Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti

[es] :: Office :: Excel :: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10892 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

danilo77
Danilo Nacic

Član broj: 94223
Poruke: 43
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti15.08.2012. u 11:30 - pre 142 meseci
U excel fajlu u prilogu u kolonama E i I (od vrste 9) zelim da mi excel automatski oboji celiju ukoliko u nju unesem vrednost koja je jednaka i za 10 manja od najblize vrednosti datih u tabeli 1 sheet2. Dakle u ove kolone se svaki dan unose odredjeni podaci i zelim da me na ovaj nacin Excel upozori kada je uneta vrednost blizu najblizoj datoj u tabeli sheet-a 2. Nadam se da je razumljivo!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dexxxl
Dejan Stojanovic
Blagi uzas
Knjazevac

Član broj: 252836
Poruke: 212
178-223-174-203.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti16.08.2012. u 11:14 - pre 142 meseci
Malo pojasnjenje. Da li se trazi prva sledeca veca vrednost u sheet2?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti16.08.2012. u 11:54 - pre 142 meseci
Tvoje pitanje nije baš najjasnije, ne može nešto biti istovremeno i jednako i za 10 manje od nečeg drugog.

Ako sam razumeo tvoju nameru, ti bi želeo da drugačije označiš ćeliju koja ima vrednost između k*250-10 i k*250 uključujući i granice. Ako je to bila tvoja namera, onda je potpuno nepotrebno da na drugom listu praviš sve te ćelije, jednostavnije je koristiti funkciju MOD().

Rešenje za to je conditional formating. Sa tvojim Excel fajlom nisam mogao ništa da uradim zato što mi je iz nekog razloga bio disejblovan conditional formating.

Evo rešenja u priloženom fajlu.

Formula za conditional formating je (za kolonu E): =250-MOD($E9,250)<=10
Za kolonu I samo zameniti E sa I.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

danilo77
Danilo Nacic

Član broj: 94223
Poruke: 43
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti16.08.2012. u 21:30 - pre 142 meseci
Citat:
djoka_l:
Tvoje pitanje nije baš najjasnije, ne može nešto biti istovremeno i jednako i za 10 manje od nečeg drugog.

Ako sam razumeo tvoju nameru, ti bi želeo da drugačije označiš ćeliju koja ima vrednost između k*250-10 i k*250 uključujući i granice. Ako je to bila tvoja namera, onda je potpuno nepotrebno da na drugom listu praviš sve te ćelije, jednostavnije je koristiti funkciju MOD().

Rešenje za to je conditional formating. Sa tvojim Excel fajlom nisam mogao ništa da uradim zato što mi je iz nekog razloga bio disejblovan conditional formating.

Evo rešenja u priloženom fajlu.

Formula za conditional formating je (za kolonu E): =250-MOD($E9,250)<=10
Za kolonu I samo zameniti E sa I.


E to je ono sto mi treba! Hvala Djoko svaka cast! Ova funkcija MOD mi nije poznata jer nisam jos toliko napredovao. Voleo bih malo pojasnjenje formule, a i ne vidim gde je formula uneta i kako je preneta na ostale celije? Mozda sam bio malo neprecizan ali da pojasnim. Kada mi se vrednosti koje unosim primaknu na 10 od 250 motor sati lokomotive (a to moze biti bilo koji broj izmedju npr. 6240 i 6250 ili izmedju 5990 i 6000 jer menjamo ulje na svakih 250 motor sati!). Ipak ovo je to sto mi treba a umesto 10 mogu i neki drugi broj veci ako zelim da me ranije upozori?
Nesto sam ogranicio u excelu jer samo ja unosim podatke pa da mi drugi ne bi brisali nesto, pa zaboravih da skinem pre kacenja. Izvinjavam se.
Hvala jos jednom ovo mi puno znaci samo bih voleo da razumem ovu formulu i ove dolare.Hvala
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti16.08.2012. u 22:29 - pre 142 meseci
Ne znam koju verziju Excela imaš, ja sam ti resenje napravio na verziji 2010. Evo kako se radi na 2003 i starijim:

Selektuj ćelije E9 do E1335 (to su ćelije u kojima si predvideo podatke)

Izaberi iz menija Format Conditional Formating (na verziji 2010 Conditional Formating ti se nalazi na ribonu)
Izaberi da je uslov formula i upiši je (vidi sliku).

Što se ostalih pitanja tiče:

MOD() je matemetička funkcija koja daje ostatak kod deljenja prvog broja sa drugim, na primer:
mod(240, 250) = 240 zato što je 240/250 = 0*250 + 240 (ostatak je 240)
mod(501, 250) = 1 zato što je 501/250 = 2*250 + 1 (ostatak je 1)

Znak dolar ($) kod referenciranja ćelija predstavljva apsolutnu vrednost (apsolutnu referencu). Kada ćeliju sa formulu kopiraš, onda se apsolutna referenca ne menja.
Recimo u ćeliju A1 upiši broj 117 (kurs EUR). U B1 do B10 upiši neke iznose u dinarima. U C1 upiši formulu: =round(B1/$A$1,2)
Ovu formulu povuci do C10. Tako ćeš dobiti u C2 formulu =round(B2/$A$1,2), C3 =round(B3/$A$1,2) Dakle, ono $A$1 se ne menja, ali se menja prvi argument (B1, B2, B3). U stvari, B1 u formuli u ćeliji C1 ne znači da se uzima vrednost ćelije B1 nego vrednost ćelije koja je jedno polje u levo od ćelije C1.

U formuli za Conditional Formating, upisan je $E9. To znači, da kada se formula primeni na opseg E9:E1335, ono E nikad ne sme da se promeni, a ono 9 može da se promeni.

Na kraju, moja formula nije dobra kada su vrednosti u ćelijama E ili I tačno deljive sa 250.
Za vežbu, izmeni formulu za Conditional formating na:

=OR(MOD($E9,250)>=240, MOD($E9,250)=0)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti16.08.2012. u 22:53 - pre 142 meseci
Evo ti jos jedan primer sa apsolutnim i relativnim adresiranjem:
U ćeliju C3 sam upisao formulu =$B3*C$2

Nju treba pročitati ovako. Pošto je formula u ćeliji C3, tada $B3 znači vrednost koja se nalazi u koloni B (B je apsoultno referencirano) u istom redu (zato što je 3 relativna referenca, a isti red zato što je B3 i C3 isti red) pomnožiti sa vrednošću iz iste kolone (C$2 i C3 su u istoj koloni - C) ali koja je (uvek) u drugom redu, zato što je drugi red apsolutno referenciran ($2).

Nakon ovoga, formulu sam iskopirao u C4 do C12, a zatim opseg C3 do C 12 iskopirao na D3 do L12 i dobio sam tablicu množenja. Svaka ćelija u tablici množenja je proizvod vrednosti iz B kolone i drugog reda...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

danilo77
Danilo Nacic

Član broj: 94223
Poruke: 43
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti17.08.2012. u 06:19 - pre 142 meseci
Citat:
djoka_l:
Evo ti jos jedan primer sa apsolutnim i relativnim adresiranjem:
U ćeliju C3 sam upisao formulu =$B3*C$2

Nju treba pročitati ovako. Pošto je formula u ćeliji C3, tada $B3 znači vrednost koja se nalazi u koloni B (B je apsoultno referencirano) u istom redu (zato što je 3 relativna referenca, a isti red zato što je B3 i C3 isti red) pomnožiti sa vrednošću iz iste kolone (C$2 i C3 su u istoj koloni - C) ali koja je (uvek) u drugom redu, zato što je drugi red apsolutno referenciran ($2).

Nakon ovoga, formulu sam iskopirao u C4 do C12, a zatim opseg C3 do C 12 iskopirao na D3 do L12 i dobio sam tablicu množenja. Svaka ćelija u tablici množenja je proizvod vrednosti iz B kolone i drugog reda...


Sjajno! Nemam reci za pojasnjenje. Hvala puno jos jednom!
Pozdrav
 
Odgovor na temu

danilo77
Danilo Nacic

Član broj: 94223
Poruke: 43
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti18.12.2012. u 13:45 - pre 138 meseci
E sad pojavio se meni tu jos jedan problem! Pokusavam da analogno prethodnim uputstvma promenim neke uslove, sto je vrlo logicno ali nista se ne desava! Naime, zelim sada da mi ovi postavljeni uslovi vaze samo od celije F906 na dole i J906 na dole! Kapiram da u postojecim uslovima treba samo da umesto $F9 i $J9 upisem $F906 odnosno $J906 u formulama "=250-MOD($F9;250)<=30" i "=500-MOD($F9;500)<=30". Kada to uradim nista se ne desava cak naprotiv ostaju obelezene formatirane celije F929-F933 koje se odnose na prethodnu formulu.
Ako ima resenja za ovo bio bih vam svima zahvalan!
 
Odgovor na temu

danilo77
Danilo Nacic

Član broj: 94223
Poruke: 43
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti18.12.2012. u 13:48 - pre 138 meseci
Zaboravih fajl!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti18.12.2012. u 15:15 - pre 138 meseci
Verovatno nisi uskladio adresu sa aktivnom ćelijom - kada se radi o relativnim referencama onda Excel primenjuje adresu u odnosu na aktivnu!

Koliko sam mogao da primetim, u obe kolone koristiš isti obrazac pa nema potrebe da je zaključavaš sa $. Izmenio sam to, sada obe koriste istu definiciju za uslovno formatiranje. To i sam možeš da vidiš kada obeležiš bilo koju ćeliju i ideš na Ctrl+G (GoTo) > Special > Conditional Format i tu izabereš "Same".
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

danilo77
Danilo Nacic

Član broj: 94223
Poruke: 43
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti19.12.2012. u 07:20 - pre 137 meseci
Nista se nije promenilo! Ne bi trebalo da oboji celije pre nego sto dostigne vrednost >=7030 (tj. da boji celije za vrednosti >=(F906+250)-30)
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti19.12.2012. u 08:03 - pre 137 meseci
Nisam ni shvatio da išta treba da menjaš. Rekao si da ne uspevaš da primeniš uslovni format nadole, ja ga međutim jesam izmenio utoliko što je uniformisanije i sada imaš jedan set od dve formule umesto dva. U tom smislu i nije trebalo išta da bude drugačije, u konačnom efektu.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

danilo77
Danilo Nacic

Član broj: 94223
Poruke: 43
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti20.12.2012. u 07:40 - pre 137 meseci
Evo konkretno sta mi je potrebno! Mislim da ne moze jednostavnije da se objasni. Okacio sam Excel fajl i tu sve ukratko objasnio!
Jako sam isfrustriran problemom ali ova formula sa MOD funkcijom cini se da nije ono sto mi treba, ili je treba doraditi ali ja ne znam kako.
Ukljucio sam sve mozdane podsisteme ali ne vredi. Nece pa nece.
Molim za pomoć!
HVALA UNAPRED
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

FOX028
Visoka tehnicka skola strukovnih studija
Kosovska Mitrovica

Član broj: 258986
Poruke: 850

Sajt: https://www.zile028.com


+49 Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti20.12.2012. u 08:48 - pre 137 meseci
Da li je ovo ono sto si zeleo da postignes?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1319

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti20.12.2012. u 09:00 - pre 137 meseci
danilo77, i dalje si preterano konfuzan: sve dotle dok ti za komunikaciju "trebaju ruke" - u ovom slučaju crtanje i bojadisanje, imaš problem sa artikulacijom problema. Da bi ti iko ko je sa strane pomogao moraš prvo to sam da razrešiš. Za logičko apstrahovanje je totalno nebitna pozadina priče sa lokomotivama i ostalim - ajde 'zamena ulja' u redu, pomaže da se shvati razlog ali nepotrebno komplikuješ sa detaljima.

Ako ti treba bojenje za +/-30 onda u primeru valjda treba da je obojeno već od 78 pa naviše, zar ne?

Koliko mogu da primetim iz uzorka, ubrzo ćeš imati obojenu celu kolonu jer su koraci između unosa uglavnom <20% od granice za reagovanje. Ili si to možda zamislio da ide na fiksno? da se posmatraju fiksno vrednosti 100, 200, 300 itd? Jer ne mora da znači da će do promene ulja nastupiti tačno u željeni čas, zar ne?
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

danilo77
Danilo Nacic

Član broj: 94223
Poruke: 43
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti20.12.2012. u 10:24 - pre 137 meseci
3okc, mislim da sam sa datim primerom pokusao da objedinim ono sto je za mene u praksi problem i ono sto je jednom "programeru" potrebno da ga resi. Smatram da bi se neki problem resio mora malo sire da se gleda jer ipak matematika se u visim i visokim skolama ucei (pa cak i u osnovnoj) ne zbog nje same vec zbog njene primene.
Meni ne treba da excel kada dobije uslov za bojenje celija nastavi i posle toga da ih boji vec da prestane kada dostigne vrednost koja je od pocetne uvecana za dati broj (X), a da pocne da ih boji od trenutka kada sam naveo (X-Y).
Primer koji sam dao je cisto proizvoljan, nisam hteo vise da opterecujem sa originalnim fajlom.
Naravno nisam mislio da ide fiksno, jer nikad se ta "zamena ulja" ne desava bas u isti datum ili nakon istog broja sati - ali mislim da bih se snasao da kasnije ja sam uslovno formatiram kolonu od tog momenta na dalje samo kada bih imao univerzalnu formulu sve bi bilo lakse. Do sada je bilo fiksno pa mi se desio poremecaj i sada ta formula vise ne vredi "=250-MOD($F9;250)<=30" (hvala "djoka_l").

 
Odgovor na temu

dejann75

Član broj: 228054
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti23.12.2012. u 19:17 - pre 137 meseci
Da ne otvaram novu temu,postavicu pitanje ovde..
U celijama F10:U10 imam neke prazne,neke popunjenje celije.... Kako da napravim formulu da mi oboji popunjenje celije uz uslov da je u celiji E10 vrednost veca od 0,znaci uslovno formatiranje uz uslov iz neke celije i da su celije popunjene ..
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti23.12.2012. u 19:33 - pre 137 meseci
Proveravamo da li su istovremeno ispunjeni uslovi da je jedna ćelija veća od nule i da je dužina podatka u najgornjoj levoj ćeliji (koja predstavlja sve ćelije) veća od nule. Ovakvo rešenje nisam uspeo da sačuvam u XLS formatu. Moguće je da neće raditi u Excelu starijem od 2007.

=AND($E$10>0; LEN(A1)>0)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dejann75

Član broj: 228054
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti23.12.2012. u 19:54 - pre 137 meseci
Hvala
 
Odgovor na temu

danilo77
Danilo Nacic

Član broj: 94223
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti26.12.2012. u 17:45 - pre 137 meseci
Ima li resenja mom problemu?
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Automatsko bojenje celije za unapred definisane uslovne vrednosti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10892 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.