Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 621259 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 14:00 - pre 126 meseci
Citat:
Valar Morghulis:Da, dobio je moj brat poslove u najjacim srpskim firmama,a znas sta mu je pomoglo??? Biografija! A znas kako? Tako sto poslodavac vidi radno iskustvo! A sad ti meni odgovori,kako ce ga osoba steci, kad mladi danas
ne mogu da dobiju sansu,kad svi traze radnike sa iskustvom

Sta da ti kazem - sam sebe demantujes u istom postu par redova dalje. Evo npr. ti si postao rukovodilac sa 23 godine:
Citat:
Valar Morghulis:Meni nije problem za mene, moja bio dovoljno govori (sa 23 najmladji rukovodilac u Beogradu, po javnim podacima sa najboljim rezultatima u gradu u sferi mog posla, danas radim na jos visoj poziciji jer ljudi znaju ko sam),ali nije to poenta

Ako si redovno isao u skolu i nisi preskakao razrede - ti si postao rukovodilac odmah po izlasku sa fakulteta (pod pretpostavkom da si zavrsio fakultet), a bez ikakvog radnog iskustva.
Znaci - eto vidis da se moze, i to ne bilo kakav posao, nego ni manje ni vise rukovodilac.

Ako si pak prije nego si postao rukovodilac negdje ranije radio i imao neko iskustvo - onda si se na tom prethodnom poslu zaposlio bez fakulteta i diplome, znaci moze se cak i tako naci posao: i bez diplome i bez radnog iskustva.

Naravno, tu je i treca mogucnost: zaposlio te brat preko veze, u kom slucaju svo ovo tvoje buncanje gubi svaki kredibilitet.

Citat:
Valar Morghulis:Ja bi tebi sad mogao da odgovorim da kad si dobio posao u 5 od 6,znaci da sa tobom nesto nije u redu kad tako menjas firme

Covjece, u kom vijeku i kom svijetu ti zivis?!
Da li ti znas da sem poslova u drzavnim namjestenjima postoji i neki drugi sektor?
Ja sam isao na 6 intervjua i dobio 5 poslova, ali sam tri puta toliko poslova dobio preko preporuka i bez intervjua.
Nijedan od tih poslova nije bio "stalni zaposleni na neodredjeno" jer ja ne zelim tako, ali sam svejedno dobijao i poslove na takvim konkursima uprkos tome sto sam iskljucivo htio da radim "po ugovoru", a na svakom od tih poslova sam mogao da ostanem beskonacno dugo koliko sam htio - nikad niko mi nije davao otkaze.

Citat:
Valar Morghulis: Dodacu samo ovo, da mi je drago sto imas posao i daj boze da ne dodjes u situaciju da ga trazis.

Sacuvaj me boze da mi to bude neki problem u zivotu. Ja sam redovno u tim situacijama i to ne sticajem nepredvidljivih nebeskih sila nego s licnom namjerom i licnim zalaganjem.
Dodacu ja tebi samo ovo: uopste trenutno nemam posao, ali se vec nekoliko mjeseci intenzivno spremam za sledecu vrstu posla koju hocu u zivotu da radim i spremacu se intenzivno jos sledecih 3-4 mjeseca, i ne pada mi na pamet da se javljam na bilo kakve oglase dok ne osjetim da sam spreman i sposoban da radim to za sta se spremam. Tek onda cu da uzmem oglase, proberem nekoliko koji mi odgovaraju, pa kad ih malo proucim, od tih nekoliko odabracu jedan ili dva na koja cu se javiti.

Mozda to tebi zvuci suludo i glupo i gubljenje vremena, ali meni zvuci pametnije dobiti u startu full-payment posao koji volis i gdje volis i sa kim volis, nego volontirati godinama za neki dzeparac na nekom "daj sta das" namjestenju, pa stalno strepiti kad ces dobiti nogu u guzicu u bilo kom random trenutku.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 14:06 - pre 126 meseci
Citat:
ventura: Jbt, pa šta ljudi rade sa tolikom pameću?

Još uvek nisam sreo/čuo/video radnika, a da nije neki genijalac, najbolji, najpametniji, najsposobniji, najlepši, naj naj naj... A pogotovo kad čitaš CV... Prosto poželiš da mu daš ključeve firme i poželiš sve najbolje, jer u poređenju sa njima ni nobelova nagrada nije neka referenca...


Isto kao i kad čitam opis neke firme na njenom sajtu, ili oglasu za posao, sve naj, sve super, uslovi odlični, rad u mladom uspešnom timu, mogućnost napredovanja, prosto poželiš da im daš tih xxx evra kolika ti je plata umesto da je podigneš na bankomatu
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 14:09 - pre 126 meseci
Citat:
ventura: Jbt, pa šta ljudi rade sa tolikom pameću?

Eto, i ja se cudim.
Izasla djevojcica sa ekonomskog fakulteta i volontiranjem protresla poreski sistem grada nezapamcen u poslednjh 10 godina.

Sad, ako ti rezultati imaju veze sa eknomijom i finansijama onda su joj sa tom pamecu otvorena vrata i stipendije svih relevantnih svjetskih finansijskih firmi, skola i institucija, pa se cudom cudim sta se petlja sa nekom srbijanskom buranijom.

No, moguce je i da se radi o nezapamcenim rezultatima u oblasti busenja rupica na papiru za slaganje papira u registratore, prekucavanju brojeva sa papira u excel, slaganje fascikli po abecednom redu i tako to.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 15.12.2013. u 15:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 14:25 - pre 126 meseci
mladi nemaju posla zato sto spavaju do podneva!!!

ko rano rani, dva crva grabi ;-)
 
Odgovor na temu

kompa_kt
Srbija

Član broj: 319536
Poruke: 2
46.240.247.*



+9 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 16:08 - pre 126 meseci
Zaposli me cika daco! Ti si privatnik!
 
Odgovor na temu

biciklista

Član broj: 17425
Poruke: 91



+722 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 16:47 - pre 126 meseci
Citat:
Andrej013: Ne sprdam se, sta ti pada na pamet?! Ja ti dam 3 pasusa saveta kako da napises dobru prijavu za posao a ti me optuzujes da se sprdam?


Citat:
Andrej013: Hah, cuj njega. Pa naravno da ne tebi.


Troll off.

Citat:
Odin D.:
Evo, sad ja hocu da budem npr. programer i javim se na neki konkurs i prdim tamo na intervjuu ...


To ipak ne znači da bi i ovde trebalo da prdiš, mnogo smrdi, nepristojno je. A ove tepihe postova, satkane od samoljublja, egocentrizma, vulgarnosti i manije veličine prosledi svojim zaposlenima u firmi u kojoj si zadužen za ljudske resurse. Još bolje, skuvaj im neki čaj ili kafu da se ljudi ugreju, zima je, a na buvljacima je grejanje loše ako ga uopšte ima. Mislim, razumem ja tebe, švercovati gaće iz Rumunije i čokoladice iz Mađarske kako bi preživeo nije lako, ali sve je to život.

Ono što rade trolovi na ovoj temi, to je da iz pojedinačnog izvode opšte, što je naravno potpuno pogrešno, a onda se čude kada im se kaže da bi trebalo da se drže teme. Stanje je takvo da je nezaposlenost 25%+-, što je katastrofalno i samo govori o potpunom krahu ekonomske politike, ali i krizi društva i problemu koji nagriza samu supstancu istog. Treba li podsećati da mladi, ali i oni nešto stariji masovno odlaze iz zemlje, da je na sceni depopulacija, da su fabrički krugovi nekadašnjih industrijskih centara zarasli u korov, da je veliki deo novčanih tokova u sivoj zoni, ... Onda se javi neki genije i kaže kako mladi nemaju posao zato što ne umeju da napišu CV, a posla inače ima koliko hoćeš, ali eto oni ne umeju da napišu CV. Koliko zlonamernosti i cinizma je potrebno da se tako nešto kaže? Koliko poveza preko očiju staviti da ne bi video surovu stvarnost: POSLA NEMA. Nedavno je jedan ekonomista izjavio, praveći analizu stanja u ekonomiji i o onome što se može očekivati u narednom periodu, citiram: ako ste mladi, završili neku školu i nemate posao, ne nadajte se da ćete ga naći narednih deset-dvanaest godina. Da li je onda uopšte čudno što svako od nas može navesti primere mladih ljudi koji ne mogu da nađu posao? Na prvu loptu mogu da navedem nekoliko primera iz sopstvenog okruženja:

Primer 1: Dečko ima 26-27, nedavno je diplomirao medicinu. Pošto mu je za stažiranje i specijalizaciju potrebna jaka veza(koju nema), a o poslu da i ne govorimo, spakovao se i otišao kod rođaka u Švajcarsku, da tamo pronađe sreću.

Primer 2: Devojka je blizu 30-e, diplomirani arhitekta, nekoliko godina je radila za domaće firme, ali i za strance. Dakle, ne radi se o nekom ko ne želi ili ne ume da radi, ali poslednjih godinu dana od posla ništa.

Primer 3: Devojka je prešla 30-u, diplomirani pravnik, radila godinama povremeno razne poslove. Nedavno je našla pravi posao, a koliko jaku vezu je imala ne smem ni da zamislim.

Citat:
Odin D.:
Oce to, samo nosi gajbice, pa kupi vremeplov, pa se vrati u vesele '70-te. Tamo se posao dobivao po tome koliko dugo cekas na birou i koji si na redu.


Ovo jednostavno nisam u stanju da prećutim. Mangupčino, kad već baciš neku tezu, mogao bi malo i da je obrazložiš. Daj da vidimo neki grafikon, neki podatak, neku analizu: kolika je bila nezaposlenost, kolika je bila industrijska proizvodnja, pokrivenost uvoza izvozom, koliki je bio spoljni dug, koliki je bio deficit, prinosi u poljoprivredi, stopa kriminala, pravna sigurnost, dostupnost zdravstvene zaštite i obrazovanja? Standard građana, GDP? Hajde, baci karte na sto! Kako god da se tada dobijao, a ne "dobivao" posao, to je bilo jedno koliko toliko uređeno društvo. Pravilo se godišnje 200.000, dvesta hiljada automobila od nule, a ne šrafcigerom sklapalo 5-6000 od uvezenih komponenti, gradilo se desetine hiljada stanova, po nekakvim urbanističkim planovima i standardima u građevinarstvu, pa si ispred svake zgrade imao parking, park i igralište za decu, a danas i ono što se izgradi liči na stravu i užas, dovoljan je jedan korak da iz sopstvenog stana i sopstvene zgrade odeš kod komšije u susednu zgradu na kafu, radili su se veliki infrastrukturni projekti, a danas nismo u stanju da izgradimo 50km auto-puta za deset godina... Šta još imamo danas? Danas nam ekonomiju vode šverceri, o pravosuđu govore kriminalci, zdravstvena zaštita nam je na evropskom dnu, a "stručnjaci" nam upravljaju privredom, pa nam je verovatno zato industrijska proizvodnja na nivou iz '45-e. "Stručnjaci" i "eksperti" kao ti su nam i došli glave, ali im je to malo, pa nam sada drže predavanja o tome kako se piše CV, kažu nam kako smo glupi, lenji i neobrazovani, nesposobni. Pa genije, ako ti i takvi kao ti vode ovu zemlju, a sva je prilika da je u dobroj meri tako, uopšte nije čudno što smo u čabru u kom smo. Ovo što se danas događa neki slikovito opisuju rečima "osveta ponavljača". Razumem ja vas, došlo je vaših pet minuta. Uživajte dok možete i dok traje, ali nam nemojte prodavati rog za sveću.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 17:01 - pre 126 meseci
Citat:
biciklista: Primer 1: Dečko ima 26-27, nedavno je diplomirao medicinu. Pošto mu je za stažiranje i specijalizaciju potrebna jaka veza(koju nema), a o poslu da i ne govorimo, spakovao se i otišao kod rođaka u Švajcarsku, da tamo pronađe sreću.

Svi znamo da je pre 6-8 godina kad je taj dečko upisivao medicinu bio opšti manjak zdravstvenih radnika, i da je igrom slučaja dok je on studirao tržište postalo preplavljeno...

Citat:
biciklista: Primer 2: Devojka je blizu 30-e, diplomirani arhitekta, nekoliko godina je radila za domaće firme, ali i za strance. Dakle, ne radi se o nekom ko ne želi ili ne ume da radi, ali poslednjih godinu dana od posla ništa.

Stariji čovek, 65 godina, profesor na fakultetu, živa legenda domaće arhitekture, ima arhitektonski biro sa 20-30 zaposlenih, ali je u poslednjih par godina zbog pada posla bio prinuđen da gomilu ljudi otpusti, a one koji su ostali da im platu skreše na 25.000 dinara jer toliko može da ih plati. A on sam jedva da sastavi kraj sa krajem. I po čemu je ono ta tvoja mlađana arhitektica posebna?

Citat:
biciklista: Primer 3: Devojka je prešla 30-u, diplomirani pravnik, radila godinama povremeno razne poslove. Nedavno je našla pravi posao, a koliko jaku vezu je imala ne smem ni da zamislim.

Ti beše pljuješ po onima koji su se preko veze zaposlili, ili sam te pomešao sa nekim?
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 17:06 - pre 126 meseci
kompa_kt@ da cujem sta umes, nudis?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8368
*.dynamic.sbb.rs.



+1347 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 17:08 - pre 126 meseci
Citat:
ventura: Stariji čovek, 65 godina, profesor na fakultetu, živa legenda domaće arhitekture, ima arhitektonski biro sa 20-30 zaposlenih, ali je u poslednjih par godina zbog pada posla bio prinuđen da gomilu ljudi otpusti, a one koji su ostali da im platu skreše na 25.000 dinara jer toliko može da ih plati.


Da nije ovo Brana Mitrović? :)
 
Odgovor na temu

Valar Morghulis
Beograd

Član broj: 319776
Poruke: 8
95.180.99.*



+13 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 18:55 - pre 126 meseci
Citat:
Odin D.:
Citat:
Valar Morghulis:Da, dobio je moj brat poslove u najjacim srpskim firmama,a znas sta mu je pomoglo??? Biografija! A znas kako? Tako sto poslodavac vidi radno iskustvo! A sad ti meni odgovori,kako ce ga osoba steci, kad mladi danas
ne mogu da dobiju sansu,kad svi traze radnike sa iskustvom

Sta da ti kazem - sam sebe demantujes u istom postu par redova dalje. Evo npr. ti si postao rukovodilac sa 23 godine:
Citat:
Valar Morghulis:Meni nije problem za mene, moja bio dovoljno govori (sa 23 najmladji rukovodilac u Beogradu, po javnim podacima sa najboljim rezultatima u gradu u sferi mog posla, danas radim na jos visoj poziciji jer ljudi znaju ko sam),ali nije to poenta

Ako si redovno isao u skolu i nisi preskakao razrede - ti si postao rukovodilac odmah po izlasku sa fakulteta (pod pretpostavkom da si zavrsio fakultet), a bez ikakvog radnog iskustva.
Znaci - eto vidis da se moze, i to ne bilo kakav posao, nego ni manje ni vise rukovodilac.

Ako si pak prije nego si postao rukovodilac negdje ranije radio i imao neko iskustvo - onda si se na tom prethodnom poslu zaposlio bez fakulteta i diplome, znaci moze se cak i tako naci posao: i bez diplome i bez radnog iskustva.

Naravno, tu je i treca mogucnost: zaposlio te brat preko veze, u kom slucaju svo ovo tvoje buncanje gubi svaki kredibilitet.

Citat:
Valar Morghulis:Ja bi tebi sad mogao da odgovorim da kad si dobio posao u 5 od 6,znaci da sa tobom nesto nije u redu kad tako menjas firme

Covjece, u kom vijeku i kom svijetu ti zivis?!
Da li ti znas da sem poslova u drzavnim namjestenjima postoji i neki drugi sektor?
Ja sam isao na 6 intervjua i dobio 5 poslova, ali sam tri puta toliko poslova dobio preko preporuka i bez intervjua.
Nijedan od tih poslova nije bio "stalni zaposleni na neodredjeno" jer ja ne zelim tako, ali sam svejedno dobijao i poslove na takvim konkursima uprkos tome sto sam iskljucivo htio da radim "po ugovoru", a na svakom od tih poslova sam mogao da ostanem beskonacno dugo koliko sam htio - nikad niko mi nije davao otkaze.

Citat:
Valar Morghulis: Dodacu samo ovo, da mi je drago sto imas posao i daj boze da ne dodjes u situaciju da ga trazis.

Sacuvaj me boze da mi to bude neki problem u zivotu. Ja sam redovno u tim situacijama i to ne sticajem nepredvidljivih nebeskih sila nego s licnom namjerom i licnim zalaganjem.
Dodacu ja tebi samo ovo: uopste trenutno nemam posao, ali se vec nekoliko mjeseci intenzivno spremam za sledecu vrstu posla koju hocu u zivotu da radim i spremacu se intenzivno jos sledecih 3-4 mjeseca, i ne pada mi na pamet da se javljam na bilo kakve oglase dok ne osjetim da sam spreman i sposoban da radim to za sta se spremam. Tek onda cu da uzmem oglase, proberem nekoliko koji mi odgovaraju, pa kad ih malo proucim, od tih nekoliko odabracu jedan ili dva na koja cu se javiti.

Mozda to tebi zvuci suludo i glupo i gubljenje vremena, ali meni zvuci pametnije dobiti u startu full-payment posao koji volis i gdje volis i sa kim volis, nego volontirati godinama za neki dzeparac na nekom "daj sta das" namjestenju, pa stalno strepiti kad ces dobiti nogu u guzicu u bilo kom random trenutku.



Evo bas danas je izasao clanak sa klasicnim primerom u Uzicu, a cisto sumnjam da nije isti slucaj u Srbiji.
Duzaan sam da ti odgovorim za par cinjenica u vezi mene. Da, sa 23 godine sam postao rukovodilac nakon zavrsenog drzavnog fakulteta, fakulteta gde me drzava skolovala, gde sam imao rok da zavrsim 6 meseci (apsolventskog roka), u suprotnom vracam drzavi ulozeno. Posao nema veze sa ekonomijom i sl.,a iz razumljivih razloga necu napisati sta sam to radio i sta danas radim. Mogu da ti kazeem da sam imao tu ''srecu'' da su i meni trazili novac za premestaj i da nikog nije zanimalo kakve rezultate imam. Imao sam srecu da poznajem nekoga bitnog i da me taj neko, nakon sto je proverio ono sto ja predstavljam u svom poslu, predlozi da predjem kod njega, gde krecem od nule a ne od mesta pomocnika ministra!
Drzavi sam dao 14 godina zivota i ni jednog trenutka ne zalim za time. Ovo ti pisem da bi mogao da steknes kakav takav uvid. I posto nastavljas sa svojim diskutabilnim komentarima, pa majstore sto si bez posla kad se toliko spremas i kad imas toliko znanje??? Najgore je sto sebe ubedjujes u neke stvari koje su za tebe mozda ispravne,ali to ne znaci da mozes da pocenjujes i vredjas druge,a nemas valjane argumente za to.
Sto se tice devojke....Naravno da nije najpametnija i da sve zna, ali si ti pokazao kolika je tvoja pamet kad si doneo takav zakljucak. NIKO nece da radi, niko ne odgovara za nerad,a onaj ko dodje i radi smatraju ga budalom i na kraju opet ne dobije posao. Ako sam morao da crtam da bi pojedinci shvatili,nadam se da necu imati potrebu da opet pisem isto. Zaar ti stvarno mislis da je 500 poslatih mejlova, poslato u drzavne institucije da bi mi postavio pitanje ''Covjece, u kom vijeku i kom svijetu ti zivis?!Da li ti znas da sem poslova u drzavnim namjestenjima postoji i neki drugi sektor?''. I da ti napisem jos jedno, nemoj koristiti izraz ''srbijanski'',ako sebe postujes to pisati neces....a posto si vrlo ucen i pametan, znaam da znas sta taj izraz predstavlja i ko ga je koristio.

Biciklista svaka cast za odgovor.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 19:14 - pre 126 meseci
Znači i ti si samo još jedna najobičnija vezara...
 
Odgovor na temu

Goran AR
vlasnik
Astra rent doo
Beograd,Srbija

Član broj: 319671
Poruke: 7
217.65.192.*

Sajt: www.astranekretnine.com


+17 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 19:46 - pre 126 meseci
Uvek se nadje neki poslic ako ne biramo previse.
Ako smo realni necemo se previse razocarati,jedno su zelje a drugo mogucnosti,stavimo sada po strani namestanja i slicno....
Ako ste nekad imali svoju firmu,bice vam jasnije o cemu se radi....koliko su nerealna ocekivanja kandidata...
Mnogi bi hteli da rade ali da im se ne promeni previse zivot,da i dalje imaju dovoljno vremena za stare navike i sl...da se ne pocinje suvise rano ,da ne rade subotom,praznicima,da bude dobra plata,da je lep prostor u kome rade i jos mnogo toga....Znaju ljudi sta hoce,a sta ne...Zato radije nista ne rade i kukaju...da nije tako mnoge firme,narocito male bi imale zaposleno ne 2,3 radnika vec mnogo vise,duplo ili troduplo....
 
Odgovor na temu

Valar Morghulis
Beograd

Član broj: 319776
Poruke: 8
95.180.99.*



+13 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 20:27 - pre 126 meseci
Citat:
ventura:
Znači i ti si samo još jedna najobičnija vezara...


Da citas pazljivo sta pisac govori,shvatio bi neke stvari......Radio sam, pravio najbolje rezultate a za to sam dobio zaslugu da mi traze novac za jednstavan premestaj,na sta ja nisam pristajao.
Onda je usledilo da je neko pratio moj rad, raspitao se o meni i pozvao me da predjem kod njega. Ako sam zbog toga vezara i ako ce ti biti draze zbog toga, onda jesam.
Ali postoji jedna bitna razlika, ja sam imao rezultate, a masa ovih sto se danas zaposljavaju tek sticu radno iskustvo,a to je velika razlika...
I da sam ja tolika vezara, valjda bi zaposlio tu osobu koju volim. Medjutim,ja to ne zelim ni da pitam. Mozda je to greska,ali ja sam takav.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.12.2013. u 22:22 - pre 126 meseci
Citat:
Goran AR:
Uvek se nadje neki poslic ako ne biramo previse.
Ako smo realni necemo se previse razocarati,jedno su zelje a drugo mogucnosti,stavimo sada po strani namestanja i slicno....
Ako ste nekad imali svoju firmu,bice vam jasnije o cemu se radi....koliko su nerealna ocekivanja kandidata...
Mnogi bi hteli da rade ali da im se ne promeni previse zivot,da i dalje imaju dovoljno vremena za stare navike i sl...da se ne pocinje suvise rano ,da ne rade subotom,praznicima,da bude dobra plata,da je lep prostor u kome rade i jos mnogo toga....Znaju ljudi sta hoce,a sta ne...Zato radije nista ne rade i kukaju...da nije tako mnoge firme,narocito male bi imale zaposleno ne 2,3 radnika vec mnogo vise,duplo ili troduplo....

I?
Treba li da ceo svoj život, porodicu, prijatelje, posvete firmi? Treba li da rade i vikendom i praznikom? Treba li da rade u tesnim, pretrpanim i mračnim prostorijama? Treba li plata da bude uvredljivo mala?

Čudi me (već odavno) to rezonovanje vlasnika firmi (a i ti si vlasnik, tako ti piše u profilu) koji očekuju od svojih zaposlenih da se žrtvuju za dobrobit firme, da daju sve od sebe i više od toga, da podižu vlasnikovu firmu iz pelena, da imaju razumevanja... Pobogu, vlasnik je odgovoran za uspeh firme, zaposleni su samo zaposleni i treba im obezbediti ljudske uslove rada.
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao16.12.2013. u 00:12 - pre 126 meseci
Citat:
Goran AR:
Uvek se nadje neki poslic ako ne biramo previse.
Ako smo realni necemo se previse razocarati,jedno su zelje a drugo mogucnosti,stavimo sada po strani namestanja i slicno....
Ako ste nekad imali svoju firmu,bice vam jasnije o cemu se radi....koliko su nerealna ocekivanja kandidata...
Mnogi bi hteli da rade ali da im se ne promeni previse zivot,da i dalje imaju dovoljno vremena za stare navike i sl...da se ne pocinje suvise rano ,da ne rade subotom,praznicima,da bude dobra plata,da je lep prostor u kome rade i jos mnogo toga....Znaju ljudi sta hoce,a sta ne...Zato radije nista ne rade i kukaju...da nije tako mnoge firme,narocito male bi imale zaposleno ne 2,3 radnika vec mnogo vise,duplo ili troduplo....

Firme bi imale vise (duplo ili troduplo-znaci 6 puta) zaposlenih da mladi hoce da rade ?! HA HA HA ekstra
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao16.12.2013. u 01:56 - pre 126 meseci
Citat:
biciklista:"Stručnjaci" i "eksperti" kao ti su nam i došli glave, ali im je to malo, pa nam sada drže predavanja o tome kako se piše CV, kažu nam kako smo glupi, lenji i neobrazovani, nesposobni.

Ja vam sigurno nisam dosao glave jer me nikad nicija glava sem moje nije zanimala niti sam se icijom glavom sem svojom bavio, ali koji god "strucnjaci", "eksperti", "ponavljaci" i ostali su vam dosli glave - to moze da znaci samo jedno - da ste vi jos gori, gluplji, nesposobniji i pod vise navodnika nego oni, kad su takvi uspjeli da vam dodju glave. Nikad u istoriji civilizacije gori i gluplji nisu pobijedili bolje i pametnije, pa je to sto si rekao o onima koji su vas uvalili u gonva ustvari ocjena vaseg sopstvenog kvaliteta.
Svuda su vlast i drzava ogledalo naroda ciji su, samo ste vi jel'te jedini izuzetak u svemiru. Dabome, evo svi vam vjeruju. Sto se vise dernjate i pjenite to ste sve uvjerljiviji.

Citat:
Valar Morghulis: pa majstore sto si bez posla kad se toliko spremas i kad imas toliko znanje???

Tesko je to objasniti nekom ko ima izuzetno skucene poglede na zivot i vjerovatno drasticno suzen izbor puteva u zivotu, uslijed ko zna cega, pretpostavljam vlastitih suzenja.
Ali pokusacu. Ja nisam bez posla nego sam na odmoru. Radio sam dosta u proteklom periodu i zaradio dovoljno da mogu da lelemudam sledecih nekoliko godina.
Dao sam sam sebi odmor od 6-12 mjeseci jer smatram da sam ga zasluzio. Obilazim plaze, zuljam guzicu na sitnom pijesku, i spremam se za sledeci korak u poslovnom zivotu koji mi se cini zanimljiv. Sa postojecim znanjem i iskustvom iz oblasti u kojima sam dosad radio mogu da se vratim na posao ako hocu sutra. Ali necu. Ljepse mi je trenutno da pijem pivo na plazi, gledam filmove, slusam muziku, sviram gitaru, citam knjige, igram stoni tenis, proucavam ono cime zelim da se bavim kad se vratim radu, solim pamet nekom na forumu i tako to.
Imas li jos nekih pitanja o mom liku i djelu?

Citat:
Valar Morghulis:I da ti napisem jos jedno, nemoj koristiti izraz ''srbijanski'',ako sebe postujes to pisati neces....a posto si vrlo ucen i pametan, znaam da znas sta taj izraz predstavlja i ko ga je koristio.

Nemam pojma ko ga je koristio ni sta za tebe ili bilo koga drugog predstavlja. Ja jezik upotrebljavam iskljucivo po gramatickim pravilima.
Srbijanci su za mene gradjani Srbije, a srbijansko je ono sto se odnosi na Srbiju kao teritoriju. Srbi su nacionalna odrednica i mogu da zive bilo gdje, pa i van Srbije.
Ako gresim, onda mi ukazi gdje i pokazi kojim zbirnim imenom odjednom da nazovem Srbina, Madjara, Bugara, Svabu i Roma koji su gradjani Srbije, a da Svabu i Madjara ne proglasim Srbima, onda cu mozda razmotriti tvoj predlog. Ovako tvrdis da je nesto neispravno, a da mi ne kazes sta je ispravno.

A da me na nekom kvizu pitaju gdje se upotrebljava naziv Srbijanci/srbijanski, ja neuki bih npr. rekao ovdje:



ili ovdje:



ili npr. u Vukovom rjecniku iz 1818. godine.

Ne vjerujem da je ove pjesme spjevao bilo ko od tih tvojih na koje si mislio, niti da je taj tvoj silom nacerao nekog da ih smatra svojim kulturno-nacionalnim znamenjem, ili Vuka da ih unosi u svoj rijecnik.

Tako je vama i sa svime ostalim sto vas navodno muci: poslom/drzavom/vlascu/propacu - sve je to "sam pao - sam se ubio", ali volite to da pripisujete nekom drugom.
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.nyc.res.rr.com.



+694 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao16.12.2013. u 04:44 - pre 126 meseci
Citat:
biciklista:
Citat:
Andrej013: Ne sprdam se, sta ti pada na pamet?! Ja ti dam 3 pasusa saveta kako da napises dobru prijavu za posao a ti me optuzujes da se sprdam?


Citat:
Andrej013: Hah, cuj njega. Pa naravno da ne tebi.


Troll off.

Vidi, bolno je ocigledno da sam se obracao @Valar Morghulis i da sam mu davao koristan savet.
Sta vise, apsolutno je nemoguce da je neko u stanju da se loguje na forum i prevazidje prepreke postovanja poruka na istom a da nije u stanju da shvati da je ova poruka:
http://www.elitesecurity.org/p3383874
upucena njemu, a ne tebi. Tako da, postoje dve mogucnosti 1. da si ti ustvari trol u ovoj situaciji, 2. da si mentalno toliko ostecen da jednostavno, ne tvojom krivicom, nisi u stanju da shvatis da poruka nije tebi bila upucena a posto ja ne verujem da neko moze toliko glup da bude, siguran sam da si ipak trol. Ispravi me ako gresim.

Kao sto rekoh, ti si izgubljen slucaj, ostrascen, pun mrznje, verovatno porazen a uz sve to i zaslepljen pa tebi ne vredi davati savete, ali cu ipak da budem strpljiv i objasnim ti zbog cega je kljucno da neko @Valaru objasni kako se pise proprato pismo.

Vidis, covek se zalio da devojka koja je apsolutni vanserijski genije, talenat kakvu firma nije videla od pocetka svog postjanja, osoba koja je zasenila generalnog direktora svojom snalazljivoscu, inteligencijom, mudroscu, posvecenoscu i znanjem, nikako nije u stanju da ubode intervju za posao a da je aplicirala na njih 500.
S obzirom na to da cesto po Srbiji cujem kako u CV-u treba pisati kako si doktor nad doktorima, na korak do genijalnosti, na granici da poludis od pameti i slicno, zakljucio sam da prave vanserijske osobe, poput Valarove verenice, ne mogu da isplivaju i budu primecene u moru bezsramno lazljivih mediokriteta. Koji bi drugi po tebi razlog bio da 500 firmi ne primecuje da pred sobom ima radnika za kojim bi direktori suze lili kad bi znali sta gube? Opet, postoje dve opcije 1. Da Valar laze i da devojka uopste nije nista narocito pametna/sposobna 2. Da Valar ne laze ali da njegova cura ne ume da preko rezimea i propratnog pisma blize opise svoje kvalitete.
Po tvom tonu, meni se cini da ti potenciras da je opcija 1 izgledna, ali ja nemam razloga da mislim da covek laze, sto se kaze dajem mu 'the benefit of the doubt' i obracam mu se kao da je opcija 1. tacna.
U toj situaciji, iako je tebi to za podsmeh, savet koji sam ja dao coveku je daleko korisniji od ove epopeje zalbi, izgovora i uzvika "oni su krivi". Mozda mu ja nisam otkrio nesto spektakularno, al ajde reci, kako ce tvoj polticki sastav da pomogne genijalnoj zeni koja ne ume da pise CV da nadje posao?


Znas onu izreku "ko hoce nadje nacin, ko nece nadje izgovor". E vidis, ja sam se potrudio, odvojio 5 minuta da coveka posavetujem da nadje nacin (iako ce cinici nipodastavati) ali ti se svojski trudis da mu pomognes da nadje izgovor, ali da u svom besu to ne uvidjas:

Citat:
biciklista:
Stanje je takvo da je nezaposlenost 25%+-, što je katastrofalno i samo govori o potpunom krahu ekonomske politike, ali i krizi društva i problemu koji nagriza samu supstancu istog. Treba li podsećati da mladi, ali i oni nešto stariji masovno odlaze iz zemlje, da je na sceni depopulacija, da su fabrički krugovi nekadašnjih industrijskih centara zarasli u korov, da je veliki deo novčanih tokova u sivoj zoni, ... Onda se javi neki genije i kaže kako mladi nemaju posao zato što ne umeju da napišu CV, a posla inače ima koliko hoćeš, ali eto oni ne umeju da napišu CV. Koliko zlonamernosti i cinizma je potrebno da se tako nešto kaže? Koliko poveza preko očiju staviti da ne bi video surovu stvarnost: POSLA NEMA. Nedavno je jedan ekonomista izjavio, praveći analizu stanja u ekonomiji i o onome što se može očekivati u narednom periodu, citiram: ako ste mladi, završili neku školu i nemate posao, ne nadajte se da ćete ga naći narednih deset-dvanaest godina. Da li je onda uopšte čudno što svako od nas može navesti primere mladih ljudi koji ne mogu da nađu posao?
Šta još imamo danas? Danas nam ekonomiju vode šverceri, o pravosuđu govore kriminalci, zdravstvena zaštita nam je na evropskom dnu, a "stručnjaci" nam upravljaju privredom, pa nam je verovatno zato industrijska proizvodnja na nivou iz '45-e. "Stručnjaci" i "eksperti" kao ti su nam i došli glave, ali im je to malo, pa nam sada drže predavanja o tome kako se piše CV, kažu nam kako smo glupi, lenji i neobrazovani, nesposobni. Pa genije, ako ti i takvi kao ti vode ovu zemlju, a sva je prilika da je u dobroj meri tako, uopšte nije čudno što smo u čabru u kom smo.

Stvarno svaka cast za izgovor. Priznajem, potrudio si se. Ovo covek da procita ujutru i pred spavanje i nikada se ne oseca lose sto je na roditeljskoj grbaci sa 33 godine.

Sto se tice premise da "POSLA NEMA", tacno je da ga nema dovoljno, i u USA gde je nezaposlenost 7% se zale da nema posla, ali u Srbiji ja znam vise ljudi u kasnim dvadesetim koji nece da rade za "pisljivih 35.000 din" i radije petkom ociste stan da dobiju 500 din za grad, od onih koji traze posao a da ne mogu da ga nadju. O primerima i iseccima iz maila sam pisao pre par strana. Izgovori su izgovori, a ti na tom polju medju boljima.
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
c181-83.i02-6.onvol.net.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao16.12.2013. u 09:20 - pre 126 meseci
Zaista, primetio sam da oni koji najvise negoduju najmanje daju savete. Odin je covek koji je najvise svojim postovima pomogao da se nadje posao, a vi koji se zalite njega najvise ispljuvaste. Bice da ste dosli na ovaj forum ne zbog diskusije ili (nedajboze) saveta za nalazenje posla nego zbog toga da zajedno tugujemo i pljujemo nasu sudbu.

Moj primer je sledeci: iz mog celog drustva smo jedino moj ortak i ja odlucili da odemo iz gradica na severu Srbije u kom nema nikakvog posla. Tacno je da nismo imali maminu supicu, prali ves na ruke, radili gomilu poslova (nismo imali ke$ha za fax pa smo konobarisali i jurili zadruge) ali obojica sad imamo 5-6 puta vecu platu od onih sto su ostali. Sad svi pricaju kako "nas je usralo" dok niko nije hteo da bude u nasoj kozi kad smo delili stan sa 4-5 osoba ili kad smo se smrzavali jer nismo imali da platimo gas za grejanje...

Poenta cele price je da vidim ovde 2 grupe ljudi. Prva grupa su 'preduzetnici' (mozda nisu svi bas vlasnici firmi ali tako razmisljaju) koji razmisljaju u korak sa vremenom, trude se da se povinuju free marketu kako robe tako i vremena ljudi. Druga pak grupa su 'socijalisti' koji uglavnom se konstantno zale na sadasnje stanje (iako ja mislim da su ga oni i prouzrokovali dovodeci na vlast pogresne ljude) ali ne zele da mrdnu prstom da stanje promene. Ti su uglavnom i najvece vezare, ili se zale kako ne mogu da nadju posao jer nemaju istu. Ni slucajno ne misle da su oni za bilo sta krivi a pogotovo za cinjenicu sto nemaju nista da ponude na job marketu ili sto ne zele da pocnu od mizernog posla pa da polako napreduju.

Poenta je da dokle god su ljudi iz druge grupe vecina Srbiji nece biti bolje. Nekolicini nas iz prve grupe ce biti super jer imamo posla i para. Drugima iz druge grupe ce biti:

- super onima sto su nasli posao preko veze u drzavnoj sluzbi
- prosecno onima sto su nasli neki low-life posao
- mizerno onima sto nemaju posla

Naravno u Srbiji postoji i treca grupa ljudi - lopovi (kriminalci, tajkuni koji ne placaju porez, korumpirani politicari, sponzoruse, huligani,...) koji zive na racun ovih iz druge grupe (manipulisuci ih) i kako se druga grupa bude smanjivala tako ce se i treca grupa smanjivati...

Za one koje je mrzelo da procitaju sve ovo zavrsicu sa jednom poslovicom (mozda je i bila pomenuta ovde ali nije na odmet da se ponovi):
"Finding a job is a full time job"
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao16.12.2013. u 10:01 - pre 126 meseci
Citat:
biciklista:Onda se javi neki genije i kaže kako mladi nemaju posao zato što ne umeju da napišu CV, a posla inače ima koliko hoćeš, ali eto oni ne umeju da napišu CV. Koliko zlonamernosti i cinizma je potrebno da se tako nešto kaže? Koliko poveza preko očiju staviti da ne bi video surovu stvarnost: POSLA NEMA. Nedavno je jedan ekonomista izjavio, praveći analizu stanja u ekonomiji i o onome što se može očekivati u narednom periodu, citiram: ako ste mladi, završili neku školu i nemate posao, ne nadajte se da ćete ga naći narednih deset-dvanaest godina.

Realnost je da mladi(a i stari) svarno ne umeju da napisu CV. Pisanje CV-ja treba da bude vazna stavka, i potrebno je uloziti vremena i truda (nekad i para) da bi se napravio dobar CV. Nema to veze samo sa Srbijom, vec generalno sa trazenjem posla. To sam i sam naucio i primenio. Dobar CV je vrlo bitan.
Citat:
citiram: ako ste mladi, završili neku školu i nemate posao, ne nadajte se da ćete ga naći narednih deset-dvanaest godina.

Istina je da posla za mlade nema mnogo verovatno u 80% evropskih zemalja. Ok, to je jasno ali i na to se treba navici i prilagoditi, kao i na sve zivotne probleme.
Kao i u svemu u zivotu i tu ce uvek bolje proci vredniji i snalazljiviji, tako da iskreno ne vidim sta ce se postici sa podsecanjem na surovu "stvarnost", vec je korisnije dati savet ljudima da se izbore da budu izabrani za neki posao u gomili ljudi koji ce samo citati izjave poput te i redovno kukati.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dynamic.monzoon.net.



+7174 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao16.12.2013. u 10:09 - pre 126 meseci
Citat:
biciklista
biciklista:Onda se javi neki genije i kaže kako mladi nemaju posao zato što ne umeju da napišu CV, a posla inače ima koliko hoćeš, ali eto oni ne umeju da napišu CV. Koliko zlonamernosti i cinizma je potrebno da se tako nešto kaže?


Kao sto DaliborP vec rece, dobar CV je vrlo vazna stvar.

I to ce potvrditi svako ko je imao bilo kakve veze sa zaposljavanjem ljudi ili je u svom licnom iskustvu prosao kroz tu fazu poboljsavanja CV-a.

CV je stvar koja odlucuje da li ce neko biti pozvan na razgovor ili ne - ukoliko nije dobar, sanse jednostavno nema, iz prostog razloga sto u vecini firmi CV-ove pregledaju HR droidi koji su utrenirani da citaju CV-ove. Pojma oni nemaju o konkretnom poslu koji ce aplikant raditi pa da mogu da "prepoznaju" po nekom detalju da od nekoga ima vajde, ali zato i te kako dobro znaju da eliminisu CV koji im ne izgleda zadovoljavajuce.

Zbog toga u razvijenim zemljama cesto drzave placaju kurseve pisanja CV-ova za nezaposlene, zato sto je pravilno prepoznato da je to vrlo bitna stvar u sta se isplati investirati zato sto daje rezultate.

Sto se nemanja posla tice, opet - kao sto je Dalibor vec rekao, posla za mlade generalno ima mnogo manje u vecini evropskih zemalja, nije nista cudno da to bude vise desetina procenata (a negde i jos vise od toga).

Opet, to samo znaci da mlad covek mora jos vise da se potrudi - sto ukljucuje i odlican CV. U takvoj igri prolaze samo najuporniji.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 621259 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.