Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Funkcija i njena apstraktnost u matematici

[es] :: Matematika :: Funkcija i njena apstraktnost u matematici

[ Pregleda: 1493 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

HtP
Banja Luka,

Član broj: 237366
Poruke: 44
*.teol.net.



Profil

icon Funkcija i njena apstraktnost u matematici03.04.2013. u 15:40 - pre 134 meseci
Mnogi kazu da je funkcija jedan od najapstraktnijih pojmova u matematici. Koga god sam pitao sta je to funkcija, bio je manje vise isti odgovor "preslikavanje iz jenog skupa u drugi po odgovarajucim pravilima".Jasno je to ali postoje zadaci u kojima je jedva uocljiva takva funkcija funkcije. S obzirom na njenu primjenu u srednjoj skoli smatram da vecina nastavnika uopste ne obraca paznju na pojmovni dio. Te tako postoje djaci koji rade 90% zadataka a nemaju pojma o cemu je rijec.

[Ovu poruku je menjao HtP dana 03.04.2013. u 19:43 GMT+1]
sst
 
Odgovor na temu

number42

Član broj: 313623
Poruke: 426



+52 Profil

icon Re: Funkcija i njena apstraktnost u matematici04.04.2013. u 15:53 - pre 134 meseci
Citat:
funkcija jedan od najapstraktnijih pojmova u matematici


zasto najapstraktniji? ja ovo kapiram kao "nesto zavisi od necega". npr imamo funkciju y koja zavisi od x+1, eto recimo najprostiji primer (y=x+1).

a mozemo uzeti i nesto najkomplikovanije pa umetsto x+1 na desnu stranu staviti

"kvadrate zapremine lopte plus proizvodi logaritama i limesa n na pedesetprvu minus niz opsteg clana treci koren iz m plus cosinus od 2 stepena pa sve podeljeno kvadratnom jednacinom plus osamnaesti koren iz 52 -x".

mislim, lupam ovo, al svodi se na isto, da nesto (y) na levoj strani zavisi od necega (ovo sve na desnoj strani).

ne znam da li je ovo tacno, ali meni radi u zadacima, jer stvarno ovu zvanicnu definiciju funkcije kao preslikavanja iz skupa u skup nikada nisam kapirao.

recimo u zavisnosti od vremenskih uslova tako cemo se i obuci, ako je kisa ponecemo kisobran, ako je suncano onda u sorcu, ako je sneg onda cizme. znaci mi smo u funkciji (zavisnosti) od vremenskih uslova.

ne znam kako bi se ovo moglo prostije objasniti.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Funkcija i njena apstraktnost u matematici

[ Pregleda: 1493 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.