Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 17722 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 02:33 - pre 140 meseci
Stanje u građevini u ovoj državi (u principu i u globalu gledano) nije rezultat trenutne obijesti nekih pojedinaca nego decenijske opšte zapuštenosti i vlasti i naroda koji je tu vlast prema sebi samom krojio.

Citat:
ventura: To je sama srž problema. Taj nakaradni mentalitet: ili Dedinje ili ništa.

Ne vidim u čemu jeproblem da se neko ko je na Dedinju već 300 godina preseli u Pančevo ili Mladenovac ako mu je gužva na Dedinju.
Cjenim da takvim zbog imovinskih prilika nije problem da se presele sa Dedinja u bilo koje mjesto u Srbiji.
Međutim, pošto migracija sa Dedinja u Mladenovac uopšte nema, mislim da se to "Ili Dedinje ili ništa" upravo odnosi na ove što su već na Dedinju, nego na one koji bi tamo da stignu.

Citat:
ventura:A onda kada već naprave kuće na divlje, mi ostali moramo da im napravimo puteve, vodovod, kanalizaciju, struju, školu, bolnicu, vrtić, policijsku stanicu i sve ostalo što jedna infrastrukturno opremljena zona nosi sa sobom. A onda kada se to sve utvrdi, takvima se umesto bagera šalje poruka da će im sve biti legalizovano i to bez ikakve naknade.. Baš lepo..

Ne znam baš ko kome šta plaća. U nelegalizovanim naseljima stanovnici uglavnom sami sebi plaćaju sve što imaju od infrastrukture. Nekad čak i po dva puta, tj. plaćaju duplo. Jednom kada to kupe i naprave, a drugi put državi kada to proglašava svojom imovinom, pa naplaćuje kao da je ona to i obezbedila o svom trošku.
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 07:21 - pre 140 meseci
Citat:
Pa kad je nemoguće dobiti dozvolu za gradnju i kad neko za pola vijeka ne može u neposrednoj okolini svog glavnog grada da donese generalne i detaljne urbanističke planove - onda je gdje god gradiš = gdje god stigneš.

Stvar je obrnuta: zbog divlje gradnje (uglavnom Kaluđerica) je propao urbanistički plan u kojisu uloženi milioni, ako ne i milijarda, dolara.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 07:23 - pre 140 meseci
Citat:
Ne znam baš ko kome šta plaća. U nelegalizovanim naseljima stanovnici uglavnom sami sebi plaćaju sve što imaju od infrastrukture. Nekad čak i po dva puta, tj. plaćaju duplo. Jednom kada to kupe i naprave, a drugi put državi kada to proglašava svojom imovinom, pa naplaćuje kao da je ona to i obezbedila o svom trošku.

Plaćaju spravu kojom izbuše cev i postave ventil, pa se nelegalno povežu na vodovod. Onda štrajkuju kada leti nemaju vode jer je cev predviđena za X domaćinstava, a zakačilo se 3xX, pri tome zalivajući bašte.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 07:34 - pre 140 meseci
Citat:
Odin D.
Ne znam baš ko kome šta plaća. U nelegalizovanim naseljima stanovnici uglavnom sami sebi plaćaju sve što imaju od infrastrukture. Nekad čak i po dva puta, tj. plaćaju duplo. Jednom kada to kupe i naprave, a drugi put državi kada to proglašava svojom imovinom, pa naplaćuje kao da je ona to i obezbedila o svom trošku.

Čuo sam to i ja... Skupili se u Kaluđerici pa napravili celu trasu vodovoda sami, sami su pravili dalekovode, trafo stanice, sami su solidarno od kuće do kuće prikupili sredstva za izgradnju osnovne škole, policijske stanice.. Ma sve...


Znaš, kada neko dovuče kabl do obližnje bandere i tu se samo nakači, to se zove lopovluk a ne samostalno plaćanje infrastrukture...
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
92.244.132.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 10:00 - pre 140 meseci
Citat:
ventura:
Ali jbg, ako neko hoće da živi na par kilometara od centra, a da ga plac ne košta više od par hiljada evra, onda mu ne preostaje ništa drugo nego da kupi poljoprivredno zemljište pa da na njemu nelegalno gradi..

A moze i obrnuto - da plac u centru proglasi pasnjakom II kategorije ;ppp
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 13:24 - pre 140 meseci
Prvo, izvinjavam se čitaocima na dužini predstojećeg posta i off-topicu.

Citat:
ventura:Znaš, kada neko dovuče kabl do obližnje bandere i tu se samo nakači, to se zove lopovluk a ne samostalno plaćanje infrastrukture...

A kako se zove kad te elektrodistribucija uputi na privatnu firmu sa kojom je u dilu, pa sve bandere, kablove i montažu platiš privatnoj firmi, a onda dođe elektrodistribucija i još jednom ti naplati sve to kao da ti je ona to sve o svom trošku postavila?
Da nije "platiš dva a dobiješ jedan" akcija u režiji države?

Citat:
madamov: Stvar je obrnuta: zbog divlje gradnje (uglavnom Kaluđerica) je propao urbanistički plan u kojisu uloženi milioni, ako ne i milijarda, dolara.

Ne bih rekao. Kad sam prije 10-tak godina gledao placeve u Bg i okolini - skoro ništa od onoga gdje su se placevi prodavali, ulice i naselja nicali - nije bilo pokriveno detaljnim urbanističkim planom koji je neophodan za dobijanje dozvole. Gdje ga je bilo - nije bilo dovoljno mjesta ili su ti placevi bili u daleko višem cjenovnom rangu od onog u kome se nalazilo 95% srbijanskog privatnog graditeljskog stanovništva. To je sad ona priča o hljebu i kolačima i sluhu vlasti za narod: ako nemaš 50,000 DM za plac - crkni, ne treba ni da gradiš. Kako se narod tretirao, tako je državi i vratio. Našla krpa zakrpu. Narod nije cvećka, a vlast još manje.
A generalni urbanistički plan je izgledao otprilike ovako: ovdje ima drveća, tamo žive Orci, ovuda s jeseni duva neki vjetar...

A divlja gradnja (po tom vašem modelu) nije nikakav problem: odgovorna vlast pošalje bager, on sruši divlju gradnju, divljem graditelju se isporuči račun za bagerske usluge i kazna za kršenje građevinskih propisa i ja ne vidim kakvih tu uopšte ima problema kad se sve postavi tako jednostavno i pravolinijski kako vi tvrdite da izgleda, ili da bi moglo da izgleda.
Divlji graditelj nije i ne može biti odgovoran za divlju gradnju, isto kao što se ni odgovornost za bezbednost sefa u banci ne može svaliti na lopove. Oni su obični prekrišioci, a prekršioci ne mogu odgovarati za sprovođenje zakona, već samo za kršenje. Za sprovođenje je odgovorna država.
Međutim: vaš najveći problem je što nema države.
Ako bi divljem graditelju ekspresno srušili kuću, onda bi on mogao doći na "nezgodnu" ideju i da mu se ekspresno isplate zaostalih 5 plata, 12 godina neuplaćivanog socijalanog, zdravstvenog i penzionog, da mu se ekspresno završi parnica oko 2 metra međe koja se vodi 18 godina zbog opstrukcije suprotne strane, da se ekspresno u 2 ujutro utiša tehno-manijak sa razglasom iz susjednog stana i kafić sa ćoška, da mu se isto tako ekspresno i efikasno izda građevinska dozvola u zakonskim okvirima od 3 mjeseca, da mu se ekspresno poprave rupe na asfaltu, vrati zajam za Srbiju, da se ekspresno privede pravdi i kazni manijak koji automobilom jurca 200+ km/h po Novom Bg, da po redu i zakonu dođe na red za ultrazvuk i skener, da i drugi prekršioci zakona idu u zatvor kao i on, a ne da sjede sa fancy-nanogicom kod kuće, DA SE ISTO TAKO EKSPRESNO I EFIKASNO PROCESUIRAJU I SVI DRUGI PREKRŠAJI I PREKRŠIOCI ZAKONA, NE SAMO DIVLJE GRADNJE NEGO I SVEGA DRUGOGA, naširoko prisutnog i opštepoznatog, što ide na štetu privatnih lica i građana, a ne samo države. Jer država postoji, jel'te, zbog građana.
E to gospodo, neće ići preko noći.
Ne mogu se narodu brzo i efikasno nametati obaveze, a istovremeno sporo i neefikasno obezbeđivati prava, i sve to još ni manje ni više nego u demokratskom drušvu. Oćeš malo sutra. Ako želite tako - onda morate uspostaviti diktaturu. Sa ovim državnim (ne)uređenjem gdje narod može smjeniti vlast na izborima to nikako neće tako ići.

A vi o tom graditljestvu sad pričate bajke.
Čitate li novine u zadnje vreme? Srbija je na začelju čitavog svijeta po efikasnosti izdavanja građevinske papirologije.
Prije neku godinu u Bg je izdato svega 3 građevinske dozvole u jednoj godini (bilo i to u novinama).
Pa o čemu mi pričamo onda?!
Ako narod treba tom i takvom tempu da se povinuje zarad takvog "zakona", pa koji će mu k...c onda i takva država i takvi zakoni i urbanistički planovi? Osuđen je na propast neminovno, što se i pokazuje iz dana u dan.

Zaguglajte malo za "građevinske dozvole Srbija" pa čitajte kako to ide i koliko traje:

Citat:
Da bi došli do građevinske dozvole investitorima u Srbiji potrebno je u proseku 259 dana, a taj period zna da traje i po nekoliko godina. Građevinari za to optužuju komplikovane procedure i birokratiju, kojoj je potrebno dostaviti blizu 50 različitih dokumenata. Ovaj problem trebalo bi da reši novi Zakon o izgradnji, ali će njegovi efekti moći da se vide tek za dve godine.

Citat:
Građevinske dozvole: Srbija na 175. mestu od 183 zemlje

Citat:
Prema analizi Američke agencije za međunarodni razvoj USAID, mnogo je uskih grla u važećim procedurama za izdavanje dozvola. U mnogim opštinama ne postoje urbanistički planovi, investitori imaju teškoća kod utvrđivanja vlasništva nad parcelama, a potpuno ih zbunjuju restitucija, legalizacija i konverzija. Nema koordinacije između institucija, traži se najmanje 20 raznih dozvola, institucije ne rade odgovorno, krše rokove, a sve uz birokratski mentalitet, krutost i neprilagodljivost potrebama korisnika...

Citat:
Prema procenama Svetske banke, Srbija je po brzini izdavanja građevinskih dozvola među poslednjim zemljama u svetu. Za razliku od drugih zemalja Evrope gde se te dozvole dobijaju za nekoliko dana, Srbi to rade za najmanje 205 radnih dana! Onima koji ne žure može se posrećiti i da je nešto ranije dobiju, ali nisu retka čekanja i po nekoliko godina. Većina odustane posle prvih šest meseci ili pribegava podmićivanju službenika u lokalnim samoupravama. Upravo zbog toga ta oblast važi za jednu od najkorumpiranijih u domaćoj privredi. Utoliko više jer je za sve vrste objekata potrebno proći istu i proceduru i vreme čekanja. Tako, oni koji žele da izgrade porodičnu kuću čekaju isto koliko i oni kojima je potrebna dozvola za izgradnju ekonomskog objekta na selu ili septičke jame. Čeka se i za vodovodne, telefonske, strujne i gasne priključke. Ipak, strane investitore najviše zbunjuje to što zemljište koje kupuju nije u njihovom, već u državnom vlasništvu.

- Kamen koji Srbiju vuče ka dnu jeste neizdavanje građevinskih dozvola. Nedostatak planske dokumentacije, nerešena imovinska pitanja i strasna težnja administracije za korupcijom. To su razlozi zašto nismo kao normalne zemlje, zašto nam je komplikovan sistem izdavanja dozvola i zašto se podmićuju službenici.

Citat:
Nateraćemo opštine pod pretnjom sankcija da za 18 meseci izrade prostorne i urbanističke planove sa svim mogućim podacima, pa i onih iz javnih preduzeća. Oba dokumenta imaće podatke za izdavanje izvoda sa svim uslovima za dobijanje dozvole. Planovi će biti digitalizovani i biće na internetu, pa investitori više neće moliti službenike da im to izdaju.

Citat:
javna preduzeća ne treba da imaju monopol na informacije, koje treba da budu javne.

Citat:
- Neće biti opravdanja za nepostojanje planova i kašnjenje. Ušli smo u ozbiljne reforme geodetskog zavoda i katastra nepokretnosti. Prvi put imaćemo potpunu pokrivenost Srbije geodetskim kartama i katastrom nepokretnosti. Nažalost, ima mnogo nelegalnih objekata. Vrlo sam oprezan u obećanjima kako će se nadalje legalizovati jer nam i dalje nedostaje rešenje imovinsko pravnih odnosa i svi planski dokumenti. To će biti dug proces. Samo je 15 odsto objekata legalizovano, a 85 odsto je bespravno izgrađeno.

Citat:
Život nije bajka, a Beograd tepsija

Kako komentarišete ideju vaših političkih protivnika iz Srpske napredne stranke da će ako oni dođu na vlast osnovati kancelariju za brze odgovore u kojoj će se dozvole dobijati za 30 do 60 dana.

– Ne znam kako je to tehnički moguće sprovesti. Dosta napora se mora uložiti da se organizuje i vodi ovaj sekretarijat i pri tome izbegnu optužbe da se dozvole ne izdaju. (Aaahahaha, ulažu dosta napora da izbjegnu optužbe!!! (moj komentar)) Ili da se uvek prstom upire u sekretarijat kada se dogodi neki propust na gradilištu. Nijedan zakon iz ove oblasti ne može da bude toliko prost, kao što ni život nije bajka, a Beograd tepsija – odgovara Milan Vuković, gradski sekretar za urbanizam.


Međutim, šta je poenta ovih citata, za koje sam se trudio da budu najsvježiji?
Ništa, sem toga da sve ovo isto čitam već 15 godina (otkad ja pratim) u skoro neizmjenjenom obliku, samo se izjavljivači (namjerno sam izostavio imena) ovih obećanja mijenjaju , a sve drugo ostaje isto, pa i biva gore iz dana u dan:
Citat:
Srbija je u ovogodišnjem “Izveštaju o poslovanju za 2012. godinu” Svetske banke (SB) po dobijanju građevinskih dozvola zauzela 175. mesto od 183 zemlje, što je pad u odnosu na lane kada je bila na 174. mestu.
Još samo par godina i konačno ćemo izbiti na poslednje mjesto, iza samoproglašene Slobodarske Socjalističke Republike Orangutana na Sumatri.
Elem, fala vi na vašoj brizi za mene i vašolj želji da me upregnete u amove ove države i objasnite da ja u stvari treba da se povinujem svemu ovome i tako me učinite korisnim članom društva koji će da doprinosi takvom društvu, ali ipak - neka hvala. Nije to baš po mojoj mjeri, ja sam više onako kao Robin Hud, samo sam privremeno izbacio onaj dio kada narodu dijelim "oteto", pošto mi je skor još uvijek negativan - mnogo više sam se koječega naplaćao "državi" nego što sam od nje uspio da otmem, pa nisam još u prilici da sprovodim taj finalni dio robinhudisanja.
No polako, možda nekad i ja zaejbem državu za nešto, ima još da se igra: lopta je okrugla, teren je četvrtast, protivnik nije za podcjenivanje, daćemo sve od sebe, igra se dok sudija ne odsvira kraj, želim da se zahvalim navijačima.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 13:37 - pre 140 meseci
Dodao bih još nešto na Odinov post.
Verovali ili ne: u Srbistanu ne postoji jedinstveni zakon (propis, pravilo) u kome piše šta i kako treba dostaviti da bi se dobila građevinska dozvola. Svaka opština, verovali ili ne, ima svoje izmenjene, dorađene, dopunjene propise.

Dakle, ne postoje "pravila igre". Ja imam plac tamo gde je dozvoljeno graditi i donesem "dokument 1". "dokument 2", "dokument n" i dobijem dozvolu. Jok !

Šta mislite, ko je i zašto ukinuo pravila igre ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 15:19 - pre 140 meseci
svugde je tako, razni nivoi uprave imaju svoje ingerencije. I dobro je da je tako.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 15:30 - pre 140 meseci
Eeee, moj Odine, pa šta ti misliš da ova država ima vremena da se bakće sa tamo nekakvim tvojim dozvolama za krov nad glavom?!?



Uploaded with ImageShack.us
Citat:
„U Bibliji se kaže da ko je takav, on je ‘gad’ pred Gospodom“, poručuje patrijarh SPC Irinej homoseksualcima,


Pedofile, normalno, nije ni pomen'o...

...al' nam zato televizija, eto, VASCELI DAN brabonja o tom pederbalu...evo OVOG trenutka slušam...

...'oće biti....neće biti, ...'oće biti...

...NEĆE BITI, - B R E !!!

Opasno je to!

Ugrožena bezbednos' države, eeejj !

Imam kuma u Švajcarskoj, otiš'o je odavde, 'bemliga, negde '72.-73.,naš'o mu moj otac tamo pos'o i ko svaki pečalbar, kad je malko doš' do neke crkavice, poč'o ovde da zida kuću...na sprat, kako bi drugačije, pa decu ima, veeelika kuća, sve odande dovuk'o od pokućstva, šta znam, einbau küche, aparati itd.
Dolazio on tako svaki urlaub, crnčio, završav'o kuću, bogte!
U međuvremenu, kako to kod Švajcaraca ide, menj'o mu se i status, od sezonca sa A vizom, pa niederlassung sa B vizom, u međuvremenu deca odvrknu, ovaj ode da živi s onom, ona ode da živi s onim, u Švajcarskoj svakako, on ostade sa najmlađom ćerkom i ženom i u međuvremenu dobije i švajcarsko državljanstvo!
Bio je poslednji put ovde 93.-94. godine.
Kuća stoji onako kako je tada ostavio i u međuvremenu JAKO ostario.
Ne znam što sam ti sve ovo isprič'o, al' kad već jesam neće da škodi, a što ne škodi može i da koristi.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 15:33 - pre 140 meseci
Citat:
Java Beograd: Dodao bih još nešto na Odinov post.
Verovali ili ne: u Srbistanu ne postoji jedinstveni zakon (propis, pravilo) u kome piše šta i kako treba dostaviti da bi se dobila građevinska dozvola. Svaka opština, verovali ili ne, ima svoje izmenjene, dorađene, dopunjene propise.

Dakle, ne postoje "pravila igre". Ja imam plac tamo gde je dozvoljeno graditi i donesem "dokument 1". "dokument 2", "dokument n" i dobijem dozvolu. Jok !

Šta mislite, ko je i zašto ukinuo pravila igre ?

Zato što je tako logično.

Nije logično da su uslovi za dobijanje građevinske dozvole, tj. neophodna dokumentacija, identični na Vračaru i u nekoj opštini u nekoj nedođiji koja jedva da ima struju.

U jednoj opštini možda imaš katastar podzemnih instalacija koji je vrlo bitan, a u drugoj nemaš ama baš nikakve podzemne instalacije pa nema ni katastra.. U jednoj može da bude neki rizik od zemljotresa/klizište/plavno područje/protivpožarni rizici ili šta već pa objekti moraju da budu prilagođeni tome, itd. itd.

Svakako da objektivni razlozi za takvo nešto postoje.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 17:24 - pre 140 meseci
Citat:
Zato što je tako logično.

Ma daleko je to sve od bilo koje zdrave logike eonima.
A znaš zašto?
Pa pored ostalog i zato što bi u tom slučaju trebalo da bude logično i sve ono što je Odin u svojim kratkim citatima naveo u svom prethodnom postu, a da zlo bude još veće na dooobar deo sadržaja tih citata upozorio je još pre sto godina i najveći prijatelj ovog naroda Arčibald Rajs.
Pač'ja škola.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 18:28 - pre 140 meseci
znaci Vaso po tebi Bela Kuca i Kongres odredjuju isti urbanisticki plan za Manhattan i Beverly Hills ?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 18:36 - pre 140 meseci
Citat:
ventura:Nije logično da su uslovi za dobijanje građevinske dozvole, tj. neophodna dokumentacija, identični na Vračaru i u nekoj opštini u nekoj nedođiji koja jedva da ima struju.

U jednoj opštini možda imaš katastar podzemnih instalacija koji je vrlo bitan, a u drugoj nemaš ama baš nikakve podzemne instalacije pa nema ni katastra.. U jednoj može da bude neki rizik od zemljotresa/klizište/plavno područje/protivpožarni rizici ili šta već pa objekti moraju da budu prilagođeni tome, itd. itd.

Mislim da @Java nije na to mislio.
Sve to potpada pod tehničke uslove, a to je samo jedna stavka od mora drugih.
Problem je u stavci "More bit', al' ne mora da znači" za koju niko u stvari ne zna šta predstavlja, kako se rješava, ko je odgovoran, kome se plaća, kako je precjednik mjesne zajednice raspoložen, kojemu službeniku trebaju pare za ispraćaj sina u vojsku, kome treba koliko za opravku auta, ko je dobio dijete, kome si stao na žulj, ko je otišao na godišnji, a ko na bolovanje i tome sl., i što je najvažnije - koji su konkretni zakonski podržani rokovi za rješavanje zahtjeva i ko odgovara ako se prekorače ili ako službenici ne rade svoj posao kako treba?
Trenutno je stanje da se stvarni rokovi ne znaju (one na papiru ionako niko ne šljivi), i da niko nizašta nije odgovoran.
Tako ako imaš svu potrebnu papirologiju možeš dobiti građevinsku dozvolu za 3 mjeseca, a možeš i za 30 godina, a možeš i nikad. U svakom slučaju niko neće odgovarati što si čekao 30 godina, nijednom službeniku neće zbog toga odbiti od plate, niko neće biti suspendovan, niko neće dobiti otkaz. Prema tome, to je ekvivalentno kao da na zgradi opštine zaposlenima napišeš uputstvo: "RADITE ŠTA HOĆETE - NIKO NE SME DA VAS BIJE!".
I šta sad čovjek koji treba da planira život treba da radi: da kao tele čeka u nedogled tu dozvolu i izradu urbanističkog plana za područje u kom je njegov plac, bez ikakve indicije da li će to biti 5, 10, 15, 50 godina ili nikad?
Na sreću, većina ljudi smatra svoj život suviše dragocjenim, da bi dozvolili da im takve stvari određuju sudbine. Da nije toga impulsa ova država bi odavno propala, isto kao i što bi narod pomro od gladi 90-tih godina da su svi slijepo slušali zakone i uzdržavali se od švercovanja svega i svačega - u skladu sa zakonima i propisima.

Već sam ovo jednom pričao negdje nekad na nekoj temi, ali evo sad ću opet:
Početkom ovog milenijuma, znači 2000-i neke, ja i moja tadašnja draga obilazismo neka naselja u Bg-okolini u potrazi za nekim građevinskim placem.
Tako jednom zabasašmo i na Kumodraž, u pratnji nekog agenta za nekretnine neke, kako se kasnije ispostavilo, prevarantske kancelarije.
Elem, idemo mi kroz ulice i naselja, neke datiraju još iz 70-tih i 80-tih godina, neka malo kasnije, ali i mnoge iz ovog posljeratnog izbjegličkog perioda, ali - ni po čemu se ne razlikuju od normalne gradske sredine: asfaltirane ulice, ulična rasvjeta, bandere od struje, bandere od telefona, šahtovi na putu, u dvorištima već velika stabla, neke fasade već dospjele i za renoviranje, prolaze automobili, djeca se igraju, jednom rječju - teče tu normalan gradski život već dugo.
Kad, između dvije neke kuće, zapušten plac, zarastao u travuljinu i šiblje. Rekoh sebi - da vidim šta je - možda je na prodaju. Priđemo ogradi susjedne kuće, pozovemo već starijeg čovjeka koji se u dvorištu nešto zabavljao da priuputimo o čemu se radi.
Kaže on: "E moj sinko, to ti je plac nekog profesora - budale. Tamo negdjde prije 25-30 godina svi smo mi ovdje iz ulice uzeli ovdje placeve otprilike u isto vreme i počeli da gradimo. Jedino se on bio zainatio - ko će ga znati zašto - da ne počinje dok ne izvadi dozvolu! I evo, mi svi drugi ovdje kuće podigosmo, dugo poživismo, djecu izrodismo, radni vijek provedosmo - samo on još uvijek ganja tu dozvolu, ko će ga znati - možda je dosad i poludio, dugo ga nismo vidjeli ovdje..."

E sad, ja ne znam kako x desetina hiljada ljudi (a možda i stotina) koji su bez dozvole podigli kuće na svom placu u blizini grada (poput ovog čovjeka), rade u tom gradu 30+ godina, plaćaju poreze, račune, dižu i školuju djecu, plaćaju, struju, vodu, smećare, telefon, prevoz, kupuju robu, ... mogu u stvari biti na teretu tog grada i ustvari na teretu Venture i ostalih koji su imali sreće da u nekom drugom kraju dobiju građevinsku dozvolu prije 3 godine.
Ovo je jedinstven slučaj u svijetu da se u nekoj ljudskoj zajednici poput sela, varoši i grada - ustvari smatra da je za grad bolje ako se ljudi drže podalje od njega?!
Taj grad svoj rast ne duguje starosjediocima sa dozvolama nego konstantnom prilivu proleterijata u prethodnim decenijama koji su se u njega doseljavali uprkos svim poteškoćama i nerazumijevanju vlasti za njihove potrebe i potrebe grada.
A to što je narastao ukrivo - to nije zbog priliva stanovnika nego zbog vlastite nesposobnosti grada da se organizuje i prihvati taj priliv kako treba.
Bezveze je očekivati da će zbog buđave birokratije život da stane - da će mladi zdravi ljudi u kondiciji da volu rep iščupaju i sa željom da naprave nešto u životu ustvari da čuče poslušno na panju u svom zaseoku i listaju Službeni Glasnik da vide da li su se u Bg neki zadrigli kancelarijski žohari za koju deceniju smilovali da počnu sa izdavanjem dozvola i izradom urbanističkih planova, pa da seoba Srba može da otpočne?!
Pa koliko je takav scenario uopšte realan u svjetlu teorije evolucije i razvoja ljudskih društava? Postoje prirodni zakoni života i smrti na ovoj planeti stari milionima godina koji još uvijek stoje iznad guzopapirnih birokratskih propisa koji se mijenjaju na dnevnoj bazi, i koje bez obzira na to - niko živ ne šljivi: ni onaj ko ih je donio, ni onaj na koga se odnose, ni onaj ko bi njihovo sprovođenje trebao da obezbedi. I ti tariguz quality propisi i ta buđava, apsolutno nefunkcionalna, birokratija će sad kao da regulišu neku gradnju i neki život. Ma hajte molim vas... Propise treba poštovati, ali ne po cijenu da se u milionskom gradu izdaju 3 građevinske dozvole godišnje. To je ludost i ne znam otkud nekom uopšte poriv da to bilo čime opravdava.
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 21:13 - pre 140 meseci
Citat:
Odin D.: E sad, ja ne znam kako x desetina hiljada ljudi (a možda i stotina) koji su bez dozvole podigli kuće na svom placu u blizini grada (poput ovog čovjeka), rade u tom gradu 30+ godina, plaćaju poreze, račune, dižu i školuju djecu, plaćaju, struju, vodu, smećare, telefon, prevoz, kupuju robu, ... mogu u stvari biti na teretu tog grada i ustvari na teretu Venture i ostalih koji su imali sreće da u nekom drugom kraju dobiju građevinsku dozvolu prije 3 godine.
Vidi.. karakteri iz tvoje priče uglavnom ne plaćaju poreze i takse, već to radi onaj glupi profesor. To su uglavnom ljudi sa logikom da je bolje ići na bezobrazluk i korupciju kao metod rešavanja problema, nego poštovanje zakona i propisa. Vremenom, kad vide da im uspeva to šire i na sve ostale sfere svog delovanja pa i na plaćanje poreza i taksi, a neretko kradu i struju i gas.
Nije samo nerad i nezainteresovanost službenika krivi za to, već i korupcija istih, kao i primitivizam i muvanja onih koji su se tu doseljavali.
Pogotovo primitivne navike - narod je odavno navikao da gradi svoje kuće tamo gde mu je: a. odgovaralo b. imao parče zemlje a ne tamo gde je to bilo dozvoljeno i moguće. Izuzetak u SFRJ su bili SLO/delovi CRO i delovi Vojvodine kao i uža gradska jezgra - svugde drugde ćete videti nemale kuće u vukojebinama, blizu a opet udaljene od puta koji tuda prolazi, prosto na idiotskim i neuslovnim mestima za život.. Naravno, neko nije imao para da kupi parče zemlje uz put, ali nisu sve kuće od slame i blata - mnogo ih je (logično i najlakše se uoče) one ogromne na 2-3 sprata... naravno od bloka, bez fasade :-)
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 21:37 - pre 140 meseci
Samo za Odina da zabetoniram temu!

Francuska, srušio se miraž, poginuo pilot
IZVOR: BETA
Pariz -- Pilot francuskog ratnog aviona Miraž srušio se danas u istočnoj Francuskoj prilikom vežbe i poginuo, saopštila je francuska avijacija.
Pilot sa Tajvana bio je na obuci u Francuskoj. Kako se navodi u saopštenju, Miraž 2000-5 je jutros poleteo kod Likseja i srušio se u obližnjem selu Froadkonš, nedaleko od granica sa Švajcarskom i Nemačkom. Francuske avione Miraž koristi nekoliko država u svetu, među kojima i Tajvan.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 21:41 - pre 140 meseci
Citat:
Braksi: znaci Vaso po tebi Bela Kuca i Kongres odredjuju isti urbanisticki plan za Manhattan i Beverly Hills ?

Pre bih rekao da nisi hteo da razumeš...
...ovde su u pitanju EFIKASNI I BESKOMPROMISNI mehanizmi za realizaciju bilo kog, pa makar kao i u našem slučaju,nepostojećeg, urbanističkog plana, a samo donošenje urbanističkog plana je na drugom mestu.
Ovde je krucijalni problem preglomazna, a apsolutno nesposobna država, koja da nije od Austrugarske u Vojvodini nasledila gotove zemljišne knjige, ne bi ni imala pojma sa čime raspolaže.
Iste te zemljišne knjige, crtane rukom, štilom i perom, su i dan danji u Vojvodini u upotrebi, iz Vojvodine si, znaš o čemu govorim.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 22:04 - pre 140 meseci
Citat:
cozmo_im: Samo za Odina da zabetoniram temu!

E blago tebi šta tebe raduje i šta ti smatraš normalnim.

Citat:
cozmo_im: poleteo kod Likseja i srušio se u obližnjem selu Froadkonš

Pusti ti gdje se srušio, to je nadzvučni mlazni avion, može da se sruši i 50km od mjesta kvara, isto kao što i putnički avion može pasti na sred Pariza u redovnom letu. Prosvjetli nas informacijom iznad kog sela je vježbao zvono i kovit na maloj visini?
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 22:12 - pre 140 meseci
Citat:
ventura:
Civilna kontrola leta ima ingerencije nad vojskom? :)

Bar bi ti trebao da znaš bolje... Vojaci blokiraju celokupan vazdušni prostor vojvodine kad god im se digne ona stvar, i to rade prilično često...


Citavo nebo kontrolise Oblasna kontrola letenja. Vojaci nikakvo pravo nemaju da bilo sta blokiraju osim u slucaju neposredne ratne pretnje. Naprotiv, sve uredno salju kontroli letenja. P.S. Vojska vise nema vojnu kontrolu letenja. NO FLY ZONE postoje, one su radjene u saradnji sa vojskom (ako se ticu vojske). Sve odredjuje direktorat.

Ono sto vojska ODOBRAVA je panoramsko fotografisanje iz vazduha, a prethodno moras imati odobrenje kontrole letenja.

Inace nema te sile da blokira vazdusni prostor kako god hoce i kad hoce. Moze da blokira ako ima razloga ali ne ide to tako:) Vojska ima tacno odredjene koridore po kojima leti i mora da se prijavi svaki nalet ili prelet kao i da zatrazi da se dobije negde koridor.

Znate li vi koliko aviona dnevno preleti Srbiju :) Pogotovo preko Vojvodine. Nema minuta da ne preleti neki, ili vise njih razlicitim vazdusnim putevima. Da bi se uvela NO FLY zona i zatvori koridor namenjen civilnom letenju potrebna je najava kontroli letenja unapred 24h da bi se dalje Eurocontrolu prosledilo da se unese NOTAM i posalje kompanijama koje prelecu Srbiju da bi se uskladile karte i plan letenja. Nije to ono jedan poziv i ajmo blokiramo sve :)

To su tzv Temporary No Fly zones. Mogu se odrediti i prilikom prirodnih katastrofa (kao sto je bio slucaj sa vulkanom sa Islanda).

Ne znate koja je masinerija Eurocontrol i koliko letova dnevno prozuji raznim vazdusnim putevima.

Pa Batajnica koristi navigaciona sredstva sa Nikole Tesle i sve tacke za STAR/SID procedure koje je propisao direktorat :)

"Dobar dan! Ovde major Rajkovic! Ukinite molim vas ove avioncice, treba nam Vojvodina malo da pravimo lupinge":



P.S. Lower altitude ima jos ovoliko :P
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 22:23 - pre 140 meseci
Citat:
[Odin D.:Pusti ti gdje se srušio, to je nadzvučni mlazni avion, može da se sruši i 50km od mjesta kvara, isto kao što i putnički avion može pasti na sred Pariza u redovnom letu. Prosvjetli nas informacijom iznad kog sela je vježbao zvono i kovit na maloj visini?


Sacekajmo zvanicnu istragu. Ne moze se znati ni na kojoj visini i gde je bila lokacija dok se ne pribave sve relevantne informacije (mislim na Lastu). I uopste nije bitno koji je tip aviona.

Mlaznjak moze da padne kao klada, zavisno od kvara, i pogotovo ako je na maloj visini. Skolski avion kao Lasta moze da se rusi desetinama km. To ama bas nikakve veze nema. Svaki udes je razlicit, a istraga pokaze sta se desilo, zato cemo sacekati istu.

Ono sto je bitno, sam let je bio po svim propisanim normama (jos jednom: pilot je polagao za dozvolu opitnog pilota).

Znas li da civilni piloti koji sticu dozvolu lete na regularnim letovima? Ne znas? Sad znas. Mozda si nekad leteo avionom a da je za komandama upravo bio taj pilot.

Evo jednog snimka koji sam nacinio bas na takvom letu.



Primetices da je pilot nacinio manju gresku na sletanju - bio je malko previsoko i cuces komentar Zimonjica (instruktor). Avion je bio na redovnom letu, pun putnika. Bezbednost nije dovedena u pitanje jer su oba pilota sa dozvolom, Zimonjic je bio capt. instruktor, a pilot na sticanju naleta i dozvole za tip B737-300 - kopilot sa svim potrebnim sertifikatima.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije03.10.2012. u 22:36 - pre 140 meseci
kad slecu putnicki avion jer oni to sve viuelno naciljaju ili imaju neko automatsko navodjenje ?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nik Vujicic i major Savic, dve tragedije izvrnute percepcije

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 17722 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.