Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MCU i ostala digitalija u audio tehnici

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: MCU i ostala digitalija u audio tehnici

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17503 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 09:06 - pre 145 meseci
Eto, valjda je naslov u redu Možemo malo za promjenu porazgovarati o digitaliji u tehnici. MCU ili mikrokontroler je mali računar građen u obliku procesora koji u grubo sadrži procesorsku jezgru, RAM i ROM te najčešće flash memoriju, programibilne ulaze i izlaze. Može sadržavati i A/D te D/A pretvornike. Najčešće korišteni mikrokontroleri su iz familija PIC i Atmel a moguće je nabaviti i gotove ploče spremne za upotrebu i programiranje. Tu su veoma poznate Arduino ploče.

Mikrokontroleri se najčešće programiraju u asembleru iako su danas dostupni i viši programski jezici poput C-a za njih. Atmel primjerice radi sa C-om, dok PIC uglavnom radi u asembleru no mislim da postoji compiler i za C.

U audiotehnici može služiti primjerice za sljedeće svrhe:
- primanje signala sa raznih uređaja (temperaturna sonda ili NTC otpornik na hladnjaku ili u kutiji, potenciometri za regulaciju jačine i boje tona, audio signal, IR receiver za daljinski upravljač i slično)
- obrada tih signala i upravljanje određenim dijelovima ili slanje na LCD/LED display (vumetar na displayu, ispisan odabrani ulaz, koliko je pojačano i slično, upravljanje motoriziranim potenciometrima ili pak digitalno kontroliranim pretpojačivačima i pojačivačima putem I2C protokola, upravljanje ventilatorima i slično)

Eto od mene mali seljački uvod Nadam se da će to mikikg lijepo objasniti budući da sam ja tek početnik u ovome. Postavljajte ovdje i slike svojih radova, ideje, te isto tako i ostalu digitaliju, I2C pojačala i pretpojačala, tunere i ostalo.

Evo jedan primjer kako to može izgledati: http://www.youtube.com/watch?f...yer_embedded&v=g1swz-2pjlM

Na ovom principu radim i ja za sebe. Potaklo me to kad sam vidio frenda kako radi čudesa sa MCU-ima i na licu mjesta nabavio isti ovakav LCD, PIC i nagovorio frenda da složimo tako nešto. Negdje sam imao sliku ploče i prvog pokretanja sa legendarnim "Hello World" ali zagubilo se.

Osim toga imao sam razne ideje za media playere i online wi-fi radio, na ovom principu pa sam htio preći na ARM procesore da mogu još dodat sviranje sa USB/SD kartica i naposlijetku sam naručio Raspberry Pi koji ne bude tu došao nikad drugo. Na njemu planiram digutni XBMC centar za muziku i ubacit neki dobar pretpojačavać da dobijem kvalitetan i jak signal na izlazu.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 11:34 - pre 145 meseci
Cestitam na otvaranju ovakve teme :)

Posto je tema poprilicno siroka, za pocetak evo jedan blok diagram sa pregledom razlicitih modula koji se danas koriste u novim audio uredjajima.



Firma Texas Instrumens (u daljem tekstu TI) je vodeci proizvodjac za vecinu ovih modula / IC. TI je jako ozbiljna firma i svaka preporuka za njihove proizvode, posebno od kad su kupili firmu Burr-Brown (tada visoko kotirane firme i jednog od glavnog snabdevaca za USA vojnu industriju) pa do skorog preuzimanja firme National Semiconductors (he he, ostaje im jos i dalje vrlo jak konkurent Analog Devices i Linear Technologies ali je i to pitanje dana kad ce da ih kupe!). TI proizvodi/IC se koriste u sirokom spektru aplikacija, od raznih sitnih gadgeta i prenosnih player spravica, preko notebook racunara i mobilnih telefona pa sve do veoma ozbiljne studiske i profesionalne opreme. Dodatno moja preporuka za njihove IC se zasniva na tome da imaju jako ozbiljnu tehnicku dokumentaciju i tehnicku podrsku koja je za digitalne IC vrlo bitna. Takodje, TI kao i svaki ozbiljniji proizvodjac pruza mogucnost slanja besplatnih IC uzoraka ;)

Evo link ka pregledu svh TI IC koji se mogu koristiti u audio tehnici (razni OP, Class D pojacivaci, AD i DA konverteri, digitalna obrada i kontrola signala itd):
http://www.ti.com/lit/sl/slyy013g/slyy013g.pdf

Generalno govoreci, ovi IC spadaju u sam vrh audio tehnike i izrada sprava baziranim na ovim IC nije ni malo jednostavna. Ovde pre svega mislim na IC koji se prave u SMD ili jos gore u BGA kucistima i bez specialnih alata za lemljenje to nije izvodljivo za sklapanje u kucnim uslovima. Dalje, da ne spominjem probleme oko stampanih PCB koje u startu moraju biti makar dvoslojne a ne retko sa 4 ili vise slojeva! Naravno ovde se moze probrati i nesto veca IC kucista koji se mogu prakticno koristiti u home-made uslovima.

Sto se tice MCU tj mikroprocesora zgodnih za ovakve sprave, moja preporuka je naravno prvo Microchip PIC. Atmel ne preporucujem nikako jer u poslenje vreme su poceli dosta da brljave, lako odustaju od svojih proizvoda i losa tehnicka dokumentacija. Microchip PIC je zgodan za razna "upravljanja", tj kontrolu ili merenje nekakvih sporednih parametara kao sto je jacina ulaznog signala, temperatura, napon / struja ispravljaca i prikazivanju na LCD ekranima. Ko ulazi u ove vode sa mikrokontrolerima, obavezno posetiti stranicu domace firme MikroElektronika koja nudi sirok spektar razvojnih plocica za skoro sve platforme procesora + brdo dodatnih modula.

Takodje, Arduino bazirani projekti (na stranu sto su bazirani na Atmel procesorima) su veoma popularni zbog velikog broja dodatnih modula i ogromnog "community" koji nudi sirok spektar gotovih aplikacija.

Za digitalnu "obradu" zvucnog signala (DSP) je nesto drugacija prica i naravno drasticno komplikovanija i tu moja preporuka prvo ide firmi Xilinx i njihovoj seriji Spartan-3 i Spartan-6 programibilnih logickih matrica tj FPGA a zatim na Microchip i njihovoj seriji dsPIC-ova.

Ko se bude odlucio na izradu AD ili DA konvertora za audio primenu, prva preporuka je firma Cirrus Logic.

Ovo je bio mali pregled sta se na trzistu trenutno desava pa ko voli nek izvoli ;)
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 12:35 - pre 145 meseci
Da pokusam da se ne rasplinem a pak da dam samo mali uvod vezano za programiranje mikrokontrolera, tacnije pisanja programa, najefikasnije (po pitanju brzine izvrsavanja i zauzeza resursa) je pisanje programa u masinskom jeziku tj Assembler-u. Medjutim, ovo moze biti veoma komplikovano jer je neophodno poznavanje procesora u najsitnije moguce detalje, bukvalno mora se znati tacno sta svaki bit u nekom tamo registru znaci. Ovo je opcija koju obicno koriste iskusni profesionalni ili firme.

Sa druge strane moguce je pisati isto tako dobre i efikasne programe u nekim jezicima viseg nivoa kao sto su C/C++, Basic, Pascal ili Forth. Svi ovi jezici imaju prevodioce (compilers) za skoro sve platforme kontrolera. Neki deo tih prevodioca su iz klase komercialnih (placenih) proizvoda dok sa druge strane postoje i besplatne verzije koje isto tako dobro rade i "zavrsavaju posao". U slucaju sa jezikom Forth, on tehnicki nema prevodilac vec je interpreter tj njegov izvrsi code se moze u letu menjati sto je ekstra korisno kod razvoja - znaci nema ubadanja na programator pa analize sta je ispalo, nego "u letu" dok program/uredjaj radi, preko komunikacionog porta mogu se menjati "reci" itd ...

Za pocetnike svakako je Basic najprostiji mada iskreno ni C nije nista tezi. Takodje je bitno i programsko okruzenje (IDE) koje objedinjuje sve elemente potrebne za razvoj programa a sto ukljucuje tekstualni editor, debuger, kompajler / linker i sam program za fizicko programiranje procesora. Za PIC platformu svakako je najpopularniji MPLAB X i isto tako dobar IDE od MikroElektronike.

I za kraj samo oko programatora, za PIC ti programatori su krajnje prosti i svode se na sheme sa nekoliko tranzistora prikacenih na LPT ili COM port. Naravno ima i USB baziranih programatora ali tehnicki nema neke bitne razlike (osim ako ne zaglibite debelo u neki razvoj pa vam je potreban hardwerski in-cuircit debuger). Takodje, kod recimo ovog veoma zgodnog i vrlo pristupacnog (~2000 din) modulcica od MikroElektronike, prakticno vam nije ni potreban programator, jednostavno preko USB "spustite" program u PIC i nakon prvog reseta program je upotrebljiv.

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 12:56 - pre 145 meseci
Reci mi da li znaš postoji li neko digitalno pretpojačalo ili barem ton kontroler koji umije da svira dobro ili približno dobro kao pretpojačala poput Borinog standarda? Pada mi napamet da bi mogao neki takav IC nabaviti kad već imam PIC i povezati ih i dobiti hrpu opcija. Znam da takvi najčešće imaju Low, Mid, High kontrole, Loudness, podršku za više ulaza uz selekciju + podešavanje razine za svaki od ulaza, podršku za više izlaza uz podešavanje glasnoće za svaki od njih i slično. Sve to bi se moglo lijepo pratiti na LCD-u, kontrolirati daljinskim upravljačem i slično no brine me samo kvaliteta zvuka. Takvi čipovi se primjerice koriste kod auto radija no znamo da se kvaliteta u auto radiju nemože baš mjeriti sa kućnim Hi-Fi-em.

A budući da već imam 4 komada jednostrukih potenciometra, da bi zadržao "Hi-Fi izgled" i jednostavnost upotrebe, mogao bi ta četiri potenciometra povezati sa PIC-em koji bi detektirao pomicanje i "računao" na koliko su okrenuti i tako podešavao boju tona. Ujedno bi služili i kao "memorija" jer pri podizanju sustava bi PIC očitao položaj svih potenciometra i odmah podesio boju tona. Odnosno kad se ugasi pojačalo ako se ne diraju potenciometri bi pri sljedećem paljenju i bez potrebe za memorijom znalo kako je boja tona bila podešena. Znam i da PIC ima baš funkciju kojom provjerava postotak okrenutosti potenciometra, vjerojatno računa pad napona.

Isto tako postoje i tuneri na sličnom principu koji već imaju sve ugrađeno u sebi (memoriranje stanica, digitalno pretraživanje, RDS, PTY) i povezuju se putem I2C na MCU za upravljanje i prikaz na displayu.

Što se daljinskog upravljača tiće, prijatelj i ja smo imali jednu poprilično jednostavnu ideju na pogled ali upitno je dali će to funkcionirati. Spojili bi IR senzor na PIC i onda bi uzeo daljinski upravljač od starog DVD-a ili nečega (imam ih kolekciju doma) i pritiskali bi tipke i vidjeli što PIC dobiva. Ako bi uspjeli uhvatiti signale za pojedine tipke na daljinskom, mislim da bi bilo izvedivo onda uprogramirati PIC da kad detektira pojedini taj signal radi određenu funkciju (mjenja ulaz, okreće motorizirani potenciometar itd). Bi li to bilo izvedivo?
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 13:27 - pre 145 meseci
@Pioneer cdj 200

Cestitam na zapocetoj temi!

Imace tu puno toga da se pise. :-)

 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 14:12 - pre 145 meseci
Heh, ja lepo postavih TI audio guide sa pregledom svih njihovih IC :) ...

Na stranici 14 tog PDF imas pregled IC-ova bas za volume control. Recimo PGA2320 je profi IC sa odlicnim karakteristikama (120dB Dynamic Range, 0.0003% THD+N at 1kHz, WIDE GAIN AND ATTENUATION RANGE: +31.5dB to −95.5dB with 0.5dB Steps) koji koristi SPI protokol za kontrolu. PGA je inace skracenica za "Programmable Gain Amplifier", tj operacioni pojacivac koji nekakvim spoljnim ulazom mozes uticati na pojacanje. U ovom slucaju sa PGA2320 je upravljanje digitalnim signalom a imas na raspolaganju i modele koji se upravljanje i analognim signalom. Obzirom da je operacioni pojacivac osnovni element za bilo kakvo dalje procesiranje signala (pa samim tim i recimo bojom tona), upotrebom PGA mozes napraviti i tonsku kontrolu bez problema. Sve sto treba tvoj MCU je da obezbedi bilo SPI protokol za komunikaciju (vecina PIC-eva ima HW SPI sto olaksava programiranje) bilo jednosmerni napon generisan preko DA konvertora sa kojim ces upravljati PGA. Prosto?! :)

Sto se tice potenciometra koje spominjes, u ovim slucajevima se to resava pomocu AD konvertora u samom PIC-u. Dakle, AD izmeri napon (0 - 5V), zatim to pretvori u neku brojcanu vrednost sa kojem dalje upravljas PGA. Imas takodje i jos jednu "fancy" opciju kod ovoga, a to je da koristis umesto pontenciometra rotacione enkodere koji mogu da budu multifunkcionalni, recimo jedan isti taj pot/enkoder moze imati visestruku ulogu a pomocu prekidaca u njemu (kada se pritisne taj enkoder) mozes birati na koju funkciju da utice, kako ko voli ...
Dalje, sto se tice "pamcenja" pozicije/vrednosti potenciometra, kada poristis MCU to je najmanji problem. Svi noviji PIC-evi imaju svoju internu korisnicku EEPROM memoriju koja sluzi upravo za cuvanje radnih parametara (nevezano od programske memorije).

U vezi IC radio prijemnika sa digitalnim kontrolom, mislim da Silicon Labs ima neka takva integrisanja resenja, pogledaj njihov site ...

Za IR kontrolu, i tu je situacija relativno prosta. Naime imas prvo IR module koji imaju digitalni izlaz zgodan za povezivanje direktno na MCU. Sto se tice kodova koji daljinci salju, tu takodje postoje manje-vise standardi (svaki code-e ima svoju oznaku) i tako mozes vrlo lako osposobiti nekakav daljinac, znaci nije neophodan reverse-ingenering da bi skontao code-ve ...

BTW: Silicon Labs ima nekoliko solucija za FM radio prijnike sa RDS podrskom http://www.silabs.com/products...fmreceivers/Pages/default.aspx Zanimljivo je kod tih IC prijemnika da se koristi digitalna obrada signala ista kao u SDR prijemnicima. Recimo oni ulazni signal preko I/Q demodulatora spuste u opseg zgodan za AD konverziju i onda nadalje vrse obradu tj demodulaciju FM signala cisto programskim putem (mini DSP u samom IC) i tako preskacu brdo problema koji postoje u klasicnim analognim izradama sa medju frekvencijom i diskriminatorima ... SDR je cudo i definitivno tehnika koja ce fundamentalno izmeniti radio uredjaje ;)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 20.05.2012. u 16:09 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 16:09 - pre 145 meseci
Ma znam da ali tamo je cijela biblija tih čipova a ja po principu uvijek radije volim nešto izabrati po savjetu nekog stručnog nego sam iščitavati

Hmm ovaj IC koliko vidim je samo volume control? Na kojem principu bi se moglo izvest ton kontrole i sve ostalo putem njega? I ako mi možeš reći na koji način on PIC-u šalje što da prikaže na displayu: je li to već spreman signal ili treba to programski u PICu "dekodirati" i pripremiti za display?

Ovi tuneri mi se sviđaju: jednostavni, imaju RDS i sve. Samo mi izgledaju kao i pretpojačalo dosta jednostavni i da treba puno posla da se dobiju sve funkcije koje sam u prethodnom postu naveo. Možda se varam? Ja sam bio baš našao neke čipove koji su imali sve u sebi, a PICu su samo slali podatke za display i on njima kad je pritisnuta koja tipka a u samom čipu su već sve te silne kontrole i input selectori bili odrađeni, tuner je imao i RDS i 30 memorija za stanice i sve. Ali to je bilo za autoradija namjenjeno pa sumnjam u kvalitetu zvuka.

Na kraju krajeva, oće li moj PIC16F877 sve podnijeti?

Što se daljinskog tiće, i pretpostavljao sam da postoje moduli za to no sve je to dodatan trošak i mjesto u kutiji pa me baš zanimalo bi li to funkcioniralo ovako prosto da se direktno IR spoji na PIC i onda da se tzv. reverse engineeringom čitaju signali koje dobiva za pojedinu tipku i to onda koristi u programu.

Hvala ti mikikg za sve ove tekstove, baš me počelo zanimati malo ovo područje. U principu se ko krpelj držim audio tehnike zato sam totalni ovisnik o muzici a kako sada na faksu smo počeli sa digitalijama, mikroprocesorima i ostalim, počelo me i to zanimati no opet ću se držat audio dijela digitalije
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 18:09 - pre 145 meseci
@Pioneer cdj 200: uzmi PIC16F887. Ima interni oscilator i jos svastanestovise od 877, uz to kosta manje.
Relejni 127-step atenuator imam razvijen, negde na jednom or racunara, mrzi me sada da trazim sa inkrementalnim enkoderom, tasterima za odabir ulaza, ...
Jos samo da "uhvatim" malo slobodnog vremena da sve to pretocim u hardver.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 18:41 - pre 145 meseci
Evo finog digi potenciometra:

http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/DS1804.pdf
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 19:01 - pre 145 meseci
Citat:
Hmm ovaj IC koliko vidim je samo volume control? Na kojem principu bi se moglo izvest ton kontrole i sve ostalo putem njega? I ako mi možeš reći na koji način on PIC-u šalje što da prikaže na displayu: je li to već spreman signal ili treba to programski u PICu "dekodirati" i pripremiti za display?


Da taj IC je samo volume kontrola tj OP sa digitalno upravljanim pojacanjem. Kao sto sam vec rekao, moze se iskoristiti takav ili slican (verovatno i malo jeftiniji) neki PGA i funkciju OP-a iskoristiti u aktivnom filteru = tone kontrola.
Dalje, ne salje taj IC nista (bitno) nazad u PIC vec tok informacija ide uglavnom u jednom smeru PIC > PGA. To prakticno znaci da za recimo VU/peak metar trebas razmotriti neki totalno drugi pristup. Tacnije za to ti je potreban opet AD konvertor (iz PIC) na koji ces dovesti audio signal i kada on to izmeri da tako prosledi na LCD display.

Slicna prica i sa ovim FM prijemnim cipovima, tok informacija je PIC > IC. Znaci u PIC se vrte sve te neke bitne informacije (memorije stanica i sl, ajd za RDS ipak treba vratiti informacije nazad) i onda samo te podatke posaljes recimo ovom FM IC da se "usteluje" i isto tako LCD-u se posalje sta da ispise. Tehnicki sve se vrti u PIC programu i svaka od ovih periferija je prica za sebe i nema puno veze jedna sa drugom.

U vezi PIC 16F877 ili 16F887, tesko mogu ovako napamet da ti kazem da li moze da "izdrzi" sve ove funkcije. To tek kad pocnes da programiras ces videti kakva je prakticna situacija. Ja bih ti licno preporucio recimo PIC18F2550 koji su prilicno jaci sto po brzini sto po kapacitetu memorije (32KB flash memorije) + imaju hardwerski USB sto ce ti sigurno biti u nekom trenutku interesantno :) Zato sam i preporucio onaj mali kit od MikroElektronike jer upravo taj PIC koristi i simaticna mi je PCB koja je zgodna da se odmah butne negde u kutiju pojacivaca.

@ZAS011 pa sto koristiti releje za menjanje pojacanja kad imaju ovako fini PGA :) A evo dok ovo pisem vidim macolakg je poslao i link za digitalni potenciometar sto je isto cool stvar i moze se iskoristiti za volume ili tone kontrolu.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 19:07 - pre 145 meseci
Auxxx, ne deluje mi nesto "prijemcivo" za audio. Single napajanje, ...
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 19:14 - pre 145 meseci
@ZAS011 digi-pot da, ima tu nezgodnu osobinu da je za jednostruko napajanje. Sa druge strane onaj PGA2320 je itekako za (profi) audio primenu ;)
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 20:16 - pre 145 meseci
Interesantno to PGA cipce, a i lepa mu cena kod Ti-a $7+ za 1kU.
Mada, jevtinije od 16 Omronovih maleckih relejceta.

Ocekujemo kuknjavu onih kojima 'vako nesto prestavlja prs' u oku
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 20:56 - pre 145 meseci
Pale su tu svakakve preporuke. Niste me razumijeli, ovaj PIC već imam znaći moram koristiti ovo što imam A ako baš nebude nikako mogao da izdrži, morat ću ga nekome prvo uvaliti pa eventualno nadoplatiti i uzet jači.

Ovo još uvijek nisam razumio sa ton kontrolama Jel to za filterima znači da bi trebao za svaku boju (volume, bas, visoki) jedan ovaj čip!? Neznam, nadao sam da postoji neki IC kao ovaj za autoradija sa svime unutra da ne masakriram PIC sa sto ulaza/izlaza, koji bi sve radio uz samo kontrolu sa PIC-a i slanje na LCD., samo da ima kvalitetan zvuk. Budem još malo prosurfao što TI nudi.

Tuner funkcionira onda taman kako sam mislio Za vumetar nema problema njega sam i mislio direkt na PIC audio signal i onda naći na netu neki dobar program jer toga ima budući da dosta njih tako radi vumetre.

Sve u svemu, nemojte misliti da ja pametujem i izmišljam toplu vodu, samo glasno razmišljam, kako bi 44250 rekao Uvijek tražim liniju manjeg otpora i izbjegavam kupovinu dodatnih komponenta/modula da se uštedi novac i prostor na ploči, naravno ako to funkcionira

I da, kako funkcionira onaj besplatan primjerak od TI-a? Jel to samo za firme ili bi mogao ja nekako se dočepati nečega od njih?
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 21:11 - pre 145 meseci
@ZAS011 sta da se radi, profi IC profi cena ....

Evo PGA2311U je upola cene ali i dalje sa veoma ozbiljnim karakteristikama. Za oba modela spominju 120dB dinamike ... nek neko pokaze shemu pojacala sa recimo 110dB i ja mu skidam kapu :) Pojacala koja se prave u kucnoj radinosti su u rangu 70-100dB tako da imate sliku o kakvim IC-ovim se radi ... u pitanju je "samo" 10 - 20 dB razlike :) ... opet slikovito, recimo da pojacalo sa 100W ima 100dB dinamike, da bi dostigao recimo 110dB dinamike to pojacalo mora da ima 1kW (naravno pricam o cistoj tj RMS snazi) a da se pritom ne promeni donji prag shuma, ili za 120dB moralo bi da ima 10kW snage!

@Pioneer cdj 200, za uzorke iskljucivo samo sa firmama rade ...

Za tone kontrolu, treba imati po jedan OP za jedan band po jednom kanalu ... dakle za stereo sa 3 band kontrolom bi ti rebalo 6 takvih OP (tacnije 3 primerka posto se pakuje po 2 OP u kucistu) ...
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 21:29 - pre 145 meseci
Auu mislim da će to otpasti kao opcija. Daljinski mi nije toliko potreban, a onda mogu i Standard da uradim sa trostrukim potenciometrima da bi na LCD-u ispisao. Meni baš treba, ako ću se već bataliti digitalije da imam sve one prčkarije u čipu, nešto ovakvo:

http://pdf1.alldatasheet.com/d...w/6879/NEC/UPD17012GF-058.html

Samo ne mora bit tuner, njega mogu i odvojeno. Ali ovo je za auto :/ Nije to to...
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 22:35 - pre 145 meseci
@Pioneer cdj 200 oni gore PGA sto spominjem su iskljucivo za volume kontrolu gde je vrlo bitan opseg regulacije (+31.5dB to −95.5dB with 0.5dB Steps). Za tone kontrolu mozes koristiti i neke dosta prostije (pa i jeftinije) VGA (Variable Gain Amplifier) jer je opseg kontrole drasticno nizi i krece se u rangu +/- 10-15dB. Imas recimo i LM1036, DC kontrolisana (analogna) ton kontrola.

Na zalost, tendecija u audio tehnici je da se kompletna obrada audio signala vise ne radi na analgnom nivou vec na digitalnom pomocu matematike (DSP) i zato nema vise (novih) IC-ova u ponudi za takve namene. Pogledaj onu sliku sa pocetka teme i videces AD, DSP i DA konvertere ...

Ista prica i sa ovim integrisanim radio prijemnikom koji je iz analogne generacije. Tedencija je SDR i oni IC od Silicon Labs ...

Mozda ja pricam isuvise "advanced" ali polazim od toga da ako krenem nesto da pravim i odvojim fino vreme (i novce) za to uvek cu prvo razmotriti trenutna nova i dostupna resenja ako imaju bar slicne karakteristike nego neka starija a ovde sa TI IC-ovima je situacija skroz jasna, perfomanse su otisle jako daleko u odnosu na starija resenja ... Cena moze da bude presudan faktor ali opet dal dati 1E ili 5E za neki IC nije toliko presudno za ukupnu cenu pojacivaca (gde jedan elko kosta ~10E, trafo > 50E, kutija, hladnjaci, konektori ...) a stedeti na prepojacivacu je najgore moguce mesto za tako nesto :) ... Bolje izbaci ceo PIC sklop ako hoces ustedeti i stavi dobar predpojacivac ako hoces da to stvarno dobro svira ... opet stvar ukusa i kako ko voli ... Ja vise volim AMP da dobro svira i da ima makar jedan jedini potenciometar (a moze i bez njega) nego da svicka na sve strane a da mu je kvalitet zvuka sekundarna stvar :)

BTW: Ja bih najvise voleo ako bi se pojavio neko na ovom forumu sa shemom ili gotovom konstrukcijom nekog 192KHz ADC-a ili DAC-a sa SPDIF ulazom ali ocigledno takvi ljdudi cute i k**** i prodaju svoje konstrukcije negde vani za fine svote novca ... :)

I da, besmisleno je pricati o HQ audio spravama ako ce mo na njima prvenstveno slusati MP3! CD i LP kao medijum je cool alo ko to vise koristi u eri Interneta :) ... Alternativa je naravno ne-kompresovan format poput WAV ili FLAC. U poslednje vreme sve vise je u opticaju i HQ zapisa u 96KHz ili 192KHz .. ako imate prilike i tehnickih uslova da slusate takve zvucne zapise (originalne novije snimke, ne ripove sa LP i sl), zaprepastice te se kako to "mocno" moze da se cuje!

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 21.05.2012. u 00:27 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici20.05.2012. u 23:05 - pre 145 meseci
U principu ne volim pravit kompromise, pa se još uvijek nadam da postoji riješenje bez kompromisa koje će dobro sviruckati a ujedno imati i dosta opcija. Upravo sam se ove digitalije i uhvatio kad sam se sjetio gore navedenog auto-pretpojačala. Meni je zapravo od velike važnosti da imam ton kontrole i glasnoću a sve ostalo su samo finese koje bi volio ubacit ako je moguće pa sam pomislio da bi se dao naći neki čip pristojne cijene i pristojnih performansi sa malo više opcija Pod pristojno svakako se isključuje ovo za auto.

Uglavnom vjerojatno sad već pričam gluposti i pretjerujem, no ponavljam, glasno razmišljam Jel na kraju postoji takav utopijski čip koji ja tražim ili ne? Gledao sam malo katalog od TI i naletio na neku mrcinu sa više ulaza/izlaza, svaki se zasebno može regulirati (gain), graphic eq, AD, DA, loudness, input selector i ostalo. Pitanje je koliko za mrcinu treba izdvojiti a na eBayu nema.

EDIT: ja buncam prije nego li što sam pogledao ovaj LM. Ovo mi već izgleda zanimljivo, mada mi jako vuće na 1524 koji već imam. Vjerujem da je ovo puno kvalitetnije, jer u suprotnom mi se ne isplati mjenjat 1524 za njega ako nije razlika u kvaliteti.

No budući da izgleda ne postoji čip koji ja tražim ili me uporno odgovaraš od tih all-in-one čipova, kako bi se onda uz kombinaciju sa npr. ovim LM-om izveo input selector sa minimalnim gubitkom u kvaliteti? Ja sam u početku mislio koristiti 4066 no čuo sam da nisu baš zahvalni u audio primjeni. Znam da su releji najbolji i mogu se kontrolirati sa MCU, no mislim da je to dosta skupo riješenje, ne znam koliko koštaju releji jer ih nisam nikad trebao do sada no ne djeluju mi jeftino... Možda me instinkt vara

I još nešto, ako bi se već odlučio da to pojačalo svira kako treba pa odabrao opciju sa PGA, to znači da bi signal prvo došao recimo na bass kontrolu i tu bi bio jedan, pa onda na treble kontrolu i tu bi bio drugi pa naposlijetku treći za volume, ne bi li taj signal bio previše pojačan budući da je svaki od njih operaciono pojačalo?

Sad sam se sjetio ovoga: http://www.crotehnika.com/hi-fi-pretpojacalo-kontrolirano-pic-om/ No ovo je pomalo perverzno Cijelu kutiju je zauzeo...

[Ovu poruku je menjao Pioneer cdj 200 dana 21.05.2012. u 00:34 GMT+1]
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici21.05.2012. u 00:02 - pre 145 meseci
@Pioneer cdj 200 "mrcinu" od TI koju spominjes slobodno zaboravi za izradu u kucnim uslovima. To je sigurno neka "stonoga" za koju moras imati viseslojnu PCB ...

Za input selector, opcija sa relejima nije uopste losa, jednostavna i ima fine karakteristike, stim sto bih pre preporucio Reed-releje pre nego klasicne mehanicke zbog boljih mehanickih i elektricnih karakteristika a i imaju duzi radni vek.

Takodje za input selektor imas na raspolaganju pored dosta matorog 4066 recimo drasticno bolji 74CBT3253 (2 x 1:4 MUX) ali kao sto je ZAS011 spomenuo on radi samo sa jednostrukim napajanjem sto nije previse zgodno za audio primenu. Ja ga licno koristim u SDR prijemniku gde se barata sa mikrovoltima signala i odlicno mi radi ali zbog konstrukcije DC offset mi nije problem (a neophodan u slucaju sa ovim i slicnim IC) jer iza njega imam diferencialne pojacivace koji taj problem anuliraju.

"Prave" analogne prekidace sa dvostrukim napajanjem proizvodi Analog Devices i evo ovde pregled njihove serije (ADGxxx):
http://www.analog.com/en/switc...xers-muxes/products/index.html

Ovo sto spominjes PGA kod boje tone, nije neohodno da oni budu seriski povezani, vec nasuprot, paralelno, tako da za svaki "band" on radi nezavisno i ne utice svojim pojacanjem na ostatak lanca protoka signala.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: MCU i ostala digitalija u audio tehnici21.05.2012. u 00:20 - pre 145 meseci
Boga mi, ti imaš odgovor na sve :)

Poslije sam i razmislio za PGA da su paralelno no volume opet mora doći poslije njih jer on mora kontrolirati cijeli frekventni opseg. Ajde, veći broj čipova i nešto veća cijena se i može žrtvovati ako bi rezultiralo dobrim performansama i dobrim zvukom.

A ono jeste stonoga (kockasti je bio sa nogicama na sve strane) no drug je rekao da bi to smjestili prvo na jednu ploču i sve te pinove izvukli na veću udaljenost i onda to nekim flat kablom spojili sa drugom pločom gdje bi bile ostale kompomente. No ako će me nešto od toga odgovoriti to je cijena a pretpostavljam da nije mala pa će mi to ostat samo san.

Sad sam naletio na TDA7318. Što misliš o tome? Taman sve kontrole što mi trebaju, taman 4 inputa za koliko imam na kutiji konektora, 4 zvučnika (odnosno 2 stereo izlaza taman da jedan mogu poslati na izlazni stepen a drugi na audio out koji sam ionako planirao ugraditi). Samo, kakva li je kvaliteta toga? Evo kako to izgleda: http://www.youtube.com/watch?v=y1wI9PMFUws
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: MCU i ostala digitalija u audio tehnici

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17503 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.