Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

IF funkcija kada se parametri menjaju

[es] :: Office :: Excel :: IF funkcija kada se parametri menjaju

[ Pregleda: 3617 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

savicbn59
savic petar
profesor
srednja skola
nis,srbija

Član broj: 310365
Poruke: 68
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 59


Profil

icon IF funkcija kada se parametri menjaju27.04.2014. u 15:50 - pre 121 meseci
Kako dobezbediti da u nekim slučajeviama rezultat ostane isti kada se promene neki parametri. Pogledati primer.
pera
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: IF funkcija kada se parametri menjaju27.04.2014. u 18:20 - pre 121 meseci
Citat:
savicbn59: Kako dobezbediti da u nekim slučajeviama rezultat ostane isti kada se promene neki parametri.
Interesantan primjer. U sjećanju mi ostalo da se to može riješiti pomoću VBA ali evo primjer sa formulom ako su u pitanju samo ova dva popravna perioda. Vjerujem da ima još rješenja ali evo prijedlog ako ti rješava problem.

U stupac H postavi ovu formulu
Code:
=IF(I2="";IF(AND(G2="";I2="");"";K$1);"")

U stupac J postavi ovu formulu
Code:
=IF(AND(G2<>"";J2<>"");L$1;"")

Stupac J (koji možeš po potrebi sakriti) postavi kao pomoćni ili za pomoćni postavi neki stupac X?Y ako ti estetski nije prihvatljivo.
Ako učenik ide na popravni u Augustu za njega postavi neki znak ili broj u ćeliji samo da nije prazna. Ona je uvjet. (naravno ako učenik položi
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

savicbn59
savic petar
profesor
srednja skola
nis,srbija

Član broj: 310365
Poruke: 68
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 59


Profil

icon Re: IF funkcija kada se parametri menjaju27.04.2014. u 20:36 - pre 121 meseci
Ja sam i ranije došao do ovog tvog rešenja. Međutim, u pitanju je veliki broj učenika za celu školu i ima mnogo unosa u posebnoj koloni. Onda je to pešački posao koji želim da izbegnem jer se po pravilu napravi neka greška. Pošto je program u Excelu, odgovara mi samo Excel rešenje ako ga ima, Pozdrav!!!
pera
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: IF funkcija kada se parametri menjaju27.04.2014. u 21:11 - pre 121 meseci
Citat:
savicbn59: Pošto je program u Excelu, odgovara mi samo Excel rešenje ako ga ima
hmmm, kako misliš "reći" Excelu kada i u kojem slučaju treba popuniti I stupac. Mora postojati neki uvjet.
Ne znam kako funkcionira to školstvo, možda ima neki datum koji možeš iskoristiti kao uvjet.

[edit]
Evo jedna ideja.
Nakon što sve odradiš za JUN, preko VBA kopiraš sve to sa formatom na drugi Sheet i imaš osnovu za AVGUST (naravno ako ti ovo odgovara s obzirom na hodogram upisivanja ocjena). VBA bi mogao sadržavati čak i postavljanje formule za stupac Avgust

Ili manualno kopiraš sve na novi Sheet pa Paste Special => Values i samo postaviš formulu u stupac za Avgust
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: IF funkcija kada se parametri menjaju27.04.2014. u 22:15 - pre 121 meseci
Petre evo na što sam mislio u gornjem postu.
Uzmimo da si unio sve podatke i završen je unos svih ocjena za JUN.
Sada imaš polaznu osnovu za AVGUST. (u ovom momentu možeš postaviti VBA macro da bude aktivan)

U ovom polaznom stanju ako promijeniš bilo koju ocjenu u rasponu B2:F1000 automatski će se u skrivenom stupcu postaviti datum promjene a formule u stupcima H i I odradit će svoje. Naravno ti možeš promijeniti u koji stupac će se datum postavljati, broj 10 je za stupac J, ali ako mijenjaš ovaj stupac tada i u formulama koje su vezane na stupac J moraš napraviti izmjenu.

No pazi svaka promjena se automatski evidentira.
Ako želiš isključiti ovaj VBA macro postavi apostrofe ispred svake naredbene linije
Code:
Option Explicit
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
    If Not Intersect(Target, Range("$B$2:$F$1000")) Is Nothing Then
        Cells(Target.Row, 10) = Date
    End If
End Sub

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

savicbn59
savic petar
profesor
srednja skola
nis,srbija

Član broj: 310365
Poruke: 68
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 59


Profil

icon Re: IF funkcija kada se parametri menjaju27.04.2014. u 23:16 - pre 121 meseci
Da li može bez pomoćne kolone i makroa, a kao uslov recimo funkcija TODAY(koja uvek počinje u JUNU) i upisala bi se u polje J1. U polje L1 bi se upisao odgovarajući fiksni datum iz Avgusta. Pa onda funkcija: Pa dok je J1<L1 važi jedno , a u suprotnom važi drugo. Probao sam nešto slično ali ne polazi mi za rukom da pravilno napšem vremensku funkciju. Veliki pozdrav!!!

pera
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: IF funkcija kada se parametri menjaju28.04.2014. u 16:08 - pre 121 meseci
Citat:
savicbn59: Da li može bez pomoćne kolone i makroa,
Sorry ja nemam više ideja, možda se još netko javi
Citat:
savicbn59:a kao uslov recimo funkcija TODAY(koja uvek počinje u JUNU) i upisala bi se u polje J1. ............... Pa dok je J1<L1 važi jedno , a u suprotnom važi drugo.
Što će se u tom slučaju dogoditi kada TODAY postane veći od L1. recimo ako u 9 mjesecu otvoriš Workbook. Tada će se sve poremetiti (bar po mom mišljenju).

btw: ne znam što ti smeta pomoćni stupac sa VBA a ne smeta ti ćelija K1 i L1.
Formule mogu biti i ovako tako da možeš izbrisati K1 i L1
Code:
=IF(I2="";IF(AND(G2="";I2="");"";"JUN");"")

=IF(AND(G2<>"";J2<>"");"AVGUST";"")

Ovdje bilo kada da otvoriš WorkBook ništa se neće mijenjati. Ako i pogriješiš prilikom nekog unosa ocjena, možeš ispraviti i sve vratiti par koraka unazad ponovnim upisom ocjena. Dokle god učenik ima negativnu ocjenu neće se pojaviti AVGUST kao rezultat u dotičnom redu.
Formule su vezane za dva stupca i to osigurava sigurnijirad a raspon je definiran tako da i tu nema problema.
Probaj malo mijenjati ocjene pa ćeš vidjeti da se sve može iako je aktivan VBA.

No ipak tebi na volju, to je moj savjet samo

toliko od mene, pozdrav
 
Odgovor na temu

NAKI202

Član broj: 152469
Poruke: 46
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: IF funkcija kada se parametri menjaju28.04.2014. u 17:03 - pre 121 meseci
Citat:
savicbn59: Da li može bez pomoćne kolone i makroa, a kao uslov recimo funkcija TODAY(koja uvek počinje u JUNU) i upisala bi se u polje J1. U polje L1 bi se upisao odgovarajući fiksni datum iz Avgusta. Pa onda funkcija: Pa dok je J1<L1 važi jedno , a u suprotnom važi drugo. Probao sam nešto slično ali ne polazi mi za rukom da pravilno napšem vremensku funkciju. Veliki pozdrav!!!


Ja sam pokušao ovako da rešim problem ( samo sa =TODEY () u L1 a fixni datum koji određuje kada će da počne upisivanje delovodnog broja za avgust je 01.08.2014 ).

Međutim meni se ovo rešenje ne sviđa zato što će kada dođe 01.08.2014 svim učenicima biti dodeljen automatski delovodni broj iz avgusta i zato mislim da je potrebna još jedna kolona gde će se upisivati datum kada je ko završio .
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: IF funkcija kada se parametri menjaju28.04.2014. u 21:02 - pre 121 meseci
Citat:
NAKI202: Međutim meni se ovo rešenje ne sviđa zato što će kada dođe 01.08.2014 svim učenicima biti dodeljen automatski delovodni broj iz avgusta
To sam i ja već napomenuo.

Citat:
Ivek33: Ako i pogriješiš prilikom nekog unosa ocjena, možeš ispraviti i sve vratiti par koraka unazad ponovnim upisom ocjena.
Kada sam ovo napisao mislio sam na negativne ocjene.

btw: Ja bi dodao još jednu ideju.
Nakon što u konačnici, nakon upisa svih ocjena, jednostavno na stupac H odradi Copy => Paste Special => Values. Time si osigurao da neće biti više promjena u stupcu za JUN. A ostalo sve je AVGUST jednostavnom IF formulom.
Na ovaj način mogao bi izostaviti sve pomoćne elemente pa čak i VBA.
 
Odgovor na temu

savicbn59
savic petar
profesor
srednja skola
nis,srbija

Član broj: 310365
Poruke: 68
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 59


Profil

icon Re: IF funkcija kada se parametri menjaju28.04.2014. u 21:41 - pre 121 meseci
Ova ideja sa Copy => Paste Special => Values, posle unosa svih ocena za JUN mi se sviđa i u suštini može da mi završi posao. Puno Vam hvala.
pera
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: IF funkcija kada se parametri menjaju30.04.2014. u 16:24 - pre 121 meseci
@savicbn59

Ako pogledaš kako teče redosled izmena, nema druge nego da se uvede još jedna kolona.

Učenik na kraju popravnog bi mogao i da ne položi - znam da je danas to praktično nemoguće, sa reformisanim školstvom, ali to je makar teoretski tako.

E sad, ako ti se baš ne dodaju kolone, ove dve koje već koristiš za dva roka, mogao bi da objediniš u jednu. To su i tako međusobno isključivi podaci (ILI-ILI).

    


Odnosno, učenik je - ili - u junskom - ili - u avgustovskom roku, nema treće; tako da je za to dovoljna već i samo jedna kolona.

Ovu drugu onda možeš iskoristiti da ostaviš traga ako je učenik bio na popravnom, te onda tu i gledaš, ako piše išta.

    

Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: IF funkcija kada se parametri menjaju

[ Pregleda: 3617 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.