Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?

[es] :: Elektronika :: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?

[ Pregleda: 5343 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kg.dragan

Član broj: 315221
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?25.03.2014. u 13:33 - pre 122 meseci
Postovani kolege, ima li ko od vas da me uputi na kupovinu regulatora broja obrtaja dc motora sledecih karakteristika.
Ulaz 220V/50 Hz.
Izlazi:
Pobuda : 200 VDC
Izl.napon:0..200 V
Snaga: 1kW.
Povratna sprega radi odrzanja priblizno konstantnog obrtnog momenta od 50..2000 o/min strujna ili kombinovano
strujno/naponska, bez upotrebe tahogeneratora !
Regulacija broja obrtaja naravno se izvodi eksternim potenciometrom.
Stariji vukovi vec primecuju da pikiram na tiristorski punoupravljivi ili poluupravljivi most za rad u jednom kvadrantu,
Hvala unapred a tek ako je sve to u Kragujevcu, bio bi 'vrh' sto bi rekli ovi mljadji sto ne izlaze iz kafica. Poz.
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 02:35 - pre 122 meseci
Za ovaj primer može da se iskoristi odličan integralac U2010B ovako povezan:


sa tim da se na izlaz spoji dobar grez pa onda na motor.

http://media.digikey.com/pdf/D...Sheets/Atmel%20PDFs/U2010B.pdf
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 10:46 - pre 122 meseci
Obrtni moment DC elektromotora sa nezavisnom (paralalnom ili permanentim magnetima) pobudom je direktno srazmeran struji rotora.

Za konstantni obrtni moment je potreban strujni izvor proizvoljnog tipa (naravno onaj koji zadovoljava performanse motora).

Nema nikakve potrebe za tacho generatorom (osim jedino ako želiš običnu informaciju o trenutnom broju obrtaja).

Maksimalni broj obrtaja rasterećenog motora se ograničava maksimalnim naponom napajanja tog strujnog izvora.


M[Nm]= (9550*P[KW])/RPM

Obrazac prilično dobro važi za bilo koji tip elektromotora (malo može varirati zbog stepena iskorišćenja, ali ne previše bitno).

Svaki ozbiljan DCmotor ima deklarisan moment pri nekoj struji rotora i to piše na tablici, i kod motora sa nezavisnom pobudom to važi za nominalnu pobudu motora (onu sa tablice).

Inače na obrtni moment se može uticati i strujom namotaja nezavisne pobude, gde bi moment motora bio proizvod struje rotora i struje pobude, odnosno proizvod obe jačine magnetskog polja i njihove interakcije.

Ukoliko se pobudom smanji nazivni moment motora u tom slučaju će srazmerno porasti broj obrtaja motora, pri konstantnom naponu rotora, upravo tako da zadovolji prethodno napisan obrazac.

Za regulaciju se može upotrebiti bilo kakav postojeći regulator brzine takvih motora, uz izvesnu prepravku:

-umesto povratne veze po naponu (ma gde bila: sa rotora ili sa tacho generatora), treba je preinačiti na povratnu vezu po struji (info o struji uzeti sa shunt-a ili strujnog trafoa u AC grani pre ispravljača).

Pozz
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 14:37 - pre 122 meseci
Ček..ček... Macola,

Mislio Si da kažeš da specializovani integralac U2010B neće moći da odradi posao
za gore pomenutu aplikaciju ?

pOz

 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 14:48 - pre 122 meseci
Citat:
macolakg:Maksimalni broj obrtaja rasterećenog motora se ograničava maksimalnim naponom napajanja tog strujnog izvora.
M[Nm]= (9550*P[KW])/RPM......Obrazac prilično dobro važi za bilo koji tip elektromotora


Znaći,uzmem bilo koji DC motor (namotan Stator,namotan Rotor) ___prikačim promenjivo napajanje i Turiram ga po ovoj FORMULI ?

Formula bi trebala da da neku približnu vrednost obrtaja ? ____ako sam dobro ukapirao ?
(To ima da se razleti ako je napajanje " MUŠKO" )

A ,šta je sa brojem polova,brojem podela na kolektoru kod četkica ?

Nikom ništa ? __Sve je to isto --Ili ?
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3679
46.36.191.*



+356 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 15:43 - pre 122 meseci
Cezare, star sam i bolestan, ali poslusaj moj savjet:

Macola da formulu za momenat, pogledaj jos jednom.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 15:47 - pre 122 meseci
Citat:
Trick Fix:
Ček..ček... Macola,

Mislio Si da kažeš da specializovani integralac U2010B neće moći da odradi posao
za gore pomenutu aplikaciju ?

pOz



Uz određene prerade bi mogao. Osnovna namena mu je takozvana IxR kompenzacija.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 15:51 - pre 122 meseci
Citat:
emiSAr:
Cezare, star sam i bolestan, ali poslusaj moj savjet:

Macola da formulu za momenat, pogledaj jos jednom.-

pOz


Pozdrav prijatelju,

Formula za moment je sasvim ok i ne znam šta im nije jasno ovde.

Mladi su, naučiće... :-)

Dobro zdravlje želim!
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 16:30 - pre 122 meseci
Citat:
Trick Fix:
Citat:
macolakg:Maksimalni broj obrtaja rasterećenog motora se ograničava maksimalnim naponom napajanja tog strujnog izvora.
M[Nm]= (9550*P[KW])/RPM......Obrazac prilično dobro važi za bilo koji tip elektromotora


Znaći,uzmem bilo koji DC motor (namotan Stator,namotan Rotor) ___prikačim promenjivo napajanje i Turiram ga po ovoj FORMULI ?

Formula bi trebala da da neku približnu vrednost obrtaja ? ____ako sam dobro ukapirao ?
(To ima da se razleti ako je napajanje " MUŠKO" )

A ,šta je sa brojem polova,brojem podela na kolektoru kod četkica ?

Nikom ništa ? __Sve je to isto --Ili ?


Roberte,

Elektromotor sa nezavisnom pobudom, u šta spada i motor sa paralelnom pobudom, takođe i motor sa permanentnim magnetima u statoru, ima sasvim ograničen broj obrtaja koji zavisi od napona na rotoru kada je statorsko polje konstantno.

Dakle, ovde nije u pitanju serijski univerzalni motor kome broj obrtaja teži beskonačnim kada je rasterećen.

Samo pažljivije čitaj.

Moj zemljak je postavio sasvim jasan zahtev.

Citiraću:
-------------------------------
"Pobuda : 200 VDC
Izl.napon:0..200 V
Snaga: 1kW.
Povratna sprega radi odrzanja priblizno konstantnog obrtnog momenta od 50..2000 o/min"
-------------------

Iz toga što ima pobudu sa naponom od 200V je sasvim jasno da je u pitanju DC elektromotor sa nezavisnom pobudom.

Takvi motori imaju sasvim konačan broj obrtaja koji se relativno malo razlikuje sa opterećenjem ili bez opterećenja.
To je elektromotor sa skoro horizontalnom karakteristikom M/RPM.

Takav motor, ako se rotor napaja konstantnom strujom (naravno da stator mora imati deklarisanu pobudu) generiše konstantan moment nezavisno od opterećenja.

Obrtni moment mu zavisi isključivo od struje rotora.

Da bi lakše razumeo rad motora koji je dužan da proizvodi konstantan moment, uporediću ga sa potpuno ekvivalentnom električnom napravom: izvorom konstantne struje.

Izvor konstantne struje teoretski ima beskonačan napon na svojim krajevima kada je neopterećen, a u realnom obliku onoliki koliki je napon napajanja.
Opterećen strujni izvor će na svojim krajevima imati napon koji je Icons*Rp.

Samo zameni struju momentom a broj obrtaja naponom i imaćeš jasnu sliku DC elektro motora sa nezavisnom pobudom, koji je dužan da održava konstantan moment.

Kod takvog rasterećen motor teoretski zauzima beskonačan broj obrtaja (kao kod teoretskog strujnog izvora koji ima beskonačan napon napajanja), dok praktično tačno onoliki koliki mu je diktiran naponom napajanja regulatora.

Opterećen motor će imati broj obrtaja koji će biti određen isključivo mehaničkim otporom potrošača na njegovom vretenu x konstantan moment motora.

Takvi elektromotori imaju npr oznaku na tablici ovakvog tipa (ovo je samo neki nasumični primer):

Pobuda 200VDC

Rotor 0-200VDC, 6,4A (zato jer je tipičan KKD takvih oko 78%)

Snaga 1KW

Broj obrtaja 4000RPM

Moment 2,38Nm

----------------

Postoji precizna veza između momenta, snage i broja obrtaja, koju sam izrazio obrascem u jednom od prethodnih postova.

Koji god motor bio u pitanju i ma koliko polova imao, čak i ako je serijski univerzalni, pri određenoj snazi i pri određenom broju obrtaja razviće obrtni moment na vretenu tačno prema tom obrascu i tačka.

Obrazac važi i za SUS motore, gasne turbine, vodene turbine, bla bla bla....

Odnosno, proizvedena snaga je umnožak broja obrtaja i obrtnog momenta kroz onaj koeficijent 9550.

---------------------------

Ako bi smo na primer napajali motor, sa podacima kao sa tablice koju sam naveo kao primer, ako ga napajamo konstantnom strujom, pomoću izvora napajanog sa 200VDCmax. imaće tačno 4000RPM u rasterećenom stanju, a u opterećenom onoliki broj obrtaja koliki mu mehanički otpori dopuštaju.

Ne vidim šta nije jasno u onom što sam napisao...

Evo ti mesto gde možeš da proveriš tačnost obrasca (odabrao sam link slučajno jer znam da tu ima nekoliko različitih modela elektromotora i to servo, jer i za njih isto to važi :-), sa podacima o performansama istih):

http://www.sah.rs/Frekventni_I_%20Servo/XINJE_Servo.html

Pozdrav drugar
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 16:45 - pre 122 meseci
Dobro ,MACOLA NE moraš da vičeš na NAS ( Na Mene)
ako sam nešto i pitao TO NE znači da Ti ne verujem ?!

Samo sam nešto hteo da dodatno razjasnim a Ti odma " Bacaš Vatrigasni Aparat" ....
pOz

ED: Znam da NEMAŠ VREMENA,,ali ako Si već Tu ,daj se "Sinhronizuj" --sa Forumom!
..bilo bi jako korisno,pametno i edukativno,

aj pa pOz

 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 16:48 - pre 122 meseci
Citat:
Trick Fix: Dobro ,MACOLA NE moraš da vičeš na NAS ( Na Mene)
ako sam nešto i pitao TO NE znači da Ti ne verujem ?!

Samo sam nešto hteo da dodatno razjasnim a Ti odma " Bacaš Vatrigasni Aparat" za smirenje ....


pOz


Ma ne vičem Robi.

Kako da vičem na nekog ko se upravo igra novom sjajnom igračkom, kao dete sa *****

Ne pada mi na pamet da ti kvarim uživanje :-)
 
Odgovor na temu

kg.dragan

Član broj: 315221
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 19:08 - pre 122 meseci
Naiskrenije se zahvaljujem postovanim kolegama na predlozima i savetima.
Koliko sam razumeo mog uvazenog zemljaka Macolu ako imam neki 'kupovni'
regulator, naravno brend proizvodjaca, mogu slobodno da signal SetSpeed
umesto u speed amplifier odvedem na ulaz current amplifier-a, posto
predhodno prekinem izlaz iz speed amplifiera koji je do pre ove
'operacije' bio jedan od ulaza u current amplifier.
Sto se tice U2010B aplikacije, treba je doraditi sa grecom u cijoj
bi se +- dijagonali vezao anker, i jos jednim grecom za pobudu.
Ostale prepravke osnovne aplikacije zaista ne vidim i ne znam, te
molim mog zemljaka za misljenje. Hvala jos jednom, uz napomenu da je dobro napajanje
samo zensko napajanje !.


 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 19:51 - pre 122 meseci
Zdravo zemljače,

Malo zbunjuje deo pitanja iz tvog prvog posta, gde se predlaže regulacija brzine potenciometrom.

Kod održavanja konstantnog momenta nema regulacije brzine.

Ona je uvek maksimalna kada nema opterećenja.

Sada već stoji pitanje da li je osim održavanja konstantnog momenta potrebno i podešavanje brzine rasterećenog motora.

Pretpostavlajm da je namena tog motora za neko namotavanje: žice, folije, vučni uređaj za neki ekstruder ili nešto slično tome.

Mnogo bih lakše predložio pravu aplikaciju ako bih znao namenu uređaja...

Ako možeš daj neke dopunske info o tome pa ćemo videti šta je najbolji izbor.
 
Odgovor na temu

kg.dragan

Član broj: 315221
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 21:06 - pre 122 meseci
Pozdrav,

Brzina je konstantna i zadaje se potenciometrom bez obzira na opterecenje motora.

Radi se o pogonu vretena brusilice na koji se steze obradni komad. Shodno tome

potrebni momenat za odrzavanje konstantne brzine je promenljiv i ja nisam jasno

i precizno postavio i temu i pitanje. Iskreno se izvinjavam. Hteo sam samo predlog

za neko jednostavnije resenje bez upotrebe tahoa i skupih regulatora ako je moguce.


 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?27.03.2014. u 22:19 - pre 122 meseci
Citat:
kg.dragan: Pozdrav,

Brzina je konstantna i zadaje se potenciometrom bez obzira na opterecenje motora.

Radi se o pogonu vretena brusilice na koji se steze obradni komad. Shodno tome

potrebni momenat za odrzavanje konstantne brzine je promenljiv i ja nisam jasno

i precizno postavio i temu i pitanje. Iskreno se izvinjavam. Hteo sam samo predlog

za neko jednostavnije resenje bez upotrebe tahoa i skupih regulatora ako je moguce.


Uh, opet se razbih pišući zbog pogrešnog pitanja.

Zemljače,

Može to i bez tahogeneratora. Rotor te mašine je u svakom trenutku i tahogenerator.

Pošto ti treba jednokvadrantni pogon, onda nemaš nikakav problem sa smerom, tj. sa promenom polariteta napona na rotoru, pa sledi da je rotoru jedan kraj uvek na onoj tački gde je interna masa kontrolnih sklopova. Ne smeta ako je taj kraj rotora i na shunt koji je vezan za tu internu gnd. Ako ima shunt za kontrolu struje, mali je pad napona na njemu i neće bitno uticati na konačni rezultat.

Dovoljno je običnim razdelnikom napona redukovati veličinu napona sa rotora na potrebnu veličinu i to upotrebiti kao povratnu vezu po brzini.

Nije tako savršeno kao taho generator ali je sasvim zadovoljavajuće za većinu potreba.

Toliko.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Konstantni obrtni moment DC motora bez tahogeneratora ?

[ Pregleda: 5343 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.