Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zoom objektivi - oznacavanje

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Zoom objektivi - oznacavanje

[ Pregleda: 5204 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

slovas
Beograd

Član broj: 5906
Poruke: 245
*.mobtel.co.yu.



Profil

icon Zoom objektivi - oznacavanje29.08.2005. u 11:49 - pre 227 meseci
Da li neko moze da mi objasni kako da kod nekog objektiva znam o kom zoom-u se radi. Kod obicnih-idiot digitalnih aparata, zoom se oznacava sa x, npr 3x ili 8x, a kod samostalnih objektiva za SLR aparate nigde ne stoji ovakva oznaka.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Zoom objektivi - oznacavanje29.08.2005. u 11:57 - pre 227 meseci
Zoom izražen u "puta" nije preterano relevantan. Ono što je bitno je žižna daljina, izražava se u milimetrima i, radi poređenja, često se normira na ž. dužinu na aparatima sa 35-mm filmom.

http://www.dpreview.com/learn/...ry/Optical/Focal_Length_01.htm

[Ovu poruku je menjao jablan dana 29.08.2005. u 12:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Zoom objektivi - oznacavanje29.08.2005. u 13:06 - pre 227 meseci
Ako neki objektiv ima x zum to u stvari znaci da ima x puta uvecanje kada je na maksimalnom zumu, nego kada je na najmanjem. I to je sve. Oznaka koliko puta uvecanja ima objektiv ima smisla samo za zum objektive kod kojih se moze podesavati zizna daljina, jer to upravo i oznacava koji je odnos izmedu najkrace i najduze zizne daljine.

Kod ocenjivanja klasicnih objektiva, bitno ti je da znas da je za 35mm fim, zarisna duzina 52 mm normalni objektiv. Tada se na film objekti snimaju u medjusobnoj razmeri kao sto ih vidi ljudko oko. Kada to znas onda mozes pretpostaviti kakav efekat ces imati kod nekog objektiva koji ima neku drugu zarisnu daljinu, ako je ona kraca, to je sirokougaoni objektiv a ako je duza onda je to teleobjektiv a uvecanje, odnosno umanjenje je onoliko puta vece, to jest manje, koliko je zarisna duzina obejktiva manja ili veca od zarisne duzine normalnog objektiva.

Obrati paznju da ako na fotoaparatu imas objektiv x3, to ne znaci da njime mozes da snimis objekte tri puta vece jer taj objektiv pokriva delom i siroko ugaonu oblast kada u stvari smanjuje objekte.Primer. Objektiv 10x na Olympus C7xx ima zarisnu duzinu u opsegu koji je analogan 38 do 380 mm za film (tacno 10 puta), medjuti, ako uzmemo da je normalan objektiv 52 mm (kada je povecanje 1) onda ispada da taj objektiv u stvari ima maksimalno povecanje 7.3

 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Zoom objektivi - oznacavanje29.08.2005. u 13:13 - pre 227 meseci
Citat:
taj objektiv u stvari ima maksimalno povecanje 7.3

I "umanjenje" 1.36x
 
Odgovor na temu

perakojot
novi sad

Član broj: 10760
Poruke: 127
*.nspoint.net.

Sajt: www.doki.co.sr


Profil

icon Re: Zoom objektivi - oznacavanje30.08.2005. u 23:58 - pre 227 meseci
mozda cu lupiti ali mislim da je tih 52 milimetra ustvari ekvivalent dijagonali jednog ekspozicionog prostora 32mm filma

jel sam lupio?
zashto si me bacio u staaaaaru reku misisipi...
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Zoom objektivi - oznacavanje

[ Pregleda: 5204 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.