Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Iskrivljene felne od rupa na putevima

elitemadzone.org :: AutoZone :: Iskrivljene felne od rupa na putevima

[ Pregleda: 7442 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
212.200.31.*



+17 Profil

icon Iskrivljene felne od rupa na putevima03.02.2009. u 08:55 - pre 184 meseci
Interesuje me da li se isplati ispravljati felne i koliko to vredi. Imam celicne felne i pokupio sam par dobrih rupa na domacim putevima. Golim okom se vidi da je felna iskrivljena. Da li to vredi ispravljati kod nekog vulkanizera ili da trazim nove felne?
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

djricky
SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.ricky.verat.net.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Iskrivljene felne od rupa na putevima03.02.2009. u 09:04 - pre 184 meseci
idi kod majstor Mice da izlupa to malo cekicem...
i naravno, balansiranje posle...
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Iskrivljene felne od rupa na putevima03.02.2009. u 09:26 - pre 184 meseci
Obicne felne mogu da se isprave kod dobrog opticara. Alu felne su za bacanje u tom slucaju recimo. Ali i kod celicnih ima limit, to ce vulkanizer-opticar da ti kaze.

Ja sam zvizno desnu jednom i lepo je ispravio.
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Iskrivljene felne od rupa na putevima03.02.2009. u 10:16 - pre 184 meseci
Rade ljudi i alu felne. Ispravljanje, zavarivanje, obrada na strugu, rucno i farbanje. Neke legure Al su manje neke vise pogodne a ako je sa magnezijumom valjda i ne moze da se vari. Pa kome se isplati... Celicne nije problem ako su manja nagnjecenja po aksijalnoj ravni a ako je centralni deo deformisan onda na djubre. Ipak celicnih felni ima po autootpadima, daju ih uz gume znaci isplati se jedino ako je malo ostecenje ili redak model.
 
Odgovor na temu

welding
zavarivanje, i

Član broj: 186863
Poruke: 42
93.86.43.*



Profil

icon Re: Iskrivljene felne od rupa na putevima03.02.2009. u 10:31 - pre 184 meseci
Zavarivanje alu felni spada u one zavarivacke poslove koje savesni majstori odbijaju, jer mogu nastati katastrofalne posledice:

- Aluminijumske legure felni su termicki ojacane. Bilo kakav unos toplote omeksava i slabi strukturu. Iako je sam zavareni spoj savrseno saliven, i kasnije lepo obradjen, okolina zavara je omeksana tj oslabljena recimo 2 puta u odnosu na original. Pa moze da se tokom voznje desi da felna pukne ili se rasprsne i dovede do katastrofalnih posledica.

Zato se nigde u svetu ne preporucuje zavarivanje alu felni, a ponegde se izbegava da neko ne bi bio tuzen zbog nesavesnog posla. U najgorem slucaju treba barem kupca upozoriti na opasnost.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.175.*



+5251 Profil

icon Re: Iskrivljene felne od rupa na putevima03.02.2009. u 12:03 - pre 184 meseci
Moze se ispravljati celicna felna ako je iskrivljena po obimu. Ako je iskrivljena po osi tocka, nema pomoci, neisplatljivo je i neizvesno ispravljanje.
Znaci kada se pomeri povrsina sa rupama u odnosu na rubove tocka, tada je za bacanje.

Svako ispravljanje ulubljenja ivica zahteva balansiranje same felne, pa ako je manje od 5-10 grama potrebno, za kore kciju, mogla bi da posluzi bar za zimski set guma.

Poz
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Iskrivljene felne od rupa na putevima03.02.2009. u 12:05 - pre 184 meseci
Citat:
welding: Zavarivanje alu felni spada u one zavarivacke poslove koje savesni majstori odbijaju, jer mogu nastati katastrofalne posledice:

- Aluminijumske legure felni su termicki ojacane. Bilo kakav unos toplote omeksava i slabi strukturu. Iako je sam zavareni spoj savrseno saliven, i kasnije lepo obradjen, okolina zavara je omeksana tj oslabljena recimo 2 puta u odnosu na original. Pa moze da se tokom voznje desi da felna pukne ili se rasprsne i dovede do katastrofalnih posledica.

Zato se nigde u svetu ne preporucuje zavarivanje alu felni, a ponegde se izbegava da neko ne bi bio tuzen zbog nesavesnog posla. U najgorem slucaju treba barem kupca upozoriti na opasnost.


Ne pricaj svasta, sta da pukne? Vari se okrzan obod koji je najmanje opterecen, nece je niko sklapati iz delova. Ja za zadnje dve decenije nisam video ni cuo da je nekom otpalo parce zavarene felne a ima dosta krpljenih po ovim nasim lepim putevima. Jasno da majstor mora da proceni sta moze da se uradi a da bude zadovoljavajuce e sad tu je mali problem sto ima svakakvih. Znaci stvarno mi je muka od saveta - idi u prodavnicu i kupi novo. To znaju i bez foruma.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.175.*



+5251 Profil

icon Re: Iskrivljene felne od rupa na putevima03.02.2009. u 13:20 - pre 184 meseci
Zavarivanje aluminijuma je ozbiljna ddelatnost, moraju se odabrati prave elektrode i dopune, a za to je neophodan sastav materijala koji se zavaruje.
Odgovoran majstor se nece petljati u ozbiljno zavarivanje delova koji trpe niki veci napor, bez dovoljno podataka. I uglavnom se izbegava zavarivanje "aluminijuma", bolje receno Al legura, kada god se to moze.

Estetska "zavarivanja" su gotovo "normalna", to je lagani zahvat koji ne utice na nosivost felne.

Mislim samo da je rec o celicnoj felni, sto prilicno menja odnos prema resenju problema. Moguci su i veci bravarski zahvati.

Poz
 
Odgovor na temu

ALU_Vampir
Mladen Marjanovic
evenstar
Sabac

Član broj: 284664
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Iskrivljene felne od rupa na putevima11.05.2011. u 08:34 - pre 156 meseci
Mašinsko ispravljanje i varenje aluminijumskih felni,hladnjaka i kartera.
Šabac , Brace Nedica 29, Vampir. 062/200-157

Najbolji smo u Srbiji provereno.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Iskrivljene felne od rupa na putevima

[ Pregleda: 7442 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.