Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...

[es] :: Advocacy :: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 120423 | Odgovora: 660 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...31.12.2012. u 20:43 - pre 136 meseci
A što se tiče zavisnosti, otkad znam za linux (a koristim ga 12 godina), postoji automatsko razrešavanje zavisnosti koje je radilo za pakete iz distroa. Ako koristiš nešto mimo toga, onda rpm napiše šta mu fali. E, sad, problem je ako to što fali nije dostupno kao rpm, pa rpm instalacija glavnog programa ne može da ga nađe, kada je instalacija paketa bila malo složenija, ali ništa naročito uz čitanje readme fajla.

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 01.01.2013. u 16:43 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+184 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 00:59 - pre 136 meseci
Može li Windows da mountuje ext2/3/4, ReiserFS, Btrfs...?
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 01:24 - pre 136 meseci
Sta rade ti u Minhenu, za koju su se distribuciju odlucili? Koliko godina to vec traje a distribucije se menjaju ko ciga sto menja konje. Oni dok odrade tu migraciju sve od hardwera a i distibucija ima da zastari. Jos ako izmisle jos neko novo graficko okruzenje al ce to da funkcionise. Ako se odluce za neku koliko-toliko stabilnu distribuciju e to kosta, nema tu dzabaka ide podrska koja se debelo placa.

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 01.01.2013. u 16:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kkedacic
Extropia

Član broj: 261437
Poruke: 31
*.adsl.net.t-com.hr.



+41 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 05:46 - pre 136 meseci
Slobodno napadaje na osobnoj osnovi ali to argumente nece uciniti valjanima

Nedjeljko ima pravo, oni koji nisu koristili Linux i Windows duze vremena, idealno podjednako, nemogu dati objektivnu kritiku. Svaka kritika je pristrana u startu.

GNU/Linux je siroka tema, sam kernel ima mnogo scheduler, file-systema, securty-systema itd., dok GNU userland ima mnogo razlicitih aplikacija i librarya koji svaka ima svoju filozofiju, neke su pretrpane featuerima, neke male srezane za velicinu ili performanse. Tako da kada netko napadne jednu stvar i koristi naziv "LINUX" nemora znaciti da je to generalan problem linuxa, nego specifican za tu aplikaciju, library itd.

Price "kad sam probao linux prije 10 godina, pa onda prije 5 i prosle godine", nemaju smisla, isprobati linux u 15 godina s sveukupnim vremenom rada na linuxu manje od jednog dana osobu ne cine kvalificiranom za raspravu. Sve se stvari mjenjaju, neke na bolje neke na losije, mi pricamo o sadasnjosti i buducnosi, proslost je irelevantna.

Uz Linux se vezu neki problemi koji su ekstrizicne prirode, kao dostupnost software i drivera. Prica s driverima se popravlja na veliko, sto se tice softwarea to ovisi o developerima. Nitko iz FOSS svijeta ne moze na silu natjerati Adobe da porta Photoshop ili nesto slicno, procenat korisnika je mali i to njima nema racunice, ljudu ne zele Linux jer tamo nema PS, circulus vitiosus. Kod drivera nekih stvari koje se puno koriste postoji volja kod linux developera da se napisu ali nekad vendori ne zele suradjivati ili dati specifiakcije. Jedini razlog zasto ja krositim Windows je ove prirode, jer na Linuxu nema igara.

Ukoliko netko ne zeli shvatiti poantu i filozofiju nekog projekta neka i ne komentira. Svaki GUI ima neke svoje sheme, ja npr. na Linuxu imam dwm, tiling WM, i sta sad trebam da kenkam da nema desni klik pa da napravim schortcut kad mu nije namjena da to ima. Poanta LiMuxa je smanjenje troskova, kazu da su uspjeli i to u najtezem razdoblju. To je odlicna stvar i nevidim cemu tolika mrznja prema Linuxu ukoliko je to moguce sprovesti i kod nas, pogotovo u ovakvim vremenima, meni zvuci kao dobra stvar.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 07:52 - pre 136 meseci
@kkedacic:

> Price "kad sam probao linux prije 10 godina, pa onda prije 5 i prosle
> godine", nemaju smisla, isprobati linux u 15 godina s sveukupnim
> vremenom rada na linuxu manje od jednog dana osobu ne cine
> kvalificiranom za raspravu.

Ok, možda je takav utisak stečen, ali naravno da nije bilo po
jedan dan. Terao sam Linux što u dual bootu, što preko virtuelne mašine.

Kada bi mi to bio jedini OS na svetu koji postoji, da, vremenom bih ga
prilagodio sebi i svako problem uspeo da rešim, ali očekivati da se u 21.
veku korisnici bave trivijalnim stvarima rvajući se sa samim operativnim
sistemom umesto da rade bez problema je ono...

> Ukoliko netko ne zeli shvatiti poantu i filozofiju nekog projekta
> neka i ne komentira. Svaki GUI ima neke svoje sheme, ja npr. na
> Linuxu imam dwm, tiling WM, i sta sad trebam da kenkam da nema desni
> klik pa da napravim schortcut kad mu nije namjena da to ima.

Koliko vidim, dwm je neki ultra mega giga hardcore windows
manager, kojeg verovatno ne koristi ni 5% linuxaša. KDE, GNOME i
Unity su za široke mase, kada pljujem, pljujem po njima. GNOME je i
valjao do verzije 3, od te verzije ga ubiše ko zeca.

> Poanta LiMuxa je smanjenje troskova, kazu da su uspjeli i to u
> najtezem razdoblju. To je odlicna stvar i nevidim cemu tolika mrznja
> prema Linuxu ukoliko je to moguce sprovesti i kod nas, pogotovo u
> ovakvim vremenima, meni zvuci kao dobra stvar.

Pa sudeći po Minhenu i ovoj temi, nikako da smanje troškove,
naportiv, troškovi migracije samo rastu.

A ostaje pitanje i činjenice da kada kupuješ neki hardver, radi
na Windowsu bez problema, dok za Linux moraš baš da se dobro raspitaš da
li radi kako treba i radi li uopšte.

Linux jeste besplatan, ali to ne znači da trebate da imate
filoSofiju tipa ako ti se ne sviđa - pali, već treba da se okrećete ka
velikoj većini običnih korisnika, jer godine prolaze, dečije bolesti
nikako da prođu.


Citat:
madcama:
Može li Windows da mountuje ext2/3/4, ReiserFS, Btrfs...?

Ne sam od sebe, ali postoje programi koji čitaju takve particije. Mada i ne vidim svrhu da to podržava, jer ti niko, ali niko neće dati flash/externi hard sa ext2 file sistemom na njemu.

... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 09:18 - pre 136 meseci
Citat:
kkedacic
Nitko iz FOSS svijeta ne moze na silu natjerati Adobe da porta Photoshop ili nesto slicno, procenat korisnika je mali i to njima nema racunice, ljudu ne zele Linux jer tamo nema PS, circulus vitiosus.

Adobe je imao Photoshop na OSX-u i kada je ovaj kuburio sa promilima marketsharea, tako da to nije glavni razlog. Razlog zbog čega nijedna softverska kuća sa ozbiljnim softverskim proizvodom ne želi da portuje softver na linux je upravo zbog te nekonzistentnosti. Zbog toga što postoji mali milion verzija i podverzija, i što nemaju nikakvu sigurnost ako ulože novac u portovanje proizvoda, da će taj isti proizvod da im radi nakon što neko izbaci novu verziju linuxa, ili će se sve pojebati jer je neki slobodnjak odlučio da je prethodno srranje a sad će on da stavi nešto mnogo bolje..

Ne znam kako to da bukvalno niko iz tog FOSS sveta nije do sada stavio prst na čelo pa se zapitao zašto bukvalno nijedna kompanija koja pravi ozbiljan desktop softver ne portuje na linux? Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel, Sony, Dassault, Intuit... Niko nema podršku za linux. A kad neko trezveno razmisli, pa softverskim kompanijama bi se itekako isplatilo da portuju na linux jer je to added value za njihov softver (da bi koristio njihov softver, ne moraš da plaćaš operativni sistem), samo kad bi linux bio dovoljno ozbiljna platforma za tako nešto.
 
Odgovor na temu

kkedacic
Extropia

Član broj: 261437
Poruke: 31
*.adsl.net.t-com.hr.



+41 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 09:20 - pre 136 meseci
Citat:
bachi
Kada bi mi to bio jedini OS na svetu koji postoji, da, vremenom bih ga
prilagodio sebi i svako problem uspeo da rešim, ali očekivati da se u 21.
veku korisnici bave trivijalnim stvarima rvajući se sa samim operativnim
sistemom umesto da rade bez problema je ono...


Slazem se, samo nemislim da je Windows prebolio trivijalne gluposti kao niti Linux.

Citat:
bachi
Koliko vidim, dwm je neki ultra mega giga hardcore windows
manager, kojeg verovatno ne koristi ni 5% linuxaša. :) KDE, GNOME i
Unity su za široke mase, kada pljujem, pljujem po njima. :D GNOME je i
valjao do verzije 3, od te verzije ga ubiše ko zeca. :D


Nije nista hardcore sasvim jednostavan tiling WM. Kod prijatelja sam stavljao Linux i KDE se cinio OK, jedino je mnogo smeca vukao za sobom, ostale sam davno probao pa nezna msadasnje stanje. Problem je sto vi ocekujete Windows od Linuxa, da korisnik Windowsa sjedne za Linux i odma sve da zna, to se nece nikad dogoditi niti s Linuxom niti s bilo kojim drugim OS-om, ne znam otkud takva ocekivanja.

Citat:
bachi
Pa sudeći po Minhenu i ovoj temi, nikako da smanje troškove,
naportiv, troškovi migracije samo rastu.

A ostaje pitanje i činjenice da kada kupuješ neki hardver, radi
na Windowsu bez problema, dok za Linux moraš baš da se dobro raspitaš da
li radi kako treba i radi li uopšte.


Ja sam procitao da su ustedili, jedino me cudi sto migracija dugo traje. Drugo, kad migracija zavrsi troskovi migracije ce nestati, gledajuci dugorocno Windows se koristi 20+ godina, pa nek si neko racuna ukupne troskove.
Napisao sam u prethodnom postu da driveri nisu direktna mana Linuxa kada onaj tko radi hardware necilja na to trziste, niti si Microsoft sam pise drivere za hardware od drugih i kako je to zacarani krug. Ja problema s hardwareom nisam imao, a Backtrack sam pokretao na preko 10-ak razlicitih laptopa i sve je radilo out of the box.

Citat:
bachi
Linux jeste besplatan, ali to ne znači da trebate da imate
filoSofiju tipa ako ti se ne sviđa - pali, već treba da se okrećete ka
velikoj većini običnih korisnika, jer godine prolaze, dečije bolesti
nikako da prođu.


Koje to djecje bolesti? Djecje bolesti s gledista Windows korisnika? Ajde napisi listu djecjih bolesti, a ja cu odgovoriti listom djecjih bolesti koje Windows ima a odavno su "izljecene" u FOSS OS-ovima (GNU/Linux/BSD/Haiku).
Linux ima filozofiju ako ti se ne svidja pali isto koliko i Windows. Kao sto ce svi kenkati za Windows 8, pa ce ga na kraju koristiti, a MS baca grbu i bacat ce dokle god ima monopol. Ono sto je korisnicima najbitnije je third party software, nista sto je zasluga Microsofta i Windowsa, Microsoft je u odlicnom trenutku u povjesti dao odlican proizvod, odradio vendor lock-in na svim frontama (API, programski jezik, developer toolovi, protokoli, hardware(UEFI), file system itd.) i sada jos uvjek bere plodove svoga lopovluka. To je i kostalo razvoj tehnologija u Desktop segmentu jer je tamo jedina tehnologija "backward compatibility" i "vendor lock-in", zato Windows tamo caruje dok ocajno gubi u svim drugim segmentima i to gubi u vecem obujmu nego sto FOSS gubi u desktop segmentu, iako Windows nije FOSS vecina aplikacija koje koristimo jesu, znaci browser, mail & IM klijenti, multimedijalni playeri itd.

Mislis da je Windows bozanstveno savrsenstvo Desktop iskustva? Da je Windows shell mjerilo svih estetskih i ergonomskih vrijednosti? Da je to matarijalno ostvarenje molitva svojih Usera od strane Boga Microsofta?

E pa nije, Microsoft je jednu ideju, vjerovatno ukradenu, dobro plasirao svi su na nju navikli i s njom zaglibili da vise objektivno nemogu posmatrati realnost.

Citat:
bachi: Ne sam od sebe, ali postoje programi koji čitaju takve particije. Mada i ne vidim svrhu da to podržava, jer ti niko, ali niko neće dati flash/externi hard sa ext2 file sistemom na njemu.

Ima svrhu nekome tko ima duabl-boot ili ne zeli drzati podatke na inferiornom file systemu iz proslog milenija.
 
Odgovor na temu

kkedacic
Extropia

Član broj: 261437
Poruke: 31
*.adsl.net.t-com.hr.



+41 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 09:50 - pre 136 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
kkedacic
Nitko iz FOSS svijeta ne moze na silu natjerati Adobe da porta Photoshop ili nesto slicno, procenat korisnika je mali i to njima nema racunice, ljudu ne zele Linux jer tamo nema PS, circulus vitiosus.

Adobe je imao Photoshop na OSX-u i kada je ovaj kuburio sa promilima marketsharea, tako da to nije glavni razlog. Razlog zbog čega nijedna softverska kuća sa ozbiljnim softverskim proizvodom ne želi da portuje softver na linux je upravo zbog te nekonzistentnosti. Zbog toga što postoji mali milion verzija i podverzija, i što nemaju nikakvu sigurnost ako ulože novac u portovanje proizvoda, da će taj isti proizvod da im radi nakon što neko izbaci novu verziju linuxa, ili će se sve pojebati jer je neki slobodnjak odlučio da je prethodno srranje a sad će on da stavi nešto mnogo bolje..


OSX-nije FOSS, OSX je cool, kada koristis OSX znaci da imas mnogo para, boemima i umjernicima je Windows previse konvecnionalan pa obrada zvuka, slike i videa ide mnogo bolje na Macu.

Sto se tice verzija i podverzija staticko linkovanje i kralj price.

Citat:
ventura:
Ne znam kako to da bukvalno niko iz tog FOSS sveta nije do sada stavio prst na čelo pa se zapitao zašto bukvalno nijedna kompanija koja pravi ozbiljan desktop softver ne portuje na linux? Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel, Sony, Dassault, Intuit... Niko nema podršku za linux. A kad neko trezveno razmisli, pa softverskim kompanijama bi se itekako isplatilo da portuju na linux jer je to added value za njihov softver (da bi koristio njihov softver, ne moraš da plaćaš operativni sistem), samo kad bi linux bio dovoljno ozbiljna platforma za tako nešto.


Neke manje apliakcije su portane tipa Skype. Kada imas hrpu koda u C# i koristis masu Windows only API-a, layera itd. onda je portanje malo teze. Cika Bill je odradio dobar potez kad je svim studentima racunalstva dao besplatno koristenje sveg softwarea, pa se na svemu osim Windows platforme osjecaju kao Alisa u zemlji cudesa, nesmiju reci da je ista non-MS bolje jer im odma opada vrijednost jedinog znanja koje imaju. Da im je kod portabilan nebi bilo nikakvih problema.
A i da portaju takve aplikacije nebi bilo velikog utjecaja kada su one specificne za malu grupu Windows korisnika, od svih ljudi koje sam u zivotu upoznao i bio u kontaktu s njima jedino dvije osobe znaju koristiti PS i slican software na naprednijem nivou, jedan je web dizajner drugi mapira i modelira za igre. Ono sto bi ja volio vidjeti da se porta software masovne upotrebe tipa igre, trenutno se porta steam i source engine, bas me zanima kako ce to zavrsiti; za oboje kazu da radi bolje nego na Windowsu.
Takodjer sam pomenuo u prvom postu u ovoj temi da je FOSS svijet vise source orijentiran, gdje nije problem imati sto verzija i podverzija, gdje se nemilosrdno novo ubacuje, a staro odbacuje, ali je problem biti binary bloob u tom svijetu.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 10:43 - pre 136 meseci
Što se prve izjave tiče, nisu izbacili oni mene (još uvek imam aktivan nalog tamo), već ja njih. Admin mnogo sebi dozvoljava jer zaboga vlas' je vlas', a realno preko 90% učesnika su klinci u godinama, tako da nema s kim ozbiljno da se razgovara (čast izuzecima, ali šta vredi kad ostali zagade temu).

Druga izjava je najobičnija laž. Nikome nisam pretio.
Citat:
kkedacic: Slobodno napadaje na osobnoj osnovi ali to argumente nece uciniti valjanima.

+1
Citat:
kkedacic: Nitko iz FOSS svijeta ne moze na silu natjerati Adobe da porta Photoshop ili nesto slicno, procenat korisnika je mali i to njima nema racunice, ljudu ne zele Linux jer tamo nema PS, circulus vitiosus.

Citat:
ventura: Adobe je imao Photoshop na OSX-u i kada je ovaj kuburio sa promilima marketsharea, tako da to nije glavni razlog.

Tačno tako. Razlog nije u tome što linux ima mali udeo, već u tome što su to baš oni korisnici koji ne žele da plaćaju softver, što sa eplovcima nije slučaj.
Citat:
ventura: Razlog zbog čega nijedna softverska kuća sa ozbiljnim softverskim proizvodom ne želi da portuje softver na linux je upravo zbog te nekonzistentnosti. Zbog toga što postoji mali milion verzija i podverzija, i što nemaju nikakvu sigurnost ako ulože novac u portovanje proizvoda, da će taj isti proizvod da im radi nakon što neko izbaci novu verziju linuxa, ili će se sve pojebati jer je neki slobodnjak odlučio da je prethodno srranje a sad će on da stavi nešto mnogo bolje.

Jok vala. Nije nikakav problem napisati linux softver koji će za 5 godina raditi na distroima koji tada budu u top 10. Opet pišeš napamet.
Citat:
bachi: Ok, možda je takav utisak stečen, ali naravno da nije bilo po jedan dan. Terao sam Linux što u dual bootu, što preko virtuelne mašine.

Zbog čega li je takav utisak stečen? Zbog kvaliteta poruka? Ne znaš da nađeš editor u accessories meniju i onda pljuješ kako nešto ne valja.

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 01.01.2013. u 16:51 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 11:47 - pre 136 meseci
Citat:
Probao sam i Fedoru, isti đavo + što je tantalova muka (u to vreme bila) instalirati podršku za hebeni Mp3 fajl! To što mi je sva muzika na hardu u mp3 formatu, to nema veze, ima bato da konvertuješ to u .ogg ako hoćeš da pričamo. Naravno, da ne zaboravim noćne more sa .rpm i .deb paketima i dependecies hellom koji je u današnje vreme koliko toliko rešen, ali ne u potpunosti, pa onda jurnjava paketa.

Pa onda osim onog midnight commandera, ne postoji normalan file manager, sve neke socijale koje podsećaju na Windows 95 explorer, pa tek onda oni tariguzovi .tar.gz, tj. arhive unutar arhive, pa hebeno kompajliranje (za koje ti opet treba gomila zavisnih fajlova) da bi se instalirao neki program. Uh! Kad se samo setim...


Ovo vise nije trolovanje vec klasicno laganje i obmanjivanje ljudi, pogotovo onih koji nikada nisu koristili Linux, pa iz ovoga mogu da pomisle da za upotrebu Linuxa treba dozvola za spejs satl. Upravo, podrsku za sve ovo sto je navedeno Ubuntu omogucuje kroz samu instalaciju:



Ili, nakon instalacije, instaliranjem ubuntu-restricted-extras paketa.

Ovo za instalaciju programa je takodje najobicnija laz. Gotovo sve Linux distribucije poseduju GUI za instalaciju binarnih softverskih paketa, na Ubuntu je za to zaduzen Ubuntu Software Center sa kojim samo idiot ne bi znao da instalira aplikacije. Tako da nije potrebno nikakvo kompajliranje sem ako korisnik sam to ne zeli.



Takodje, da se na Linux desktopu otvaranje datoteka vrsi iskljucivo kroz vi i terminal je najobicnija glupost koju nije vredno komentarisati. Isto vazi i za particije.

Opametise se i Egipcani.

Korisnici, kao i potencijalni korisnici najboljeg OSa, godina Linux desktopa je definitivno pred nama, tako da ne nasedajte na provokacije ovih trolova :).


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 13:22 - pre 136 meseci
Citat:
kkedacic: Sto se tice verzija i podverzija staticko linkovanje i kralj price.

Na ovo sledi pitanje "a kako ću ja da statički linkujem nečiju aplikaciju? Na windows-u nemam šta da linkujem, neko samo dvokliknem na exe".

Pa, nećeš ti da linkuješ, nego proizvođač aplikacije, ako mu je stalo da to radi na verzijama i podverzijama sada i ubuduće. Mada, radi to i bez statičkog linkovanja. Koliko vidim, ubuntu 12.04 ima podršku za qt3, dakle 7 godina nakon što je izašao qt4, koji nekompatibilan sa qt-om 3. Evo, prošlog meseca je izašao qt5. Da vidimo koliko će godina biti prisutan qt4 za podršku aplikacijama pisanim u njemu.

Dakle, radi sve standardno i radiće na verzijama i podverzijama bar narednih 5 godina na top 10 distribucijama, koje god to distribucije da budu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+184 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 13:36 - pre 136 meseci
Citat:
ventura:

... Razlog zbog čega nijedna softverska kuća sa ozbiljnim softverskim proizvodom ne želi da portuje softver na linux je upravo zbog te nekonzistentnosti. Zbog toga što postoji mali milion verzija i podverzija, i što nemaju nikakvu sigurnost ako ulože novac u portovanje proizvoda, da će taj isti proizvod da im radi nakon što neko izbaci novu verziju linuxa, ili će se sve pojebati jer je neki slobodnjak odlučio da je prethodno srranje a sad će on da stavi nešto mnogo bolje..

Ne znam kako to da bukvalno niko iz tog FOSS sveta nije do sada stavio prst na čelo pa se zapitao zašto bukvalno nijedna kompanija koja pravi ozbiljan desktop softver ne portuje na linux? Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel, Sony, Dassault, Intuit... Niko nema podršku za linux. A kad neko trezveno razmisli, pa softverskim kompanijama bi se itekako isplatilo da portuju na linux jer je to added value za njihov softver (da bi koristio njihov softver, ne moraš da plaćaš operativni sistem), samo kad bi linux bio dovoljno ozbiljna platforma za tako nešto.



Da li je Wolfram Mathematica neozbiljan softver? Da li je SPSS nepzbiljan softver? Da li je Matlab neozbiljan softver?
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
109-92-229-245.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 15:31 - pre 136 meseci
Istorija je pokazala da je market share zavisio od softvera instaliranog na "poželjnom hardveru": dizajneri i danas mi se kunu u Jabuku zbog Retina ekrana, gejmeri u MS zbog igara.
====

Ostalo je prosto: ako hoćeš bolje - plati više.
====

Sto puta ću ponoviti: na kasama u KFC-u u Beogradu se vrti Windows CE; na kasama u Lilly-ju se vrti Fedora KDE; i jedni i drugi imaju fiskalni štampač Galeb MP-55; i gle penisa, radi i jednima i drugima.

Kome Lindoza ne radi - neka kupi Windozu. Ne sviđa ti se ovo/ono/trt/mrt na Linuxu? Važi, brate, kupi Win i sve je ok. Nema ljutiš. Ni meni se ne sviđa što u cenovno prihvatljivoj Vindozi ne mogu ni sliku desktopa da promenim bez besnog hakeraja po Registry-ju.
=====

Već sam jednom rekao: OS je samo produžni šteker za alat koji koristim; ako mi alat radi na jeftinijem: do yaya! A ako radi i na besplatnom: do yaya na kvadrat! A onaj kome alat diktira šteker - kupuje odgovarajući šteker - -i nema glavobolje.
=====

A ako sam bračni par od 50+ godina naučio da cepaju Mint - zajedno sa njihovim ćerkama; e, pa gle - onda može svako. Fejs, mejl, YT, Gugl, PDF i Word-Excel rade i ovde i onde. Kao i filmovi i muzika. A iskreno - tvtime mi je neprevaziđen softver za teranje TV kartica: 13+ godina koristim TV kartice, i ovako ispravan softver još nisam sreo (za TV kartice) na Win-u.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Moderator
Član broj: 18499
Poruke: 735
*.206.1.1.vgccl.net.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 16:00 - pre 136 meseci
Gospodo, napadajte izjave a ne one koji izjavljuju. Napadajte temu, a ne autora. Itd itd itd. Bez LICNIH napada, molio bih. Ako mi se potkrao neki (koji nisam obrisao ili izmenio) uputite me na konkretan post.

Hvala.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 16:16 - pre 136 meseci
Citat:
madcama: Da li je Wolfram Mathematica neozbiljan softver? Da li je SPSS nepzbiljan softver? Da li je Matlab neozbiljan softver?

Pazi, tu je slučaj specifičan. Te alate koriste univerziteti i instituti, koji linux svakako imaju zbog sijaseta akademskih projekata naučnih alatki od kojih neke ne postoje van *nix-a, a ne samo klinci hejteri MS-a koji ne žele da plaćaju ništa. Za njih se isplati praviti softver.

Upravo je u tome stvar. Hoće proizvođači da portuju nešto i za 1% korisnika ako je taj uzorak bar donekle reprezentativan, a ne čine ga samo oni koji ne žele da plaćaju softver.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 16:26 - pre 136 meseci
Citat:
flighter_022: Gospodo, napadajte izjave a ne one koji izjavljuju. Napadajte temu, a ne autora. Itd itd itd. Bez LICNIH napada, molio bih. Ako mi se potkrao neki (koji nisam obrisao ili izmenio) uputite me na konkretan post.

Hvala.

Imam ja jednu molbu za učesnike. Da se ne pozivaju na sopstveno neznanje kao argument.

@newtesla

Upravo tako! Nemam ja apsolutno ništa protiv windows-a. Štaviše, plaćam ga za razliku od gro njegovih zagovornika. To nije pošteno. Ovamo komercijalni softver ovo-ono, a nećeš da ga platiš. Ja imam malo komercijalnog softvera mimo OS-a i sav je plaćen. Smatram da samo sa takvih pozicija ima smisla pričati o softveru. Kada bi se nekim čarobnim štapom onemogućila piraterija, da vidiš kako bi se promenila ploča iz "photoshop je bolji od gimp-a" (što je tačno) u "vidi šta sve ovaj gimp može" (što je takođe tačno).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
109-92-229-245.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 16:59 - pre 136 meseci
^^^^Pa, baš tako! Kad bi sutra ukinuli krekove za Vindoze - desktop šer Linuksa bi preko noći otišao na 10%!

Samo, mene nervira jedna druga stvar: kada je vlasnički softver kanta u odnosu na FOSS alternativu. Čak i kada je plaćeni lošiji za nijansu od onoga koji je free: pa, majka mu stara - šta sam platio kojmoj??? Džabe mečka, a da platim Juga? Morgen!

S tim u vezi - evo jednog interesantnog detalja, koji radi na Linuksima out-of-the-box: PrintScreen; dok na Vindozi ide kombinacija (prtsc+start/allpr/App/Paint+ctrl&V+SaveAs), ili dodatni program - na Lindozi radi dugme na tastaturi PrtSc - koje je fakin' radilo još pod DOS-om!!!

A zajedno sa PrintScreen-om: nenormalni video-overlay na Vindozi ovo ne dozvoljava ;)



=====

Ja imam jedan XP Home, plaćen i aktiviran - samo zato što je smrda od Kineza napisao AVtech VideoViewer aplikaciju isključivo za Vindozu.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bogdan.kecman
Bogdan Kecman
"specialist"
Oracle
srbistan

Član broj: 201406
Poruke: 15887
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: mysql.rs


+2377 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 17:07 - pre 136 meseci
napraviste od jedne obicne migracije temu linux vs windows kao da takvih ne postoji vec jedno par hiljada :(
niko ko je radio neku slicnu migraciju u vecem udruzenju/firmi se nije javio sa iskustvima
niko ko je planirao takvu migraciju (racunao TCO jedne i druge varijante, racunao cenu tranzicije etc) se nije javio ..
samo brdo knaranja o tome ciji tata ima vecu kitu :(

ja sam za zivota koristio sve od cpm-a vms-a dos-a irix-a ultrix-a win 3.0, 3.11, 95, nt, xp, 7, evo probah i 8, server, desktop, home, premium, linux od dana kada se pojavio, slek, rh, turubuntu, gedora .. bsd, os9, osx .. nema nijedan os da je bio savrsen NIJEDAN, da je radilo sve kako treba, da je bilo sve "logicno" i na "Svom mestu", pa sta .. sto nije logicno naucis, sto ne radi zaobidjes i uradis na drugi nacin .. os je sto kaze moj drugar "podloga za picu", bitno je sta ide odozgo ... sto rece ovde jedan kolega ako imas aparat koji trazi steker X kupis daljinski sa stekerom X i ne filozofiras...

neka iskustva vezano za temu a ne vezano za linux vs windows sto je never ending bs prica, ja sam radio TCO + cenu konverzije sa windoze sistema na linux sistem za dvadesetak firmi, sve full legalno naravno, firme srednje velicine (2000-5000 zaposlenih) i neka statistika iz tih dvadesetak firmi bi izgledala ovako je nekome zanimljivo
- 50% firmi, prelazak sa win na lin platformu potpuno nemoguc
- 40% firmi, prelazak sa win na lin platformu moguc u 95%
- 10% firmi, prelazak sa win na lin platformu moguc u 10%

pored ovih 20tak srednjih firmi (ili da kazemo velikih za uslove poslovanja iz srpskog ugla) radili smo kalkulaciju za nekih 50tak malih firmi (nekoliko lanaca hotela, lanaca restorana, nekoliko shipping kompanija... obratidi da je velicina definisana brojem zaposlenih, tj brojem "operatera" a ne zaradom, jedna shipping kompanija od stotinjak zaposlenih pravi mnogo vise para nego neke kompanije od 5000 zaposlenih a racunamo je u male firme) i tu statistika izgleda potpuno drugacije
- 90% firmi, prelazak je apsolutno nemoguc
- 10% firmi, prelazak je moguc u nekih 30-60% zavisno od firme do firme

sta je ovde bitno, znacajne odluke za "ulaz" donose iskljucivo ceo/cfo/cto dakle ne pita se "radnik", gazda kaze nama "racunajte da je gimp == photoshop po upotrebnoj vrednosti i produktivnosti" i mi racunamo tako (iako mi vrlo dobro znamo da to nije tacno, i ako bi pitali onog operatera on mi covek umro pre nego bi rekao da je ta izjava tacna)...

objasnjenje rezultata
- sve je racunato na 5 godina sa volume licencama "one off" (dakle ne godisnjim)

- ne postoji "nemoguc" prelaz, uvek je moguc, pitanje je samo koliko kosta, "nemoguc" u statistici znaci "neisplativ"

- 50% velikih firmi, prelazak na foss je nemoguc zbog toga sto ili
o - ogroman procenat vrednosti it sistema u firmi cini proprietary software koji zahteva windoze, prebacivanje tog sistema na bilo koji drugi os kosta mnooooogo vise nego sto bi bila usteda na ceni os-a, av resenja i nekog okolisa (office etc) cak i na duzi period od 5 godina
o - firma zahteva tehnologiju koja na drugim resenjima nije dostupna

U slucaju ovih firmi, velikih i malih, sitan deo aplikacija koje bi mogle biti zamenjene foss resenjima je toliko mali da je beznacajan u celom sklopu samog sistema

- 90% malih firmi gde je prelazak na foss nemoguc
o - ovde je u 99% slucajeva rec o tehnologiji

Jeste nama "gazda" u par slucajeva rekao da racunamo slobodno da je "gimp" adekvatna zamena za photoshop ali i dalje nema mogucnosti prebacivanja na foss resenje kada njegov skener od pola miliona evra radi samo sa os9 i osx, kada printer od 2 miliona evra ima drajver samo za windozu i osx, kada kalibracija na linuxu spada u domen naucne fantastike... sta vredi sto gazda kaze da oni koriste "samo osnovne opcije u office-u i to samo word i excell" kada 99% klijenata salje word dokumente u najnovijem formatu koje open office (libre tada jos nije postojao) doticne u 50% slucajeva ne moze da otvori a u 50% slucajeva gde otvori izgledaju ko nogom etc etc etc ..

- prelazak na foss platformu od 10%, 30%, 60% predstavlja nesto sto pravi ustedu na 3-5 godina periodu ali kosta u startu i mali procenat ovih prelaza je implementiran (implementirano je prebacivanje samo u 2 lanca hotela), rec je o prebacivanju servera na foss resenja i zamenu dela sw-a u foss resenje (recimo u 30% firme mozes da zamenis ms office sa open office i 10% firme mozes da zamenis windoze sa linuxom, mozes 6 od 10 servera da zamenis win za linux) ... overall usteda ovde na 3-5 godina je 10% (veca na duzi vremenski period) ali u startu kosta i stvara nehomogeno okruzenje koje jeste jeftinije ali uvodi nekoliko mogucnosti za greske koje prouzrokuju usporenja ... da li je 10 ili 60% zavisi od toga koliko racunara i koliko aplikacija moze da se prebaci u foss

- prelazak na foss platformu u 90+% uopste nije mali procenat i sve osim jedne firme gde smo ovo racunali su uradile migraciju, pokazalo se posle 5 godina da je racunica bila donekle pogresna u korist foss-a, tj ustede sa prelaskom na foss resenje su bile 10-20% vece nego sto smo mi pretpostavili da ce biti (uglavnom zbog nize cene obuke, lakseg prihvatanja linux desktopa, jeftinije administracije linux sistema i povecane cene windows sistema; na jednom mestu je prebacivanje firmine aplikacije na linux kostalo 30% manje nego sto smo mi inicijalno racunali da ce da kosta)

Dakle nije sve crno ni belo, nema srebrnog metka... kada je u pitanje e-government ako se implementira ispocetka (a veliki broj drzava poslenjih 5-6 godina implementira ceo e-gov sistem ispocetka) vrlo je isplativo postaviti sistem na foss resenju i ustede mogu da budu ogromne .. kada je rec o menjanju postojeceg sistema novim, veliki broj banaka i dalje ima sisteme koji rade na kobolu koji je strahovito tezak za odrzavanje sto samim tim znaci i strahovito skup, sitne izmene na tom sistemu se placaju sa 4-6 cifara a i dalje im je jeftinije da placaju 4-6 cifara za izmene nego da ceo sistem zamene drugim sistemom (abitno koji serveri i koji os je u pitanju) ... tako da menjanje postojeceg sistema vrlo cesto ne moze isplativo da se migrira bilo gde i to je razlog zasto pri dizajniranju novog sistema pametni dizajneri pokusavaju da izbegnu da se zakopaju kod jednog proizvodjaca ... evo ja radim za oracle, neko ko je razvio ceo svoj sistem i bazirao ga na oraklu moze da peva borbene sutra neka izadje foss resenje koje je 1000x bolje od orakla tesko da se bilo kome isplati da predje na njega, dizajn celog sistema ispocetka kosta mnooogo vise nego orakle licence te to foss resenje ma koliko je extra dobro i idealno i dzaba ne vredi, i orakle to zna i cenu licenci prema tome i odredjuje .. isto to radi i microsoft i gomila drugih, zato te sisteme daju dzabe skolama, fakultetima, drzavnim upravama i slicno (+ mnogo para privatno u pdz ljudima koji oonda teraju firme da koriste ovu i onu tehnologiju)


E-gov o kom je ovde rec i originalnoj poruci se razvija skoro ispocetka, ceo "sistem" se redizajnira i sama sistemska aplikacija na kojoj taj e-gov pociva se pise ispocetka te ljudi ne prebacuju "gotovu aplikaciju na foss" vec razmisljaju da li ce novu da pisu u istom sistemu kao staru ili na novom, a samo podrska tom sistemu se konvertuje (desktopi sa office zahtevima) tako da su cifre koje spominju "najgori slucaj", u realnosti ce vrlo verovatno sve biti jos mnogo isplativije ... o ostavljanju para u sopstvenoj drzavi ... to je posebna prica
 
Odgovor na temu

bogdan.kecman
Bogdan Kecman
"specialist"
Oracle
srbistan

Član broj: 201406
Poruke: 15887
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: mysql.rs


+2377 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 17:15 - pre 136 meseci
Citat:
newtesla:
Samo, mene nervira jedna druga stvar: kada je vlasnički softver kanta u odnosu na FOSS alternativu. Čak i kada je plaćeni lošiji za nijansu od onoga koji je free: pa, majka mu stara - šta sam platio kojmoj??? Džabe mečka, a da platim Juga? Morgen!


zadnjih nekoliko godina je pocelo javno da se prica o tome da foss resenja moraju da budu an par sa closed resenjima bez obzira na cenu vec po performansama i funkcijama ... realno ja u zivotu ne bi koristio libre/open office calc da je excell dzaba (bilo koja verzija 2003+) nikad .. u poredjenju sa excell 2003 i dalje libre office calc je neupotrebljiv krs, a ja koristim spreadsheet sa 1% od njegovih mogucnosti, mogu da zamislim one koji ga koriste sa 10% :( ... no, excell ne radi na linuxu (koji biram pred windowsom i da je windows dzaba), nije dzaba i onda mi je oo calc "upotrebljiv za te pare" ... sada je vec neko vreme akcija da sw mora da bude dovoljno dobar da bi ga ljudi koristili i da je konkurencija foss, no jos uvek je to na nivou price, nadam se da ce uskoro da se predje iz price u dela, no veliki je skok posto je do "prosle godine" bilo "koristite foss zato sto je open" a ne zato sto je "dobar" ... doslo iz dupe*a u glavu da "open" nije dovoljno dobro i da mora i da valja :)

za odredjivanje "sta je bolje" u smislu dizajniranja nekog sistema koji ima za zadatak da odradi neki posao (na primer e-government resenje o kome je u pocetku bilo rec pre nego je pocelo prepucavanje cije zena ima cvrscu sisu) mnogo stvari se uzima u obzir. eye candy retko spada u vrh te liste :)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...01.01.2013. u 19:26 - pre 136 meseci
Citat:
newtesla: Samo, mene nervira jedna druga stvar: kada je vlasnički softver kanta u odnosu na FOSS alternativu. Čak i kada je plaćeni lošiji za nijansu od onoga koji je free: pa, majka mu stara - šta sam platio kojmoj??? Džabe mečka, a da platim Juga? Morgen!

Mene to uopšte ne nervira. Čaki mi je ekstra. U tom slučaju neću platiti komercijalno rešenje, nego ću koristiti FOSS i gotovo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Minhen & Linux, sprdnja ili šta je...

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 120423 | Odgovora: 660 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.