Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?

[es] :: SOHO Networking :: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5274 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?03.05.2012. u 14:34 - pre 145 meseci
Citat:
bachi: valjane, naravno da je moguće, ali, eto, čovek će da ima 9 korisnika. A ja u kući koja ima 3 stana, a u dva smo burazer i ja imamo ukupno 6 računara, što znači da treba ISP da dođe da me seče? :) Koliko porodica ima gde svako ima laptop + neki wifi mobilni telefon i šta onda?


I kod nas u kući sa tri stana ima 4 računara, supruga često donese i laptop s posla, i imamo tri telefona sa wifijem. Ali nam je ukupan protok verovatno mnogo manji nego što napravi neki prosečan klinac koji non-stop visi na FB, warez i torent sajtovima, i igra online igre, i SBB-u neće verovatno nikad pasti na pamet da proveravaju da li mi ustupamo deo svog protoka komšijama van naše kuće ili sve to iskoristimo sami. E sad, imaju admini u SBB alate koji upale alarm u određenim situacijama, pa ako tih čovekovih 9 korisnika krenu da preteruju, očas posla će SBB krenuti da njuška pa će i lako otkriti šta je posredi. Nije poenta u tom porodičnom deljenju resursa, poenta je da postoje određeni šabloni ponašanja na netu koji se lako prate & provale, pa kad si jednom primećen nije nikakav problem utvrditi da li se to dešava u okviru jednog domaćinstva ili je posredi preprodaja njihovog signala...
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?03.05.2012. u 17:02 - pre 145 meseci
U potpunosi se slažem. No moja greška, umesto 9, čovek kaže da će ih biti 5.

Citat:
U principu nas petorica bi bila u mreži. Od toga ja s vremena na vreme poteram neki torrent (jednom u 5 dana recimo), trojica komšija samo bleje na fejsu (verovatno i youtube, što bi možda moglo da pravi problem) a za petog ne znam


Ako zaista bude ovako da trojica bleje na fejsu, a dvojica siluju p2p, po meni ne bi trebalo da bude ikakvih problema.

No svakako, Ironije ima i više nego dovoljno materijala da donese odluku da li da rizikuje ili ne.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?03.05.2012. u 19:46 - pre 145 meseci
Ne verujem da će sa te strane da bude rizik ... osim što na sav glas piše o planovima, ali možda tih petorica ne troše ... jer nemaju. A kada stigne brz internet e onda će svi, a naročito klinci iz tih porodica, da krenu da sisaju. Ajde youtube koji može da povuče pola linka, ali ko da odoli torentima i najnovijim spotovima, serijama, filmovima ... a šta sa igračima koji će da traže čistu liniju da bi uopšte mogli da igraju ... apetiti rastu geometrijskom progresijom.
Od rizika postoji jedino mogućnost da neki komšija zagazi u tešku pirateriju ili nešto još gore a sva krivica će da ide Ironiju. Ja sam malo oladio ali do dkoro sam sam sebi smetao a da pozajmim ili prodam komšiji ... taman posla.

Uskoro očekujem seriju tema ... kako da ograničim komšiji koji ne zna za meru a klinac mu se razume pa ne mogu da mu uvalim neko ograničenje. ;)
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?03.05.2012. u 20:49 - pre 145 meseci
Citat:
bachi: U potpunosi se slažem. No moja greška, umesto 9, čovek kaže da će ih biti 5.



Ako zaista bude ovako da trojica bleje na fejsu, a dvojica siluju p2p, po meni ne bi trebalo da bude ikakvih problema.


5 korisnika, ali koliko stvarnih uređaja? Do pre pola godine nisam ni pomišljao da uvedem WiFi u kuću, onda sam krajem decembra bio prinuđen da zamenim telefon i uzeo neki Android na akciji, pa je žena nekih mesec dana nakon toga na sličnoj akciji uzela neki jeftin, čisto da se upozna sa mogućnostima Androida, pa je u međuvremenu crkao ruter i uzeo sam neki sa WiFi podrškom, i mic po mic za par meseci stigosmo do 4 WiFi uređaja u mreži. Sad bih uvezao i toster, fen i peglu, samo da imaju podršku. Ko onda Ironiju može da garantuje da neko od 5 komšija neće ubaciti svoj svič, AP, nakačiti i laptop, dva-tri telefona itd. Danas samo fejsbučiš sa nekog krša u dnevnoj sobi, a sutra već imaš farmu servera u špajzu... :-)
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+267 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?04.05.2012. u 07:35 - pre 145 meseci
Ma, ova je zemlja Balkan ... viđeno već mnogo puta:

Malo spretniji momak organizuje par dobrih prijatelja i povezu takvu neku mrezu na jedno ime. Pozivaju se na potrosacka prava, provajdera monopolistu, nepravdu u svetu. Onda nakon nekog vremena broj racunara u mrezi pocne rapidno da raste - kupuju se novi ... Onda u jednom trenutku primetis da ima bas puno racunara i shvatis da i prijatelji imaju svoje prijatelje i da i oni iza ledja dalje sire mrezu ... Kada shvatis da je cela ulica nakacena na tebe, ti promenis stanoviste i pocnes se ponasas kao najgori ISP. Pocnes da spijuniras saobracaj, uvodis ogranicenja, sumnjas u postenje svojih prijatelja. Zatim dolazi ono - a gde su tu novci. Neki prijatelji su poceli i da uzimaju proviziju. Najsladje je krasti od lopova. Sledi scena sa prijateljem koji vise nece da placa za druge i povlaci se iz celog posla. Normalno i dalje mu na neki nacen radi internet, samo si ti zaobiđen u isplati ...

Da ne duzim dalje, svi znamo sta znaci biti na Balkanu!

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?04.05.2012. u 08:37 - pre 145 meseci
Lično i kada bih pravio neku mrežu sa komšijama, ne bi bilo više od 5 komada, svako bi imao svoje parče saobraćaja, tj. ograničen protok na ravne časti i ispred svakog bi stajao NAT ruter. A ako bi se njemu isplatilo da deli svoje parče saobraćaja sa još nekim, samo neka izvoli. :D


Code:


                                                                             / - WiFi AP client(nat sa svojim ip subnetom) (192.168.6.0/24) <---> Komšija 1 LAN
                                                                             / - WiFi AP client(nat sa svojim ip subnetom) (192.168.7.0/24) <---> Komšija 2 LAN
Cable modem<---> WiFi NAT ruter (192.168.5.0/24)<--->/ - WiFi AP client(nat sa svojim ip subnetom) (192.168.8.0/24) <---> Komšija 3 LAN


I tako dalje. :D
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?04.05.2012. u 09:03 - pre 145 meseci
Sve to može da se podesi ako se napravi ozbiljna mreža ali će ovde posao da radi neki ruter od <30€ koji verovatno ne može sve to da reši.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?04.05.2012. u 09:07 - pre 145 meseci
Ovo i jeste sa običnim ruterima. Bilo koji tp-linkov wifi ruter može seče protok po ip adrese i deli na ravne časti.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?04.05.2012. u 10:56 - pre 145 meseci
Ma ok, nisam siguran da baš svaki može a i ne znam kakav je ovaj konkretno ali ako tako kažeš ... svejedno mislim da od ovoga neće da bude ništa jer ja za dva kompa imam dva interneta a kad bi se još i par komšija tu umešalo ... teško da bih nastavio i sledećeg meseca na taj način. ;)
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+267 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?04.05.2012. u 11:24 - pre 145 meseci
Citat:
...svako bi imao svoje parče saobraćaja, tj. ograničen protok na ravne casti ...

Ne, Bachi, ti definitivno nisi iz ovih krajeva :-) ... Ne radi se to tako na brdovitom Balkanu -> vidi sliku sa prvom porukom.

Dakle ... odvojis jedan deo za sebe. Ono sto ostane ( ako ostane ) grunes u drugu kutiju koju dele svi ostali ... Valjalo bi da ta prva podela bude kod tebe da mozes u slucaju potrebe da iskljucis komplet taj drugi deo!

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

bane4444

Član broj: 253783
Poruke: 59
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



+17 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?04.05.2012. u 17:02 - pre 145 meseci
Pročitah temu, i nastaviću da je pratim ali vas molim da se usresredite na rešavanje problema i pomoć u vezi umrežavanja a ne da razvijate teorije zavere, tipa komšijin mali će da cepa p2p, SBB će da te tuži a ti ćeš u zatvor + više nikad nećeš moći da koristniš net :D i tako to. Ideja je stvarno odlična, jeste da ima cimanja (svaki mesec moraš da skupljaš novce što može biti zamorno) ali mislim da se generalno isplati + siguran sam da te SBB nikad neće ganjati zbog ovoga.

Pozz
 
Odgovor na temu

Ironije
Kragujevac, Serbia

Član broj: 105728
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



+27 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?04.05.2012. u 17:42 - pre 145 meseci
Ok, mreža funkcioniše od 1. maja pa da prenesem iskustva za ova 4 dana. Ukupno nas je petorica u mreži. Svi preko LAN-a povezani, na WLAN-u samo moj telefon, ostali nemaju pristup. Komšije su, da tako kažem, matorci, svi >40 godina, do sada koristili ADSL od valjda 1.5 mbps, od interneta znaju za Facebook i YouTube (jedan je vidim čuo i za xvideos :) Nema gamera. Uključen UPnP i QoS. Nema nikakvih ograničenja u vidu blokiranja P2P saobraćaja, broja konekcija, portova i slično. Dakle sve otvoreno. Kad pogledam bandwidth na routeru retko kad pređe 1 mbps. Ukupan WAN protok za 4 dana je oko 6GB od čega je samo moj telefon napravio 1.5GB, verovatno nešto muljao sa iCloud-om. Znači smešan protok, ništa što bi smetalo ISP-u. Router se za sada odlično ponaša, stalno je u idle-u, nema mnogo posla. Evo statistika za njega:
Code:

CPU
CPU Model         Atheros AR7240 rev 1.2 (0x00c2)  
CPU Clock          350 MHz 
Load Average     0%       0.00, 0.00, 0.00  

Memory
Total Available               91%        29840 kB / 32768 kB  
Free                            36%       10824 kB / 29840 kB  
Used                           64%        19016 kB / 29840 kB  
Buffers                        10%        1868 kB / 19016 kB  
Cached                        32%       6032 kB / 19016 kB  
Active                         21%        4080 kB / 19016 kB  
Inactive                       27%        5132 kB / 19016 kB  

Network
IP Filter Maximum Ports   4096  
Active IP Connections     450  

QoS funkcioniše kako sam se i nadao, dakle daje punu brzinu kada je link slobodan a deli približno ravnomerno kod konkuretnog download-a. Sve u svemu, mala mreža koja za sada funkcioniše odlično, a nadam se da će tako i ostati jer ne planiramo proširenja.
Pozdrav.
P.S. Hvala na korisnim savetima ;)
I have taken out of alcohol more than alcohol has taken out of me ....
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?04.05.2012. u 19:22 - pre 145 meseci
Rano je jos da donosis zakljucke, treba prvo svi da se malo "opuste", a prve ljutnje obicno pocinju kada YT pocne da secka.

Ja takodje mislim da taj TP link nece moci lepo da vam razdeli net.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?04.05.2012. u 21:33 - pre 145 meseci
Pa meni YT secka a sam sam na Internetu. I potpuno me briga zbog toga. Važno je da SSH radi ko sat.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?04.05.2012. u 23:06 - pre 145 meseci
Citat:
bane4444: Ideja je stvarno odlična, jeste da ima cimanja (svaki mesec moraš da skupljaš novce što može biti zamorno) ali mislim da se generalno isplati + siguran sam da te SBB nikad neće ganjati zbog ovoga.


Ako si siguran, to znači da si proverio Politiku prihvatljivog korišćenja Interneta i da smatraš da stavka:

Citat:
Svaka aktivnost ili korićenje servisa koje narušava bezbednost ili integritet sistema ili mreže je zabranjena i može voditi krivičnoj ili građanskopravnoj odgovornosti. Ova ograničenja uključuju sledeće, ne ograničavajući se na:

...

Preprodaja ili redistribucija servisa, sem za servise gde je to dozvoljeno Tehničkim uslovima i Ponudom sa cenovnikom.


nije prekršena ovim što radi Ironije?

Ja evo priznajem da nisam detaljno pročitao Tehničke uslove, tako da ja sam nisam siguran u kojim situacijama je dozvoljena redistribucija, tako da ako imaš pouzdanu informaciju da jeste dozvoljena, napiši i pod kojim tačno uslovima...
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Umrežavanje u zgradi - da li će ovo funkcionisati ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5274 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.