Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje

[es] :: Fizika :: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8329 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ell Elves
Elena Elves

Član broj: 311300
Poruke: 46
*.teol.net.



+1 Profil

icon Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje13.02.2013. u 16:50 - pre 136 meseci
Treba mi pomoć oko jednog zadatka.

Metak mase 1g ulijeće u dasku brzinom 400m/s, a izlijeće iz nje brzinom 350m/s. Ako se metak kroz dasku kretao 0,1ms, kolika je srednja sila kojom je daska djelovala na metak?



[Ovu poruku je menjao Ell Elves dana 13.02.2013. u 20:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno kretanje13.02.2013. u 17:13 - pre 136 meseci
To je ravnomerno ubrzano kretanje, a ne ravnomerno kretanje.

Dakle, za 0.1ms je metku pala brzina sa 400m/s a 350m/s. Koliko je srednje ubrzanje metka? Kolika sila odgovara tom ubrzanju i masi metka? Da li bi znao da odrediš debljinu daske, ako se pretpostavi da je metak pri prolasku kroz nju ravnomerno usporavao?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje13.02.2013. u 23:17 - pre 136 meseci
To je ravnomerno usporeno kretanje.

Naravno, ravnomerno je ako je daska homogena, što se podrazumeva jer nije drukčije napisano.

Ali je svakako usporeno.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje14.02.2013. u 01:25 - pre 136 meseci
U referentnom sistemu u kome metak na početku miruje brzina raste.

A što se tiče homogenosti daske, to i nema baš veze sa konstantnošću ubrzanja jer otpori sredine (u koje spada i trenje) često zavise od brzine.

Stoga se u zadatku traži srednja sila. To je veličina koja odgovara računu sa ravnomernim ubrzanjem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje14.02.2013. u 05:30 - pre 136 meseci
Kakav referentni sistem? To nema veze sa srednješkolskim domaćim zadatkom. Nemoj da zbunjuješ decu.

U zadatku jasno stoji: "Metak mase 1g ulijeće u dasku" i takodje stoji "Ako se metak kroz dasku kretao" - dakle metak se kretao. Brzina metka se smanjila sa 400m/s na 350m/s pa je usporeno kretanje.

U ovakvim zadacima se uvek naglašava homogenost daske. To je pedagoška obaveza.

A što se tiče otpora sredine ako sredina nije homogena tada će kroz gušće delove biti veći otpor odnosno veće usporenje a kroz redje delove manji otpor i manje usporenje.

Ne da otpor sredine često zavisi od brzine već uvek zavisi od brzine. Pri malim brzinama taj odnos je približno linearan a pri većim brzinama otpor raste sa kvadratom brzine.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje14.02.2013. u 11:19 - pre 136 meseci

Impuls sile je jednak promjeni količine kretanja.
Odavde prosječna sila je F=-500 [N].
Ovo se ne traži,ali ipak izračunaću.
Gubitak kinetičke energije je jednaka radu sile na putu kroz dasku.
Odavde je debljina daske s=0.0375 [m]
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje14.02.2013. u 19:34 - pre 136 meseci
bigkandor

Dakle, kroz homogenu dasku metak neće imati ravnomernu promenu brzine u jedinici vremena (koju mi neki ne daju da zovem "ubrzanje") jer otpor zavisi od brzine koja je pomenljiva. Ne može i jare i pare - i da je ubrzanje ravnomerno i da je daska homogena. Znači, to što smatraš pedagoškom obavezom je jednostavno pogrešno.

Takođe, uopšte nije bitno kakva je daska da bi se odredila srednja sila.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje14.02.2013. u 23:51 - pre 136 meseci
Citat:
Nedeljko:

kroz homogenu dasku metak neće imati ravnomernu promenu brzine u jedinici vremena

Naravno da neće.

Uvek se kaže da je daska homogena ako je daska homogena. Inače se kaže da nije homogena. Bez obzira što se računa srednja sila.

Mislim, ja bih rekao a ti kako hoćeš.


Citat:
Nedeljko:

koju mi neki ne daju da zovem "ubrzanje"

Ne, niko ti ne brani. Ali imaj na umu ono što piše na primer u skripti koja se može skinuti sa sajta Departmana za fiziku, PMF Novi Sad. Na strani 22 stoji:
Citat:
Ubrzanje

Ubrzanje može biti pozitivno (vektor brzine i vektor ubrzanja imaju isti smer) ili
negativno (tzv. usporenje – vektor brzine i vektor ubrzanja imaju suprotne smerove).
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje15.02.2013. u 00:49 - pre 136 meseci
Citat:
Nedeljko: bigkandor

Dakle, kroz homogenu dasku metak neće imati ravnomernu promenu brzine u jedinici vremena (koju mi neki ne daju da zovem "ubrzanje") jer otpor zavisi od brzine koja je pomenljiva.

Griješiš.@bigkandor je u pravu.Sila nije konstanta pa prema tome ni ubrzanje.
Naprimjer hitac kroz vodu.
Ali radi mira u kući ja sam išao direktno na problem sa količinom kretanja.To sam ispravno uradio.A to je i cilj postavljenog zadatka.Onaj moj dodatni proračun debljine daske je loš.Zasnovan je na Nedeljkovoj tvrdnji da otpor trenja kroz dasku ne ovisi o brzini,jer to nije voda.Što i nije previše daleko od empirije.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje15.02.2013. u 21:47 - pre 136 meseci
bigkandor

Dakle, po toj skripti je i usporenje vrsta ubrzanja.

A u zadatku je moglo i da se kaže koje je boje daska, nije problem, ali to nema nikakve veze sa zadatkom, baš kao ni homogenost/nehomogenost daske.


zzzz

A gde sam ja to napisao da otpor ne zavisi od brzine i gde sam napisao da je sila konstantna ili ubrzanje konstantno? Pročitaj pažljivije. Napisao sam da kroz homogenu dasku ubrzanje neće biti ravnomerno, već sve manje. Da bi ubrzanje bilo ravnomerno morala bi da se napravi daska koja je na početku najgušća, a na kraju najređa.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje15.02.2013. u 23:00 - pre 136 meseci
Citat:
Nedeljko: zzzz
A gde sam ja to napisao da otpor ne zavisi od brzine i gde sam napisao da je sila konstantna ili ubrzanje konstantno? Pročitaj pažljivije. Napisao sam da kroz homogenu dasku ubrzanje neće biti ravnomerno, već sve manje. Da bi ubrzanje bilo ravnomerno morala bi da se napravi daska koja je na početku najgušća, a na kraju najređa.

Izvini,ja sam mislio da si ti napisao ovo:
To je ravnomerno ubrzano kretanje, a ne ravnomerno kretanje.

Dakle, za 0.1ms je metku pala brzina sa 400m/s a 350m/s. Koliko je srednje ubrzanje metka? Kolika sila odgovara tom ubrzanju i masi metka? Da li bi znao da odrediš debljinu daske, ako se pretpostavi da je metak pri prolasku kroz nju ravnomerno usporavao?


Objasni šta ti znači tvrdnja da ubrzanje neće biti ravnomjerno,već sve manje, ako je to ravnomjerno ubrzano kretanje,a ne ravnomjerno kretanje.

Ne kužim o čemu pričaš.Objasni ako ti se da.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje16.02.2013. u 02:29 - pre 136 meseci
Ubrzanje kroz homogenu dasku neće biti konstantno, već će zbog smanjivanja brzine otpor biti sve manji, pa samim tim i intenzitet vektora ubrzanja sve manji.

Međutim, nije rečeno kakva je daska, pa ostaje mogućnost da metak prolazi kroz sve ređu sredinu i to tačno tako da ubrzanje bude konstantno. Stoga sam pitao da u tom slučaju odrediš debljinu daske.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje16.02.2013. u 10:10 - pre 135 meseci
Ako daska nije homogena nema načina da se odredi debljina daske (bez dodatnih informacija).
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje16.02.2013. u 18:44 - pre 135 meseci
Dodatna informacija je da je ubrzanje ravnomerno.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje16.02.2013. u 19:15 - pre 135 meseci
Citat:
Nedeljko:Ubrzanje kroz homogenu dasku neće biti konstantno, već će zbog smanjivanja brzine otpor biti sve manji, pa samim tim i intenzitet vektora ubrzanja sve manji...............Da li bi znao da odrediš debljinu daske, ako se pretpostavi da je metak pri prolasku kroz nju ravnomerno usporavao? .........

Bih.
Ajmo po redu,najprije ovo prvo,pa kasnije i druge stvari.
Zamjerim ti Nedeljko što nisi napisao šta si pokušao,dokle si stigao i gdje si zapeo.

Dakle usporenje je proporcionalno kvadratu brzine kao što reče @bigkandor.Napišimo to matematički:

,Ovdje treba malo stati,ne zaljetati se u grmlje rješavjući dif. jednačinu.Najbolje je plan rješenja tražiti idući unatrag.

Tražimo debljinu daske s.
1)Znamo vrijednost izgubljene kinetičke energije zbog rada trenja kroz dasku.
To je 18,75 [Nm].Kad bi znali ovisnost sile o putu F(s) lako bi integracijom našli s za ostvarenje tog rada.
2)Ovisnost F(s) bi izračunali ako bi znali ovisnost brzine o putu s,v(s)=?
3)Ako bi znali ovisnost brzine o vremenu v(t),pa integracijom našli i s(t),Mogli bi eliminirati parametar t da dobijemo v(s).Ajmo sada na start.

4)Sa ovakvim jasnim planom idemo rješiti početnu jednačinu da dobijemo v(t)
Konstantu proporcionalnosti k,kao i konstantu integracije računamo iz zadanih brzina za t=0 i t=o.ooo1 [s]
5)Sledećom integracijom imamo s(t),a konstanta integracije ide iz početnih uslova.(0,0)
6)Eliminacija t iz v(t) i s(t) daje (nadam se) eksplicitnu v(s)
7)Sila F(s) je kvadrat prethodnog pomnoženo sa k i m.
8)Sad ide ,i odatle s.
Ovo je dobra šablona za slične zadatke.Važno je držati se standardnih jedinica mjera pri izračunavanju konstanti integracije,a znanje matematike iz prvog razreda tehničkih fakulteta je sasvim dovoljno.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+228 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje16.02.2013. u 23:02 - pre 135 meseci
Uz napomenu da nisam proveravao eksperimentalne tablice veze izmedju brzine i sile otpora već sam "odokativno" napomenuo da je to stepen 2. Ali za tvrdje daske bi mogao biti veći od 2. Tj. u opštem slučaju kvn, n≥2. Mada to za ovakvu diskusiju i nije previše bitno.


Citat:
Nedeljko:

Dodatna informacija je da je ubrzanje ravnomerno.

Mislim da takva daska u realnosti ne postoji. To bi bio neki specijalni materijal. Onda se postavlja pitanje da li je to uopšte zadatak za srednju školu. Izgleda da sam ja pogrešio sa tom pretpostavkom? Možda je @Ell Elves poslediplomac?
 
Odgovor na temu

Ell Elves
Elena Elves

Član broj: 311300
Poruke: 46
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje17.02.2013. u 12:02 - pre 135 meseci
Ovo i nije zadatak za srednju.. Ja sam osnovna, i dobila sam ovaj zadatak na nekom takmičenju iz fizike... I naznačeno je da je ovaj zadatak za VIII razred.
Ne znam kako da dobijem rezultat, pa sam postavila zadatak na ovom forumu.

Ii sad, je li ravnomerno ubrzano ili ravnomerno usporeno kretanje? :/
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje17.02.2013. u 12:24 - pre 135 meseci
Citat:
bigkandor: Mislim da takva daska u realnosti ne postoji. To bi bio neki specijalni materijal. Onda se postavlja pitanje da li je to uopšte zadatak za srednju školu. Izgleda da sam ja pogrešio sa tom pretpostavkom? Možda je @Ell Elves poslediplomac?

Taj zadatak se rešava vrlo lako. Ulazna brzina je v1, izlazna v2, vreme prolaska kroz dasku je T, pa ubrzanje ako je konstantno mora biti |v1-v2|/T, s tim da se brzina smanjuje, odakle se nalazi srednja sila m|v1-v2|/T. Sada ide postupak za računanje pređenog puta kod ravnomerno ubrzanog kretanja. Srednja brzina je (v1+v2)/2, a proteklo vreme T, pa je debljina (v1+v2)T/2.

Dakle, ništa mimo osnovne škole.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ell Elves
Elena Elves

Član broj: 311300
Poruke: 46
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje17.02.2013. u 12:35 - pre 135 meseci
Hvala na pomoćii :)
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.main-hosting.com.



+228 Profil

icon Re: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje17.02.2013. u 15:43 - pre 135 meseci
Citat:
Ell Elves:

Ii sad, je li ravnomerno ubrzano ili ravnomerno usporeno kretanje?

Usporeno jer je brzina opala sa 400 m/s na 360 m/s.

Da li je ravnomerno? Pa vidiš da ni mi ne možemo da se dogovorimo.
Jednostavno, ne postoji daska kroz koju bi se metak kretao na taj način.
Zato je kažem da nije ravnomerno.

Odakle ti uopšte ideja da u naslov staviš da je reč o ravnomerno ubrzanom kretanju? Da li to piše u originalnom tekstu zadatka?


Ovo što je Nedeljko izračunao za debljinu daske nemoj da obraćaš pažnju. Debljina daske ne može da se odredi na taj način.

Evo zašto:

Metak probija bukovu dasku debljine 2 cm za 0.1 ms.
Medjutim, jelova daska je daleko mekša i metak iste mase i brzine za 0.1 ms probija 5-6 cm jelovu dasku ili deblju.


Dakle, debljina daske se ne može izračunati na taj način.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Kinematika - ravnomerno ubrzano kretanje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8329 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.