Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

izracunavanje broja kombinacija

[es] :: Matematika :: izracunavanje broja kombinacija

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 50625 | Odgovora: 153 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija19.11.2013. u 11:48 - pre 126 meseci
Ti "eksperti za odredjivanje kvota" su računari sa dobrim programima za nadzor funkcionisanja kladionice kao sistema.

Ovi koji smatraju da kladionice kupuju kvote od "eksperata" neka navedu razlog za to. Lično ne mogu da pronadjem takav razlog jer su kvote kod velikih kladionica javne i može ih preuzeti bilo ko. Na te kvote odredi sopstvene margine prema tome koliki profit želi i tokom uplata balansira kvote. Što bi plaćao "eksperte" kad kvote ima badava?

To jedno, a drugo, uvek možete (jednokratno sa softverom) kupiti bazu podataka sa istorijom prethodnih utakmice (ili jednostavno preuzeti sa javnih servisa - BBC/Opera...). Na osnovu te baze (koju tokom rada održavata) uvek možete izračunati startne kvote koje balansirate u skladu sa uplatama.

Naravno, ne garantujem ni jedno ni drugo, samo iznosim svoja zapažanja.


Evo da li se menjaju kvote:

Sinić su kvote na utakmiocu Engleska Nemačka bile 2.75 3.30 2.40
Kod iste lokalne kladionice danas su kvote na tu utakmicu 2.95 3.30 2.25
Na BWin-u kvote su sada 3.00 3.40 2.25

Ko je od koga prepisao?


[Ovu poruku je menjao hotchimney dana 19.11.2013. u 13:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija19.11.2013. u 22:41 - pre 126 meseci
Citat:
blekmor:
Svojevremeno sam uplaćivao sportsku kladionicu navijački i amaterski, minimalne iznose. Nikada nisam razmišljao kako sve to zaista funkcioniše. Pročitao sam (manje više) ovu temu, pa imam nekoliko pitanja za ekipu koja očigledno ima iskustva sa kladionicama:
Da li je, iz vašeg iskustva, moguće konstantno dobijati na kladionici? Spominjete termin "profesionalni kladioničar". Pretpostavljam da ta osoba konstantno dobija na kladionici? Ne mislim da dobija na svaku uplatu, nego uopšteno?
Ukoliko je moguće dobijati na kladionici, iz vašeg iskustva, da li je
a)potrebno biti jako upućen u stanje na sportskim terenima,
b)statistika - lična, oficijalna, kakva god
c)praćenje stanja kvota na kladionicama i u javnosti (blogovi, forumi, drž-ne daj)
d)neka kombinacija ovog troje,
e)neke druge metode,
f)neka kombinacija ovog dvoje?
Naravno, isključimo namještanje utakmica i malverzacije tog tipa.
Ne zanima me pretjerano šta (taj pojedinac koji konstantno dobija) tačno radi, nego okvirno koji metod bi mogao da funkcioniše u praksi.

Dugo već ne uplaćujem nikakvu kladionicu ali, koliko me sjećanje služi, kada u srijedu izadju bilteni sa kvotama ne mjenjaju se do vikenda, kada se igraju utakmice. Da li to znači da su (jako) dobro procjenili početne kvote, pa masa tačno prati sa uplatama tako da je kladionica sigurno na dobitku, ili šta? Zar je moguće da se to tako uvijek desi ? Ili se kvote mjenjaju konstantno a ja to nisam primjećivao?
Pozdrav!


Ne znam znam sta drugi misle kad kazu "profesionalni kladionicar", po mom shvatanju, a takodje i po zakonskoj regulativi gde je ta materija obuhvacena, od tim terminom se podrazumeva osoba koja koja jedini prihod ostvaruje od kladjenja ili kockanja (u sirem smislu reci) i od toga uspeva da zivi, sto logicno samo po sebi znaci da mora biti u dobitku. Ako prihode ostvaruje pored kockanja/kladjenja od nekih drugih poslova, NE MOZE se nazvati profesionalnim kladionicarom(lokalni naziv) ili profesionalnim kockarom (pravi naziv). Ja tvrdim da je to moguce, ali malo ko u tome uspeva. Kako sam vec napisao to je realno moguce u exchange betting-u i mislim da je moguce kod poker igraca (oni nisu tema diskusije).
Sto se ostalih pitanja tice, moje misljenje je sledece:
a) ako trgujes na Betfair nije neophodno, ali je pozeljno. Za neki drugi tip kladjenja mislim da je neophodno.
b) Statistika je PRIMARNA, to je osnova. Izuzetak bi mozda bio Arbitrage betting ili poznatiji kao "sure bet", za neupucene to je kladjenje gde se samo prate razlike na koeficijentima.
c) za Arbitrage betting je presudno pracenje koeficijenata na vise kladionica, sa exchange betting to nije neophodno, trguje se na Betfair i nema potrebe da se luta okolo. Za ovaj deo u zagradi mislim da ne vredi pomena. Izuzetak bi mozda bili neke ozbiljnije novine.
d,e,f) mislim da sam vec odgovorio.
Moze se sve ovo izbeci i sebi olaksati posao time sto ce se nekome ko je dobar u gore navedenom plati za uslugu. Gotove statistike se mogu kupiti, postoje servisi koji nude usluge izvestavanja o stanju koeficijenata, postoji softver koji pomaze u odlucivanj, a postoje i ljudi koji nude svoje usluge "tipovanja", samo je tu odnos 95-98% sarlatani i da kazemo 2-5% nesto ozbiljniji.
Koji bi metod mogao da funkcionise u praksi?
Ziveti od kladjenja je jedno jako tesko zanimanje, tesko po svim osnovama. Dodatan problem je pravna regulativa, tacnije pravna ogranicenja koja postoje u USA i vecini zemalja u EU. U vecini zemalja je zabranjeno kladjenje/trgovanje na Betfair-u, a jedino se tamo moze ostvarivati ozbiljna zarada.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija19.11.2013. u 23:38 - pre 126 meseci
Citat:
hotchimney:
Ti "eksperti za odredjivanje kvota" su računari sa dobrim programima za nadzor funkcionisanja kladionice kao sistema.

Ovi koji smatraju da kladionice kupuju kvote od "eksperata" neka navedu razlog za to. Lično ne mogu da pronadjem takav razlog jer su kvote kod velikih kladionica javne i može ih preuzeti bilo ko. Na te kvote odredi sopstvene margine prema tome koliki profit želi i tokom uplata balansira kvote. Što bi plaćao "eksperte" kad kvote ima badava?

To jedno, a drugo, uvek možete (jednokratno sa softverom) kupiti bazu podataka sa istorijom prethodnih utakmice (ili jednostavno preuzeti sa javnih servisa - BBC/Opera...). Na osnovu te baze (koju tokom rada održavata) uvek možete izračunati startne kvote koje balansirate u skladu sa uplatama.

Naravno, ne garantujem ni jedno ni drugo, samo iznosim svoja zapažanja.


Evo da li se menjaju kvote:

Sinić su kvote na utakmiocu Engleska Nemačka bile 2.75 3.30 2.40
Kod iste lokalne kladionice danas su kvote na tu utakmicu 2.95 3.30 2.25
Na BWin-u kvote su sada 3.00 3.40 2.25

Ko je od koga prepisao?


[Ovu poruku je menjao hotchimney dana 19.11.2013. u 13:00 GMT+1]


Eksperti za odredjivanje kvota imaju svoje ime i ta se profesija li to radno mesto se zove Odds compiler/Odds trader, ko to radi kod kladjenja "u zivo" zove se Live Betting Trader, svi oni koriste racunare sa dobrim programima, ali to nikako nisu kompjuteri koji sami rade posao.
Kladionice ne kupuju koeficijente od eksperata vec eksperte zaposljavaju kod sebe, ako nemaju potrebe ili nemogu pronaci eksperte onda kupuju softver (gotov sistem) od neke firme koja im onda pruza kompletnu uslugu.
Evo podji od sebe, imas koeficijente koji su javni i dostupni, imas neke svoje statistike koje stalno malo ovde pokazujes, imas Kelly-ja u koga se kunes i stalno promasujes. Zamisli da te sad neko zaposli da mu vodis kladionicu, gledajuci ucinak koji si pokazao, ti bi ga urnisao u samom startu. Jadnik ne bi sastavio sest meseci i moro bi da se besi. Nemoj da pricas nesto sto nema veze sa zdravim razumom. Ko bi pravio koeficiente i ko bi vodio posao?? Po tvojoj logici, koga da angazuje? Nekog klinca iz komsiluka koji se razume u kompjutere (pozeljno da zna da instalira Windows i da se ukljuci na Facebook).
Da li si nekad pokusao da trgujes na Betfair (sto je najblize nacinu rada kladionice, ima odredjene razlike, ali je najblizi) i koji ti je ucinak na period od jedne sezone?
Uzmi mec koji si naveo, izbacio si koeficiente kako su gore dati i imas 55% uplata na 1, kako ces da korigujes koeficiente??

 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija20.11.2013. u 01:30 - pre 126 meseci
Da te pitam nešto, jer si izgleda upućen u Betfair. Kako da se iz Srbije kladim na Betfair-u. Zakonom je zabranjeno. Ali možda postoji neki način?

Citat:
ta se profesija li to radno mesto se zove Odds compiler/Odds trader

Svakako, i bagerista je onaj koji upravlja bagerom. Ali to ne znači da bagerista podmetne ledja pod 10 tona šljunka.
Hoću da kažem da taj "Odds compiler/Odds trader" može da radi na odredjivanju kvota ali isto onoliko koliko radi matematičar kad koristi softver za izračunavanje recimo integrala.

Citat:
Po tvojoj logici, koga da angazuje?

Dobre računare i dobar softver. I naravno kadar koji zna da radi s tim.

A tog klinca uvek mogu da zaposlim da kuca tikete.

Citat:
imas Kelly-ja u koga se kunes i stalno promasujes.

Prvo, gde sam se kleo u Kelly-ja, i drugo šta sam promašio?

Baš naprotiv, kritikovao sam Kelly-jevu metodu kao neprikladnu za kladjenje. Sve mi se čini da pokušavaš da razvodniš diskusiju jer sam ti postavio pitanje u vezi onih 2% na što mi do sada nisi odgovorio ali zato znaš da napadaš.

Citat:
izbacio si koeficiente kako su gore dati i imas 55% uplata na 1, kako ces da korigujes koeficiente??

Daću otkaz tom tvom "Odds compiler/Odds trader" jer je dozvolio da banka ode u prevelik minus. Lepo sam mu govorio da koristi softver tako da reaguje na vreme dok su kolebanja bila minimalna. Sa ovako velikim gubitkom je kasno.


Ti ljudi (profesionalni kockari) koje pominješ su samo retki srećnici kojima se tako zalomilo. Sve je to u okviru statističke greške.

Uzmi na primer Dock Holliday, profesionalni kockar, revolveraš, itd. Jednom prilikom je dobio 36000 dolara (nisam siguran da li je to bilo na kartama, ruletu ili bilijaru) i sa tim novcem je do kraja života živeo kao "bubreg u loju" (par godina jer je ubrzo umro od tuberkoloze). Eto šta ti je sreća, dobio je brdo novaca (preračunato danas bi to bili milioni dolara) ali je i "nagradjen" tuberkolozom.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija20.11.2013. u 13:22 - pre 126 meseci
[quoteDaću otkaz tom tvom "Odds compiler/Odds trader" jer je dozvolio da banka ode u prevelik minus. Lepo sam mu govorio da koristi softver tako da reaguje na vreme dok su kolebanja bila minimalna. Sa ovako velikim gubitkom je kasno.
][/quote]
Pretpostavljam da ces mu objasniti gde je pogresio (pozeljno bi bilo da i nama objasnis gde sta je pogresio, a sta je trebao da uradi).

Citat:
Ti ljudi (profesionalni kockari) koje pominješ su samo retki srećnici kojima se tako zalomilo. Sve je to u okviru statističke greške.

Uzmi na primer Dock Holliday, profesionalni kockar, revolveraš, itd. Jednom prilikom je dobio 36000 dolara (nisam siguran da li je to bilo na kartama, ruletu ili bilijaru) i sa tim novcem je do kraja života živeo kao "bubreg u loju" (par godina jer je ubrzo umro od tuberkoloze). Eto šta ti je sreća, dobio je brdo novaca (preračunato danas bi to bili milioni dolara) ali je i "nagradjen" tuberkolozom.


Ti ljudi koje pominjem su retki zbog tezine te profesije. Ko se u tom poslu previse oslanja na srecu, a ne koristi znanje, nema sta da trazi u tom poslu. Ljudi koji konstantno gube i nastavljaju da se kockaju su bolesni i to nema veze sa matematikom o kojoj bi trebalo ovde ragovarati.

Citat:
Uzmi na primer Dock Holliday, profesionalni kockar, revolveraš, itd. Jednom prilikom je dobio 36000 dolara (nisam siguran da li je to bilo na kartama, ruletu ili bilijaru) i sa tim novcem je do kraja života živeo kao "bubreg u loju" (par godina jer je ubrzo umro od tuberkoloze). Eto šta ti je sreća, dobio je brdo novaca (preračunato danas bi to bili milioni dolara) ali je i "nagradjen" tuberkolozom.


Kakva je zavisnost izmedju dobijanja na kockanju/kladjenu i dobijanja tuberkoloze??
Probaj da testiras svoju hipotezu da dobitnici na kladjenju kasnije dobijaju tuberkolozu.
H0: dobitnici na kladjenju(profesionalni kockari) oboljevaju od tuberkoloze
H1: kod obolelih od tuberkoloze nema uspesnih kockara.




Evo kako je tvoj trader rasporedio uplate:
Lokalna sa marzom realna Bwin sa marzom realna
2,75 0,3636 33,57 2,95 0,3389 31,2 3 0,3333 31,1
3,3 0,3030 27,97 3,3 0,3030 27,89 3,4 0,2941 27,44
2,4 0,4166 38,46 2,25 0,4444 40,91 2,25 0,4444 41,46
1,0833 100 1,0864 100 1,0718 100
8,33% 8,64% 7.10%


koef. uplata za isplatu dob/zaguba
2,95 1,95 55 107,25 -62,25
3,3 2,3 25 57,5 17,5
2,25 1,25 20 25 55,0






Nisi rekao kad bi ga otpustio, pre pocetka ili posle meca. Tebi je tvoj trader napravio zaradu od 55%. Jer je dobro predvideo da ce Nemacka pobediti, malo se kockao, ali da pretpostavimo da je imao poverenje u samoga sebe ili je imao jos neke alternativne prihode koji bi eventualno kompenzovali zagubu.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija20.11.2013. u 21:00 - pre 126 meseci
Citat:
malo se kockao, ali da pretpostavimo da je imao poverenje u samoga sebe ili je imao jos neke alternativne prihode koji bi eventualno kompenzovali zagubu.

Ti pretpostavljaš. Drugim rečima "što je babi milo to joj se snilo".

No, još mi nisi odgovorio kako si došao do onih 2% Kelly-jeve frakcije. Pretpostavljanjem?
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija20.11.2013. u 21:36 - pre 126 meseci
To je tvoje tumacenje. Ja sam lepo napisao kako je tvoj trader rasporedio uplate, gde je reskirao i da mu se to isplatilo. Napisi ti tvoju kalkulaciju, da vidimo kako to izgleda izrazeno u brojevima.

Odgovorio sam ja vec kako sam dosao do 2%, samo ti nisi lepo citao sta sam ja pisao.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija20.11.2013. u 22:15 - pre 126 meseci
Gde si odgovorio? Daj link ili citiraj šta si napisao.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija21.11.2013. u 15:21 - pre 126 meseci
Evo kako bih ja odredio kvote.

(A) Pretpostavimo da nemam pojma šta je to fudbal, kao i da nemam nikakvu istoriju prethodnih utakmica.
Neka mi je poznato da postoje tri medjusobno isključiva ishoda. Treba da odredim početne kvote. Tada ču postupiti na sledeći način:
Neka igraju Čelzi i Arsenal.

[0] Stanje:
Odredim početnu marginu 10-11% i stavim Q1 = 2.5, QX=3.2, Q2=2.5.
1/Q1+1/QX+1/Q2 > 1.1, ok može.

Medjutim uplate ograničim na 1 novaca.

Neka je prva uplata na Čelzi.

Banka:
U slučaju pobede Čelzija banka isplaćuje 2.5 novaca, imala je uplatu od 1 novaca pa banka ide u minus od -1.5 novaca.
U slučaju nerešenog banka ide u plus od 1 novaca.
U slučaju pobede Arsenala banka ide u plus od 1 novaca.

Korigujem kvote. Postavim [1]
Q1=2, QX=3.3, Q2=3.5
1/Q1+1/QX+1/Q2 > 1, ok može.

Neka je opet uplata na Čelzi, tada je
Banka:
U slučaju pobede Čelzija banka ide u minus od -2.5 novaca (isplata je 4.5 novaca ali je primljeno 2 novaca, dakle -2.5 novaca).
U slučaju nerešenog banka ide u plus od 2 novaca.
U slučaju pobede Arsenala banka ide u plusod 2 novaca.

Opet korigujem kvote. Postavim [2]
Q1=1.5, QX=3.2, Q2=4.5
1/Q1+1/QX+1/Q2 > 1, ok može.
Kvota na Arsenal je velika, neko će se upecati i uplatiti na Arsenal, tada je stanje sledeće
Banka:
U slučaju pobede Čelzija banka ide u minus od -1.5 novaca.
U slučaju nerešenog banka ide u plus od 3 novaca.
U slučaju pobede Arsenala banka ide u minus od -1.5 novaca.

Sledeća korekcija kvota izgleda ovako [3]
Q1=1.75, QX=3.4, Q2=3.8
1/Q1+1/QX+1/Q2 > 1, ok može.
Neka je uplata na X, tada
Banka:
U slučaju pobede Čelzija banka ide u minus od -0.5 novaca.
U slučaju nerešenog banka ide u plus od 0.6 novaca.
U slučaju pobede Arsenala banka ide u minus od -0.5 novaca.

U sledećem koraku postavim kvote ovako [4]
Q1=1.8, QX=3.3, Q2=2.9
1/Q1+1/QX+1/Q2 > 1, ok može.

Sada razmatram 9 mogućnosti (može biti 1,X ili 2 a uplate mogu biti na 1, X ili 2 dakle 9 mogućnosti koje su približno jednako verovatne):

1. [4] Uplata je na Čelzi
1.1. U slučaju pobede Čelzija banka ide u minus od -1.3 novaca.
1.X. U slučaju nerešenog banka ide u plus od 1.6 novaca.
1.2. U slučaju pobede Arsenala banka ide u plus od 0.5 novaca.

2. [4] Uplata je na nereseno
2.1. U slučaju pobede Čelzija banka ide u plus od 5 novaca.
2.X. U slučaju nerešenog banka ide u plus od 1.7 novaca.
2.2. U slučaju pobede Arsenala banka ide u plus od 5 novaca.

3. [4] Uplata je na Arsenal
3.1. U slučaju pobede Čelzija banka ide u plus od 5 novaca.
3.X. U slučaju nerešenog banka ide u plus od 5 novaca.
3.2. U slučaju pobede Arsenala banka ide u plus od 2.1 novaca.

Dakle, samo u jednom slučaju (pobeda Čelzija) banka ide u minus i to ne veliki.
Zato nastavljam balansiranje kvota sve dok banku ne dovedem u stanje da za bilo koji ishod bude pozitivna. To je moguće jer kladionica upravlja procesom, ofanzivna je, vodi i uvek drži 1/Q1+1/QX+1/Q2 > 1 i to kad-tad prevagne nad uplatama.

Opisanim postupkom kladionica sebe dovodi u stanje da ništa ne rizikuje (osim nekoliko početnih uplata koje su ograničene). Jednom kad se uspostavi pozitivan balans za banku visine uplata mogu da se puste s lanca i da se dozvole sve veće uplate.

A taj "trade manager" bi instant dobio otkaz bez prava žalbe jer se kako kažeš "kockao". Kladionice se ne kockaju već "skidaju kajmak".

Opisani postupak se lako može prevesti u računarski program koji će mnogo brže i tačnije vršiti balansiranje. Dakle, "trade manager" mi nije ni potreban veća samo dobar matematičar ili ekonomista koji se specijalizovao u optimizaciji ili risk menadžmentu da nadgledaju rad sistema. Takav softver postoji, ne znam koja je cena ali nije to skupo za kladionice.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija21.11.2013. u 18:14 - pre 126 meseci
Citat:
hotchimney: Evo kako bih ja odredio kvote.
---....---...
Takav softver postoji, ne znam koja je cena ali nije to skupo za kladionice.


Tako je!

Zatim male kladionice prepišu kvote od velikih.
Ako se kod malih dogodi opasan rebalans,ne koriguju kvote već reosiguraju kontrauplatom kod većih.(prebace "višak" novca sa neke kvote ka većeoj kladionici na taj znak.)Ako ni to ne ide blokiraju nove uplate na taj rezultat.
U suštini kladionica je posrednik između grupa kladioca pri čemu taj trud naplaćuju marginom (oko 10%).
Ali i tu ima jedna zvrčka.Obično se zahtjeva da utakmice sa 10% marginom
ne mogu ići solo već najmanje tri vezane.Lako je matematički dokazati da se u tom slučaju margina uveća na nekih 27.1%.



________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
*.vs.rs.



+370 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija21.11.2013. u 23:40 - pre 126 meseci
Sistem funkcioniše upravo kako je Milan opisao.
Nema prepisvanje kvota.
Lista se plaća zbog bezbednosti i automatskog učitavanja u bazu podataka.
Ogromne bezbednosne propuste bi, vlasnicima kladionica, donelo ručno prekucavanje kvota?
Razmislite koje?

Male kladionice:
Lista se plaća oko 30 evra i dobija se na e-mail najkasnije u 20.00 časova noć pre objavljivanja.
Prve Lista se štampaju noću ponedeljak/utorak i u štampanom obliku se ne menja se do petka.
Druge Lista se štampaju noću četvrtak/petak i u štampanom obliku se ne menjau se do utorka.
Nema bitnih balansiranje kvota, jer Lista garantuju zaradu kladionici.
Ograničvaju uplatu i isplatu.
U slučaju debalansa uplata, postupa se onako kako je Milan objasnio.

Velike kladionice:
Ne plaćaju Listu, jer imaju zapošljene eksperte.
Ne ograničavaju uplatu, ali ograničavaju isplatu.
Ne postupaju onako kako je Milan objasnio, jer ih štiiti Zakon velikih brojeva.

Izgleda da niko od diskutanata, osim Milana, nikada nije bio sa druge strane pulta.

Sve sami "profesionalci" u pokušaju, a neznaju da izračunaju kvotu na poredak prva dva kučeta.

Da podsetim:

"Kučići" imaju kvote:
1. Rafael Nadal 3.50
2. Novak Đoković 3.75
3. David Ferer 5.25
4. Endi Marej 6.50
5. Huan Martin Del Potro 12.00
6. Rodžer Federer 15.00
7. Tomaš Berdih 30.00
8. Stanislas Vavrinka 100.00

Koju kvotu da dam za predak 1-7 (prvo stiglo kuče Rafa, a drugo kuče Tomaš), a koju kvotu na popredak 7-1 (prvo stiglo kuče Tomaš, a drugo Rafa)?
Jedini odgovor koji sam dobio od "profesionalaca" je da množim kvote.
Znači 105 kvota u oba slučaja.
Igrači kažu da im to vređa logiku.
Ne zna niko od "profesionalaca"?

Onda da odgovori neko od "velikih matematičara".
Valjda će time "profesionalci" naučiti nešta o kvotama i da Bojan ovo polako zaključa ili da se prebaci u neki drugi forum, jer diskusija nema veze sa Matematikom.



[Ovu poruku je menjao miki069 dana 22.11.2013. u 01:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija22.11.2013. u 00:55 - pre 126 meseci
Šta ti znači "u štampanom obliku se ne menja"? Hoćeš da kažeš da se odštampani papir ne menja? De, dobro taj papir se ionako baca na kraju smene.

Medjutim, nije tačno da se kvote ne menjaju,

Uzmi na primer Listu za utorak 19.11.2013. Par 0101 WCQ Uruguay - Jordan. Kvota na 3+ golova je 1.33. U sredu 20.11. u 16:00 kvota je bila 1.21. To znam sigurno, ta je kvota bila na internetu i na uplatnom mestu u kladionici.

Pogodi zašto se kvota promenila naniže.

Po mom mišljenju to je bilo samo zato jer je usledila navala uplata na 3+. Da li su i to platili ili su korigovali ručno ili je softver izvršio korekciju?

E sad, ti tvrdiš da se kvote kupuju. Naveo si i neku cifru. Mene sada zanima kako kladionice podešavaju kvote pri kladjenju u živo. Da li i to kupuju?
Ako kupuju kvote za uživo kladjenje kako balansiraju uplate koje se mogu razlikovati za kladionicu i za onog koji im prodaju kvote?

Uzmi Fudbal kupon za četvrtak 21.11.2013 i pronadji par 02:10 0202 Col1 Junior Santa Fe. Još nije počelo (dok ovo kucam). Odštampane su kvote 2.15 3.05 3.05. Ali na internet sajtu za taj meč su kvote 2.25 3.05 2.90. Zašto?
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija22.11.2013. u 14:50 - pre 125 meseci
Citat:
miki069:

Jedini odgovor koji sam dobio od "profesionalaca" je da množim kvote.



Nemoras da mnozis, mozes malo da sabiras i delis.


[Ovu poruku je menjao 2012 dana 23.11.2013. u 23:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija23.11.2013. u 01:16 - pre 125 meseci
Odgovor sam obrisao je sam pogresio, u sledecem odgovoru bice korekcija

[Ovu poruku je menjao 2012 dana 23.11.2013. u 23:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija23.11.2013. u 19:43 - pre 125 meseci
Korekcija mog proslog odgovora, samo neka zavrse utakmice. Dacu ja moje koeficijente prema uputstvima iz zadatka. Mislim da sam pogresio u proslom odgovoru. Dacu i komentar u vezi teze da se koeficijenti trebaju stalno balansirati.

Kako sam vec napisao, izvsi cu korekciju prethodnog odgovora. Razlog je sto sam pogresno razumeo pitanje.
Moji koeficenti za trazeni raspored:
prvi br.1, drugi br.2 bili bi 94 bez marze ili 86 sa ~10% marze
verovatnoca da br.1 bude prvo je 26.21% (bez marze)
verovatnoca da br.7 bude prvo je 3% (bez marze)
verovatnoca da br.7 bude drugo, ako je br.1 prvo je 4.05% (bez marze)
verovatnoca da se dogode ova dva dogadjaja je 10.5% (bez marze)

prvi br.7, drugi br.1 bili bi 124 bez marze ili 113 sa ~ 10% marze
verovatnoca da br.7 bude prvo je 3% (bez marze)
verovatnoca da br.1 bude drugo ako je br.1 prvo je 26.8% (bez marze)
verovatnoca da se dogode ova dva dogadjaja je 8.04% (bez marze)

[Ovu poruku je menjao 2012 dana 23.11.2013. u 23:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija23.11.2013. u 22:35 - pre 125 meseci
Citat:
Dacu i komentar u vezi teze da se koeficijenti trebaju stalno balansirati.

Ako si mislio na moje stavove onda da napomenem. Ne tvrdim da kvote treba stalno balansirati do idealnog stanja.

Prvo, nekad to možda neće biti moguće.

Drugo, nepredvidljivost rezultata sportskih dogadjaja je uvek u korist kladionica.

Treće, kladionice optimizuju profit na celokupnu ponudu a ne samo na jednu utakmicu.

Četvro, na tiketima je najčešće 2 i više parova. To znači veću verovatnoću da će tiket biti gubitni. Za dobitne tikete se margine umnožavaju pa rastu a to znači i manji odliv iz kladionica.

Peto, mora se neka mrvica prepustiti i igračima da bi se hranila urbana legenda 'da je na kladionicama moguće zaraditi'. U stvari, moguće je na sreću nešto dobiti. Ali konstantno biti u plusu to mislim da niko nije ostvario.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija23.11.2013. u 23:32 - pre 125 meseci
Ja ne znam kako koja kladionica radi i kako koji vlasnik (ili ko vodi posao razmislja), to trebas da pitas onog lika sto se negde pojavljivao da prodaje softver kladionicama.
Ja cu izneti moju logiku. Kojom cu pokusati objasniti zasto se slobodno moze reskirati, a da profit bude dobar, cak i mnogo bolji od stalnog balansiranja. Uzecemo primer koji si ti dao uplatama na utakmice pre neki dan, gde se vide koeficienti i raspored uplata. U drugom prilogu koji sam ja radio vidi se kako to matematicki izgleda.
U tom prilogu se vidi i verovatnoca na osnovu binomne distribucije za dogadjanje pobeda domacina sa verovatnocom od 60%, gde se vidi da je najveca verovatnoca cetiri dogadjanja, u tvom primeru ima takva tri dogadjaja.
Ako uzmemo empiriske pokazatelje o dogadjanjima po ligama unazad 5 godina (nemora vise) videcemo da pobeda domacina ne prelazi 55%. Zto znaci da mozemo uzeti u obzir max. 60% verovatnoce dogadjaja pobeda domacina. Proracunom binomne distribucije doci cemo do bodataka koja su data (za sest utakmica) (ne marimo koja je liga u pitanju, ne vrsimo korekciju ili aproksimaciju). Mozemo se slobodno "kockati" i napregnuti stanje banke jer mala je verovatnoca da izadju sve jedinice, samo pazimo da ukupna uplata pokrije najgore moguce ishode, ne gledamo utakmicu po utakmicu, vec gledamo ukupnu kasu. Kad se ta ukupna kasa ugrozi tek onda vrsimo niveliranje koeficienata. kako se cesto desavaju cuvena iznenadjenja kola ili nesto sto niko nije ocekivao ( a desavaju se cesto) onda se to "kockanje" visestruko isplati.
To je moje razmisljanje koje je vise puta potvrdjeno u praksi. Desavalo se ponekad da imam zagubu jedno kolo, ali se skoro uvek to u kratkom roku ispravi.
To je moj nacin rada, ja gledam da napravim sto veci obrt iz koga cu izvuci odredjeni procenat zarade, nisam mario da mi zarada bude svaku utakmicu, vec da budem u plusu na period od mesec dana, pa na tri meseci i tako dalje.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija25.11.2013. u 00:44 - pre 125 meseci
Citat:
Ja ne znam kako koja kladionica radi i kako koji vlasnik (ili ko vodi posao razmislja), to trebas da pitas onog lika sto se negde pojavljivao da prodaje softver kladionicama.

Ubedjen sam da u Srbiji ima dovoljno programera sposobnih da naprave takav softver i da rade za ovdašnje kladionice.
Citat:
Kojom cu pokusati objasniti zasto se slobodno moze reskirati, a da profit bude dobar, cak i mnogo bolji od stalnog balansiranja.

Svaki sistem radi bolje sa povratnom spregom. Tako i sistem kladionice.

Kažeš da si pošao od pretpostavke da domaćin dobija ne više od 55%-60% utakmica. Evo nekih proseka:
Po podacima jedne lokalne kladionice na populaciji od 22000 utakmica domaćin pobedjuje u 43% slučajeva.
Po podacima druge lokalne kladionice na populaciji od 45000 utakmica domaćin pobedjuje u 44% slučajeva.
Po podacima trece lokalne kladionice na populaciji od 100000 utakmica domaćin pobedjuje u 45% slučajeva.
Po podacima jedne intenet kladionice na populaciji od 100000 utakmica domaćin pobedjuje u 45% slučajeva.

Kladionice u ponudi imaju istih ali i različitih parova.

Recimo da domaćin pobedjuje do 45% slučajeva. Za pozitivan bilans potrebna ti je kvota bar 2.23. Kladionice u proseku daju kvotu na domaćina manju od 2.2, tako da si u gubitku (ako sve staviš na domaćina).

Naravno, kratkoročno možeš biti u dobitku. Ali dugoročno ideš u minus. Najbolje što sam uspeo (simulacijama na populaciji od 100000 utakmica) je gubitak -1.27%. Smatram to za odličan rezultat jer je gubitak daleko manji od kladioničarskih margina. Ali je i dalje gubitak.

Ostalo mi je nejasno šta si to računao binomnom raspodelom? Ako bi hteo malo detaljnije da objasniš (a imaš i tačne procente pobeda domaćina tako da možeš preciznije izračunati).
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija25.11.2013. u 05:53 - pre 125 meseci
Kako sam vec nekoliko puta napisao. Jedna je filozofija pokusavati zaradjivati kladeci se u kladionici, druga je filozofija raditi za kladionicu i zaradjivati od toga i neka sasvim treca filozofija je baviti se profesionalno kladjenjem. Ako pokusavas da zaradjujes kladeci se na standardan nacin moras imati natprosecna znanja iz samog sporta, i natprosecna poznavanja stanja u sportu koji pratis, a manje iz neke visoke matematike. Znaci to nije tema ovde.
Kako je raditi u kladionici ne znam jer nikad nisam radio. Tako da neci pricati o tome.
Ja sam vise puta napisao da iz nekog mog iskustva jedina dva nacina da se ozbiljno bavis kladjenjem kao profesijom su Arbitrage Betting ili poznatiji kao "sure bet" i drugi nacin je Exchange Betting ili (Betting Exchanges). Ovde pisem o tome, u tom slucaju matematika ima veliki znacaj. Da ponovim, ubedjen sam da je skoro nemoguce zaradjivati od kladjenja na klasican nacin i nema potrebe da optovarujemo ovu diskusiju nikakvom "visokom matematikom" kako zaraditi na kladionici.
Mozemo nastaviti diskusiju o matematici koja bi se mogla primeniti kod trgovanja ili kod kladjenja gde jednim delom preuzimamo ulogu kladionice (primamo uplate ili Lay), i imamo mogucnost da vrsimo uplatu (kao kod klasicne kladionice ili Back). U tim slucajevima matematika dolazi do izrazaja. Ako ima diskutanata da vodimo diskusiju o tome onda uredu, ako ne onda komotno moze da zatvaraju temu. sta smo imali mi smo rekli.

Da ti samo odgovorim na postavljeno pitanje i date statistike.
Statistike koje si dao su delimicno tacne, generarlno su tu negde samo si pomesao zabe i babe, svaka liga je prica za sebe i treba se posmatrati zasebno. U prilogu koji cu prikaciti imaces distribuciju verovatnoce izrazenu po ligama za tekucu sezonu, za sezonu 2012/2013 i sezonu 2011/2012 za ishod pobeda domacina. Zavisno od lige imas odstupanaja, procenati realizacije se krece u rasponu od 37%-52%.
Drugi parametar koji je takodje bitan je procenat pobede favorita. Favorit ne mora uvek da bude domacin, dosta cesto 2-ka je favorit. Ja mislim da je mnogo bolje da se gleda ucinak favorita i koeficijenti na favorita. Ako pretpostavimo da trgujemo na Betfair (mislimo se ozbiljno baviti kladjenjem, ako imamo nacina za to), u tom slucaju imamo sledecu situaciju. Zelimo primiti uplatu (uloga kladionice), tada pravimo koeficiente za koje mislimo da su dobri po nas (isto kao i svaka kladionica) i objavljujemo iste kao svoju ponudu. Sad mi limitiramo visinu uplate i gledamo kakvo je interesovanje.
Ajde da pretpostavimo da si resio da primis pare samo na favorite. Imas verovatnocu da favorit pobedjuje 60% , primas uplatu na komplet dogadjaje za to kolo (ima 16 tima, ili 8 utakmica), kad primas uplate samo ishod na koji si primio pare je nepovoljan za tebe, ako si primio pare na 1-cu, samo ako bude 1-ca ti si na gubitku, ostala dva ishoda idu ti u prilog. Kako imamo dve mogucnosti, ide u prilog i ne ide u prilog, mozemo koristiti binomnu distribuciju verovatnoce. Da vidimo kakva je verovatnocu nepovoljnih po nas dogadjaja. Pobeda favorita je 60% to su nepovoljni dogadjaji, nereseno ili poraz su za nas pozitivni dogadjaji. Ako imamo 60% verovatnocu, u proslom prilogu je dato kakva je verovatnoca da se dese dva, kakva tri itd, losa dogadjaja po nas ( to je nas rizik). Pogledajmo sada koeficiente i da vidimo dali se mozemo pokriti, ako mozemo, dobro, ako ne mozemo onda moramo vrsiti odredjene korekcije. Tu mozemo napraviti jos jedan manevar, sacekamo poluvreme, vidimo kako stojimo, napravimo trgovanje sa pozitivnim po nama koeficientima i vidimo kako stojim finansijski, a sada drugim postupkom izracunamo kolika je verovatnoca dogadjanja ishoda X, ako se vec dogodio ishod Y. Tacnije, racunamo kolika je verovatnoca da bude 2, ako je x na poluvremenu, kolika je verovatnoca da bude 1 ako je x na poluvremenu itd. Kad to izracunamo mozemo primiti ili ne primiti jos uplata.
To je najsigurniji nacin da se kladjenjem bavimo ozbiljno. Ostale kombinacije tipa razvijanje sistema, ispisivanje 188 listica ili sta ja znam cega jos ne, to je generarlno osudjeno na neuspeh.
Kod "sure bet-a" najveci problem su mali procenat zarade, potrebna su velika sredstva, velika fleksibilnost i brzina reakcije. Mislim da je takodje veliki problem prebacivanaje sredstava sa racuna na racun. Takodje mislim da su kladionice malo alergicne na Arbitrage betting.
Ako ima zainteresovanih diskutanata za vodjenje dalje diskusije oko "trgovanaja" da nastavljamo pricu, ta se matematika moze primeniti i kod bilo kojih drugih berzanskih trgovanaja ili berzanskih investicija.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

toto102
Aleksandar Supic
Podgorica

Član broj: 303796
Poruke: 9
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: izracunavanje broja kombinacija25.11.2013. u 09:46 - pre 125 meseci
Citat:
Ostale kombinacije tipa razvijanje sistema, ispisivanje 188 listica ili sta ja znam cega jos ne, to je generarlno osudjeno na neuspeh.


Onda ne poznajes dovoljno skracene i uslovne sisteme. Samo jedan primjer, 7 troznaka 1,0,2 ima 2187 mogucih kombinacija. Treba kvota 3.0 da bi bili na nuli, pa je neisplativo. Medjutim, u 252 kmb. se moze dobiti garancija 81xN-2 tj. na 81 tiketu se ima 5 pogodaka. Sa kvotom 2.65 se ostvaruje 100% zarada u odnosu na ulog.
Ovo nema veze sa matematikom??
Ovo nije profesionalno kladjenje??
Ne treba statistika, povrede, suspenzije, zanima me samo kvota ili koeficijent... Kako je odredjuju, ko je odredjuje, po kom principu, sa koliko uspjeha je fino procitati ali ...

Pozdrav
Ko hoće, nađe način. Ko neće, nađe razlog.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: izracunavanje broja kombinacija

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 50625 | Odgovora: 153 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.