Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Firma u nemackoj

[es] :: Vodič za emigraciju :: Firma u nemackoj

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9042 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Firma u nemackoj30.05.2013. u 17:13 - pre 131 meseci
Citat:
MilanMilan: Cekaj, cekaj - odakle ti ovo da ce posle 18 meseci moci da radi van DE? Koliko ja znam, BlueCard ti daje odredjena zemlja, koja ima svoja pravila, koja se opet razlikuju od zemlje do zemlje. Znaci, ako meni DE da BlueCard, i ja posle nekog vremena hocu da predjem u FR, onda moram da apliciram za BlueCard u FR, po FR pravilima. Ne znam po kom osnovu bih mogao nakon 18 meseci tek tako da odem da radim u npr FR?


Tad kad sam gledao za BC (malo si probudio temu iz mrtvih ), vazilo je to za 18 meseci. Sad ne mogu da tvrdim jer sam odustao od kombinacije sa BCom zato sto sam na vise mesta cuo da birokratija obilato koristi svoja diskreciona ovlascenja da odbija izdavanje BC u situacijama kakva bi moja bila (startup). Oni to shvataju kao servis za Siemense i slicne konglomerate i to ce tesko da se menja bez obzira na odredbe zakona.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Firma u nemackoj30.05.2013. u 17:19 - pre 131 meseci
Koliko vidim vazi jos uvek

Mobility
The EU Blue Card offers mobility within the Member States of the European Union after 18 months of legal residence in the first Member State as an EU Blue Card holder. The EU Blue Card holder and his or her family members are allowed to move to another Member State for the purpose of highly qualified employment as meant in the EU Blue Card Directive.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Firma u nemackoj30.05.2013. u 17:35 - pre 131 meseci
Verovatno "samo" uz uslov provere na trzistu rada ... posle cega bi se dozvola "konvertovala" ... Oni su sve lepo prihvatili , samo stavili jedno " ali " sto sve ozbesmisljava, svodi se prakticno da ti oni, tj. druga drzava odobrava radnu dozvolu ... tako je i stalnim boravkom... lepo je sve to u EU, sloboda kretanja, samo ti trebaju vize, nepostajanje carina na automobile, samo "ekoloskih taksi" , itd :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Firma u nemackoj30.05.2013. u 18:55 - pre 131 meseci
U principu za plavu kartu je jos rano ako mene neko pita, jer nisu do kraja implementirali ni mogucnost da trajni rezidenti iz trecih zemalja mogu slobodno da rade po EU, a plava karta je bas to. Pa ako ne funkcioinise ovo, zasto bi isto to funkcionisalo.

Drugo, sto neke zemlje mislim NL i cini mi se D izdaju trajnu i odmah u slucaju zadovoljenih uslova, dok u Italiji moras cekati 5 (sada vec 6 godina) pa makar bio CEO Unicredit Banca.

Puno babica, kilava deca.
 
Odgovor na temu

MilanMilan
Côte d'Azur

Član broj: 44664
Poruke: 362
*.dev.amadeus.net.



+17 Profil

icon Re: Firma u nemackoj03.06.2013. u 15:24 - pre 131 meseci
Citat:
mmix:
Koliko vidim vazi jos uvek

Mobility
The EU Blue Card offers mobility within the Member States of the European Union after 18 months of legal residence in the first Member State as an EU Blue Card holder. The EU Blue Card holder and his or her family members are allowed to move to another Member State for the purpose of highly qualified employment as meant in the EU Blue Card Directive.


Ali ako ispune Blue Card uslove te nove drzave, sto znaci da opet ta nova firma mora da se cima, sto je onda problem, odnosno nije ispunjeno ono sto je trebalo da bude osnovni cilj Blue Card-a, a to je slobodno cirkulisanje nakon sto je jednom dobijes.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Firma u nemackoj03.06.2013. u 15:34 - pre 131 meseci
ma ne. Nisi dobro shvatio.

Prvobitna ideja BC je da se izvrsi bajpas useljenickih kvota za veoma strucnu i visokoplacenu radnu snagu, a u drugom je planu da ta osoba moze da ide gde god hoce jer to jos nije implementirano ni za stalne rezidente iz trecih zemalja.

Uostalom, dosao si npr Amsterdam na hajliskild i dobro placen posao i gde bi ti sad kao isao ?
 
Odgovor na temu

MilanMilan
Côte d'Azur

Član broj: 44664
Poruke: 362
*.dev.amadeus.net.



+17 Profil

icon Re: Firma u nemackoj04.06.2013. u 11:40 - pre 131 meseci
Citat:
Braksi: ma ne. Nisi dobro shvatio.

Prvobitna ideja BC je da se izvrsi bajpas useljenickih kvota za veoma strucnu i visokoplacenu radnu snagu, a u drugom je planu da ta osoba moze da ide gde god hoce jer to jos nije implementirano ni za stalne rezidente iz trecih zemalja.

Uostalom, dosao si npr Amsterdam na hajliskild i dobro placen posao i gde bi ti sad kao isao ?


Pa da, upravo sam to i reko, navodno su uveli BC, ali je i dalje bez neke centralne kontrole, tako da varira od zemlje do zemlje, tj. taj deo o slobodnom kretanju radne snage jos nije zaziveo.

Sto se tice posla, nikad se ne zna, evo iz mog licnog iskustva - jedno obecano, drugo se desilo, i sta sad? Nikad ne mozes da budes siguran da ces biti zadovoljan (zbog milion razloga), ili da ce mozda da ti naleti nesto jos bolje, tako da, sto ne bi imao opciju menjanja posla?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 09:46 - pre 131 meseci
pa ako te je pozvala Francuska firma, a ti nadjes bolju ponudu u Nemackoj niko ti ne brani da izvadis nemacke papire. Da, bilo bi bajno da za dobar posao u FR odmah dobijes od francuza dozvolu za rad u celoj EU trajnu i da te vise niko nista ne cima, ali eto vidis da to ne funkcionise.

Uzgred, zemlje EU su super darezljive prema imigrantima za razliku od SAD. U CH npr dozvola za jedan kanton ne vredi u drugom. Kako ti se to cini ?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 09:58 - pre 131 meseci
SAD su veoma darezljive prema legalnim imigrantima, problem je postati legalni imigrant :)
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

MilanMilan
Côte d'Azur

Član broj: 44664
Poruke: 362
*.dev.amadeus.net.



+17 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 11:14 - pre 131 meseci
Citat:
Braksi:
pa ako te je pozvala Francuska firma, a ti nadjes bolju ponudu u Nemackoj niko ti ne brani da izvadis nemacke papire. Da, bilo bi bajno da za dobar posao u FR odmah dobijes od francuza dozvolu za rad u celoj EU trajnu i da te vise niko nista ne cima, ali eto vidis da to ne funkcionise.

Uzgred, zemlje EU su super darezljive prema imigrantima za razliku od SAD. U CH npr dozvola za jedan kanton ne vredi u drugom. Kako ti se to cini ?


Izvini, ali pitanje je bilo u vezi sa onim sto je pomenuo mmix - da posle 18 meseci mozes da ides gde hoces.
Meni je ta opcija zvucala zanimljivo, a posto sam mislio da takvo nesto ne postoji, hteo sam da saznam vise na tu temu, tako da ne razumem tvoj 'nemoj da si nezahvalan' stav. Ne znam kako je u US/CH, i ne zanima me, posto niti sam tamo, niti imam nameru da idem tamo. Ne pricamo ovde o tome sta bi bilo bajno, vec kakva je situacija na terenu, kakva su pravila i kako se najbolje snaci u svemu tome.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 11:26 - pre 131 meseci
Meni je generalno cudno to sve sto pricate, jer ako to ne vazi, cemu onda uopste ta klauzula u BlueCard sistemu? Po cemu je razlika da ti moras da sredjujes novi BlueCard u novoj zemlji, imao ili nemao stari BlueCard? po vasoj prici ispada da je isto sto obesmisljava celu tu pricu i svodi BlueCard na obicnu radnu dozvolu. A prica je jos onomad bila da BlueCard posle 18 meseci rada garantuje mogucnost preseljenja na novi psoao u novu zemlu bez daljih administrativnih zezancija. Nije to isto kao permanent residency, jer ti permanent residency garantuje ostanak i bez posla, dakle i dalje moras da nadjes posao pre preseljenja, ali olaksava time sto si izjednacen sa ostalim gradjanima EU u trazenju i dobijanju posla i sto novi poslodavac ne mora ad se cima oko tebe.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 12:57 - pre 131 meseci
Milanx2,

nisam ni razumeo da si nezahvalan, uostalom ja pisem ovde volonterski. Medjutim neke stvari ti nisu jasne. Ti kazes:

Citat:
Pa da, upravo sam to i reko, navodno su uveli BC, ali je i dalje bez neke centralne kontrole, tako da varira od zemlje do zemlje, tj. taj deo o slobodnom kretanju radne snage jos nije zaziveo.


Sporazum o kretanju radne snage (robe i kapitala) unutar EU vazi od kad, ali ne za gradjane trecih zemalja (ne EU, a ima nekih ogranicenja i na novoprimljene).

Ideja da se uvede BC je sasvim logicna, a to je da neka zemlja moze ekspres da dovede nekoga ko joj treba van kvota i redova, a dokaz da joj trebas je ta veoma visoka plata i nikom vise ne treba nista da dokazujes kao recimo za ostale radne dozvole. I taj ugovor treba da traje 18 meseci, a ne da neko dodje u Frankfurt digne jednu platu uzme, BC za CELU EU i onda ode da radi kao cistac u Marsej. (xexe)

A to da on moze da cirkulise slobodno odmah ili pose 18 meseci to je samo jedan kao slag na tortu da dodatno stimulise ljude da dodju i implementacija zato i zapinje jer zemlje ne clanice nisu bas voljne da to odobre.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 13:09 - pre 131 meseci
Citat:
mmix:
Meni je generalno cudno to sve sto pricate, jer ako to ne vazi, cemu onda uopste ta klauzula u BlueCard sistemu? Po cemu je razlika da ti moras da sredjujes novi BlueCard u novoj zemlji, imao ili nemao stari BlueCard? po vasoj prici ispada da je isto sto obesmisljava celu tu pricu i svodi BlueCard na obicnu radnu dozvolu. A prica je jos onomad bila da BlueCard posle 18 meseci rada garantuje mogucnost preseljenja na novi psoao u novu zemlu bez daljih administrativnih zezancija. Nije to isto kao permanent residency, jer ti permanent residency garantuje ostanak i bez posla, dakle i dalje moras da nadjes posao pre preseljenja, ali olaksava time sto si izjednacen sa ostalim gradjanima EU u trazenju i dobijanju posla i sto novi poslodavac ne mora ad se cima oko tebe.


e vidis to je ono sto nije jasno ljudima. EU nije drzava i Italija nije isto sto i Kanzas u USA. Ne postoji npr drzavljanstvo EU za gradjane EU ni trajna dozvola boravka EU za gradjane trecih zemalja.

To sto je Nemacka nekom iz trece zemlje dala neka prava, pa cak i pravo da trajno boravi, to Italiju savrseno ne zanima. Sad tek od pre par godina stupila je na snagu uredba koja se jos nije implementirala do kraja da lica sa trajnim boravkom iz trecih zemalja mogu raditi u EU i to na taj nacin da ti recimo sa trajnim boravkom u Nemackoj odes u Svedsku, oni te nista ne pitaju nego ti odmah izdaju njihovu privremenu koju ti produzavaju sve dok po njihovom zakonu ne steknes pravo na trajnu. Onda ti daju svedsku trajnu, a nemacku trajnu koju si deponovao vracaju Nemackim organima i oni je PONISTAVAJU. Ukoliko se predomislis i odustanes od Svedske vracaju ti trajnu Nemacku itd...

Inace po ital. zakonu TRAJNA DOZVOLA prestaje da vazi ukoliko boravis vise od 6 godina van Italije, sto otprilike niko nece proveravati :-)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 14:42 - pre 131 meseci
Izlgeda da si u pravu, jer sad citem tekst direktive i Article 18 je izmenjen maksimalno, moras da trazis potpuno novi Blue Card i ne mozes da radis dok ga ne dobijes i ako te odbiju moras da odes.

Ali kad to uzmemo u obzir onda, da li ti shvatas da ako ta direktiva nema ni po cemu prednost u odnosu na lokalne nacionalne zakone onda ona defacto postaje beskorisna? Sve te drzave clanice vec imaju puno pravo da regulisu svoju imigraciju i trziste rada. Po cemu je onda danas Blue Card u Italiji (ili Nemackoj, ili bilo gde drugo) drugacija od klasicne temp residency radne dozvole? Nemas nikakava dodatna prava ni pogodnosti u odnosu na klasicnu proceduru po kojoj je vec otislo podosta ljudi. Zasto bi neki skilled-migrant uopste ulazio u taj proces?


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 15:55 - pre 131 meseci
Polako.

Prednosti ima jer lako dolazi do visokokvalitetne snage koju je poslodavac iz EU spreman da plati. Ranije je poslodavac (barem u Italiji) morao da podnese zahtev prefeturi, pa da komora kaze da ne mogu naci nikog u Italiji, pa nikog u EU, pa tek onda trece zemlje. BC bajpasuje taj red i proceduru i omogucava momentalno da dodje neko visoko placen ! Znaci vlasnik kompanije ne mora da "zna" nekog da mu se to ekspres sredi.

Tacka.

Drugo. Po meni BC ce prerasti vremenom u EU green card. Razlog zasto, je ideja ta da je produze na celu EU, a ne samo drzavu koja ju je izdala je naravo da privuku skilled people. Gradjani trecih zemalja u EU nisu samo Srbi, Bosanci i Afrikanci vec i Amerikanci, Kanadjani, Australci, Japanci, Juzni Korejci. Da bi stimulisao i neke iz situiranih zemalja moras im dati nesto vise, moraju su osetiti komforno u EU. Jedan Amerikanac mozda nece uspeti zenu da odu na dve godine u Pariz da on radi, ali ako im kazes da ce imati permanent residence to je jos jedan plus.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 16:19 - pre 131 meseci
To nije ono sto sada pise u direktivi.

Citat:

Article 8

Grounds for refusal

1. Member States shall reject an application for a EU Blue Card whenever the applicant does not meet the conditions set out in Article 5 or whenever the documents presented have been fraudulently acquired, or falsified or tampered with.

2. Before taking the decision on an application for an EU Blue Card, and when considering renewals or authorisations pursuant to Article 12(1) and (2) during the first two years of legal employment as an EU Blue Card holder, Member States may examine the situation of their labour market and apply their national procedures regarding the requirements for filling a vacancy.
Member States may verify whether the concerned vacancy could not be filled by national or Community workforce, by third-country nationals lawfully resident in that Member State and already forming part of its labour market by virtue of Community or national law, or by EC long-term residents wishing to move to that Member State for highly qualified employment in accordance with Chapter III of Directive 2003/109/EC.

...


Znaci, member states imaju puno pravo da sprovedu identican proces upita i selekcija na osnovu trzista rada, kao sto je slucaj pri trazenju regularne radne dozvole.
I ne samo to, nego i Article 9, ukidanje BCa ima jedan zanimljiv paragraf:

Citat:

Article 9
Withdrawal or non-renewal of the EU Blue Card

...
3. Member States may withdraw or refuse to renew an EU Blue Card issued on the basis of this Directive in the following cases:

(a) for reasons of public policy, public security or public health;

(b) wherever the EU Blue Card holder does not have sufficient resources to maintain himself and, where applicable, the members of his family, without having recourse to the social assistance system of the Member State concerned. Member States shall evaluate these resources by reference to their nature and regularity and may take into account the level of minimum national wages and pensions as well as the number of family members of the person concerned. Such evaluation shall not take place during the period of unemployment referred to in Article 13;
...


A to je u prevodu nista drugio nego proces kroz koji prolazis pri spajanju porodice, u npr Nemackoj. Ovo crveno znaci da Nemacka moze komotno nakon sto ti izda BlueCard da ti trazi da dokazes apsolutno iste uslove koje si morao pri radnoj dozvoli da uradis da bi porodicu doveo tamo. Nije sij, nego je vrat.


Evo ti ovde ceo tekst:
http://eur-lex.europa.eu/LexUr...=OJ:L:2009:155:0017:01:EN:HTML
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 16:43 - pre 131 meseci
ova odredba crvenim je bespotrebna posto su prihodi vise nego dovoljni za 10-clanu porodicu, a odnose se na one kojima se prekine ugovor na koji su usli. Pa kako nemaju vise ugovor, besmisleno im je produzavati BC. Takodje bice kontrolisani prihodi u minulom periodu, kao i to da li imas neke prekrsaje (teze uglavnom).

Sto se tice trzista rada pise "May verify", mogu, a ne moraju kao sto i nece.

A drugo, nemoj se puno zamarati EU direktivama jer to dok dodje do lokala bude igra gluvih telefona. Svaka drzava moze da menja tu i tamo kriterijume i ne samo to, vec u Italiji svaka provincija moze malo po svome.

Naravoucenije: Brisel je Brisel, ali salterusa je salterusa !
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 16:50 - pre 131 meseci
Da, to mi je u poslednjih par godina postalo bolno jasno, vladavina diskrecionih prava. Na trenutak se i zapitam gde im je ta kocnica koja te ljude sprecava da unsite sopstvenu zemlju kao sto to nama rade nase salteruse, treba to ispitati
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 17:48 - pre 131 meseci
Ne unistavaju oni svoju zemlju diskrecionim pravima, naprotiv, cuvaju je ... Sada sto se ta prava odnose na nas, ko nam je kriv ... Ali nakon uvodjenja RWR karte u Austriji i BC u Nemackoj, postalo je 10 puta lakse otici nego ranije ...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Firma u nemackoj05.06.2013. u 17:57 - pre 131 meseci
Iskreno, prvi put cujem da neko brani diskreciona prava i postavljanje salteruse iznad zakona kao nesto pozitivno, al dobro, svasta se da cuti.

U cemu se ogleda to 10 puta lakse odlazenje? Ili jos jednostavnije,s ta je sprecavalo te drzave da olaksice uvedu na radne dozvole direktno. Cemu BC ovakav kakav je?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Firma u nemackoj

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9042 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.