uz to traziti nesto regularno ako upali,ako ne vratiti se ovamo i cekati da propadnes do kraja ako ima gore od ovog u opste
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 14:32 - pre 115 meseci
Ja tebe iskreno ne razumem. Kako tacno ocekujes da ti neko pomogne ovde, na koji nacin?
Izabrala si dve drzave za koje ti treba radna dozvola, gde ne ulazite u grupu deficitarnih zanimanja i gde ne znate da pricate ni rec nemackog.
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
194.247.203.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 14:36 - pre 115 meseci
Pa znam engleski,ima valjda i nasih firmi koje nasi drze da moze da se radi,dok se usput uci jezik.Koja su deficitarna zanimanja,spisak neki koji je kod nas izasao mi smo na spisku na spisku je skoro svako zanimanje.
Ne razumem ja ovo,ljudi koji su otisli nisu znali jezik u opste decko sa Hr papirima sklapa klime za sta mu jezik skoro i ne treba zena mu ne radi i zive odlicno bolje nego ovde.On sredio radnu dozvolu i resili stvar.Nije znaci nemoguce samo treba naci poslodavca.
Znaci i moja diploma i magistratura sve je dzaba jer imam Hr i Sr drzavljanstvo,a sa Hr trebam radnu dozvolu da jurim,sa Sr ne mogu nista
 
Odgovor na temu

zwischenberger

Član broj: 325390
Poruke: 58



+19 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 14:50 - pre 115 meseci
Citat:
VLATKA1:
Citat:
DaliborP:
Citat:
VLATKA1:
Nije mi jasno kako ljudi uspeju da nadju poslodavca koji ce im srediti papire i da se dobije radna dozvola?A nalaze ljudi to i odlaze samo ne znam na koju foru.....

To su obicno ljudi koji imaju solidno znanje i iskustvo u poslu koji je je deficitaran za tu drzavu, pa sa tim poslodavac se lakse odlucuju da srede radnu dozvolu. Ili jednostavno imaju srece da naidju na nekog ko je spreman da uradi to, a ne mora.
Ako usput ne vladate dobro jezikom, sanse su male.



Ne znam koje je to deficitarno zanimanje osim IT vidim da oni najlakse dolaze do posla i med.sestre koje rade po domovima za stare.Ma nema druge nego raditi na crno dok nesto ne iskrsne.Sta je sa inace ljudima iz bivse SFRJ koji imaju svoje privatne firme,jesu oni ponekad voljni da srede papire za dobijanje radne dozvole?


Mislim da je vreme "spakuj kofer i sedi na voz i pravac Nemačka" davno prošlo. Nemci su izbirljivi, imaju jako puno došljaka iz Poljske, Turske, Rumunije, Bugarske a sve više (koliko sam primetio) iz Azije.

 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
194.247.203.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 14:55 - pre 115 meseci
Jos nikog ne znam da je otisao preko i da se zali da mu je lose pa da se vratio u Srbiju
 
Odgovor na temu

zwischenberger

Član broj: 325390
Poruke: 58



+19 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 15:04 - pre 115 meseci
Da li znaš nekog ko je otišao u poslednje dve godine recimo?
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 15:29 - pre 115 meseci
Citat:
VLATKA1: Pa znam engleski,ima valjda i nasih firmi koje nasi drze da moze da se radi,dok se usput uci jezik.

pojam "nasi ljudi" i sve sto bi to trebalo da predstavlja ZABORAVI u startu! to jednostvano ne postoji i ne treba se nadati pomoci sa te strane.
to je mozda bilo nekad pre 50 god. kad su prvi gastarbeiteri dosli u DE, pa je bilo ono, aj ovamo kod mene! sad... tesko!
uzgred, posao "na crno" je teze naci nego regularan posao, jer je ovde te proste radne snage (Poljaci, Rumuni, Bugari) kolko oces pa nema niko potrebu da rizijuje sa nekim ko nema dozvolu za rad.

Citat:
VLATKA1: Znaci i moja diploma i magistratura sve je dzaba jer imam Hr i Sr drzavljanstvo,a sa Hr trebam radnu dozvolu da jurim,sa Sr ne mogu nista

Ne, diploma ti nije dzaba jer imas HR i SR drzavljanstvo nego sto ne govoris nemacki i sto si iz branse koja nije deficitarna. Pominjao sam vec na forumu slucaj zene mog kolege iz Rumunije koja je master ekonomije, zavrsila fax u Rumuniji na drzavnom fakultetu i govori nemacki odlicno, nekoliko godina su ovde a ona radi u butiku jer jednostavno nema sanse da nadje posao u struci, nigde je cak ni ne pozovu na razgovor. pretpostavljam da je u toj oblasti prejaka konkurencija i medju samim Nemcima, pa zato ide tako tesko.

mozda ti deluje da je svaki moj komentar na tvoju situaciju negativan, ali uopste ne pisem sve ovo da bih tu nesto mracio, da te demoralisem, da bih ti porucio da odustanes i sl. nego naprotiv, samo da realno sagledas svoje sanse i ne zivis u zabludama i snovima o idealnoj Nemackoj, kao sto sam npr. ja (a verujem i mnogi drugi) imao pre nego sto sam dosao u DE. kad situaciju prihvatis takvu kakva zaista jeste, onda treba da pocnes da radis na tome da svoje sanse povecas, a ucenje nemackog je svakako jedan od prvih koraka. npr. www.memrise.com imas gomilu besplatnih kurseva koji su napravljeni kao kviz. odabes neki za nemacki, ako svakog dana budes radila po sat vremena za mesec dana mozes 1.000 reci da naucis. svakako korisnije nego kucanje na forumu :)

P.S.: Bergeru, poslao sam ti privatnu poruku, vidim nisi je otvorio :)
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.156.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 20:25 - pre 115 meseci
@Vlatka
Bez ljutlje ali mislim da malo dramis. Ako si zavrsila Megadens i Sigidunum sigurno ti se ne radi o glavi jer su to privatni "univerziteti" i kostaju poprilicnu sumu para.
Ako imas para i vremena da studiras isto tako bi mogla da se za 12-24 meseca dovedes u situaciju da dobijes posao u Ceskoj i to u IT industriji ako stvarno pricate engleski i ti i muz.

Price ici na crno ili kako su mogli ili raditi bilo kakav posao kao sto je neko rekao to vreme je proslo. Moras imati plan i neki "skill" kako ces da radis.
 
Odgovor na temu

Torr

Član broj: 162758
Poruke: 12
212.200.54.*



+1 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 21:14 - pre 115 meseci
Vec sam pitao za mogucnost da nadjem posao kao elektricar u nemackoj.Prateci linlove, koje je @deedee5 ostavio, ukapirao sam da sam mnogo vise zanoravio nemacki, nego sto sam mislio.Sutra iskopavam "satelitske skalamerije" i namestam nemacke kanale.

Ako neko ima info o odlasku sa diplomom elektricara, bilo ni lepo da to podeli ovde.
 
Odgovor na temu

zwischenberger

Član broj: 325390
Poruke: 58



+19 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti30.09.2014. u 22:07 - pre 115 meseci
@član

Tvoja iskustva su dragocena, jer si prošao ceo put koji mi svi ovde priželjkujemo. Ako hoćeš pošalji mi email preko pp kako ne bih morao da čekam 7 dana da bih mogao da odgovorim.

 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
194.247.203.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti01.10.2014. u 06:58 - pre 115 meseci
Citat:
Branko Santo:
@Vlatka
Bez ljutlje ali mislim da malo dramis. Ako si zavrsila Megadens i Sigidunum sigurno ti se ne radi o glavi jer su to privatni "univerziteti" i kostaju poprilicnu sumu para.
Ako imas para i vremena da studiras isto tako bi mogla da se za 12-24 meseca dovedes u situaciju da dobijes posao u Ceskoj i to u IT industriji ako stvarno pricate engleski i ti i muz.

Price ici na crno ili kako su mogli ili raditi bilo kakav posao kao sto je neko rekao to vreme je proslo. Moras imati plan i neki "skill" kako ces da radis.


Ja sam za svoje skolovanje podigla kredit koji otplacujem 4 god,izbegla sam posle rata u Hr.Na drzavnom fakultetu su mi otvoreno i bez pardona trazene pare za polaganje ispita iako sam predmet sto posto polozila rusili su me zbog para.Posle toga sam digla ruke kao i mnogi i sve papire pokupila i prebacila se na privatni i zavrsila zapoceto.Da li je fakultet privatni ili drzavni ovde nema nikakve veze,ovde se plata i radno mesto dobijaju po tome ko stoji iza koga i ko ima jacu vezu.Rad,trud,ucenje,zalaganje na poslu sve to NI MALO ne utice na poziciju.Ja sa toliko skole i 12 god rada u firmi npr imam istu platu kao sekretarica koja dize i spusta telefonsku slusalicu o cemu dalje da se prica.Dok ima ljudi koji rade iste poslove kao ja sa istom skolskom spremom i imaju moje 2-3 plate.Samo veza nista drugo sve ostalo pada u vodu.Tako da ja gulim moje kredite za skolovanje,a od plate neke vece ni pojma.Aj fakultet mozda je i trebao ali magistratura mislim da sam se tu opasno zeznula sto sam i isla dalje jer mi se nista nije isplatilo od svega toga ulaganje u sebe ovde se ne isplati ako nemas neku vezu na vidiku taman i da si doktor nauka
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
194.247.203.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti01.10.2014. u 07:14 - pre 115 meseci
Citat:
zwischenberger:
Da li znaš nekog ko je otišao u poslednje dve godine recimo?



Znam dosta ljudi ...ali naravno kum,brat,tetka ili ne znam ko vise im je pomogao,imali su gore nekog.Ja nemam nikog nigde vani.Ako ne bude drugog resenja muz ce otici na gradjevinu na crno samo da se uzme neki dinar....ovde radimo ceo mesec pa nemamo ni za osnovno.Ako treba kopati-kopati,bilo sta samo da se izadje iz ove situacije.Ovde koliko god da radis opet nista nemas i nista ne resavas samo se tone sve dublje
 
Odgovor na temu

Meklaud
Danko Miocinovic
Blizu

Član broj: 6604
Poruke: 39
*.data-modul.de.

ICQ: 103744801


+1 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti01.10.2014. u 09:25 - pre 115 meseci
Ekonomija u Nemackoj nije deficitarna, ljudi koje ja znam iz Srbije, a da su se zaposlili ovde su radili na jakim pozicijama i imaju bogato iskustvo, ali i znanje jezika na nivou C1-C2 (dve godine intenzivnog ucenja, skoro svakodnevnog).
Ekonomiju bez tog znanja jezika mozes da zaboravis.

Vozaci da, ali mora da se zna jezik, recimo B2.
Racunaj da ti za A2 treba tri meseca svakodnevnog rada ukoliko ga nisi ucila nikada ranije (toliko je meni trebalo, moguce je da moze i brze). Pricam o znanju, ne samo o diplomi. Svi sledeci nivoi su tezi i duze treba da se usvoji znanje.
Recnik i konkretno znanje i pricu ocekuj od B2 navise.

Ja sam slao desetine prijava i bivao odbijen, dok nije dosla ona prava. Imao sam odlican posao u Srbiji, pa mi nije gorelo da mora bas tog meseca. Ukupno sam se prijavljivao oko 3 meseca i jedno 30ak prijava.
Ako te treba poslodavac, sve ce da ti sredi, to nije problem.
Poslovi preko svih mogucih sajtova za trazenje (Moster, indeed, Arbeitsagentur, Careerbuilder, Experteer, StepStone, Jobpilot, Jobscout24, Jobware, Stellenanzeige.de itd.)

Moj savet, ucite jezik i shvatite to ozbiljno. Ne mora Gete institut jer je dranje od para, ima jako dobrih privatnih skolica sa intenzivnim kursevima. Ja znam za NS, ali cuh i za BG.
Zamislite da ste Nemac i dodjete u Srbiju i trazite posao. Sta mozete bez jezika? Jako malo.

Srecno

D
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
194.247.203.*



+17 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti01.10.2014. u 10:06 - pre 115 meseci
Raspitivala sam se u skolama jako je skupo razlika od skole do skole je mozda 30e ali svaki kurs ispod 200e nema sanse naci....
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti01.10.2014. u 10:10 - pre 115 meseci
Citat:
VLATKA1: Znam dosta ljudi ...ali naravno kum,brat,tetka ili ne znam ko vise im je pomogao,imali su gore nekog.Ja nemam nikog nigde vani.Ako ne bude drugog resenja muz ce otici na gradjevinu na crno samo da se uzme neki dinar....ovde radimo ceo mesec pa nemamo ni za osnovno.Ako treba kopati-kopati,bilo sta samo da se izadje iz ove situacije.Ovde koliko god da radis opet nista nemas i nista ne resavas samo se tone sve dublje


Ako nemate nikog da vam pomogne i ne znate baš ni jezik, onda bukvalno idete "na blef" što se kaže, pa kako bude, tu već teško da neko može reći nešto pametno. Možda se snađete na kraju, a možda i dobijete zabranu ulaska.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Nemačkoj :: otići iz Srbije u Nemačku-živeti i raditi ....pitanja i saveti

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 49304 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.