Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)

[es] :: Digitalna Televizija :: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 54315 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6818
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)02.04.2012. u 22:57 - pre 146 meseci
Set top box će da uvozi neki demokrata i ošiša narod, pa to je ljudi demokratija zar ne? E baš mi ne pada na pamet da kupujem, ionako mi je tv u dnevnoj samo veliki monitor za projekcije filmova i probranih dokumentaraca.

A ovi bez škole će ionako nastaviti da ubijaju svoj mozak sa Tv programom

U Hrvatskoj je HRT davao tv pretplatnicima vaučer od 100 kuna za kupovinu tog tv risivera (najeftiniji je bio oko 150 kuna što je 20 evra)
E sad, ja sam se lavovski borio i zvao kao lud dok mi nisu poslali taj vaučer. Jednostavno nisu hteli da mi daju godinu dana. Meni je bilo svejedno jer tamo furamo MaxTv

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 03.04.2012. u 00:21 GMT+1]
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Zeka_SD
Smederevo

Član broj: 147910
Poruke: 58
178.79.44.*



+83 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)02.04.2012. u 23:40 - pre 146 meseci
Verovatno će nešto slično i kod nas da bude, da oni koji plaćaju pretplatu dobiju vaučer za kupovinu!
:)
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)03.04.2012. u 04:04 - pre 146 meseci
znaci dok nasi to ne "istestiraju" nema nista... lol,

da provere da li T2 prijemnik 'vata T2 signal :)
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)03.04.2012. u 06:15 - pre 146 meseci
Neki ljudi misle da je ovo neki moj lični pohod i da sam prevaren i da zbog toga sve ovo pričam. Međutim istina je mnogo daleko. Lično nemam nikakvih potreba trenutno za stb-om, pošto sam na iptv i regularno imam već sve što je potrebno da imam. Ovde je više problem procedure gde sve nije urađeno kako treba (bar po meni).
Po meni bi bilo logično da su RTS naterali da umesto u DVB-t formatu emituje u DVB-t2 formatu.
Po meni bi bilo logično da su još pre koji mesec završili bazično testiranje aparata koji mogu da se koriste i recimo raspisali tender za nabavku neke osnovne količnine koja bi bila da li delimično plaćena (može da bude stimulacija tipa samo da su oslobođeni troškova carina ili poreza oni koji nabavljaju) ili čak u celosti od strane vlade i gde bi se našli ti testirani uređaji u prodaji.
Po meni bi bilo logično da već sada znamo kako će se uvoditi digitalizacija "u naše domove", gde bi mogli da znamo da li treba da kupujemo ili ćemo dobiti vaučere (kako je bilo u Hrvatskoj) ili ćemo dobiti besplatno (što čisto sumnjam). Zvanično znamo samo da će najugroženiji biti "pomognuti" a sve ostalo zavisi od rebalnsa budžeta. Kog kada?!? Da li da čekamo da čujemo da moramo da kupimo ili da čekamo da čujemo da li ćemo dobiti nešto.
Po meni bi bilo logično da su uvoznici "savetovani" da nabavljaju DVB-t2 uređaje. Ovo naravno ne mislim nikakvim pritiscima, ali kao što sam ranije rekao dovoljno bi bilo samo da je RTS zadnjih nekoliko godina emitovao u odgovarajućem formatu, pa bi to bio signal prodavcima da moraju da nabavljaju takve uređaje jer sa postojećim ne bi mogli ništa da urade.

Citat:
Informer: A ko ih je prevario? Kupili su TV za koji su znali da nece funkcionisati jer se odavno znalo da ide T2 (mnogo pre nego sto su se pojavili TV prijemnici sa DVB-T tunerom po nekoj razumnoj ceni).

I sad mi treba da ih zalimo... zbog cega tacno?

Tvoja pretpostavka je da svi ljudi barataju tehničkim terminima savršeno dobro i da svi znaju tačnu razliku između T i T2 signala. Voleo bih te da probaš jednom penzošu da to objasniš, pa onda da ga pustiš da ode u prodavnicu TVa da vidiš kako će tražiti odgovarajući TV aparat. Gotovo sigruan sam da će pitati prodavca "Da li imate TV onaj što može da pišta ovu novu TV?". Sada to pitanje ima smisla, ali pre koji mesec bi ovaj ladno odgovorio, da imam i dao mu neki sa DVB-T tjunerom i taj penzoš bi mogao da gleda RTS digital. E ti su prevareni. Svi koji nisu tehnički potkovani se mogu smatrati kao prevareni. Zašto? Zato što imam utisak da su namerno uvozili modele koji sigurno neće zadovoljavati standarde, jer prosto nemoguće je da trenutno gotovo da nema uopšte TVa koji odgovaraju traženim specifikacijama?
 
Odgovor na temu

wux
NS

Član broj: 27480
Poruke: 161
*.static.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)03.04.2012. u 17:21 - pre 146 meseci
RTS je emitovao u DVB-T formatu pre nego što je DVB-T2 standard formulisan i mnogo pre nego što je usvojena agenda da se ide na DVB-T2 i bio je glavni oponent takvoj odluci.
Drugo, zaista ne bi bilo korektno da trgovci danas prodaju "obične" DVB-T televizore ljudima koji žele da prate DVB-T2 ubeđujući ih da je to isto, možda nije bilo korektno ni prošle godine jer se znalo da od 2012. kreće DVB-T2, ali nije ni korektno prozivati trgovce koji su "stari" standard prodavali pre 5-6 (pa ni 2-3) godina jer tada nije ni bilo DVB-T2 signala, a i modeli sa DVB-T2 nisu ni postojali ili su bili retki.
I još jednom: nije nikakva frka niti bilo ko gubi bilo šta (sem entuzijasta) ukoliko sada odmah ne počne sa digitalnim prijemom. Gašenje analognog signala je odloženo za 2015. godinu,
 
Odgovor na temu

DvbT-manijak
motazer, tv produkcija
Srbija

Član broj: 203771
Poruke: 157
109.106.243.*



+12 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)03.04.2012. u 21:22 - pre 146 meseci
nije, kreće od nove godine 2013. ubrzanim tempom
 
Odgovor na temu

wux
NS

Član broj: 27480
Poruke: 161
*.dynamic.sbb.rs.



+14 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)03.04.2012. u 22:18 - pre 146 meseci
Ups, moja greška, pogrešno sam razumeo jednu vest...
U svakom slučaju, onda je malo veća frka, ali još uvek imamo fore celu godinu, nije nikom "o glavu" da sutra kupi novi televizor.
 
Odgovor na temu

DvbT-manijak
motazer, tv produkcija
Srbija

Član broj: 203771
Poruke: 157
109.106.243.*



+12 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)03.04.2012. u 22:46 - pre 146 meseci
Da, ali ko baš sada hoće ili iz nekog razloga mora da kupi tv mora da otvori četvore oči.

Prva isključivanja analognih predajnika biće već posle nove godine. Sad će skeptici reći da su i pre odlagali i tako to, što i jeste tačno.

Danas je 4.4.2012., dan kada je po staroj Strategiji bilo planiran totalni prelazak sa analognog na digitalno emitovanje u jednom danu.

Iako verovatno u Srbiji nema čoveka koji bi to više voleo od mene, mogu da kažem, hvala bogu da su odustali od toga.

Tako da je to prvo gašenje jednog regiona nekog januara 2013. zapravo kašnjenje od 9 meseci, a svaka sledeća regija će kasniti još više. Naravno da je moguće da se ceo proces otegne do kraja 2014.

Ipak, stvar je pokrenuta, došla je u hedove na svim glavnim medijima, priča se o tome. I prodavci su počeli da se raspituju, i da testiraju opremu.

Po mom sudu, stvar koja će drastično ubrzati digitalizaciju biće pojava jeftinih STB urešaja u SD formatu.
Kad kažem jeftinih, mislim do 30€ za osnovni, do 35€ za model sa USBom, i do 45€ za najjeftiniji PVR.

I naravno, treba pustiti još par predajnika (Crni Vrh, Besna Kobila, Pirot, i neki kod Bora)
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 00:08 - pre 146 meseci
Ja smatram da je krajnja besmislica potpuno ukidati analognu TV. Jednostavno bi trebalo ostaviti prvi program televizije da se emituje analogno, dok god ima korisnika koji koriste analogne televizore. Jel to baš toliko strašno što će da zauzme jedan kanal? Koliko samo ima ljudi po selima kojima uopšte ne treba 10 kanala i superextraHD slika na LCD 16:9, već im treba samo prvi program da pogledaju vesti i poneku emisiju na svom starom TV-u. I sada će oni pod prisilom da kupuju kojekakve uređaje koji vrede više nego sami televizori preko kojih gledaju vesti?

I tek da vam kažem, možda ćete pomisliti da nema veze sa temom, ali ima itekako: Pre desetak meseci su zakonom zabranili prodaju živinih toplomera u apotekama, jer su kao "opasni"! To možda znate a možda i ne znate. Ono što je bitno u vezi toga je da su se odlični živini toplomeri proizvodili u Srbiji, i koštali su 10x manje nego ovi digitalni koji se sada uvoze jer domaća proizvodnja ne postoji. A znate šta sve to znači: uništavanje domaće proizvodnje, dodatna zarada na carini, veća zarada na PDV-u na veću cenu. A to je sam jedna kap u moru sličnih odluka, koje sistematski uništavaju sve što se u ovoj zemlji proizvodi, da bi kasnije doveli "spasioce" iz inostransva koji će da "pokrenu privredu".

Eto toliko.
 
Odgovor na temu

mmiodrag

Član broj: 44963
Poruke: 65
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+28 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 09:16 - pre 146 meseci
Evo, moja pokojna baba je proživela svojih 80 godina bez ikakvog televizora. Jedino što je nju interesovalo oko televizije se svodilo na pitanje: šta su javili za vreme sutra.
Nije koristila ni živine, ni digitalne toplomere i opet joj je bilo super.

Međutim, život se ne može zaustaviti, i to što njoj nije bilo potrebno, meni je potrebno a mom detetu će verovatno biti neophodno.
I sad ovde, umesto da raspravljamo o tome kako da što brže i lakše usvajamo nove tehnologije, i svojoj deci omogućimo bolju startnu poziciju za surovi kapitalizam koji ih očekuje, mi ovde predlažemo da se ostavi analogija u životi sve dok i poslednji Ei Niš tv ne crkne. Aman čoveče!
 
Odgovor na temu

DvbT-manijak
motazer, tv produkcija
Srbija

Član broj: 203771
Poruke: 157
109.106.243.*



+12 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 09:58 - pre 146 meseci
Kao što dan danas RTS radio 1 (takozvani "RB1") radi još uvek na srednjim talasima, trošeći vrlo ozbiljne pare za šaku slušaoca, mislim da bi RTS1 mogao da ostane do 2015. u analognom emitovanju na svim predajnicima koji ne koriste VHF11 i VHF12.

Drug Pisac nikako da shvati da je ideja digitalizacije, zapravo levičarska ideja, u duhu "tehnika narodu" i sl.

Da ponovim, po 100x put.

Osnovni ciljevi digitalizacije su:

- pružanje usluge "multikanalne tv" širokim narodnim masama (sa manjim jednokratnim troškom, bez dodatne mesečne pretplate)

- povećanje ukupnog broja slobodno dostupnih (FTA) tv i radio programa

- oslobađanje frekvencija kroz digitalnu dividendu, koje će se koristiti uglavnom za 4G, koji donosi relativno jeftin internet u najzabitije krajeve


I ajde molim te kaži mi šta je ovde loše i problematično?!

To što su naši nesposobni da prizvedu digitalni toplomer i LCD televizor? Nisu nesposobni, već ne umeju da naprave jeftino i dobro, a eto Kunezi (kumunisti) umeju. A ni plate im nisu nešto manje od naših.


A što se cene uvođenja tiče, svako ko ima tv prijemnik, moći će za nekih 30€ da kupi STB u SD formatu, bez dodatnih opcija i da dobije digitalnu sliku.

3300dinara su recimo = boks cigara + 30 najjeftinijih dnevnih novina + nekolko flaša piva
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 10:05 - pre 146 meseci
Citat:
mmiodrag: ovde predlažemo da se ostavi analogija u životi sve dok i poslednji Ei Niš tv ne crkne. Aman čoveče!


Pa zar nisam dao normalan predlog kako da se usvoje nove tehnologije mnogo lakše nego što će sada da se usvajaju pljačkanjem građana?

Ostavimo RTS da ima jedan kanal koji se emituje i analogno i u DVB-T2, a sve drugo prebacimo isključivo na DVB-T2. Eto rešenja! Nema rasipanja VHF/UHF opsega, a niko nije prisiljen da kupuje ni novi televizor ni boks. Onaj ko želi više kanala on će kupiti a onaj kome ne treba on će nastaviti da gleda analogni signal. Kad za 5-10 godina odumru svi koji gledaju analogni signal, onda se on ukine i rešen problem.

Ali ne, to ne odgovara onima koji hoće da brzo i efikasno zarade na uvozu, a ujedno i dobiju "pohvalu" iz svojih inostranih (EU) centara koji im izdaju zapovesti: "sad uništi ovo, sad opljačkaj ono, sad prodaj to..."!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 10:10 - pre 146 meseci
Citat:
DvbT-manijak: A što se cene uvođenja tiče, svako ko ima tv prijemnik, moći će za nekih 30€ da kupi STB u SD formatu, bez dodatnih opcija i da dobije digitalnu sliku.
3300dinara su recimo = boks cigara + 30 najjeftinijih dnevnih novina + nekolko flaša piva


Pa to je to, čuveno "sit gladnome neveruje".

Da li si ti svestan da je nekome 3000din ogroman novac? I sem toga, nema šanse da bude 3000din, biće više.

U tome što si ti naveo sve je loše ako se to radi pod prisilom. Ja sam lepo rekao kako može da se izvede i da pri tome ne bude nikakve prisile.

Jel jedan analogni kanal kvari bilo šta u tim ciljevima koje si ti naveo?
 
Odgovor na temu

nenadjow
nenadjow

Član broj: 193220
Poruke: 70
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 10:44 - pre 146 meseci
Ajde i ja da se prikljucim ovoj raspravi. Analogni signal nece biti iskljucen sutra, vec ce se to raditi postepeno, pretpostavke da ce analogija raditi sve do 2015god kada je poslednji rok za prelazak na digitaliju. Vama u ovom trenutku izgleda jednostavno, sto ne bi ostavili jedan analogni kanal dok ne izumre svaki tv koji ga podrzava, a shvatate da se to nigde u svetu ne radi, cak i u Hrvatskoj ne postoji uopste vise analogija, ako su se oni prilagodili prilagodicemo se i mi! Ocajne su ovakve reakcije jer je to odlika Balkana, na svaku novu tehnologiju i nesto sto nam je nepoznato. Ostaviti jedan analogni kanal znaci zrtvovanje 10-15 kanala u DVB-T2 formatu, izvinite ali moje misljenje je da ne bih da zrtvujem 15 potencijalno dobrih kanala, da bi neko gledao analogni RTS!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 11:13 - pre 146 meseci
Tvoje mišljenje se u stvari svodi na sledeće:

"Ja želim da gledam 60 digitalnih kanala umesto 45, i zbog toga treba prisiliti sve one kojima to ne teba da plate kako bi mogli da gledaju bilo šta, odnosno moraju da gledaju ono meni treba"

Takvo ponašanje je po meni čist sebičluk. Ti imaš para i tebi treba 60 kanala, a onaj koji nema para i ne treba mu 60 kanala taj neka crkne. Sve zbog tih tvojih 15 kanala više.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 11:19 - pre 146 meseci
Imam i drugi predlog, koji zadovoljava i takve sebične prohteve samoživih ljudi

Mada naravno neće sigurno zadovoljiti one u ovoj državi koji gledaju da namaknu što više para u svoje službene mercedese i avione, i koji zbog toga i rade ovo što rade.

Dakle, svi koji su u trenutku prelaska na DVB-T2 platili TV pretplatu u zadnjih godinu dana, treba da dobiju boks besplatno.

Eto, jel' ima protivnika ove ideje?
 
Odgovor na temu

DvbT-manijak
motazer, tv produkcija
Srbija

Član broj: 203771
Poruke: 157
109.106.243.*



+12 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 12:14 - pre 146 meseci
Citat:
pisac: Pa to je to, čuveno "sit gladnome neveruje".

Da li si ti svestan da je nekome 3000din ogroman novac? I sem toga, nema šanse da bude 3000din, biće više.


Pa prijatelju, nisam ni ja baš nešto "sit", i znam koliko je 3000dinara.

Prvo, ja sam rekao 30€, a to je 3300 i još neki dinar, i tvrdim ti da će za par meseci biti moguće kupiti najosnovniji STB u za te pare. Pričamo o najosnovnijem uređaju, koji nema HD, nema HDMI, nema USB, ne čita MPH... ima samo daljinski i činč (i eventualno SCART).

Često ulazim u kuće ljudi sa ekonomskog dna, i znam da će oni i pored sve bede kupiti tu stvar, jer je njima televizija jedina zabava. I osećaće se srećno i dobro što konačno mogu da vide dobru sliku na omiljenim kanalima.

Šta je tu loše, šta je tu pogrešno?!


Citat:
pisacJel jedan analogni kanal kvari bilo šta u tim ciljevima koje si ti naveo?


Ne, kao što sam i sâm napisao, par postova gore.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 13:03 - pre 146 meseci
Citat:
DvbT-manijak: Često ulazim u kuće ljudi sa ekonomskog dna, i znam da će oni i pored sve bede kupiti tu stvar, jer je njima televizija jedina zabava. I osećaće se srećno i dobro što konačno mogu da vide dobru sliku na omiljenim kanalima.

Šta je tu loše, šta je tu pogrešno?!


Loše i pogrešno je što se teraju da silom plate kako bi gledali te nove kanale, a možda im to apsolutno ne treba? Ono što bi bilo pošteno jeste da se ostavi dotični jedan informativni/opšti kanal za one kojima ne treba pink/grand/hitparada/trtmrt, sve dok broj korisnika koji prate analognu TV ne padne na recimo par hiljada.

Ako ti veruješ da će to zaista da plane i da će svi siromasi i drugi da pokupuju boksove kako bi gledali ultradobru sliku, onda opet nemaš nikakav problem jer će dakle broj korisnika analogne vrlo brzo da padne i eto gašenja signala.

Inače kakvu će to dobru sliku da vide na TV-u koji je star 20 godina? Neće primetiti nikakvu razliku.
 
Odgovor na temu

wux
NS

Član broj: 27480
Poruke: 161
*.static.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 14:42 - pre 146 meseci
@pisac
Zamisli da narod u koloni prelazi na neko bolje mesto za život i svi čekaju babu od 90 godina - ne ide to tako. Nisam za to da se baba ostavi (ili nešto gore) ali mogu da naprave nosiljku, ponesu babu i tako brže stignu do cilja.
Tako je sa svakim napretkom. Ne treba ljudima sa dna socijalne lestvice ukinuti televiziju, ali ne može ni cela država biti njihov taoc. Naći će se rešenje i najsiromašniji će STB verovatno dobijati besplatno ili po nekoj smešnoj ceni.
I za kraj: pusti demagogiju i brigu za siromašne. U našoj državi je postalo uobičajeno da se kuka i prenemaže i svi nešto umiru od gladi (ima i takvih ljudi, ali jako malo), a troše nemilice na kojekakve gluposti i statusne simbole, piju sokove umesto vode, u svakom trenutku u kući mora da bude alkohola kao u manjem kafiću, slave se slave k'o da su svadbe... najgori su mi oni što puše dve kutije cigareta dnevno, a "nemaju deci za patike" - samo jedna kutija najjeftinijih cigareta dnevno na godišnjem nivou je 35-40000, pa računaj koliko je to "osrednjih" patika. Ja nisam socijalni slučaj, pa sam klincu na rasprodaji kupio jako dobre patike (bavio sam se sportom pa se malo razumem) za 2800 dinara.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)04.04.2012. u 17:02 - pre 146 meseci
Citat:
pisac: Pa zar nisam dao normalan predlog kako da se usvoje nove tehnologije mnogo lakše nego što će sada da se usvajaju pljačkanjem građana?


Nisi.

Zamisli da ceo sve oslobodi taj deo frekventnog opsega za 4G a mi jedan kanal zauzmemo za analognu televiziju. I sad, svi proizvodjaci 4G opreme u svetu treba da se prilagode cinjenici da se jedino u Srbiji nije oslobodio opseg koji je u ostatku sveta oslobodjen?

Zamisli samo na sta bi svet licio kada bi taj tvoj predlog pretocio na ostale sfere zivota...
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalna Televizija :: Počela je digitalna era televizije (DVB-T2 emitovanje)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 54315 | Odgovora: 158 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.