Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?

[es] :: SOHO Networking :: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5255 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?26.04.2012. u 00:58 - pre 145 meseci
Nemam nešto mnogo iskustva sa umrežavanjem više od dva uređaja pa me zanima da li će funkcionisati ova mreža ? Računam da će "običan" net ok raditi kod komšija ali ne znam za P2P, Skype, VNC i ostale zezancije. Da li ću morati svakom ručno da dodeljujem ip adresu i forward-ujem portove ili će to funkcionisati kroz DHCP i UPnP ? Na šta treba da obratim pažnju kod setovanja switch-a a na šta kod rutera ? Hvala unapred.




I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?26.04.2012. u 01:39 - pre 145 meseci
Ne moras rucno da podesavas adrese. Medjutim ako zelis da to radi kako treba sa vise racunara trebace ti ruter koji podrzava QoS, ovako jedan racunar moze da napravi haos u celoj mrezi.
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?26.04.2012. u 02:07 - pre 145 meseci
Ok, hvala na odgovoru. Sad gledam na sajtu proizvođača, ovaj WR741ND koji već imam podržava QoS.
I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?26.04.2012. u 07:39 - pre 145 meseci
Citat:
Ironije: Ok, hvala na odgovoru. Sad gledam na sajtu proizvođača, ovaj WR741ND koji već imam podržava QoS.


Kao i papir, tako i sajtovi trpe sve. QoS je vrlo rastegljiv pojam i uopšte ne mora da znači da je QoS koji tebi treba to što je kao ugrađeno u taj ruter. Pogleaj malo po forumu. Problem koji ti imaš imali su mnogi. Ljudi problem uglavnom primete kada su već sve postavili. Ti si u prednosti ako još uvek nisi kupio tu igračku :)
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?26.04.2012. u 09:56 - pre 145 meseci
Taj QoS ti je dovoljan ako si mrežu zamislio tako da svaki korisnik dobije deo protoka, pa tako ako imaš dl recimo 10Mb, a 10 komšija, svako od njih ima 1Mb i sve i da hoće, ne mogu da povuku više od 1Mb. Isto važi i za upload. Za bilo koji ozbiljniji QoS, kućni ruteri i nisu neko rešenje, sem da ideš metodom tipa da portovi od 1024-65535 imaju na raspolaganju deo protoka od 10Mb, pa nek se p2p saobraćaj onda krlja.

Sad SBB nudi i trubo pakete gde je brzina 100/4Mb za 6.840 dinara, što kad podelite na 9 delova, ispadne 760 dinara, a svako ima zagarantovanih ~11Mb, što je super. Jedini problem je upload, ali na njemu možeš malo da overseluješ. :D Recimo 10/768Kb. :D


... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?26.04.2012. u 12:05 - pre 145 meseci
Pa ovaj router već imam, odavno sam ga kupio da bih po stanu bacao WiFi za telefon i netbook. Pre neki dan sam sa komšijama došao na ideju da delimo net. U principu nas petorica bi bila u mreži. Od toga ja s vremena na vreme poteram neki torrent (jednom u 5 dana recimo), trojica komšija samo bleje na fejsu (verovatno i youtube, što bi možda moglo da pravi problem) a za petog ne znam. Plan je da uzmemo paket od 24Mb/s, što nam ispada po 4,8Mb/s za 570 din. E sad, ja sam se nadao da će ovaj QoS funkcionisati malo bolje, odnosno da ce kada je mreža slobodna meni dozvoljavati da povučem punom brzinom. Da napomenem, na routeru sam instalirao DD-WRT.
I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?26.04.2012. u 12:39 - pre 145 meseci
E dobro, DD-WRT menja priču. Nisam ga koristio, ali je njegov QoS svakako bolji i napredniji: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Quality_of_Service

Ali ti i dalje ostaje problem sa youtube-om i 720p+ saobraćajem, ali dobro, vas petorica na 24Mb je ok. A uvek možete uzeti brže ako zaškripi.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+265 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?27.04.2012. u 07:37 - pre 145 meseci
'si razmišljao šta SBB misli o ovoj tvojoj ustedi?

Kad radis ovakve stvari ne koristis vrlo popularan sajt i svoje puno ime i prezime ...
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?27.04.2012. u 11:53 - pre 145 meseci
Ne znam šta bi njima ovde imalo da smeta. Ja im plaćam link od 24Mb/s i to i koristim, ništa više od toga. Moja je stvar da li ću ja ceo protok koristiti na jednom računaru ili ću ga izdeliti na više.
I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?27.04.2012. u 11:57 - pre 145 meseci
Misliš da je OK da uzmeš 100/4 i cela ulica to koristi? U ugovoru (verovatno) piše da internet može da se koristi u stanu ili u poslovnom prostoru a ne i po komšiluku. Pa i zakon može da te zakači pošto prodaješ internet a ne plaćaš pdv za to. ;)
 
Odgovor na temu

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?27.04.2012. u 12:32 - pre 145 meseci
Haha, još će i RRA da me sudski goni :) Šta bi onda trebalo da rade Telekonju što po default-u deli routere sa otključanim WiFi pa se po 20 ljudi kaci na jedan net ? :)
I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?27.04.2012. u 19:29 - pre 145 meseci
Ironije, batali raspravu sa dežurnim lažnim moralistima i teraj šta si zamislio.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+265 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?28.04.2012. u 13:20 - pre 145 meseci
Ma niko ne morališe, samo kazem čoveku da je već zaveden kod SBB-a.

Ako hoće da to sprovede u delo bolje da poturi nekog komšiju. Em SBB nema podatke o njemu, em ne mora posle da se cima sa naplatom harača od komšija i briga ga zbog eventualnog sudskog spora sa SBB. Komšija neće ni primeti te detalje u ugovoru kad bude potpisivao ... ko ga **** što ne čita.


U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.medf.kg.ac.rs.



+27 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?28.04.2012. u 22:29 - pre 145 meseci
"Zaveden kod SBB-a" ?? WTF brate? SBB ≠ KGB
Mislim da si malo paranoican.
I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?29.04.2012. u 06:12 - pre 145 meseci
Nije paranoičan. Meni su obraćalo dosa ljudi tražeći pomoć baš u situacijama kada je provajder reagovao zbog deljenja interneta.

Većina provajdera to ne dozvoljava i izričito zabranjuje u ugovorima sa korisnicima. Nema RATEL ništa sa tim, to je star provajdera. Po pravilu, kada utvrde takvo kršenje ugovora, obavezno ukinu nalog, a u dobrom broju slučajeva i tuže korisnika koji je na takav način prekršio ugovor. SBB je naročito nezgodan po tom pitanju.

Poenta je da ti se ukaže na to, da ne bude posle da nisi znao.
 
Odgovor na temu

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?29.04.2012. u 18:18 - pre 145 meseci
Ok, hvala na upozorenju.
I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?29.04.2012. u 18:30 - pre 145 meseci
Brokeru, a kako će ISP na sudu da dokaže to, s obzirom da se koristi NAT svi su iza jedne IP adrese? Kako će da uspe da dokaže da komšije su komšije pristupale preko wifia, a ne sa njegovog računara iz njegovog stana?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?30.04.2012. u 07:40 - pre 145 meseci
Ne znam. nisam nikad bio u takvoj situaciji pa nemam iskustva.

Pretpostavljam da, ako raskinu ugovor imaju sasvim valjane dokaze jer ne mogu tek tako da raskidaju ugovor. Pogotovo sumnjam da bi provajder nekoga tužio, a da nema čvrste dokaze za tužbu.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?03.05.2012. u 12:35 - pre 144 meseci
Citat:
bachi: Brokeru, a kako će ISP na sudu da dokaže to, s obzirom da se koristi NAT svi su iza jedne IP adrese? Kako će da uspe da dokaže da komšije su komšije pristupale preko wifia, a ne sa njegovog računara iz njegovog stana?


Misliš da SBB-ovi admini, ako zatreba, ne umeju da odrade capture wifi saobraćaja na nekoj lokaciji i iz toga iščupaju MAC-ove uređaja koji komuniciraju? I da im nije sumnjivo ako se sa jedne IP adrese par sati gleda simultano nekoliko desetina Youtube snimaka ili izvodi neka slična aktivnost koju je nemoguće da uradi samo 2-3 korisnika. Očas posla izblokiraju one koji imaju previše istovremenih konekcija (kao recimo u slučaju infekcija crvima ili loše konfigurisanih p2p softvera), pa što ne bi mogli da otkriju i one koji krše ugovor i preprodaju svoj link?
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?03.05.2012. u 12:54 - pre 144 meseci
valjane, naravno da je moguće, ali, eto, čovek će da ima 9 korisnika. A ja u kući koja ima 3 stana, a u dva smo burazer i ja imamo ukupno 6 računara, što znači da treba ISP da dođe da me seče? :) Koliko porodica ima gde svako ima laptop + neki wifi mobilni telefon i šta onda?

Ok, tvoja logika je u redu, da sad piči 20+ računara iza jedne IP adrese koja je namenjena fizičkim licima, ali za 9 paketa mislim da je safe. :)

P.S. Ako od tih 9 komšija još neko hoće da koristi torrente, učepite se za neku polovnu mašinu na kojoj podignete ftp server i utorrent webUI i tu mašinu koristite kao seedbox. :) Ili kupite WiFi ruter koji podržava kačenje externih usb hard diskova i transmission klijent i dobijete to isto, samo manje struje se troši...

P.S.2. Što se VNCa i ostalih servisa tiče, svakom ćeš morati da otvaraš portove ili da koristiš upnp. No, odma na ruteru možeš da podesiš da komšija 1 ima otvorene portove od 10000-11000. Komšija dva od 11001 - 12000, itd i tako im i kažeš, pa onda oni nek podešavaju svoje aplikacije na kojim portovima da slušaju.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5255 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.