Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17731 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije29.09.2012. u 23:10 - pre 140 meseci
Moram da priznam da me je dolazak Vujicica u Beograd iznenadio iako znam da zivi od predavanja i turneja po svetu. Nekako Beograd mu dodje kao neka crna rupa sveta u koju je veliko cudo da zaluta i poneka vec odrtavela ili izdrogirana zvezda show-biznisa. Medjutim u poruci koju je doneo Nik ja vidim nekoliko paradoksa. Prvo on je ostvario ogroman uspeh i popularnost zbog svog velikog hendikepa, medjutim opet ne verujem da bi se iko ziv menjao sa njim, a isto tako i on bi dao sve to za normalan zivot. Zato mi nije jasno kome on i kakvu poruku uopste i moze da prenese ?

Drugo takodje odnosi se na pad vojnog aviona i cudno ponasanje medija. Jos i pre svake istrage pokrenuta je teza da je major spasavao sebe da ne bi pao na obdaniste, skolu, zgradu ovo-ono iako je nalazeci se u rezidencijalnoj zoni ipak uspeo da padne i u necije dvoriste (gde je mogao neko i da se nadje). Meni je logicnije ovo sto je uradio nego da je ostavio avion da padne bilo gde jer kad ga je vec uzeo, onda je red i da odgovara za njega. Naravno, gde je uopste odgovornost za npr voznju neispravnih aviona iznad naseljenih mesta ?
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije29.09.2012. u 23:16 - pre 140 meseci
Citat:
Braksi:Zato mi nije jasno kome on i kakvu poruku uopste i moze da prenese ?


Svasta.
Pa moze da prenese poruku onima koji poseku prst pa kukaju kako je kraj sveta ili onima sto im ne radi Internet 2 dana, pa padnu u depresiju. Ono, da ne govorim o pravim i ozbiljnim problemima.
Poruka koju ja vidim je da se treba boriti bez obzira na sve.

Citat:
Braksi:
Drugo takodje odnosi se na pad vojnog aviona i cudno ponasanje medija. Jos i pre svake istrage pokrenuta je teza da je major spasavao sebe da ne bi pao na obdaniste, skolu, zgradu ovo-ono iako je nalazeci se u rezidencijalnoj zoni ipak uspeo da padne i u necije dvoriste (gde je mogao neko i da se nadje). Meni je logicnije ovo sto je uradio nego da je ostavio avion da padne bilo gde jer kad ga je vec uzeo, onda je red i da odgovara za njega.


Nisam razumeo sta hoces da kazes, ali da je major hteo da spasave sebe on bi iskocio kada je iskocio i drugi pilot. Iz vazduha se sve jako lepo vidi i mogao je da cilja mesto gde nema ljudi.

Citat:
Braksi:
Naravno, gde je uopste odgovornost za npr voznju neispravnih aviona iznad naseljenih mesta ?


To je relativno nov avion, a major je radio u Tehnicko Optinom Centru. Avion je verovatno bio u fazi ispitivanja. Polozaj aerodroma je takva da avion mora da preleti naseljeno mesto prilikom sletanja ili poletanja, osim ako ne dolazi sa istoka. Cak i tada neki otkaz moze da prouzroukje skretanje aviona sa putanje.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije29.09.2012. u 23:22 - pre 140 meseci
da, ali zamisli da svakom problemu pristupamo imajuci Nika u vidu. Mislim gde bi nas to odvelo, jer onda kao nista ne bi bio problem ?

A za pilota mislim da je njegova duznost bila da ne sleti na naseljeno mesto.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije29.09.2012. u 23:36 - pre 140 meseci
Citat:
Braksi: da, ali zamisli da svakom problemu pristupamo imajuci Nika u vidu. Mislim gde bi nas to odvelo, jer onda kao nista ne bi bio problem ?


Ja to ne gledam u fazonu "Vidi njega, meni nije nista", nego gledam po principu "Kad moze on, mogu i ja". Znaci, to ne iskljucuje moj sopstveni trud.

Citat:
Braksi:
A za pilota mislim da je njegova duznost bila da ne sleti na naseljeno mesto.


Mislim da je u datoj situaciji pilot uradio najbolje sto je mogao.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 1004



+252 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 00:43 - pre 140 meseci
Mene interesuje samo jedna stvar oko pada aviona, i voleo bih da mi pojasni neko ko se razume u letenje:

Pilot je prakticno izgubio zivot jer je kasno napustio letelicu koja pada. Novine objave ogroman naslov (najvecim fontom koji sam ikada video na naslovnoj strani, a zna se da je na njoj svaki milimetar neprocenjiv) kojim dominira rec "Heroj". Sve je to, na prvi pogled, u redu. Ali nije u redu da se neko proglasava herojem ako se ne znaju uzroci pada aviona. U situaciji kada ti otkaze letelica, koliko god da si pribran, tebi je paznja ne 100 nego milion % zaokupljena trazenjem resenja za situaciju u kojoj se nalazis, drugi pilot se katapultira, oko tebe haos. U toj situaciji je zadnje na sta ces da mislis to gde ces da padnes. Nemas vremena ni da se okrenes a kamoli da zveras kroz prozor prepoznajuci krovove kako bi ustanovio gde je vrtic (odozgo se ne vide fasade nego krovovi koji su na svim kucama isti). I pored svega toga, avion padne u dvoriste neke kuce. To sto nije pao na vrtic je cista slucajnost, ako su mu vec otkazale komande on nije ni mogao, sve da je hteo, da kontrolise mesto pada. Pada na naseljeno mesto koje je tako malo da ga je tesko pogoditi namerno. Tako da prikaz situacije kako ga je dala stampa apsolutno ne odgovara mogucnostima pilota u tom trenutku.
Mislim da je jadnik trebalo da ranije misli na sebe a ne na tamo neke imaginarne objekte na zemlji. Imali bismo jedan avion manje, kao sto ga i sada imamo, ali barem zivog pilota koji vredi mnogo vise od tehnike.

Da li je ovo razmisljanje blize realnosti od onog u medijima?
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 00:57 - pre 140 meseci
Prica o vrticu nema veze s mozgom, to je novinarska ideja.

Avion se kontrolise putem repnih upravljackih povrsina i onih na krilima. Pilot palicom upravlja avion po dubini (repne komande), po nagibu (krila) i po azimutu (opet rep). Ukoliko repne komande otkazu, opet je moguce usmeriti avion pomocu elerona na krilima, pa cak i kontrolisati avion pomocu snage motora....Znaci, ako je rep iz ko zna kog razloga otkazao, pilot je opet bio u mogucnosti da usmeri avion na neku stranu. Tesko da je sve odjednom otkazalo.
Mislim da se desilo sledece...Doslo je do otkaza komandi, kako je izjavio drugi pilot, on je iskocio, a poginuli pilot je pokusao da spase sta se spasti moze. Usmerio je avion gde je pretpostavio da ce napraviti najmanju stetu i pokusao da iskoci. I to je to. Naravno, istraga ce pokazati sta se stvarno desilo.

Inace, to "katapultiranje" je jos jedna od ideja novinara. Lasta nema katapult sedista, ali ima mehanizam za ekslpozivno odvajanje poklopca kabine. Pilot koji iskace ce aktivirati taj mehanizam, a onda ce iskociti iz aviona kako zna i ume.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 01:56 - pre 140 meseci
Citat:
3way: Pilot palicom upravlja avion po dubini (repne komande), po nagibu (krila) i po azimutu (opet rep).

Dodao bih malu ispravku - vertikalne površine na repu (za azimut) se, čini mi se, kontrolisu obično pedalama.
Bez obzira na to, mislim da Lasta ima potpuno mehaničke komande, tj. pomoću "štapa i kanapa" i otkaz takvih komandi je skoro pa nemoguć.

Ne znam šta toliko smandrljavaju oko te "istrage koja će pokazati", možda bi bilo pametno da preživjeli pilot ispriča šta se desilo i šta je otkazalo, pa nek oni istražuju dalje.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 07:19 - pre 140 meseci
Negde sam u novinama pročitao izjavu nekog Pazovčana-očevica,koji je rekao da se na nebu prvo čulo kako motor aviona trokira, a onda se sve nadalje odvilo munjevitom brzinom.
Nisam tada na tu izjavu obratio posebnu pažnju, ali je ona ponovo za mene dobila na značaju kada sam u razgovoru sa jednim poznanikom, penzionisanim, vojnim aviomehaničarem, na moje pitanje o njegovom viđenju te tragedije, odgovorio da je pravo čudo kako se tako nešto još ranije nije dogodilo, a tek će biti čudo ako se još koji put slično ne desi, sve "zahvaljujući" Davinićevim bravurama na mestu ministra odbrane.
Navodno motore za te avione Davinić je kupio od Amerikanaca, a ovi su jedva čekali da ih se ratosiljaju obzirom da su znali da je to težak škart.
Satelitska afera, škart motori, ima li Daviniću kraja tvom biSEROVANJU?
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 07:40 - pre 140 meseci
Citat:
Odin D.:
Dodao bih malu ispravku - vertikalne površine na repu (za azimut) se, čini mi se, kontrolisu obično pedalama.


Da, hteo sam da napisem, ali sam tad vec bio umoran i malo zapit...

Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 07:47 - pre 140 meseci
U pitanju je bilo testiranje aviona u kovitu (stall) i doslo je do blokade komandi iz nekog razloga - kada avion dobije slom uzgona komande su delimicno upotrebljive, tako da je imao ogranicenu mogucnost upravljanja ali nije imao dovoljno visine da spasi avion.

Zadatak svakog vojnog pilota je da iznad naseljenog mesta pokusa da usmeri avion van njega ili tamo gde nema ljudi i objekata na zemlji pa onda tek da iskoci. Sigurno je imao mogucnosti za tako nesto, ali zbog male visine nije mogao da iskoci.

Zasto je bilo sloma uzgona tokom rutinskog uvezbavanja izvlacenja iz kovita (greska u projektovanju ili greska pilota) pokazace istraga.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 07:50 - pre 140 meseci
Da dodam ne temu Nika Vujicica:


Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.sa.hs-hkb.ba.



+6455 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 08:10 - pre 140 meseci
Taj Savić je bio mnogo dobar čovek kao čovek, ali generalno se na toj Batajnici svi ponašaju kao najveće kabadahije.

Generalno previše se nesreća tamo desilo zbog ljudskog faktora. Ne kažem da je Savić direktan krivac za tu nesreću, ali poučeni iskustvima prethodnih nesreća, i da smo mi neka normalna država sa normalnom vojnom strukturom, nijedan vojni pilot ne bi ni smeo da prismrdi gradu, a kamoli da lete na hiljadu-dve fita (300-600 metara) iznad grada.

Primer onog što se srušio galebom i poginuo, razlog nesreće: mala visina, prilikom akrobatskog manevra se skucao u zemlju. Tu je bila samo stvar sreće da se nije skucao u nekoga ili u neki objekat ili grad.

U dugom primeru vojnik na zemlji nije bio te sreće pošto je direktno na njega pao Mig29 koji je izvodio nož manevar na nekoliko desetina metara od zemlje (da pokaže svim ko ima najveći), motor se zakašljucao i on je završio direktnim padom na zemlju. Raditi takav manevar na toj visini je ekvivalent prolasku kroz crveno, u špicu dnevnog saobraćaja, zavezanih očiju, vozeći 200kmh. Jednostavno, pri najmanjem problemčiću, a kakvi se na složenim sistemima kao što je avion može javiti, pad je gotovo pa neizbežan. Da se dotičnom to trokiranje motora desilo na nekoj bezbednoj visini od par hiljada metara, avion bi propao možda par desetina-stotinu metara jer je izgubio potisak, i on bi nastavio dalje uopšte ne obraćajući pažnju na taj incident, eventualno bi ga prijavio kasnije mehaničarima na zemlji, čisto eto da se nije našlo nešto vode ili neka prljavština u gorivu...


Opet kažem, ne impliciram ništa u slučaju ove najnovije nesreće i Savića, ali da neko u toj vojsci ima dva grama mozga, i da neko ima neki autoritet nad tim top-gunovima sa po 50 sati naleta ukupno u životu, a koji važe za mini bogove na toj Batajnici, niko od njih ne bi smeo ni da prsmrdi da leti nad gradom, a kamoli na toj visini na kojoj još uvek redovno lete. U tom slučaju ova tragedija se ne bi ni desila, jer bi obojica pilota iskočila istog trenutka kad su izgubili kontrolu nad avionom, bez da brinu šta je ispod njih.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 08:51 - pre 140 meseci
Ventura, postoje tacno odredjene dozvole za let nad naseljenim mestom i ovaj let je imao sve potrebne dozvole od strane vazduhoplovnih vlasti.

Procedure su jasne i striktne, uostalom ne bismo bili u ICAO ili Eurocontrolu. Vrlo je zahebano ako ih se ne pridrzavas. Mislis da je vojska izuzeta iz procedura? Apsolutno NE. Sve ide preko kontrole letenja i po striktnim procedurama.

Sta mislis, kada se prilazi na pistu 30 Nikole Tesle preko uzeg gradskog podrucja i avion iz nekog razloga (neki otkaz) padne u kovit (ne daj boze), sta onda? Bahatost? Ne.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 09:54 - pre 140 meseci
Citat:
cozmo_im:Sta mislis, kada se prilazi na pistu 30 Nikole Tesle preko uzeg gradskog podrucja i avion iz nekog razloga (neki otkaz) padne u kovit (ne daj boze), sta onda? Bahatost? Ne.

Kakav kovit na putničkom avionu u sletanju?!
To se u današnje vreme samo još javlja u akrobatskom letenju - i to uglavnom namjerno.

Citat:
cozmo_im: Ventura, postoje tacno odredjene dozvole za let nad naseljenim mestom i ovaj let je imao sve potrebne dozvole od strane vazduhoplovnih vlasti.

Pa to i jeste problem - izdavanje takvih dozvola.
Normalan svijet obavlja testiranje i obuku iznad nekih pustinja, stepa i pampasa, samo ovi nasi zuje narodu nad glavama povazdan.
Valjda im neko odnekud nabavi neko bure-dva kerozina, pa ga i nemaju dovoljno da se odvezu neđe dalje da vježbaju, nego sve tu oko aerodroma...
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 10:19 - pre 140 meseci
Citat:
Dimitrijević: "Lasta" leteći mrtvački sanduk

Školski borbeni avion "V-54 lasta" zapravo nikada nije trebalo da doživi serijsku proizvodnju zato što su stručne službe Generalštaba Vojske Jugoslavije još pre desetak godina ustanovile da je reč o "problematičnom avionu". Međutim, očigledno su neki interesni lobiji tokom ministrovanja Prvoslava Davinića, a kasnije i Dragana Šutanovca, uspeli da takvu odluku promene, a nije tajna da su u mnogim sličnim poslovima mnogi u takvim projektima i lično profitirali - tvrdi za "Vesti" nekadašnji pomoćnik ministra odbrane Bojan Dimitrijević.

- Odmah smo zatražili od Sektora za Ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušnu odbranu da napravi analizu ispravnosti ovih ulaganja i ono je donelo jednoglasan zaključak da se projektovanje "laste" obustavi uz zaključak da su sve karakteristike ove letelice problematične. Međutim, proizvodnja je nastavljena kada je na mesto ministra, 2004. godine postavljen Prvoslav Davinić, a finalizirana 2009. kada je ministarstvo preuzeo Dragan Šutanovac.

Tragični letovi

Bojan Dimitrijević kaže da mnogo toga "nije štimalo", a da su to pokazivali i tragični probni letovi.
- Prvi prototip "laste" srušio se 1985. godine, kada je pilot Laslo Kolar doživeo težak udes. Dvanaest godina kasnije, ova letelica je ponovo testirana i tada je poginuo komandant Vazduhoplovnog opitnog centra pukovnik Zoran Vidić - kaže Dimitrijević i dodaje da ukoliko se istragom utrdi da je u pitanju sistemska neispravnost letelice, nadležni moraju da sprovedu istragu ko je insistirao i zašto na serijskoj proizvodnji takvih letelica.
Vesti
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 10:39 - pre 140 meseci
[quote] Odin D.:
Citat:

Kakav kovit na putničkom avionu u sletanju?!
To se u današnje vreme samo još javlja u akrobatskom letenju - i to uglavnom namjerno.
Pa to i jeste problem - izdavanje takvih dozvola.
Normalan svijet obavlja testiranje i obuku iznad nekih pustinja, stepa i pampasa, samo ovi nasi zuje narodu nad glavama povazdan.
Valjda im neko odnekud nabavi neko bure-dva kerozina, pa ga i nemaju dovoljno da se odvezu neđe dalje da vježbaju, nego sve tu oko aerodroma...


Odine, izvoli pogledaj za sta sam se ja skolovao i radio pri vojsci.

Drugo, jedan obican microburst na sletanju (windshear) itekako moze da stall-uje avion, kao i otkaz motora ili slicno. Ili obicna greska pilota, tipa opustenost u prilazu i pad minimalne brzine. Vrlo brzo, in matter of seconds sto kazu kad gledas Air crash investigations. Na maloj visini nema pomoci i ne mozes da biras gde ces da padnes. Moz samo se molis bogu. Upravo se slom uzgona najcesce desava u najkriticnijoj fazi letenja - samom sletanju i jedan je od cescih uzroka pada aviona. Kovit ili slom sile uzgona je nas izraz (stall) i ne mora da bude kovit kakav ti zamisljas da izgleda (kad se avion sumanuto vrti i lomata). Kod putnickih aviona to je pad brzine ispod dozvoljene, svaljivanje na krilo i rep kada avion tone. Na maloj visini, kazem, to je nepovratna katastrofa. U vecini udesa koji su izazvani slomom uzgona, i pored svih upozorenja (stall warning, stick shaker warning) piloti uvek mahinalno dizu nos aviona, dodavajuci gas. Uprovo suprotno od onog zasta su skolovani.

Trece, sve dozvole za prelet naseljenih mesta AMA BAS NIKAKVE VEZE NEMAJU sa nasim mentalitetom, buretom kerozina i normalnim i nenormalnim svetom.

Postoje procedure koje su IDENTICNE kao svugde u svetu u skladu sa medjunarodnim propisima. Znaci nema cile-mile da te neko pusti tek tako da letkas di oces. Pa cak ni vojska ne moze to da uradi. Procedure preleta naseljenog mesta zavise od broja stanovnika, velicine i polozaja samog mesta. Najmanja visina je 450 m (oko 1500 ft) iznad gradova preko 100.000 stanovnika, sve ostalo moze da bude prelet i na 100m po vazecim propisima. Takodje, jedini NO FLY ZONE je striktno centar Beograda i prelet se dozvoljava samo u izuzetnim slucajvima.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 10:50 - pre 140 meseci
Ne sporim tvoju strucnost. Nego proveo sam i ja na VTI u Žarkovu neku godinu na vazduhoplovstvu, pa znam i ja ponešto.

Što se tiče dozvola za testiranja iznad naseljenih mjesta - rekoh da ne sumnjam da su ovi imali dozvolu za to, samo se pitam zašto se dozvole za testiranja izdavaju iznad naseljenih mjesta. Ono, simuliramo otkaz motora u vazduhu i ponovno pokretanje, a gdje ćemo - pa iznad sabora u Guči, đe drugo...
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 11:51 - pre 140 meseci
Kakva dozvola za testiranje? Ima uredno izdatu dozvolu za letenje a posebna ATC dozvola nije potrebna.

Ili mislis da je, napr., A380 kad je poletao na svoj prvi probni let sa trilion spottera okolo imao posebnu dozvolu? Ne.

Drugo, dok se ne zavrsi istraga mi ne mozemo znati gde je on tacno bio kada su krenuli problemi. Mozes biti 5km od naseljenog mesta i uz probleme da se pojavis jako brzo iznad naselja. Sigurno nisu testirali bitne letne karakteristike iznad naseljenog mesta, vec verovatno u aerodromskoj zoni (a brzinama kojima oni lete cak i u klipnom avionu potrebno je 20 sekundi da se nadjes iznad mesta) da bi, u slucaju da dodje do problema mogli da se vrate i slete bezbedno. Nazalost, nekad se desavaju i nesrece.

Evo zanimljivog primera:

http://en.wikipedia.org/wiki/El_Al_Flight_1862#Causes

Korisno:

http://en.wikipedia.org/wiki/A...ransition_from_GAAP_to_Class_D

Obratiti paznju na:

Class E: Operations may be conducted under IFR, SVFR, or VFR. Aircraft operating under IFR and SVFR are separated from each other, and are subject to ATC clearance. Flights under VFR are not subject to ATC clearance. As far as is practical, traffic information is given to all flights in respect of VFR flights.
Class F: Operations may be conducted under IFR or VFR. ATC separation will be provided, so far as practical, to aircraft operating under IFR. Traffic Information may be given as far as is practical in respect of other flights.
Class G: Operations may be conducted under IFR or VFR. ATC separation is not provided. Traffic Information may be given as far as is practical in respect of other flights.

Posebno na F i G.

Takodje, zakupi Cesnu na sat vremena (150 evra) i probaj da nadletis Adu nparimer radi panoramskog fotografisanja ili preleta. Nece da moze. Moras i vojsku da pitas :)
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 12:03 - pre 140 meseci
Evo i vizuelno. Uza gradska zona crveno. Kacim i pregledniju approach kartu gde se vidi zona koja je dozvoljena za letenje (zeleno zaokruzeno). Mape su stare, ali se to nije promenilo ni na aktuelnim. Primeticete da su industrijske zone no-fly (ka Pancevu i Borci)



 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije30.09.2012. u 12:38 - pre 140 meseci
Citat:
cozmo_im: Kakva dozvola za testiranje? Ima uredno izdatu dozvolu za letenje a posebna ATC dozvola nije potrebna.

Možda nisam bio dovoljno jasan: u kontrolu leta, propise i dozvole se ne razumijem naročito, zato sam i napisao da ne sumnjam da su ova dvojica imala sve potrebne dozvole da to što rade rade tu gdje su radili.
Međutim, ja se pitam: zašto su dobili dozvolu/naređenje da rade to što su radili tamo gdje su radili, kada je poznato da se radi o testiranju aviona koji do sada iza sebe već ima solidan skor problema i udesa?
Znači, čisto uopšteno: čemu obavljati testiranja u blizini naseljenih mjesta, sem kad nemaš gdje drugo, a što mislim da nije slučaj sa ovom zemljom?

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17731 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.