Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vakuum u kanti, kanta u vodi => rupa u razmisljanju?!

[es] :: Fizika :: Vakuum u kanti, kanta u vodi => rupa u razmisljanju?!

[ Pregleda: 2280 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Vakuum u kanti, kanta u vodi => rupa u razmisljanju?!09.08.2013. u 23:05 - pre 129 meseci
Pokusavam da napravim neki mehanicki regulator dubine zarananja, pa sam izmedju sijaseta
eliminisanih pokusaja zapeo kod jedne "situacije" koja se odupire eliminaciji.
Mislim da mi negdje nesto promice, ali ne mogu da vidim sta, zardjalo se sa fizikom.

Elem, zamislimo jedan cisto teorijski misaoni eksperiment:
- U vodi se, na nekoj dubini nalazi neko cvrsto, hermeticki zatvoreno tijelo (kocka, kugla, cilindar,... svejedno).
U tom tijelu je vakuum.
Situacija je dakle kao na sledecoj slici:



Pritisak vode sa svih strana nastoji da sabije tijelo, tj. da mu smanji zapreminu.
Pritisak naravno, kao sto je poznato, zavisi od dubine, ali nebitno u ovom slucaju.
Uglavnom, tijelo je od nekog cvrstog materijala (npr. celika) tako da taj pritisak ne moze
da ga sabije i da mu deformacijom promjeni zapreminu.

Ja sam sad razmisljao da li taj spoljni pritisak vode ipak nekako moze da se iskoristi da se
tom tijelu u vodi poveca zapremina. Osjecaj mi kaze da ne moze, jer ako sve sile djeluju
sa svih strana tako da ga sabiju, odakle onda uopste dobiti neku komponentu suprotnog dejstva?

Zamislimo sada da ta kanta ima cilindricne otvore sa donje i gornje strane, u kojima stoje neki pokretni klipovi
tako da klipovi hermeticki prijanjaju uz cilindre, a da je trenje izmedju klipova i zidova cilindra zanemarljivo.
Klipovi su medjusobno spojeni cvrstom sipkom, tako da se mogu samo zajedno pomjerati i to za isti pomjeraj.
Cela cilindara su izlozena pritisku vode spolja. (S unutrasnje strane nema pritiska jer je unutar kante vakuum.)
To je dakle ovako nekako:




Na sledecoj slici vidimo sile vodenog pritiska koje djeluju na klipove:




Klipovi se nalaze u pocetnom polozaju i zapremina tijela je u ovom slucaju VA.
Posto se donji klip nalazi na vecoj dubini od gornjeg, to je i pritisak vode na toj strani veci, proporcionalno
razlici dubine vode na kojoj se klipovi nalaze.
To znaci da bi se sila pritiska na donjem klipu koja odgovara sili pritiska na gornjem klipu mogla postici
sa klipom manje povrsine sa donje strane, zato sto je pritisak dolje veci.
Ako je pritisak veci, onda se, jel'te, ista sila moze postici manjom povrsinom.

Recimo da mi ipak ne smanjujemo povrsinu tog donjeg klipa bas toliko da postignemo istu silu, nego ga
ipak ostavimo nesto vecim od te granice, tako da je sila sa donje strane ipak malo veca, dok je povrsina
donjeg klipa jos uvijek nesto manja od gornjeg.

Dakle, posto je sila na spregnute klipove odozdo veca nego ona odozgo, to ce izazvati pomjeranje klipova na gore.
Time ce se zapremina te kante ustvari povecati zato sto je zapremina dobijena pomjeranjem gornjeg klipa ka "spolja"
veca nego zapremina koja je izgubljena pomjeranjem donjeg klipa na "unutra".
Tj. sada je zapremina tijela VB, a koja je veca od zapremine VA:



Znaci, sad je nekako ispalo da iako voda pritiska tijelo sa svih strana da ga sabije, taj pritisak je ustvari
prouzrokovao da se tijelo rasiri?!

Da li je to neka greska u razmisljanju ili bi se ovo stvarno tako ponasalo (zbog vakuuma unutar kante)?
Ako je greska u razmisljanju, onda gdje?
A ako nije - kakvo je onda objasnjenje, s obzirom na "logicki" osjecaj koji se namece posmatranjem prve slike
da sve sile teze da sabiju tijelo, a dobije se suprotno?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Vakuum u kanti, kanta u vodi => rupa u razmisljanju?!10.08.2013. u 06:32 - pre 129 meseci
Telo se nije raširilo kao što kažeš, došlo je do promene zapremine usled kretanja tih klipova. Probaj da izračunaš sa konkretnim vrednostima pritiska i površinama klipova.
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Vakuum u kanti, kanta u vodi => rupa u razmisljanju?!10.08.2013. u 11:13 - pre 129 meseci
Mislim da nije nikakva greska, tako bi se ponasalo.
Cak mislim da bi klip otisao gore i kad bi unutrasnji pritisak bio jednak spoljasnjem (uzevsi u obzir da su i spolja i unutra isti, nestisljivi fluidi).
Realno...
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Vakuum u kanti, kanta u vodi => rupa u razmisljanju?!10.08.2013. u 19:56 - pre 129 meseci
Pa da na osnovu razlike pritisaka izvršio se rad klipa.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Vakuum u kanti, kanta u vodi => rupa u razmisljanju?!

[ Pregleda: 2280 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.