Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows file sharing izmedju dva inteface-a (wireless i lan)

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Windows file sharing izmedju dva inteface-a (wireless i lan)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4441 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

easyyu
Pol isidor
MSc. Elektrotehnika-Telekomunikacije
Kanjiza

Član broj: 18220
Poruke: 1729
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 314201297


+170 Profil

icon Re: Windows file sharing izmedju dva inteface-a (wireless i lan)23.08.2012. u 14:59 - pre 141 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Nije to problem Mikrotika (ili bilo kog rutera). Takav je majkrosoftov šering protokol. On ne može da prolazi kroz rutere bez WINS servera.

Ovako problem sa bridgem je sledeci..
Da wifi klijenti moraju da dobijaju uvek iz istog pool-a.

Ajde to jos nekako i nije toliko strasno veliki problem, vec najveci problem mi je sledeci:
Posto izlazni interface iz MT-a ide u switch i u jedan ap (izmedju ostalog) i taj AP salje na drugi AP koji radi u client modu. Dalje taj ap ide na jedan drugi ap preko lan kabla i koji radi u AP modu(nazovi ga SSID: AP2).
E sada..ukoliko se sa mobilnim konektujem na MT-ov Wlan interface (sada vec bridge) tada mi se recimo dodeli adresa koja je ispravna i imam net na mobilnom.
Ako predjem na ovaj SSID: AP2 tada mi se dodeli lepo ip adresa isto ko i malopre ali nema neta na njemu.
Jedino cu onda imati neta ako udjem lease deo mikrotika i izbrisem dodeljenu IP adresu za mobilni zatim connect/disconnect na mobilnom i tada radi tj imam neta.
Ako sada opet odem na wlan1 (bridge) na MT-u situacija je ista. Znaci opet imam lan ali ne i internet.i tako u krug.
Iz tog razloga sam "osmislio" drugaciju topologiju mreze koja eliminise ovaj problem i zelim da je odradim do kraja!
Ili gresim negde sa bridge-om?
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Windows file sharing izmedju dva inteface-a (wireless i lan)23.08.2012. u 21:06 - pre 141 meseci
Citat:
easyyu:Jasno za mapirane diskove..ali gde cu 10 racunara koji se neprekidno smenjuju da mapiram diskove svaki dan!?


A zasto bi ih menjao? Ako se uvek isti racunari vrte onda im na dhcp-u rezervisi adrese i to je to. To je laksa varijanta.

Ja sam kod mene to resio na drugi nacin. DHCP dodeljuje bilo koje adrese iz pool-a a onda skripta na svakih dva minuta proverava da li ima nekih promena u lease tabeli i upisuje ih u dns static listu tako da uvek mogu da pitam dns-a gde se nalazi neki racunar. Mogu da im pristupim preko njihovog naziva na kojoj god ip adresi i vlan-u da se nalaze.
 
Odgovor na temu

bmarkovic06

Član broj: 301412
Poruke: 716



+66 Profil

icon Re: Windows file sharing izmedju dva inteface-a (wireless i lan)23.08.2012. u 21:23 - pre 141 meseci
Citat:
easyyu:
Citat:
Predrag Supurovic: Nije to problem Mikrotika (ili bilo kog rutera). Takav je majkrosoftov šering protokol. On ne može da prolazi kroz rutere bez WINS servera.

Ovako problem sa bridgem je sledeci..
Da wifi klijenti moraju da dobijaju uvek iz istog pool-a.

Ajde to jos nekako i nije toliko strasno veliki problem, vec najveci problem mi je sledeci:
Posto izlazni interface iz MT-a ide u switch i u jedan ap (izmedju ostalog) i taj AP salje na drugi AP koji radi u client modu. Dalje taj ap ide na jedan drugi ap preko lan kabla i koji radi u AP modu(nazovi ga SSID: AP2).
E sada..ukoliko se sa mobilnim konektujem na MT-ov Wlan interface (sada vec bridge) tada mi se recimo dodeli adresa koja je ispravna i imam net na mobilnom.
Ako predjem na ovaj SSID: AP2 tada mi se dodeli lepo ip adresa isto ko i malopre ali nema neta na njemu.
Jedino cu onda imati neta ako udjem lease deo mikrotika i izbrisem dodeljenu IP adresu za mobilni zatim connect/disconnect na mobilnom i tada radi tj imam neta.
Ako sada opet odem na wlan1 (bridge) na MT-u situacija je ista. Znaci opet imam lan ali ne i internet.i tako u krug.
Iz tog razloga sam "osmislio" drugaciju topologiju mreze koja eliminise ovaj problem i zelim da je odradim do kraja!
Ili gresim negde sa bridge-om?



Kako bre to? Pa MT dodeljuje adrese u odnosu na MAC adrese uredjaja. Ako se konektujes na miktotik odakle god, ili preko LAN-a ili preko WIFI-a uvek ces dobiti ista podesavanja isti IP, DNS, Gateway. Kako onda da nemas internet ako se prebacis na taj drugi SSID koji je ustvari AP na LAN-u?

Imam slicnu mrezu kuci gde mi mikrotik ima 2LAN-a i Wifi interfejs (SSID MT1) u bridge-u i lepo DHCP na bridge-u sa pool-om, na jednom LAN-u je switch i kompovi a na drugom AP+AP WDS Bridge sa SSID-om MT2, i sad bilo da sam kuci na SSID MT1 ili u brdu na SSID MT2 sa telefonom imam isti IP, DNS, Gateway i najnormalnije net radi kao i file share i ostalo....
 
Odgovor na temu

easyyu
Pol isidor
MSc. Elektrotehnika-Telekomunikacije
Kanjiza

Član broj: 18220
Poruke: 1729
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 314201297


+170 Profil

icon Re: Windows file sharing izmedju dva inteface-a (wireless i lan)25.08.2012. u 14:41 - pre 141 meseci
Citat:
bmarkovic06:

Kako bre to? Pa MT dodeljuje adrese u odnosu na MAC adrese uredjaja. Ako se konektujes na miktotik odakle god, ili preko LAN-a ili preko WIFI-a uvek ces dobiti ista podesavanja isti IP, DNS, Gateway. Kako onda da nemas internet ako se prebacis na taj drugi SSID koji je ustvari AP na LAN-u?


Da znaaam..to je to sto je i mene bunilo pa sam pokusao na ovaj nacin da dodeljujem IP adrese i ovako radi da je wlan u opsegu 192.168.60.0/24 a LAN u 192.168.50.0/24.
Jos sam i posmatrao dok sam koristio u bridge modu lan i wlan i dodedele se isti parametri kako ip,dns,gateway sve sve (sto je i logicno) ali interneta nema.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Windows file sharing izmedju dva inteface-a (wireless i lan)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4441 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.