Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 152508 | Odgovora: 440 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)23.07.2012. u 23:49 - pre 143 meseci
dobro da je bruto, mada i to je veoma, veoma velika plata. Izgleda da ce Nemacka u dovodjenu IT insistirati na veoma kvalitetnim strucnjacima.

Citat:
ice-only: bruto...

može li mi neko odgovoriti kakva je zavisnost dozvole rada (plave karte) od poslodavca? pročitao sam da se karta izdaje na period ugovora + 3 mjeseca. šta bi se desilo sa dozvolom da dođe do prijevremenog raskida ugovora sa poslodavcem, imam li pravo ostati gore i naći drugi posao pod istom dozvolom ili se mora ponovo ista procedura sa izdavanjem dozvole proći. znači, koliko sam ovisan o prvobitnom poslodavcu?


dozvola se izdaje na odredjeno, a ima i gratis period. U Italiji vazi automatski jos 2 meseca, a u Americi 1 mesec. To je dato da bez zurbe mozes da zavrsis sve psolove i iselis se,a ne da danom prestanka ugovora automatski moras da napustis zemlju.

Jednom izdata dozvola vazi na rok na koji je izdata. Dozvolu izdaje policija, a ne poslodavac pa ce ona nastaviti da vazi i ako se vas ugovor raskine pre isteka dozvole. Naravno u slucaju vrlo teskih prestupa drzava moze da ti oduzme dozovolu.

Jednom izdatu dozvolu za rad mozes produziti i sa nekim drugim ugovorom sa nekim drugim poslodavcem, ali to se mora desiti pre isteka vazece radne dozvole i tog dodatnog perioda od 3 meseca ! Inace moras sve ponovo kao prvi put.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)24.07.2012. u 08:11 - pre 143 meseci
Citat:
Braksi: dobro da je bruto, mada i to je veoma, veoma velika plata. Izgleda da ce Nemacka u dovodjenu IT insistirati na veoma kvalitetnim strucnjacima...


Nije ista granica za IT* i za non-IT. Za IT je 33 000, a za ostale je 44 000. Prva cifra je jako niska i to je verovatno najniza plata koju je iko van EU ikada dobio sa fakultetom za full time posao u toj struci. Sa druge strane 44k je dosta visoko i cesto je cak i iznad proseka za odredjena zanimanja. Na prvi pogled izgleda nepravedno, ali kada se pogleda iz ugla drzave granice su postavljene prilicno inteligentno. Za IT koji im nedostaje primace sve ukljucujuci i svrsenu studentariju kao i one koji dolaze "iz daleka", a radili bi za male pare dok sa druge strane dali su mogucnost da se iz druge struke zaposli neko ko je iznad proseka sto pre nije bilo moguce.

*Nije samo IT vec tu spadaju i matematicari, razni inzenjeri, lekari, naucnici...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)24.07.2012. u 09:27 - pre 143 meseci
prva stepenica je 34900€ bruto/lordo, a to je po TVöD cak E13 sto je 36463.68 € a to je mesecni neto 1821€. To se npr nudi postdoc-ovima u Nemackoj !

Eto, to je samo radi orjentacije. Privreda je opet druga stvar, ali ne verujem da ce ona biti izdasnija nego sto mora.

http://oeffentlicher-dienst.in...p;r=0&zkf=0&kk=15.5%25
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)24.07.2012. u 11:26 - pre 143 meseci
Nisam siguran sta pokusavas da pokazes ovim tabelama i racunom. 35k bruto godisnje jeste ~ 1800 mesecno neto ako si prva poreska grupa. To nisu male pare, ali kada se prica u kontekstu IT-ja to je najniza moguca plata za full time posao tako da opaska da ce Nemacka time sto je stavila prag na 35k insistirati na dovodjenju samo veoma kvalitetnih strucnjaka nije na mestu. Kao sto nije na mestu ni to da je to plata koja se dobija nakon doktorata iz IT oblasti. Ne znam odakle ti je ta informacija?
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)24.07.2012. u 11:50 - pre 143 meseci
Citat:
da ce Nemacka time sto je stavila prag na 35k insistirati na dovodjenju samo veoma kvalitetnih strucnjaka nije na mestu. Kao sto nije na mestu ni to da je to plata koja se dobija nakon doktorata iz IT oblasti. Ne znam odakle ti je ta informacija?


Nemacka nece dovoditi strucnjake, dovodice ih privatne firme i instituti. Nemacka je dala pravni okvir za dovodjenje ljudi izvan EU. Sto se tice samih poslodavca ni ne sumnjam da ce traziti maksimum od kandidata. Kad Nemacka kaze da joj fali npr IT strucnjaka onda citaj fale nam "jako kvalitetni strucnjaci" inace Nemacka kao Nemacka izbacuje podosta IT diplomaca godisnje. Pa nisu Nemci veverice, dojuce je ziveo u Indiji ili Srbiji, a sad mu je kao malo 1800 neto. Pogotovu ako jos ubode negde u malom mestu ili na istoku gde je stanarina i po 200 evra, e voilà !

Ja nisam govorio striktno o IT oblasti, vec su tabele o platama date za sistem instituta Max Planck, dakle mahom fizika, ali sve jedno oni sve istrazivace tarifiraju kao drzavne uposlenike. Mozda bi ti mogao dostaviti neke druge tabele ?
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)24.07.2012. u 12:38 - pre 143 meseci
Nezahvalno je pricati o tome sta znaci jako kvalitetan IT kadar, ali ono o cemu moze da se prica to je raspon plata za IT kadar pa se na osnovu toga mogu izvlaciti odredjeni zakljucci o tome koliko je ko dobar(iskusan) mada to cesto nije pravo merilo. Taj raspon krece od 35k pa ide u nebesa, ali jedan solidan procenat upada u raspon od 35k do 70k. I sad, ako pogledas trenutno stanje na trzistu i vidis da procenat onih koji imaju manje od 35k tezi nuli i onda vidis da vlada postavi granicu na 35k nije tesko zakljuciti sta je tu malo, a sta puno. Naravno da se podrazumeva da ce poslodavac da nastoji na tome da nadje najboljeg moguceg i preduslov je da kandidat zadovolji poslodavca. Fora je samo sto u slucaju IT-a ne mora da se plasi da li ce preskociti taj prag cak i ako je svrseni student dok za ove ostale predstavlja veliki problem sto smo i mogli nedavno da vidimo na primeru one devojke sto je za mesto arhitekte dobila ponudu na 25-30k godisnje.

Kad ti napises ovako nesto:

Citat:
Braksi: dobro da je bruto, mada i to je veoma, veoma velika plata. Izgleda da ce Nemacka u dovodjenu IT insistirati na veoma kvalitetnim strucnjacima.


ispada da se preskakanju tog praga mogu nadati samo seniori sa 5+ godina iskustva, a u stvarnosti taj prag olako preskacu tek svrseni studenti do 1 godine iskustva iz Srbije. Naravno, podrazumeva se da kandidat zadovolji uslove konursa, ali shodno plati ti zahtevi nisu veliki.

Sto se post doktorata tice tu opet zavisi od struke, ali ako pricamo o ovim deficitarnim tu nema govora o ovim ciframa bez da se pomnozi bar sa 1.5-2 :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)24.07.2012. u 15:13 - pre 143 meseci
Citat:
ispada da se preskakanju tog praga mogu nadati samo seniori sa 5+ godina iskustva, a u stvarnosti taj prag olako preskacu tek svrseni studenti do 1 godine iskustva iz Srbije.


ja to ne znam jer privatni sektor, kao i svaki privatnik sam odredjuje koliko ce i kome dati para. Mada je Nemacka veoma regulisana zemlja i verovatno sindikat poslodavaca ima vec neku uvtrdjenu cenu rada. Naravno nije to sveto pismo i poslodavac ga moze zaobici preko povisica, bonusa i dr. Medjutim ovi platni razredi drzavnih uposlenika (TVoD) medju koje spadaju i istrazivaci, dakle akademci, nisam siguran da je mnogo varijabilan.
 
Odgovor na temu

railic
...

Član broj: 252424
Poruke: 18
*.asseco-see.ba.



Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)25.07.2012. u 11:57 - pre 143 meseci
Ajde onda dajte preporuke sajtova preko kojih traziti posao ?
 
Odgovor na temu

sttevann
web developer
Thurgau, CH

Član broj: 95177
Poruke: 65
*.kbcbanka.rs.



+18 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)25.07.2012. u 13:19 - pre 143 meseci
http://www.monster.de/


When i get sad, i just stop being sad, and be awesome instead. True story.
 
Odgovor na temu

railic
...

Član broj: 252424
Poruke: 18
*.asseco-see.ba.



Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)25.07.2012. u 16:22 - pre 143 meseci
Citat:


Hvala !
 
Odgovor na temu

Boris_ZR
Boris Gligorijević
IT-Consultant / Software Engineer
PRODYNA AG
Munich

Član broj: 173158
Poruke: 123
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)06.08.2012. u 18:33 - pre 142 meseci
Ima li nešto novo za Blue card? Jel' ratifikovan zvanično dokument?
Zanima me i da li Blue card važi i za Austriju i Švajcarsku? Kada konkurisati za blue card, nakon pronađenog posla?
Da li treba napomenuti prilikom slanja CV-a stranim firmama da postoji blue card program?
 
Odgovor na temu

kapama
Programer, Banka
Beograd, Srbija

Član broj: 288012
Poruke: 24
82.117.197.*



+2 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)07.08.2012. u 07:12 - pre 142 meseci
Citat:
Boris_ZR:
Ima li nešto novo za Blue card? Jel' ratifikovan zvanično dokument?
Zanima me i da li Blue card važi i za Austriju i Švajcarsku? Kada konkurisati za blue card, nakon pronađenog posla?
Da li treba napomenuti prilikom slanja CV-a stranim firmama da postoji blue card program?


Dokument je odavno ratifikovan i zakon je poceo da se primenjuje od 01.08.2012.g. Sto se tice ove druge dve zemlje blue card vazi ali po drugacijim uslovima (po mom misljenju manje povoljnim jer poslodavac mora prvo da utvrdi da nema odgocarajuceg radnika u toj zemlji, pa u celoj eu...). Za blue card se konkurise nakon pronadjenog posla i potpisanog ugovora ili predugovora. Sto se tice napominjanja u CV-ju to je stvar licnog izbora. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.sonydadc.com.



+583 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)07.08.2012. u 07:16 - pre 142 meseci
Citat:
Boris_ZR:
Da li treba napomenuti prilikom slanja CV-a stranim firmama da postoji blue card program?


Poslodavci koji su spremni raditi radnu vizu to dobro znaju, odnosno njihove HR sluzbe, a oni koji nisu, njih to ni ne zanima.
 
Odgovor na temu

Boris_ZR
Boris Gligorijević
IT-Consultant / Software Engineer
PRODYNA AG
Munich

Član broj: 173158
Poruke: 123
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)09.08.2012. u 12:34 - pre 142 meseci
Hvala, momci.
 
Odgovor na temu

istok1970
lekar

Član broj: 263117
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)12.08.2012. u 23:52 - pre 142 meseci
pozdrav svima na forumu.
zamolio bi prisutne odnosno one kojima je tematika poznata da ukoliko je moguce da mi odgovore. Koliko sam razumeo blue card se dobija za onaj period koliko traje ugovor za posao plus dva tri meseca ako se ne varam. Procitao sam da nakon dve godine sa odgovarajucim znanjem jezika moze da se aplicira za stalni boravak u DE. Dali je moguce aplicirati i dobiti stalni boravak ukoliko poznajete jezik a nemate ugovor o stalnom radnom odnosu nakon dve godine? Da li nakon tri ili cetri godine koliko je vazenje plave karte se moze dobiti stalni boravak u DE iako ni tada nemate ugovor o stalnom radnom odnosu? Inace lekar sam po struci te jos jednom molim za odgovor ukoliko je bilo kome ovo poznato,
Unapred hvala
istok1970
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)13.08.2012. u 09:05 - pre 142 meseci
Nova verzija zakona kaze 21 mesec uplacivanja poreza i doprinosa(penziono, zdravstveno...) i B1 ili 33 meseca bez B1. Sto se tice ovoga o ugovoru, moram da priznam da se ne secam da sam u zakonu procitao nesto o tome da li je potrebno imati ugovor za stalno ili ne. Mislim da je odgovor na ovo pitanje isti kao i na pitanje da li se sa ugovorom na odredjeno moze dobiti Blau Kart. Jer ukoliko je moguce onda sam prilicno siguran da za 21 mesec niko nece postaviti pitanje kakav je ugovor. U suprotnom, neces ni doci u situaciju da trazis niederlassung.
 
Odgovor na temu

istok1970
lekar

Član broj: 263117
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)13.08.2012. u 21:52 - pre 142 meseci
Citat:
tdusko:
Nova verzija zakona kaze 21 mesec uplacivanja poreza i doprinosa(penziono, zdravstveno...) i B1 ili 33 meseca bez B1. Sto se tice ovoga o ugovoru, moram da priznam da se ne secam da sam u zakonu procitao nesto o tome da li je potrebno imati ugovor za stalno ili ne. Mislim da je odgovor na ovo pitanje isti kao i na pitanje da li se sa ugovorom na odredjeno moze dobiti Blau Kart. Jer ukoliko je moguce onda sam prilicno siguran da za 21 mesec niko nece postaviti pitanje kakav je ugovor. U suprotnom, neces ni doci u situaciju da trazis niederlassung.


Dusko zahvaljujem na odgovoru. Ne bi hteo da davim ali imam jos jedno pitanje. Da li se sa stalnim boravkom u DE automatski dobija i pravo na rad bez ikakvih uslovljavanja i ogranicavanja u smislu da se radi za odredjenog poslodavca ili bilo sta slicno? Ako je moguce molim za link novog zakona
Hvala unapred
istok1970
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.



+583 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)14.08.2012. u 08:06 - pre 142 meseci
Citat:
tdusko:
Nova verzija zakona kaze 21 mesec uplacivanja poreza i doprinosa(penziono, zdravstveno...) i B1 ili 33 meseca bez B1.


Znaci vise ne postoji mogucnost da se odmah po dolasku dobija permanent ?
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.



+583 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)14.08.2012. u 08:07 - pre 142 meseci
Citat:
istok1970:
Ne bi hteo da davim ali imam jos jedno pitanje. Da li se sa stalnim boravkom u DE automatski dobija i pravo na rad bez ikakvih uslovljavanja i ogranicavanja u smislu da se radi za odredjenog poslodavca ili bilo sta slicno? istok1970


Da, posle toga si kao Nemac za njihov biro.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)14.08.2012. u 09:07 - pre 142 meseci
^Tako je. Uz to sledi jos nekoliko bitnih stvari koje nosi niederlassung kao sto je pravo na nadoknadu za nezaposlene, mogucnost da freelance-ujes itd. Na primer, zakon kaze da ukoliko ostanes bez posla imas pravo na nadoknadu x meseci, ali uslov za to je vazeca dozvola boravka, a na dozvoli boravka pise da prestaje automatski prestankom radnog odnosa :)

Citat:
Nemanja: Znaci vise ne postoji mogucnost da se odmah po dolasku dobija permanent ?


Nazalost tako izgleda :(. Nigde se u zakonu vise ne pominje mogucnost dobijanja niederlassung-a automatski ukoliko je plata veca od xxk eur(do sada je bilo ~67k). Bilo bi super da me neko demantuje.

Citat:
istok1970: Ako je moguce molim za link novog zakona
Hvala unapred
istok1970


Imas u prvom postu ove teme, ali je na nemackom. Trebalo bi da moze da se nadje i engleska verzija posto znam da sam ranije uspevao da nadjem eng. verziju prethodne verzije zakona.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Nemačka: "Blue Card EU" imigracioni zakon konačno usvojen (detalji unutra! :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 152508 | Odgovora: 440 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.