Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 151557 | Odgovora: 440 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

istok1970
lekar

Član broj: 263117
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)14.08.2012. u 21:44 - pre 141 meseci
Citat:
tdusko:
^Tako je. Uz to sledi jos nekoliko bitnih stvari koje nosi niederlassung kao sto je pravo na nadoknadu za nezaposlene, mogucnost da freelance-ujes itd. Na primer, zakon kaze da ukoliko ostanes bez posla imas pravo na nadoknadu x meseci, ali uslov za to je vazeca dozvola boravka, a na dozvoli boravka pise da prestaje automatski prestankom radnog odnosa :)

Citat:
Nemanja: Znaci vise ne postoji mogucnost da se odmah po dolasku dobija permanent ?


Nazalost tako izgleda :(. Nigde se u zakonu vise ne pominje mogucnost dobijanja niederlassung-a automatski ukoliko je plata veca od xxk eur(do sada je bilo ~67k). Bilo bi super da me neko demantuje.

Citat:
istok1970: Ako je moguce molim za link novog zakona
Hvala unapred
istok1970


Imas u prvom postu ove teme, ali je na nemackom. Trebalo bi da moze da se nadje i engleska verzija posto znam da sam ranije uspevao da nadjem eng. verziju prethodne verzije zakona.


Svakako je za pohvalu sto ste voljni da podelite vase informacije.
Sada moram da priznam da sam nakon prvog citanja vasih postova donekle bio u konfuziji oko cele price ali mislim da se opet sustina svodi na jedno a to je da bi ste dobili tj ostvarili pravo na stalni boravak u DE morate imati ugovor o stalnom radnom odnosu.
Jer da nije tako bilo bi isuvise jednostavno, dobijete ugovor, sa odgovarajucim znanjem jezika posle dve godine ili cetri godine, koliko vazi Blue card aplicirate za stalni boravak i time ste sve probleme resili.Posle toga ako nedaj Boze ostanete bez posla nemacka drzava ce ceo zivot da nekog izdrzava. Mislim da im na kraj pameti nije niti bi tako nesto uradili pa i da ste akademik.
Sta ce desava ako ni posle cetri godine vazenja plave karte ne dobijete ugovor o stalnom radnom odnosu a izdaje se na taj maksimalni period od cetri godine?
Ako nije problem s obzirom da ste vec tamo voleo bi da cujem vase misljenje
pozdrav
Dragan
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)16.08.2012. u 14:01 - pre 141 meseci
Kao sto rekoh, prvo treba proveriti da li je uopste moguce dobiti Blue card sa ugovorom koji je na odredjeno. Ako je moguce, tek onda treba videti sta je sa stalnim boravkom. Ukoliko nije moguce onda je dalja diskusija bespredmetna. U rangu, da li mogu da skocim 3 metra ako ne mogu da skocim ni 2. Ja jos nisam dosao do stalnog boravka pa ne znam te detalje mada do sada nikada nisam cuo da je neko skupio broj meseci uplacivanja doprinosa radeci non stop na odredjeno.
 
Odgovor na temu

amk88i
Beograd

Član broj: 306084
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)20.08.2012. u 20:27 - pre 141 meseci
ja sam za godinu dana lekar,krecem sad na kurs nemackog i recimo polozim b2(bez toga ne planiram da idem).
Da li je moguce da ugovori za lekare opste prakse iznose svega 33000e/godini ili u nekim bolnicama pocetni ugovor moze da iznosi i vise?
Da li se posle isteka ugovora povecava plata ili godinama se radi za taj iznos?
Da li je uopste i moguce ziveti pristojno u Nemackoj za te pare?
Molim ako je neko upoznat sa ovim stvarima,pogotovo ako je lekar, da mi odgovori posto ne znam sta cu raditi sledece godine kad zavrsim i kad ne budem imao vezu da me neko zaposli a o specijalizaciji i da ne pricam.
Hvala!
 
Odgovor na temu

Ramo.h
Ramo Husic
Sef odrzavanja,Solvay Infra Bad
Hönningen
Bad Hönningen, DE

Član broj: 306091
Poruke: 2
91.191.14.*



+3 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)21.08.2012. u 04:32 - pre 141 meseci
Pozdrav svim forumašima, i hvala na odličnoj temi.

Zamolio bih nekog ukoliko je već dobio plavu kartu ili ima informacija u pogledu važenja plave karte odnosno povezanosti dozvole za boravak i mogućeg raskida ugovora sa prvim poslodavcem, a prije isteka plave karte, da iste podijeli na ovom forumu.

Ili, recimo, šta će se desiti ako vam supruga ili suprug na osnovu vaše plave karte dobije boravak i nađe posao a vi raskinete ugovor sa poslodavcem šta se tada dešava?

Ja sam već našao poslodavca i potpisao ugovor a u ambasadi sam dobio D ( ulazna viza) za sebe i porodicu (supruga i kćerka).

Savjetovao bih svima koji traže posao da probaju izbjeći posredničke sajtove i da se raspitaju odnosno razguglaju za firme iz svoje branše i da idu prijavu direktno na sajtu od firme, naravno ukolio ima upražnjenih mjesta. Tako sam bar ja našao posao.
Takođe nemojte se puno osvrtati na ono što je navedeno u oglasu tipa staža i jezika jer postoji određena fleksibilnost ( ako se prijavljujete direktno na sajtu firme).
U mom oglasu je stajalo 5 godina iskustva na istoj poziciji a ja nemam ni pune 3 od kojih samo 11 mjeseci na traženoj poziciji, takođe je stajalo njemački i engleski posmom i rječju a ja samo engleski znam dobro a njemački ko nešta razumijem. Prvi put su me kontaktirali 24. juna a već 9. jula sam ptpisao ugovor nakon 5 sati intervjua.

Takođe je bitno napomenuti da je uobičajeno da firma snosi sve troškove vašeg puta na intervju, a ukoliko neko traži od vas da vi snosite troškove a to su u većini slučajeva posrednici, možda bi bilo bolje da se ne izlažete trošku jer vjerovatno nećete biti jedini kandidat na zakazanom intervjuu.

Takođe nemojte se puno osvrtati na rasprave o bruto iznosimo dok ne čujete iznos od poslodavca koji vam nudi posao jer nije teško naći ugovor od 80.000 eura sa nešto radnog iskustva. I nemojte vi prvi govoriti očekivani iznos već pustite da to oni prvi predlože jer ćete možda sami sebe podcjeniti iz želje da dobijete posao.
U mom slučaju pored velike cifre ću dobiti i smještaj u vlasništvu firme i koji trenutno renoviraju a radi se o kući od 87,5 kvadrata.



Ramo
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
80.120.42.*



+583 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)21.08.2012. u 12:06 - pre 141 meseci
Jos nesto , ukoliko ste sami, znaci bez zene i dece, imacete jos veci porez, racunajte na pola pije - pola Sarcu daje ...
 
Odgovor na temu

amk88i
Beograd

Član broj: 306084
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)21.08.2012. u 16:09 - pre 141 meseci
Sad sam bio Goete institutu i malo se bolje raspitao koliko mi treba da zavrsim zakljucno sa b2 kursom. Kaze onaj covek 2-3 godine plus nekih 2500-3000e za sve te kurseve. Svaki je kurs po 32000 RSD.
Sad sam se razocarao.... :(
Em sto je skupo,em sto za to treba i dosta vremena.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)21.08.2012. u 20:45 - pre 141 meseci
Citat:
amk88i:
Sad sam bio Goete institutu i malo se bolje raspitao koliko mi treba da zavrsim zakljucno sa b2 kursom. Kaze onaj covek 2-3 godine plus nekih 2500-3000e za sve te kurseve. Svaki je kurs po 32000 RSD.
Sad sam se razocarao.... :(
Em sto je skupo,em sto za to treba i dosta vremena.


pa sta si mislio!? to je neka za*ebancija B2 nivo?!
da te malo utesim... Goetheovi kursevi su najskuplji u gradu, a niti ces na njima vise nauciti, niti ces bolje znati nego da ides u bilo koju drugu skolu jezika. ako sam ne sednes da ucis, ni najbolji profesor ti ne moze pomoci!
ako si sa NBG ili ti nije problem da dolazis tu na kurs, javi se porukom da ti preporucim jeftinu a odlicnu skolu jezika (da im ne pravim reklamu sad) koja, izmedju ostalog, radi pripremu i za Goetheove ispite...
 
Odgovor na temu

amk88i
Beograd

Član broj: 306084
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)21.08.2012. u 22:09 - pre 141 meseci
Citat:
član:
Citat:
amk88i:
Sad sam bio Goete institutu i malo se bolje raspitao koliko mi treba da zavrsim zakljucno sa b2 kursom. Kaze onaj covek 2-3 godine plus nekih 2500-3000e za sve te kurseve. Svaki je kurs po 32000 RSD.
Sad sam se razocarao.... :(
Em sto je skupo,em sto za to treba i dosta vremena.


pa sta si mislio!? to je neka za*ebancija B2 nivo?!
da te malo utesim... Goetheovi kursevi su najskuplji u gradu, a niti ces na njima vise nauciti, niti ces bolje znati nego da ides u bilo koju drugu skolu jezika. ako sam ne sednes da ucis, ni najbolji profesor ti ne moze pomoci!
ako si sa NBG ili ti nije problem da dolazis tu na kurs, javi se porukom da ti preporucim jeftinu a odlicnu skolu jezika (da im ne pravim reklamu sad) koja, izmedju ostalog, radi pripremu i za Goetheove ispite...



Ne znam sta da mislim kad jedino sto znam od Nemackog je snel(i to ne znam ni da napisem kako treba).
Znaci ja mogu da ucim bilo gde i kad mislim da sam spreman samo odem i polazem u Goethe? Jel sam dobro razumeo? Ziveo sam na NBG 4,5god sad sam na krstu,daleko mi je... Mozda i nije,ne znam ni ja.
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.08.2012. u 07:26 - pre 141 meseci
Da, ti bukvalno možeš u prvom sledećem roku da polažeš ispit, a to što ćeš da padneš nije njihov problem :) .

Ispit košta oko 100-150e, nisam siguran.
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.08.2012. u 08:24 - pre 141 meseci
Citat:
Nemanja: Jos nesto , ukoliko ste sami, znaci bez zene i dece, imacete jos veci porez, racunajte na pola pije - pola Sarcu daje ...


Evo ovde se moze preracunati odnos bruto/neto na godisnjem ili mesecnom nivou. Ko nema supruga/suprugu upada u 1. klasu sto je vec preselektovano. Ko ima, a taj drugi ne radi onda ovaj koji radi postaje 3. klasa, a ovaj koji ne radi 5. ili 4/4. U stvari, nema veze da li ovaj drugi radi ili ne, zbir mora biti 8, ali je uvek bolje da ako ipak neko ne radi da ovaj koji radi uzme 3. jer je za 5. klasu najveci porez

Tako na primer za godisnju bruto platu od 40 000 Eur sto je 3333 mesecno, neto plata mesecno za 1. klasu izlazi tacno 2050 Eur, dok je za 3. klasu 2318 Eur.
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.sonydadc.com.



+583 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.08.2012. u 09:04 - pre 141 meseci
Na platu od 40k to nije toliko izrazeno, na plate preko 60k je mnogo izrazenija razilka.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.08.2012. u 09:13 - pre 141 meseci
Da, visina poreza se menja(povecava) od 52.881 Eur bruto godisnje tako da na bruto godisnju od 60k(5k mesecno) dodje 2875 neto mesecno za 1. klasu, a 3300 za 3. Evo koga interesuje detaljno o oporezivanju zarada u DE. Negde malo ispod sredine je tabela sa granicama od-do i formulama za racunanje: click
 
Odgovor na temu

angelos
Predrag Petrovic
Field Support Engineer
Serbia,Belgrade

Član broj: 11840
Poruke: 444
*.com
Via: [es] mailing liste



+159 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.08.2012. u 09:30 - pre 141 meseci
Neko je spomenuo od vas da je dobio 80k, mozes li mi reci da li je it related pozicija tj., HW ili SW pozicija?
Takodje me zanima, koliko se dobije na ruke od tih 6666 mesecno? Ako neko moze da napise po stavkma mesecne troskove, hrana, racuni, renta...
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.sonydadc.com.



+583 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.08.2012. u 09:42 - pre 141 meseci
To za troskove imas u drugim temama, ovo nije tema za to.
 
Odgovor na temu

Meklaud
Danko Miocinovic
Blizu

Član broj: 6604
Poruke: 39
134.191.221.*

ICQ: 103744801


+1 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.08.2012. u 13:23 - pre 141 meseci
@amk88i

Licni primer:

Poceo da ucim u Avgustu 2011. jezik (pre toga ni rec nisam znao) i isao na intenzivne kurseve (posle 8h posla svaki dan jos 4 casa nemackog, znaci 20 casova nedeljno). Tako zavrsih A1 i onda sam A2 pohadjao vikendom po 4 casa subotom i 4 nedeljom. Uglavnom, zavrsih u Novembru A2 i od Januara sam u Nemackoj...ovde sam imao malu pauzu sto se tice jezika i od Maja 2012. spremam B2 sa privatnim nastavnikom i u Oktobru polazem....znaci, veoma je prosto ako zelis i imas motiv.

Sto se tice cene:
A1-30000 din
A2-32000 din

Ovo u Nemackoj placam 18 evra po skolskom casu i imam 2 puta nedeljno po 2 casa. Veoma sam zadovoljan i znanjem i napretkom, na poslu sastancim koristeci nemacki, tako da je veoma solidno sto se toga tice....kao i u svakom jeziku, prvo ti dolazi pasivno znanje tako da sve sto procitas(cujes) razumes, a teze izgovaras, ali i to se slozi nakon nekog vremena i to je to...ja sam u Bayernu, a ovde nemacki bas i nije cist i dosta je tesko razumeti domestikuse...

Devojke iz moje grupe u Novom Sadu polazu u Oktobru, Novembru takodje B2 (B1 i B2 su pohadjale vikendom po 4 casa Subotom i Nedeljom). Racunajuci mesec dana pauze zimus i mesec dana sada leti, za nekih godinu dana posvecenog rada mozes da polozis B2....bez B2 ne moras ni da pokusavas da apliciras za lekarske poslove....jako, bas jako retko je neko primljen sa B1 nivoom....jednostavno, nije ti dovoljno to za ozbiljan rad.

Sto se tice lekara, upoznah devojku koja radi u Lajpcigu od Marta 2012. Dosla je iz Beograda, dana radnog staza nije imala, upisala je specijalizaciju i ima platu 2200 evra neto mesecno, sto je vise nego dovoljno (u najgoroj je poreskoj kategoriji).

Ako imas volju, naci ces i nacin.

Moj savet je da nadjes dobru skolu po necijoj preporuci, Gete institut uzima pare na ime (neosporan je i kvalitet, naravno). Racunaj oko 1500 evra i godinu dana, ali grejanja stolice do usijanja.

my 2 c
D
 
Odgovor na temu

amk88i
Beograd

Član broj: 306084
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.08.2012. u 15:53 - pre 141 meseci
Meklaud jel imas neku dobru preporuku za Beograd ili nekog privatno profesora ili neku dobru skolu? Hvala.....
 
Odgovor na temu

Ramo.h
Ramo Husic
Sef odrzavanja,Solvay Infra Bad
Hönningen
Bad Hönningen, DE

Član broj: 306091
Poruke: 2
91.191.14.*



+3 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)22.08.2012. u 22:53 - pre 141 meseci
Da 80 000 Eura i nije IT nego mašinstvo, šef mašinskog održavanja u fabrici za proizvodnju barijum karbonata i stroncijum klorida koji se upotrebljavaju za proizvodnju monitora, displeja mobilnih telefona i solarnih ćelija. Inače su finansirali SOLARIS prvi solarni avion itd.
Na tu poziciju sam došao sa pozicije šefa mašinskog održavanja fabrike sode Lukavac, u kojooj je oprema identična kao u Solvay fabrici.
Ramo
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
..p-217-149-135-124.signet.nl.

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)29.08.2012. u 09:47 - pre 140 meseci
Zanimljiv sajt: http://www.make-it-in-germany.com/en/
 
Odgovor na temu

curveball
,

Član broj: 282936
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)30.08.2012. u 06:26 - pre 140 meseci
Poceo sam da razmisljam o odlasku u Nemacku, preko Blue Card programa, i trenutno mi je najveca nepoznanica koliko se tamo u praksi krecu plate za mid-senior inzenjerske pozicije (IT/elektro). Zna li neko iz prve ruke okvirne cifre, govorimo li o 3,4,5k neto mesecno? (pitam jer su rasponi za ovakve pozicije po raznim sajtovima za prikaz prosecnih plata uglavnom beskorisno siroki)

Kolika je plata potrebna za udoban zivot (ja, zena i malo dete, dobar trosoban stan na finoj lokaciji, poneki izlazak, da se nesto i ustedi, itd.) npr. u Minhenu?

Svaki hint ce biti od pomoci :)

[Ovu poruku je menjao curveball dana 30.08.2012. u 08:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bane

Član broj: 449
Poruke: 230
*.teol.net.



Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)01.09.2012. u 20:46 - pre 140 meseci
Pozdrav!

Zahvaljujem na informacijamo koje se tiču odlaska visokokvalifikovanih radnikau u DE. Ja imam malo specifičan problem. Završio sam na Vojno tehničkoj akademiji elektroniku (5 godina) 1999 dok je još bila savezna republika Jugoslavija i dobio diplomu dipl ing elektronike. U međuvremenu su ukinute takve diplome tako da sada postoji nešto sasvim drugo. Na http://www.anabin.de se nalaze fakulteti koji danas egzistiraju, tako da se na spisku nalazi samo Vojna akademija. Šta da radim u ovom slučaju? Da li je spisak sa ove stranice jedino merilo?
1000 zasto 1000 zato
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 151557 | Odgovora: 440 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.