Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako postati programer?

[es] :: Art of Programming :: Kako postati programer?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23861 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Kako postati programer?18.08.2012. u 20:16 - pre 141 meseci
Pitao me je jedan drugar kako da uputi nećaka. Razmišljao sam na datu temu i došao do sledećeg plana:

0. Prvo se moraju znati engleski jezik i nešto malo matematike (aritmetika realnih i celih brojeva zaključno sa delenjem celih brojeva sa ostatkom).
1. Savladati osnove programiranja. Znači, C sa osnovnim algoritmima (čitaj K&R), strukturna paradigma (svođenje složenih problema na prostije i modularnost) i sposobnost da se svaki algoritam koji se zna sprovesti "na ruke" zna isprogramirati u C-u. Diplomski rad je strukturni program u C-u koji za dati graf unet iz ulazne datoteke ispituje da li je Ojlerov, ako nije kaže da nije, a ako jeste nalazi bar jedan Ojlerov put i rezultat ispisuje na standardnom izlazu i u datoteci.
2. Objektno orjentisana paradigma u jeziku C++, Java, C# ili nekom drugom po izboru sa dizajn paternima.
3. GUI programiranje da se malo dane dušom od teških stvari.
4. Osnove XML-a, parsiranje formata koji nisu XML, tekstualnih i binarnih (npr. bmp).
5. Niti, deljena memorija, komunikacija između procesa, bazeni poruka, privilegije i atributi nad fajlovima, događaji (valjda se to zove sistemsko programiranje, nemam pojma).
6. Veb (prvo HTML i CSS, a onda dinamički veb).
7. SQL i takve baze podataka.

E, onda ga dalje ne treba upućivati, jer će sam videti šta ga zanima i krenuti dublje u nekom pravcu.

Ne računajući korak 0, mislim da je dalkeko najteži korak 1, pa 2, pa 7, a da su ostali koraci laki.

Šta mislite o ovome?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pexxi92

Član broj: 291395
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Kako postati programer?18.08.2012. u 20:26 - pre 141 meseci
Uglavnom se slazem. Naravno napomenuo bih da je ovo za programera (zanatliju , tehnicara...), mora se praviti razlika izmedju tog zanimanja i zanimanja poput Computer Engineer, Computer Scientist, Software Engineer itd... Za njih ovo nije put.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako postati programer?18.08.2012. u 20:32 - pre 141 meseci
A koji je za njih put? Ako se neko opredeli za oblast koja zahteva matematiku, naučiće šta mu treba.

Doduše, pitanje i jeste bilo za zanatliju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: Kako postati programer?18.08.2012. u 20:32 - pre 141 meseci
Moje misljenje je da je 5 dosta teze za savladavanje nego 3,4,6,7, jer zahteva veliku promenu razmisljanja. Naravno ako se ne gleda samo pisanje i citanje soketa...
 
Odgovor na temu

pexxi92

Član broj: 291395
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Kako postati programer?18.08.2012. u 20:38 - pre 141 meseci
Pa znas ipak smatram da nije isto sistematsko formalno obrazovanje i povremeno cackanje i ucenje na svoju ruku. Recimo neko ko bi se bavio AI-em, Computer vision-om, Machine Learning-om, Computer Graphics itd... Sve su to oblasti gde treba dosta vise formalnog i teorijskog znanja. Za njih je put jasan - fakultet iz oblasti koja ih interesuje. Znaci nemoj pogresno da me shvatis, ja se apsolutno slazem da je ono gre sto si napisao put za programera, ali da programer nije isto sto i inzenjer ili naucnik. Formalno obrazovanje nista ne moze adekvatno da zameni, da je tako vodeci svetski univerziteti bi vec odavno propali.
 
Odgovor na temu

pexxi92

Član broj: 291395
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Kako postati programer?18.08.2012. u 20:43 - pre 141 meseci
Takodje ovo deluje kao da je napisano za aplikativnog programera. Ako neko zeli da se bavi programiranjem mikrokontrolera ili nekim paralelnim sistemima itd, neko kog uopste ne zanimaju baze nemora da ih uci znaci prvih par koraka je ok ali posle svako moze da ide na stranu na koju zeli ako ce vec da bude zanatlija neka uci sql onda kada mu zatreba , tj. ako ce ceo zivot da programira mikrokontrolere ne znam zasto bi mu trebao sql, xml, niti pa cak ni OOP.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako postati programer?18.08.2012. u 21:08 - pre 141 meseci
Mikrokontrolere u svakom slučaju ne programiraju programeri, već elektroničari. Pisanje malih programa nije nikakvo programiranje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pexxi92

Član broj: 291395
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 12:29 - pre 141 meseci
Ok slazem se da ce to uglavnom raditi elektronicari samo sam naveo kao primer neceg drugog od aplikativnog programera.
Odgovori ti meni na prethodni post.
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 12:38 - pre 141 meseci
Ok pexi, da tebi dodje neki prosecan klinac 12-18 godina. (Dakle ne neko ko treba da krene na fax itd). Sta bi mu ti rekao?

Meni je ovo skroz odgovarajuce. Mozda bih samo gui stavio pre patterna jer konzola zna brzo da smori ako nemas interesantnih zadataka.
 
Odgovor na temu

pexxi92

Član broj: 291395
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 13:30 - pre 141 meseci
Pa i reko sam da je odgovarajuce ako zeli da postane aplikativni programer.
Ako zeli da bude inzenjer ili Computer Scientist onda je to nesto drugo.
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
2001:470:9db1:.*



+679 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 13:31 - pre 141 meseci
Citat:
Mikrokontrolere u svakom slučaju ne programiraju programeri, već elektroničari. Pisanje malih programa nije nikakvo programiranje.

Treba biti malo više snalažljiv i imati malo više iskustva u programiranju od prosečnog programera da bi se iskoristili veoma ograničeni memorijski i procesorski resursi. Ne služi uvek mikrokontroler da pali 3 lampice i 1 relej.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 14:57 - pre 141 meseci
pexxi92

Ti si mlad, još uvek na početku, koliko vidim dobro učiš, ali tek treba da napraviš karijeru. Može neko da misli da će da pravi video igre i da ga baze ne zanimaju, ali životni putevi su krivudavi. Ne znaš kada će ti šta zatrebati. Nije čudno što te studije teraju da učiš svašta, a ne idu samo jenom linijom u jednom pravcu. Itekako se neka širina na kraju isplati.

I drugo, računarski naučnik i programer su potpuno odvojene stvari. Za bavljenje naukom možeš čak i da ne znaš nijedan programski jezik. Izračunaš složenost do na "veliko o" i štampaš rad. Naravno, svi oni znaju to da iskodiraju u bar jednom jeziku da bi isprobali nešto gde račun nije podesan (recimo, algoritam nije u opštem slučaju zaustavljiv, a kada jeste, vreme može biti proizvoljno dugo).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Boyka
BPS

Član broj: 287185
Poruke: 338
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 17:06 - pre 141 meseci
Citat:
Nedeljko:
pexxi92

Ti si mlad, još uvek na početku, koliko vidim dobro učiš, ali tek treba da napraviš karijeru. Može neko da misli da će da pravi video igre i da ga baze ne zanimaju, ali životni putevi su krivudavi. Ne znaš kada će ti šta zatrebati. Nije čudno što te studije teraju da učiš svašta, a ne idu samo jenom linijom u jednom pravcu. Itekako se neka širina na kraju isplati.

I drugo, računarski naučnik i programer su potpuno odvojene stvari. Za bavljenje naukom možeš čak i da ne znaš nijedan programski jezik. Izračunaš složenost do na "veliko o" i štampaš rad. Naravno, svi oni znaju to da iskodiraju u bar jednom jeziku da bi isprobali nešto gde račun nije podesan (recimo, algoritam nije u opštem slučaju zaustavljiv, a kada jeste, vreme može biti proizvoljno dugo).


I u igrama baze trebaju, pogotovo na web miltiplayer igrama...
 
Odgovor na temu

pexxi92

Član broj: 291395
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 17:25 - pre 141 meseci
Nedeljko
ti i dalje mene ne razumes, ja samo ocu da odvojim stvari. Neko ko zavrsi fakultet ce svakako svaku temu obraditi a neko ko je zanatlija ce uciti sta mu treba i kad mu treba.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 18:48 - pre 141 meseci
Ej, Boyka, oladi.

pexxi92,

Ne može zanatlija da uči zanat kad naiđe mušterija. To ne ide tako. Ljudi koji su kvalitetni programeri sa fakultetom ili bez njega imaju širinu u programiranju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

kkedacic
Extropia

Član broj: 261437
Poruke: 31
*.adsl.net.t-com.hr.



+41 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 19:16 - pre 141 meseci
ASM, arhitektura CPU-a, branchanje, latencije, upravljanje memorijom to nista ne?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 19:48 - pre 141 meseci
Citat:
pexxi92: Neko ko zavrsi fakultet..


"Neko ko zavrsi fakultet" ne znaci ama bas nista osim da je eventualno uporan. Bitno je ono sto nauci tokom pohadjanja tog fakulteta. Sreo sam ja gomilu njih koji su zavrsili fakultet i ne umeju vola prstom ubosti.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 21:06 - pre 141 meseci
Citat:
kkedacic: ASM, arhitektura CPU-a, branchanje, latencije, upravljanje memorijom to nista ne?

ASM i CPU arhitektura mogu ako se opredeli za to. Ne mislim da to spada u obaveznu osnovu. Pod "sistemskim programiranjem" sam naveo komunikaciju između procesa, gde osim komunikacije preko bazena poruka u deljenoj memoriji spadaju i sinhroni i asihnhroni pozivi ručno implementirani preko soketa. Optimizacija svega toga je dublji nivo ako se opredeli za to. To ne spada u osnove. Ako si pod "upravljanjem memorijom" mislio na alokatore i kasnije GC, slažem se da je korisno znati to okvirno. Preko toga ne spada u osnove.
Citat:
Shadowed: "Neko ko zavrsi fakultet" ne znaci ama bas nista osim da je eventualno uporan. Bitno je ono sto nauci tokom pohadjanja tog fakulteta. Sreo sam ja gomilu njih koji su zavrsili fakultet i ne umeju vola prstom ubosti.

Sreo sam i ja. No, tu se radi o razlici između studiranja i aktivnog studiranja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
*.206.1.1.vgccl.net.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 21:54 - pre 141 meseci
Secam se drugara iz srednje, vukovac (plakao kada je jednom dobio 4), a na vezbama iz elektro tehnike nije znao da spoji instrumente. Na kraju je otisao na tehnicku vojnu akademiju u Zagrebu (Jos je postojala YU).
 
Odgovor na temu

pexxi92

Član broj: 291395
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Kako postati programer?19.08.2012. u 23:06 - pre 141 meseci
Shadowed nemoj da izvlacis stvari iz konteksta.

Nedeljko
naravno da nece da uci zanat kad naidje musterija, ali ce se opredeliti za tip zanata koji ce da uci. Ja sam naime samo hteo da kazem da nakon prvih par stavki moze da bude i drugacije granjanje u zavisnosti od interesovanja programera u usponu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Kako postati programer?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 23861 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.