Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nedoumica oko zoom-a objektiva

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nedoumica oko zoom-a objektiva

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20443 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva22.11.2012. u 10:05 - pre 139 meseci
Citat:
Inspektor Nagib: Sad mi tek ništa nije jasno. Šta je površina blende i kako tačno broj listića utiče na rezoluciju? I šta je količina bokeha?


Na netu imaš dosta informacija o tome, sve što ti treba jeste volja da naučiš.

Evo jednog jednostavnog videa koji može da pomogne:




I jedne slike koja pokazuje kako broj i oblik listića utiče na "rezoluciju" kruga koji se spominje u videu:

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Inspektor Nagib
Zemun

Član broj: 274566
Poruke: 20
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+167 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva22.11.2012. u 10:23 - pre 139 meseci
Meni ne treba google, nego nisam bio siguran da li ti jasno praviš razliku između termina FOV, DOF i bokeh, i šta tačno znače te skraćenice.

Sad sam siguran da si ti to provukao kroz google. Koliko si shvatio, videćemo.



[Ovu poruku je menjao Inspektor Nagib dana 22.11.2012. u 11:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva22.11.2012. u 12:56 - pre 139 meseci
Citat:
labicko1: bokeh-depth of fild nazovi ga kao god hoces, ne zavisi od senzora vec od objektiva. Senzor samo zabelezi sliku koju dobije kroz objektiv, to sta je u fokusu a sta nije odredjuje objektiv i daljina od objekta a ne senzor.


Evo igraj se malo, poredi aparate sa različitim veličinama senzora, pa proceni sam: http://www.dofmaster.com/dofjs.html .
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.adsl.verat.net.



+187 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva22.11.2012. u 17:33 - pre 139 meseci
Miroslave dali ti mozes da shvatas da je senzor deo fotoaparata koji samo belezi to sto prolazi kroz objektiv. Neznam kako prostije da ti objasnim da ovo shvatis. Senzor ni na kakav nacin ne utice na to sta je u fokusu a sta ne, nema cime da to uradi. Kolko je tesko ovo da se shvati. Uzmi dvogled i probaj da naostris sliku, dali to sto je naostreno zavisi od velicine tvojih ociju ili od dvogleda.

Kakve veze ima crop senzor sa ostrinom, apsolutno nikakvu, zato sto senzor NE UTICE NA OSTRINU on je prosto J**** senzor koji zabelezi to sto mu objektiv da. Uzmi sliku sa FX senzora i uradi crop i dobices isto sto i sa crop senzorom. Veci senzor ima samo prednosti u odnosu na mali, a to sto je tebi mali to samo ti mozes da se halis da si texnicar.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva22.11.2012. u 21:28 - pre 139 meseci
Našao sam još jedan lep tekst koji objašnjava vezu između veličine senzora (sa njemu odgovarajućim objektivom) i dubinske oštrine (DOF):


The three main factors (not the only factors, but the main factors) affecting depth of field are camera-to-subject distance, focal length, and aperture. Changing any of these will have an effect on the depth of field in the resulting photograph. When shooting the same scene with both full frame and small sensor digital SLRs, typically there are two ways that photographers attempt to match the angle of view:

1. If the actual focal length is the same on both cameras, the camera with the smaller sensor must be positioned at a further camera-to-subject distance to match the angle of view. Increasing the distance while keeping the focal length and aperture the same results in greater depth of field.

2. If the distance and the aperture remain the same for both cameras, the actual focal length must be reduced on the camera with the smaller sensor to match the angle of view on the full-frame camera. Reducing the actual focal length without changing the distance and aperture also results in greater depth of field. It turns out that there is approximately a one f/stop increase in depth of field for a 1.6x DSLR compared to a full-frame DSLR when the distance and aperture are the same, but the focal length is reduced on the 1.6x camera to match the angle of view on the full-frame camera.

3. If all three factors are the same on both cameras, then depth of field is identical, but the angles of view are not.

 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1123
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva23.11.2012. u 09:27 - pre 139 meseci
nekada se cenilo kada je cela slika oštra, to znači da je bila dobra kompozicija (pogledajte stare crno bele fotke). sada imaš centralni objekat i maglu okolo i svi kažu vau...

ne shvatam zašto bi veći senzor imao manji DOF, fizika ne objašnjava takvu pojavu, osim dela sa objektivom.

oustalom, ovo više nema beze sa temom...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva23.11.2012. u 09:47 - pre 139 meseci
Žarišna dužina je uslovljena veličinom zaslona. To što piše na objektivu je dato za odreženu veličinu zaslona (za DSLR se uzima Full Frame zaslona kod kompaktnih je žarišna dužina po pravilu data prema veličini zaslona u datom aparatu.

Kod kompaktnih aparata je zaslon malih dimenzija pa je DOF dublji, kako veličina zaslona raste, tako DOF postaje plići.

E sad, zašto se ceni plitak DOF? Ako imate pilitak DOF lako možete da ga produbite (recimo podešavanjem otvora blende). Obrnuto je moguće ali je manje praktično jer obično zahteva teleobjektiv, što na kompaktima obično nije na raspolaganju.
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.adsl.verat.net.



+187 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva23.11.2012. u 12:49 - pre 139 meseci
Ljudi ovo stvarno nemogu da verujem, SAJA postavi nekoiliko linkova koji svi govore da fokusiranje nema veze sa velicinom senzora, ali on ipak iz toga uhvati pogresnu pouku. Da ponovim, senzor samo zabelezi svetlost koju mu objektiv preda, ostrina i fokus se odredjuju u objektivu, senzor nema nikakve veze sa time sta je u fokusu a sta ne. To sto mali senzor uradi crop fotografije nema veze sa fokusom vec sa najobicnijim cropom, uzmes veliku fotku i u PS uradis crop, sta je tu da se ne moze shvatiti.

Postavio sam video gde covek veoma jednostavno sve to demonstrira, ali izgleda da je vera u boga jaca od bilo kakve nauke i cinjenica.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva23.11.2012. u 14:39 - pre 139 meseci
Citat:
labicko1: Ljudi ovo stvarno nemogu da verujem, SAJA postavi nekoiliko linkova koji svi govore da fokusiranje nema veze sa velicinom senzora, ali on ipak iz toga uhvati pogresnu pouku.


Izvini a skim se ti raspravljaš? Ko tvrdi da je za fokusiranje bitna veličina samog senzora? Bitna je veličina objektiva a ona se izražava preko veličine senzora. Znači kad god vidiš da neko napiše "FF senzor će da pravi veći bokeh od APSC senzora" ti to pročitaj kao "objektiv za FF senzor će da napravi veći bokeh od objektiva za APSC senzor". To što se "veličina" objektiva označava _po_veličini_senzora_ ne znači da ljudi misle da je za fokusiranje bitna veličina _samog_ senzora.
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.adsl.verat.net.



+187 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva23.11.2012. u 15:40 - pre 139 meseci
cek bre pa ti svo vreme ovde tvrdis kako je velicina senzora bitna a sada okrenu na velicinu objektiva :)))))))
Video koji sam zakacio je pokazivao isti objektiv sa dva senzora razlicite velicine, ti si nastavio i dalje da mlatis posle toga. Evo i sada mlatis "objektiv za FF senzor će da napravi veći bokeh od objektiva za APSC senzor" kave veze ima senzor sa bokeh. To sto na mobilni telefon nemozes da zakacis objektiv kakve veze ima sa odnosom velicina senzora - fokusiranje ???????? Velicina objektiva ????? Od toga zavisi fokus od fizicke velicine???? Kako li si ti zavrsio osnovnu skolu, a tek fakultet. Ovo ti je fizika za 7 razred osnovne skole.

Iznosis samo gluposti ovde koje nemaju veze sa temom niti sa logikom.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva23.11.2012. u 16:06 - pre 139 meseci
Citat:
labicko1: cek bre pa ti svo vreme ovde tvrdis kako je velicina senzora bitna a sada okrenu na velicinu objektiva :)))))))


Biće da ti ništa ne razumeš.
Bokeh dolazi od objektiva.
Zaslon objektiva je jednak veličini senzora.
Što je veći zaslon objektiva to je kraći DOF.
Iliti što je veći senzor to je kraći DOF.

Citat:
labicko1: Video koji sam zakacio je pokazivao isti objektiv sa dva senzora razlicite velicine, ti si nastavio i dalje da mlatis posle toga.


Test koji je ovaj lik zakačio nije dobro odrađen. Kao što možeš da vidiš iz slike, on je poredio bokeh na slikama koje su različite. Na levoj slici, koja je slikana "sa većim senzorom", priđi objektu tako da izgleda kao na desnoj slici pa ćeš dobiti duplo veći bokeh. Znači: ista slika, veći senzor, veći bokeh. Probaj.





Citat:
labicko1:Iznosis samo gluposti ovde koje nemaju veze sa temom niti sa logikom.


Pošto vidim da nema svrhe pričati sa tobom, ja bataljujem dalju raspravu.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8372
*.dynamic.sbb.rs.



+1348 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva23.11.2012. u 16:14 - pre 139 meseci
@ Saja:

Mislim da ne znaš tačno značenje nekih pojmova (bokeh, zaslon, itd.).


@ svi:

Vodite računa o rečniku prilikom obraćanja.

Ako pomislite da je neko pogrešio, ispravite ga argumentovanim, a ne uvredljivim postom.

Hvala.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva23.11.2012. u 16:30 - pre 139 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: @ Saja:
Mislim da ne znaš tačno značenje nekih pojmova (bokeh, zaslon, itd.).


Moguće. Gde sam pogrešio?
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.adsl.verat.net.



+187 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva23.11.2012. u 17:26 - pre 139 meseci
SAJA uradi crop na velikoj slici nemoras nista da se priblizavas. Manji senzor upravo to i uradi, zato se inace i zovu crop senzori. Niti zaslon objektiva, niti velicina seznora niti ni sama fizicka velicina stakala na objektivu ne uticu na fokusiranje. Daljina objektiva od senzora utice ali ne sama velicina senzora sto ti tvrdis evo vec na cetvrtoj strani zaredom.
 
Odgovor na temu

anchica85
administracija
hren-tec d.o.o.

Član broj: 309446
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva04.12.2012. u 07:40 - pre 138 meseci
Molim Vas za konkretnu pomoc

U svetu profi aparata sam potpuno nova i skroz laik pa mi treba konkretna pomoc oko izbora objektiva:
situacija je sledeca :
posedujem nikon d3100 kit 18-55mm
ono sto mene interesuje je slikanje portreta i da se postigne zamucenje pozadine, sa ovim objektivom to je vrlo tesko i svakako ne ispadne onako kako ja zelim!sad imam nedoumice oko kupovanja makro objektiva, vidim da se cesto pominje nikor 500mm f1.8 za slikanje portreta mada sam gledala i slike sa 18-105 VR objektivom gde se takodje postize ova zamucenost koju ja zelim!znaci sto se objektiva tice samo me konkretno interesuju portreti i zamucenost,pa vas molim d ami malo razjajsnite koji je najbolji objektiv za tu situaciju (ne koristim foto aparat u profesionalne svrhe niti imam nameru pa ne bih zelela ni preskupe objektive )
Hvala unapre
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.adsl.verat.net.



+187 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva04.12.2012. u 09:11 - pre 138 meseci
Nikor 500mm za portrete???? to prvi put cujem.

Portrete inace mozes da radis i sa 55mm, mada bi se vecina slozila da za portrete je najbolje koristiti od 75mm do 100mm. Ono sto moras da znas da za zamucenost pozadine moras da imas F na sto manjem broju. Koji objektiv ces da kupis zavisi od para koje si spreman da odvojis.
 
Odgovor na temu

anchica85
administracija
hren-tec d.o.o.

Član broj: 309446
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva04.12.2012. u 09:18 - pre 138 meseci
greskom sam dodala jednu nulu,mislila sam na Nikkor AF-S 50mm f/1.8 G (FX)

ovaj objektiv je negde oko 200eur,pa bih u tom rangu i troslia pare

e sad me interesuje sta mi ej bolja opcija 18-105VR ili AF-S 50mm f/1.8 G (FX)

probala sam ja portrete i sa 55 ali to nije bas ono sto zelim da postignem i kada stavim f na najnizi broj, pa vidim da dosta po forumima hvale 50mm f/1.8 e sad em jos interesuej koja je bitno da bude fiksni i sta znaci oznaka D ili G.
Hvala uanpred an odgovoru
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.adsl.verat.net.



+187 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva04.12.2012. u 11:04 - pre 138 meseci
200 eura je dosta mala para za dobar objektiv.

Evo jednog videa bas oko protet objektiva.

 
Odgovor na temu

anchica85
administracija
hren-tec d.o.o.

Član broj: 309446
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva04.12.2012. u 11:10 - pre 138 meseci
znam da je malo para ali se fotografijom bavim iskljucivo amaterski, slikam letovanja i dete tako da nista "jace" ne bih kupovala. moja nedoumica je samo sta dobijam sa ovim 18-105 VR i 55 mm f/1.8, tj treba mi da postignem zamucenje pozadine,koliko sam videla s aoba se postize smao me interesuje razlika i prednosti
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1123
*.mbb.telenor.rs.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva05.12.2012. u 11:38 - pre 138 meseci
ukoliko imaš Nikon 18-55 AF-S ne menjaj nikako sa 18-105 AF-S.
Jeste da je kvalitetnija izrada, ali kvalitet fotki nije. Bokeh mu nije kvalitetan.

Ja bih preporučio 50mm 1.8 ili 35mm AF-S koji je univerzalniji (širina je dovoljna za svakodnevnu upotrebu).

U svakom slučaju bolju "zamućenost" postižeš većom blendom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nedoumica oko zoom-a objektiva

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20443 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.