Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koriscenje auto-transformatora kod acinhronog motora

[es] :: Fizika :: Koriscenje auto-transformatora kod acinhronog motora

[ Pregleda: 4462 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Petar
Gajic Petar
Republika Srpska

Član broj: 1661
Poruke: 74
81.93.72.*



Profil

icon Koriscenje auto-transformatora kod acinhronog motora05.06.2006. u 21:14 - pre 217 meseci
Kako bi se ponasao asinhroni motor kad bi ga napajali autotransformatorom?
Kako ja znam motor uzima iz mreze snagu P=U*I*cos fi, a stvarna snaga svake obrtne masine je jednaka proizvodu obrtnog momenta i kruzne ucestalosti.
Mene zanima:
Da li bi se povecala brzina motora kao bi povecao napon, smanjio bi se obrtni moment proporcionalno smanjenju struje, ili se ne bi nista desilo?

Znam iz elektricnih masina da ako je klizanje konstantno, odnosno brzina, onda obrtni moment zavisi od kvadratu ulaznog napona.

Ali kako zavisi od kvadratu napona ako obrtni moment zavisi linearno od elektromagnetene sile, ta sila opet zavisi od jacine struje u kolu rotora, tako da bi logiki moment zvisio linearno od jacine struje u rotoru, zar ne? Ili sam ja mozda pomjesao struju statora i struju rotora.

Nadam se da sam bio dovoljno jasan sta je moj problem!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Koriscenje auto-transformatora kod acinhronog motora05.06.2006. u 23:27 - pre 217 meseci
Asinhroni motor može da se zaleće pomoću autotransformatora (na faksu smo to koristili, jer nemamo soft-startere)

Pomoću autotransformatora se podesi neki napon, i kad se motor zaleti, napon se poveća do nominalnog, da bi se smanjila velika struja prilikom zaletanja.

btw tvoje pitanje mi nije najjasnije - autotransformator samo menja napon, a to može da se odradi i bez njega. Nema nikakvog uticaja na ponašanje motora...
 
Odgovor na temu

Petar
Gajic Petar
Republika Srpska

Član broj: 1661
Poruke: 74
81.93.72.*



Profil

icon Re: Koriscenje auto-transformatora kod acinhronog motora06.06.2006. u 22:42 - pre 217 meseci
Hvala na pomoci, jedan promblem manje, ali jos me nesto zanima:
Teoretski:
Ako imamo dva asinhrona motora iste snage, recimo 500W, Jedan se prikljucuje na napon, na primjer, 250V koji vuce struju od 2A, a drugi motor se prikljucuje na napon od 125V koji opet vuce struju od 4A. Faktor snage oba motora su priblizno jednaka jedinici. Teoretski gledano, snagu koju motori uzimaju iz mreze iznosi 500W, sad me interesuje: da li ce se motori ponasati jednako, ili ce jedan biti u odnosu na drugog duplo brzi, a da je moment duplo manji i obrnuto?
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Koriscenje auto-transformatora kod acinhronog motora07.06.2006. u 01:28 - pre 217 meseci
Brzina u radnom režimu je približno konstantna, i nešto manja od sinhrone, koja zavisi od frekvencije napajanja.

Momenat koji razvija motor zavisi od opterećenja. Kad se više optereti malo smanji brzinu...

Koji će momenat i koju brzinu motor da ima možeš da vidiš ako nacrtaš M(w) karakteristiku motora, i na istom grafiku nacrtaš karakteristiku opterećenja Mop(w). U preseku ove dve krive ti je radna tačka za taj radni režim.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Koriscenje auto-transformatora kod acinhronog motora

[ Pregleda: 4462 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.