Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

iskoristiti odmor pre otkaznog roka

[es] :: Vodič za posao :: iskoristiti odmor pre otkaznog roka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15094 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

antic87
vodja masine
unijapak
nis srbija

Član broj: 308680
Poruke: 7
178.79.57.*



+1 Profil

icon iskoristiti odmor pre otkaznog roka12.11.2012. u 11:08 - pre 139 meseci
postovani,radio sam do 31.10.sa otkaznim rokom od 15dana,ostao mi je stari odmor od 12 dana,dali je firma u obavezi da mi da taj odmor tj.da iskoristim ili da mi plati,i ostala mi je sanitarna knjizica kod njih koja vazi do februara,dali ja imam pravo na tu knjizicu?unapred hvala
 
Odgovor na temu

Exodusbgd
Founder
Sourcing Wizards
Beograd

Član broj: 44862
Poruke: 167
*.adsl-a-1.sezampro.rs.

Sajt: www.sourcing-wizards.com


+98 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka12.11.2012. u 13:48 - pre 139 meseci
Firma bi trebalo da ti ponudi da iskoristiš taj godišnji odmor, ili da ti napiše potvrdu za sledećeg poslodavca da nisi iskoristio određeni broj dana godišnjeg odmora. Za sanitarnu knjižicu - moje je lično iskustvo da ostaje u firmi.
 
Odgovor na temu

antic87
vodja masine
unijapak
nis srbija

Član broj: 308680
Poruke: 7
178.79.57.*



+1 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka12.11.2012. u 14:36 - pre 139 meseci
Firma mi ne daje da iskoristim odmor dali su mi potvrdu u kojoj pise koliko mi je ostao odmor,ali u novoj firmi mi ne prihvataju potvrdu tako da nema nista od odmora:(
 
Odgovor na temu

Exodusbgd
Founder
Sourcing Wizards
Beograd

Član broj: 44862
Poruke: 167
*.adsl-a-1.sezampro.rs.

Sajt: www.sourcing-wizards.com


+98 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka13.11.2012. u 13:42 - pre 139 meseci
Pa to je surova realnost... Meni kad je šef ponudio tu potvrdu, ja sam ga pitao: "A ko će meni na novom radnom mestu hteti da uvaži tu potvrdu i dozvoli godišnji odmor? To je direktno u korist ove firme a na štetu mog budućeg poslodavca. Dajte vi meni taj godišnji odmor što je preostao" - i dobio sam tih preostalih 5-6 dana.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka13.11.2012. u 13:55 - pre 139 meseci
Citat:
antic87: Firma mi ne daje da iskoristim odmor dali su mi potvrdu u kojoj pise koliko mi je ostao odmor,ali u novoj firmi mi ne prihvataju potvrdu tako da nema nista od odmora:(

Stari poslodavac je uradio sve kako treba, a tu novu firmu si valjda sam birao...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

antic87
vodja masine
unijapak
nis srbija

Član broj: 308680
Poruke: 7
178.79.57.*



+1 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka13.11.2012. u 22:52 - pre 139 meseci
pa valjda je trebao da mi ponudi taj odmor da iskoristim,koji me sleduje a ne da mi daje potvrdu i da mi se dere kako ne moze odmor.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+267 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka14.11.2012. u 10:53 - pre 139 meseci
Godisnji ti sledi ako si u firmi radio bar 6 meseci neprekidno. Godisnjeg se ne mozes odreci ili ti ga neko oduzeti. Sa poslodavcem se mozes dogovoriti da te isplati za te dane koje si radio.

Ako je pri prelasku u novu firmu proteklo manje od 30 dana sleduje ti pun godisnji u novoj firmi bez obzira sta oni misle o tome ....

E, sad. Zakon i zemlja Srbija su dve odvojene stvari i mozes ih sastaviti samo u sudu ... pa ti odmeri!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

antic87
vodja masine
unijapak
nis srbija

Član broj: 308680
Poruke: 7
178.79.57.*



+1 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka14.11.2012. u 11:43 - pre 139 meseci
u toj firmi sam radio 7godina,planiram da ih tuzim ali pokusavam da nadjem dobrog advokata koji nece samo da mi uzme pare i da mi obecava brda i doline.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka14.11.2012. u 15:17 - pre 139 meseci
Hmmm... zar nisi napisao:
Citat:
antic87:
dali su mi potvrdu u kojoj pise koliko mi je ostao odmor(


Za šta da tužiš staru firmu? Da ti daju novu potvrdu? Tuži novu firmu što ne žele da ti priznaju odmor koji ti po zakonu sleduje.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka14.11.2012. u 16:53 - pre 139 meseci
Nemas po kom osnovu da ih tuzis, ako hoces nekog da tuzis ovo ti je dobar savet:

Citat:
component: Tuži novu firmu što ne žele da ti priznaju odmor koji ti po zakonu sleduje.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka15.11.2012. u 07:49 - pre 139 meseci
Baš sam sada gledao zakon o radu i tamo nigde ne piše da se odmor iz jedne firme prenosi u drugu, odakle vam ta informacija koja pritom nije ni logična?

Tamo piše:


Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora zaposlenom se dostavlja najkasnije 15 dana pre datuma odreĎenog za početak korišćenja godišnjeg odmora.

Ako poslodavac ne dostavi zaposlenom rešenje, smatra se da je zaposlenom uskratio pravo na godišnji odmor.

Ako krivicom poslodavca zaposleni ne koristi godišnji odmor, ima pravo na naknadu štete u visini prosečne zarade u prethodna tri meseca, utvrđene opštim aktom i ugovorom o radu.



Znači ne treba da se tuži NOVI poslodavac za odmor jer on sa tim odmorom nema nikakve veze već se po automatizmu smatra da STARI poslodavac radniku duguje više novca za neiskorišćeni deo odmora.
 
Odgovor na temu

antic87
vodja masine
unijapak
nis srbija

Član broj: 308680
Poruke: 7
178.79.42.*



+1 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka15.11.2012. u 11:05 - pre 139 meseci
sto znaci da trba da tuzim starog poslodavca.hvala puno
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka15.11.2012. u 13:43 - pre 139 meseci
Vi to tumacite kako vama odgovara, zapostavljajuci najbitnije!

Ti si poslodavcu dao otkaz, stavi se u njegovu poziciju on bi mozda i hteo da te posalje na godisnji ali u ovom trenutku to nije dobro za firmu (nema zamene, povecan obim posla, neko je na bolovanju i sl. pricamo hipoteticki) a tvoj otkazni rok se blizi, sve sto on mora je da ti izda potvrdu da godisnji nisi koristio!

Novi poslodavac po zakonu mora tu potvrdu da uvazi, ali i to u vreme koje se dogovorite.
Stari poslodavac je izdavanjem te potvrde svoje obaveze izmirio.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.mts.telekom.rs.



+421 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka15.11.2012. u 14:19 - pre 139 meseci
Pa ako već tvrdiš da novi poslodavac mora da daje neiskorišćen odmor iz prethodne firme i to po zakonu, bilo bi lepo da navedeš gde to u zakonu piše. Ja ne mogu da nađem a nije mi ni logično. Kakve veze ima novi poslodavac sa time da li je radnik na prethodnom poslu bio na odmoru ili nije?
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+267 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka15.11.2012. u 19:11 - pre 138 meseci
Zakon o radu :

Citat:
3) Godišnji odmor u slučaju prestanka radnog odnosa
Član 71.
Poslodavac je dužan da zaposlenom u slučaju prestanka radnog odnosa izda potvrdu o iskorišćenom broju dana godišnjeg odmora.



U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka16.11.2012. u 09:49 - pre 138 meseci
Citat:
whitie2004: Zakon o radu: Poslodavac je dužan da zaposlenom u slučaju prestanka radnog odnosa izda potvrdu o iskorišćenom broju dana godišnjeg odmora.


Ta rečenica se odnosi na STAROG poslodavca a ne predstavlja nikakvu obavezu za novog. U zakonu o radu, u delu koji govore o godišnjem odmoru, zaista je neprecizno napisano pa ne može jasno da se kaže da li se odmor prenosi sa starog posla na novi posao, čak i da to jeste slučaj, svakako je van zdravog razuma tužakati se sa novim poslodavcem. To je najbolji način da se po kratkom postupku dobije otkaz. S obzirom na stanje našeg sudsva, pitanje je i da li se isplati tužakanje sa starim poslodavcem. Dok se plati advokat, kojekakve takse, cimanje po sudovima, veća šteta nego korist. U ovom slučaju je zaposleni radio kod poslodavca 7 godina, bolje da se dogovore da umesto odmora ako već nije moguće da se ostvari, da dobije "dobre preporuke", to će mu bar koristiti na budućim poslovima, u protivnom nije baš dobro za karijeru imati sedmogodišnju referencu koja je nagativna i završila se na sudu.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+267 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka16.11.2012. u 14:04 - pre 138 meseci
Zakonodavac kaze da imas pravo na godisnji odmor sem ako si prvi put zapošljen ili imas pauzu u radu duzu od mesec dana ( član 68 pod 2 ) kada moras da sacekas 6 meseci kod novog poslodavca.

Prateci tvoju logiku novi poslodavac moze odbiti i porodilju sa obrazlozenjem da je to dete pravljeno pre 9 meseci kod onog drugog.


U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka16.11.2012. u 17:59 - pre 138 meseci
Ni u tom članu ne piše jasno da se odmor prenosi sa posla na posao već samo da se može koristiti pre ili posle 6 meseci. Kako bilo, slažem se da je to nedovoljno jasno napisano pa se može tumačiti dvojako.
 
Odgovor na temu

basicD
Beograd

Član broj: 47449
Poruke: 70
*.dynamic.sbb.rs.



+26 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka16.11.2012. u 19:25 - pre 138 meseci
Citat:
S A J A:  Kako bilo, slažem se da je to nedovoljno jasno napisano pa se može tumačiti dvojako.


Na veliko zadovoljstvo radnika u realnom sektoru.
History, in general, only informs us what bad government is.
Thomas Jefferson
 
Odgovor na temu

Spanta

Član broj: 86005
Poruke: 461
*.static.madnet.rs.



+7 Profil

icon Re: iskoristiti odmor pre otkaznog roka22.11.2012. u 19:07 - pre 138 meseci
Evo mog iskustva od pre dve godine. Nova firma je tumacila zakon na sledeci nacin: Ukoliko je od prestanka starog radnog odnosa do zasnivanja novog proslo manje od mesec dana racuna se kao kontinuitet u radu i zaposleni ima pravo na kompletan godisnji odmor. S obzirom da ga nisam iskoristio kod starog poslodavca (doneo sam potvrdu o tome), sledovao mi je ceo odmor. Inace firma u koju sam presao se strogo trudi da postuje propise, tako da ne verujem da su mi "poklonili" nesto, vec je odluka doneta na osnovu misljenja pravnika.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: iskoristiti odmor pre otkaznog roka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15094 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.