Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije

[es] :: Linux :: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5577 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vajcek
Vladimir Zlatic
Cacak

Član broj: 186561
Poruke: 135
*.adsl-a-2.sezampro.rs.

ICQ: 349582528
Sajt: sluhzaduh.wordpress.com


+53 Profil

icon OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije18.01.2013. u 20:49 - pre 136 meseci
Skinuo sam torentom OpenSuSE 12.2 negde čim je izašao. Nisam pokušavap da ga instaliram sve do večeras, a večeras nisam ni mogao. Problem je u tome što kad inicijalizuje sistem praktično beskonačno vremena mu treba da pronađe linux particije. Dalje od tog koraka nisam ni išao, jer nemam celu večnost vremena da bih odvojio samo za to. OpenSuSE ih nije pronašao. Pomislio sam da mi računar već posustaje, pa sam pokušao da reinstaliram linux koji mi je već u računaru OpenSuSE 12.1, i on je uspeo ćak i da pronađe linux particije. Nije da sam ja nestrpljiv, ostavio sam ga jedno desest, možda i više minuta na tom koraku, na tom procentu (60% ukupno odrađenog posla), ali dalje - ni makac!

Može li neko da mi kaže u čemu je problem? Zašto opensuse 12.2 ne može da pronađe linux particije? Da li sam ja možda nešto pogrešio, možda je neko drugi uspeo. Vidim niko se ne žali... U računaru imam i Windows XP u virtuelnoj mašini. Ne verujem da mi to pravi probleme kod reinstalacije sistema, mada... ima još uvek puno toga što ne znam.

Hvala vam na odgovorima.
Totalni početnik
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije19.01.2013. u 19:38 - pre 136 meseci
Meni je poprilicno sporo isla instalacija sa USB-a(mislim da se i meni zakuco jednom na 60%).
Kada sam uzeo od brata DVD(moj je riknuo) i narezao iso, instalacija je prosla super.
 
Odgovor na temu

vajcek
Vladimir Zlatic
Cacak

Član broj: 186561
Poruke: 135
*.adsl-a-2.sezampro.rs.

ICQ: 349582528
Sajt: sluhzaduh.wordpress.com


+53 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije19.01.2013. u 23:15 - pre 136 meseci
Evo kako stvari sada stoje: ja sam instalirao sa DVD-a, nije moglo da se instalira; tako nepotpuno, prekinuo sam instalaciju, probao da vratim OpenSuSE 12.1 - nece! Izgleda da sam lose narezao, ali je to sad druga prica. Jedini linux koji hoce da se instalira je 11.4, ali su njemu skoro svi repoi "umrli". Trenutno sam podigao sa live CD-a 12.1, koji sam sasvim slucajno narezao za slucaj "zlu ne trebalo". Inace, sad mi i 12.1 prijavljuje da mu nekih fajlova na CD-u nema. Znaci li to da je lose narezan?

Mozda bi potpitanje moglo da bude: smem li dugo na live CD-u posto on, koliko znam, ne sme da se instalira?

Hvala na odgovorima.
Totalni početnik
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije19.01.2013. u 23:20 - pre 136 meseci
Kako to misliš ne sme da se instalira? Pa većina instalacionih linuxa dolazi kao live CD a ako se dobro sećam, Suse je među njima. Zar je problem da negde napraviš ispravnu kopiju pa podigneš/instaliraš novi Suse? Ako si već tako rešio, odradi i ne misli.
Problem kod rada sa live je uglavnom u tome što kada nešto podesiš, posle restarta si na početku. Poneki imaju opciju da to snime pa da kasnije nastaviš ali je to retko. Eventualno bi sa fleške trebalo da pamti ono što je urađeno.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.abakusbp.net.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije21.01.2013. u 19:35 - pre 136 meseci
Citat:
Inace, sad mi i 12.1 prijavljuje da mu nekih fajlova na CD-u nema. Znaci li to da je lose narezan?


Da te ne bi bolela glava, uvek posle download-a proveri md5sum skinutog ISO-a,
ako rezes na disk, koristi neki kvalitetniji medijum i rezi na manjoj brzini (do 4x recimo).

Sa Live CD/DVD-a mozes, naravno, da instaliras sistem :)
 
Odgovor na temu

helja
Bosna i Hercegovina

Član broj: 133837
Poruke: 88
89.111.248.*



+1 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije28.01.2013. u 14:59 - pre 136 meseci
Da ne otvaram novu temu. Instalirao sam sa USB-a normalno openSuse i "nakacio" se na mrezu. Medjutim, nakon restarta prijavljuje mi da ne podrzava mreznu kartu i da je iskljucena (Realtek RTL8102E/RTL8103E Family PCI-E Fast Ethernet NIC (NDIS 6.20). Cudno mi je da LiveCD prepoznaje mreznu karticu a instaliran sistem ne.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije28.01.2013. u 15:05 - pre 136 meseci
Ako se dobro sećam, moraš da negde u podešavanjima za mrežu uključiš nešto što je inače u live uključeno a posle instalacije ga isključi, nemam pojma zašto. Meni se slično dešavalo pa sam preturao po podešavanjima mreže i našao ali sad ne mogu da se setim. Ako ne uspeš, imam slobodnu particiju za testiranje pa mogu da ponovim, samo napiši da li si koristio KDE ili Gnome da instaliram istu verziju.
Mada je verovatnije da će neko da zna i bez toga.
 
Odgovor na temu

helja
Bosna i Hercegovina

Član broj: 133837
Poruke: 88
89.111.248.*



+1 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije28.01.2013. u 15:16 - pre 136 meseci
GNOME verzija je u pitanju. Cackao sam po opcijama, ali mi je zasjenjeno network podesavanje.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije28.01.2013. u 16:04 - pre 136 meseci
Sad ne mogu da stignem, pogledaj Yast/Network Settings, mislim da je tu odmah nešto tipa ... Network Controlled by ... nešto tako pa promeni na to, valjda je izabrano ono drugo. Mislim da se tu negde uključuje ovo što je potrebno. Posle proveri da li će da proradi.

Ako ništa ne bude, večeras ću da instaliram i probam.
 
Odgovor na temu

vajcek
Vladimir Zlatic
Cacak

Član broj: 186561
Poruke: 135
*.adsl-1.sezampro.rs.

ICQ: 349582528
Sajt: sluhzaduh.wordpress.com


+53 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije14.02.2013. u 12:56 - pre 136 meseci
Dakle, stvari stoje ovako:

Narezao sam ponovo na isti disk - neće
Narezao na drugi - neće
Proverio md5checksum file - isti je. Znači da je OK narezano.

Koči uvek na istom mestu - kad treba da pronađe linux particije; korak "Searching for linux partitions" nikad da se završi. To je 60% ukupnog procesa inicijalizacije sistema (kad treba da "popiše" šta sve imam u sistemu). Searching for linux partitions ne može da odradi

Nisam probao live disk. Ako stvari sa live diskom stoje kako vi kažete, da mora uvek da se podešava ponovo - džaba mu. To što ste rekli da se podešava u mrežnim podešavanjuiima sam tražio u verziji koju imam instaliranu (OpenSuSE 12.1) - nema.

Nadam se da ću sa uskoro dolazećom verzijom 12.3 imati više sreće, ali me živo zanima šta to koči u 12.2.

Citat:
calexx: Sad ne mogu da stignem, pogledaj Yast/Network Settings, mislim da je tu odmah nešto tipa ... Network Controlled by ... nešto tako pa promeni na to, valjda je izabrano ono drugo. Mislim da se tu negde uključuje ovo što je potrebno. Posle proveri da li će da proradi.

Ako ništa ne bude, večeras ću da instaliram i probam.


Pogledao sam, ima jedino da se instalira nešto što se zove Qinternet da bi mogao kao običan korisnik bez admin passworda da podešavaš mrežu. Ni to ne pomaže.

I sad, šta činiti. Da čekam 12.3?


Totalni početnik
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije14.02.2013. u 14:06 - pre 136 meseci
Ne sećam se kako je bilo sa 12.1, sigurno znam da ni kod mene nema mreže posle instalacije i onako je aktiviram ... ali ti nisi imao problema sa tim, to je bilo aktuelno u drugoj priči.
Nisam mislio da koristiš Live nego da ga startuješ i tako podigneš Suse a onda da proveriš da li tu vidi particije. Možda su diskovi loši naročito ako su više puta korišćeni RW, možda rezač ne radi dobro pa zato brlja.
Napravi live disk pa ga startuj da vidimo da li se i kako tu vide particije.
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije14.02.2013. u 22:40 - pre 136 meseci
@vajcek, nisi shvatio o čemu ti ljudi govore !
Live disk je normalan instalacioni disk koji ima i "live" opciju tj. sistem ukoliko izabereš dotičnu opciju neće da se instalira na hard disk nego će da se podigne samo u memoriji i na njemu možeš da radiš takoreći normalno.
Kada izvadiš taj instalacioni disk iz računara sve nestane !
Sistem sa lajv diska možeš da instaliraš normalno i to odmah na početku kada treba da izabereš opciju Installation ili kada se podigne lajv verzija, u tom slučaju i odatle postoji mogućnost da se sistem instalira na hard disk.
Instalacioni disk na kojem postoji "lajv" verzija izgleda kao na ovoj slici
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije15.02.2013. u 12:54 - pre 136 meseci
@vajcek, gotovo sigurno imate problema sa Vašim DVD uređajem. Ja sam u prilici da često instaliram razne operativne sisteme, naročito openSUSE i skoro svuda imam problema sa starijim računarima, a ponekada i sa novijim. Problem se po pravilu svodi na nošenje rezervnog (i 100% oprobanog i ispravnog!) DVD u ATA varijanti. Obavezno je ATA jer SATA uglavnom nema na starijim matičnim pločama. Kada dobijem stariji računar gotovo i da ne probam instalaciju sa njegovog DVD-a, jer u 90% "pukne" i to tako da moram sve ponoviti.
Savetujem ti da samo prilikom instalacije uzmeš nov, ili noviji, DVD i njime pokušaš. Interesantno je da kada se instalira openSUSE kasnije radi odlično sa DVD-om sa koga nije hteo da se instalira i ne prijavljuje probleme. Zato u svom servisnom KIT-u obavezno, pored instalacionih DVD-a i CD-a, obavezno nosim USB Floppy, USB DVD i običan ATA DVD sa ATA kablom. To mi pomaže da kuda god krenem završim posao uspešno.

Druga stvar, vezana za "neprepoznavanje" Linux particija prilikom instalacije... I ne mora da ih prepozna tada, ukoliko ih ne koristiš za instalaciju, a treće... možda s njima postoji neki problem. Dobar je savet da digneš Live distribuciju openSUSE i pokušaš da pristupiš tvojim Linux (verovatnu su EXT4 tipa!) particijama. Ako pristupaš, onda je problem definitivno u uređaju, pa se privremeno snađi kod prijatelja za neki noviji, ili nekorišćeni, DVD uređaj, samo da završiš instalaciju (možeš da se obratiš i nekom servisu!).
Na kraju ako imaš vremena da čekaš, sačekaj openSUSE 12.3, koji izlazi u martu. openSUSE 12.2 je jako dobar i do sada jedan od najboljih openSUSE Linux-a, od legendarne 10.3 verzije koja mu je donela 1. mesto na DistroWatch listi. Drago mi je da čujem da se ljudi vraćaju tradicionalnim vrednostima kakav je openSUSE i nova Mageia, dve najbolje KDE distribucije. Pojavom KDE 4 dosta se govorilo o raznim promašajima u GUI, mada su one bez osnova, jer je u potpunosti prihvaćen novi GUI u KDE 4. Danas je KDE 4 isto tako zreo i upotrebljiv Desktop, kao i KDE 3.5x, s tim što je još bolji. Trebalo je dosta vremena da sazri, ali vredelo je čekati, jer je to danas veoma fleksibilan Desktop sistem sa veoma svežim idejama i tehnologijama, da ga čak i ljuti rival GNOME kopira. Na žalost GNOME nije tako više suptilan i "doteran", kao stara dvojka, ali vremenom će i on dostići zrelost i možda ponuditi nešto novo, što još nije viđeno na Linux Desktop-ima.
Dotle gledajmo šta radi Apple i učimo, jer to radi i Microsoft, samo sa dosta zakašnjenja...
 
Odgovor na temu

vajcek
Vladimir Zlatic
Cacak

Član broj: 186561
Poruke: 135
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

ICQ: 349582528
Sajt: sluhzaduh.wordpress.com


+53 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije18.02.2013. u 15:40 - pre 135 meseci
Dragi prijatelji, jako mi je drago zbog svega što samk ovde pročitao, mnogi saveti do sada su mi pomogli, naučili me mnogim stvarima, pa tako i da sistem više nikada ne režem i instaliram sa RW diskova, jer, objektivno, na njih je pre mene moglo da bude rezano milion puta. A sada bih svakome od vas ponaosob odgovorio kao je trenutno stanje. Dakle, na prvomm mestu, narezao sam live verziju na običan CD. Samo što nije krenuo da ga instalira, a prepoznao je particije, tj došao do tačke pred instalaciiju, što se njegovom "bratu" u DVD verziji nije desilo. Tako da, za sada, znam da je sistem u redu. Nisam instalirao, jer ne sumnjam da će moći. NIjedna linux instalacija mi do sada nije ovako pala i mučila me kao ova. JA inače često reinstaliram sistem, isprobavajući razne načine instalacije, i ponavljam, nikad nisam imao problema. Kasnije ću narezati na DVD verziju linuxa za instalaciju. A sada pojedinačno da odgovorim svakome.

@calexx - uradio sam baš kako si mi savetovao. Ispitivanje je, ako si čitao prethodni pasus, uspelo - prepoznaje particije. Znači, DVD disk nije u redu, ali me malo zabrinulo što sam isprobao na nekoliko. Ono što im je zajedničko je da su svi bbili RW-ovi. Videćemo šta će da bude sa DVD-Rom.

@Djetva - razumeo sam posle @calexx-ovog objašnejnja. Podizao sam live verzije nekih prethodnih linuxa, tako da mi je jasno kao izgleda, samo št sam na nekim stranicama na internetu pored live verzije video ovocitiram čak i caps je citat: "DO NOT INSTALL". Eto, to je razlog što do sada nikad nisam instalirao live, a da sam podizao - podizao sam.

@zoranix - što se tiče neprepoznavanja - zakoči sistem i neće dalje. Problem sa particijama skoro sigurno da ne postoji, jer, kao što rekoh gore, često reinstaliram svoj linux i do sada nikada nije bilo problema za inicijalnim "popisivanjem" šta se sve u sistemu nalazi.

Do sada sam najviše i gotovo 100% linux vremena proveo na OpenSuSE distribuciji. Od 9.2 koja mi je bila u GNOME okruženju, do poslednje kojkun sam instalirao (12.1) svaka je zaista bila bolja od bolje. 10.3 sam držao praktično dok nisu počeli da "umiru" zvanični repoi. Onda sam instalirao tada najnoviju 11.2. I ja sam za svaku novu govorio da je do sada najbolja jer sam bio sve zadovoljniji. Zato sam se baš oneraspoložio kad je instalacija 12.2 krenula ovako kako je krenula.

Bilo kako bilo, sledi rezanje DVD verzije 12.2. Jeste da 12.3 izlazi za 23 dana (na http://www.opensuse.org/en/ odbrojavaju),ali čisto da bih video da može.
Totalni početnik
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije18.02.2013. u 16:02 - pre 135 meseci
hint: USB flash drive od 4gb + LiLi

I ne postoji distro koji neće da se instalira to jest da brljavi sa bilo čime, kao u tvom slučaju.
Međutim, ako ploča ne može da butuje sa fleške.. e, onda ... (: .. ništa.
about:networking
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije18.02.2013. u 18:25 - pre 135 meseci
Ja izbegavam te posebne programe, više volim ono što baš taj linux nudi. Za K/Ubuntu i slične koristim USB startup disk creator, kod drugih linuxa njihove verzije ali kada nemam instaliran neki linux, onda koristim DVD RW. Nije da nisu dobri nego umeju da se vremenom pokvare, naročito ako nisu baš neki kvalitetni ili nisu pažljivo korišćeni. Povremeno bacim neki, čim mi par puta bude sumnjiv ide u recycle bin a srećom sam nekad davno kupio desetine pa sada i dalje imam gomilu onih koji su samo jednom korišćeni. Pošto linuxi izlaze svakog drugog petka, ne isplati se korišćenje normalnih diskova, osim ako neki baš baš nije toliko dobar da ga čeka duže korišćenje.
 
Odgovor na temu

vajcek
Vladimir Zlatic
Cacak

Član broj: 186561
Poruke: 135
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

ICQ: 349582528
Sajt: sluhzaduh.wordpress.com


+53 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije18.02.2013. u 18:36 - pre 135 meseci
Još jedan DVD-R narezan - neće! Na 60 posto (tamo gde kaže da traži linux particije) stoji beskonačno dugo. Narezao live CD i on radi kako treba. Isprobao 11.4, on preko prepoznavanja linux particija prelazi kao od šale.

Znači, čekamo 12.3.
Totalni početnik
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije19.02.2013. u 07:43 - pre 135 meseci
Ponovo ja @vajcek!
Probajte da promenite uređaj (DVD drajv, pošto vidim da njega koristite!). Ja sam 12.2 instalirao oko 15-tak puta na raznim računarima (najviše je bilo servera!) i sve je prolazilo iz prve. Na upotrebljavanim računarima sam obavezno koristio svoj prenosni ATA DVD, ili onaj u USB varijanti!. Po pravilu na tim računarima njihov DVD je uvek prijavljivao neke greške i prekidao instalaciju (neće neki paket, ili više njih, da instalira, ili jednostavno stane i beskonačno stoji!).

Niste izgleda dobro pročitali moj prethodni post... Ako ništa drugo nainstalirao sam se Linuxa i za drugi život...
Za medijum obavezno koristite medijum čiji je sadržaj verifikovan nakon rezanja, a i režite ga na pouzdanom uređaju sa brzinom ne većom od 4x.
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije19.02.2013. u 19:33 - pre 135 meseci
Meni takođe liči na neispravnost optičkog uređaja, sve su prilike da je crko !
Meni se jednom desilo isto ; ni jedna instalacija nije bila uspešna dok nisam zamenio optički uređaj !
 
Odgovor na temu

vajcek
Vladimir Zlatic
Cacak

Član broj: 186561
Poruke: 135
109.121.48.*

ICQ: 349582528
Sajt: sluhzaduh.wordpress.com


+53 Profil

icon Re: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije19.02.2013. u 20:36 - pre 135 meseci
Da krenem od krajqa: konačno sam uspeo da instaliram! Kako?

Narezao ponovo, kliknuo da mi K3B proveri je l' sve ako treba (check media, valjda tako nešto beše) i sa tim diskom krenuo u instalaciju i kad je došlo do dela gde treba da prepozna linux particije, izašao sam u grad da zaveršim jedan posao. Posle pola sata - 45 minuta vratio sam se i to prepoznavanje linux particija je bilo odrađeno - čekalo me za nastavak instalacije. Koliko mu je vremena trebalo da odradi od tih 45 minuta koliko nisam bio tu, ne zanima me. Bitno je da može.


Sad bih odgovorio pojedinačno:

@plus_minus - jedna od opcija mog "plana b" koji bi usledio sutra bio je USB. Za ideju zahvaljujem Vama.

@calexx - imam sve dosadašnje verzije OpenSuSE linuxa koje sam instalirao. Neki jesu na RW-ovima, ali su tu.

@zoranx - "plan b pod b" bio nje da odnesem prijatelju da mi on ponovo nareže, tako da sam i Vas poslušao.

Hvala vam svima na pomoći, savetima i preporukama. Ja sam poslušan đak :) .

[Ovu poruku je menjao vajcek dana 19.02.2013. u 22:22 GMT+1]
Totalni početnik
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: OpenSuSE 12.2 ne prepoznaje linux particije

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5577 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.