Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CentOS - početak

[es] :: Linux :: CentOS - početak

[ Pregleda: 4853 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

xxx83
Nikola Nikolić
Srbija

Član broj: 138696
Poruke: 146



+7 Profil

icon CentOS - početak09.03.2012. u 13:34 - pre 146 meseci
Nekako sam uspeo da instaliram Linux CentOS.
Ovo mi je prvi kontakt sa sistemom koji nije Win. Da li mi me neko može uputiti u postupak umrežavanja sa drugim računarima i izlazak na internet.
Zamolio bih za brz odgovor.
Unapred hvala!
 
Odgovor na temu

xxx83
Nikola Nikolić
Srbija

Član broj: 138696
Poruke: 146



+7 Profil

icon Re: CentOS - početak09.03.2012. u 16:53 - pre 146 meseci
I još jedno pitanje.
Pokusao sam da instaliram WineHQ, ali ne mogu da ga raspakujem u root direktorijum.
Kada uđem u fajl brauzer iznad root foldera stoji beli znak X, a kada pokusam dvoklikom da pristupim folderu izlazi mi obaveštenje "The folder contents could not be displayed".

Bio bih veoma zahvalan ako bi neko mogao da mi da savet.
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: CentOS - početak09.03.2012. u 19:01 - pre 146 meseci
Bilo bi dobro da malo prelistas top teme posvecene pocetnicima i literaturi.

Mreza bi trebalo da radi automatski, ako imas eternet kabl povezan sa ruterom. Mozes i da proveris u postavkama (imas meni System/Administration) parametre svoje kartice. Ako ti treba umrezavanje sa drugim masinama u localu, trebace ti paket samba (client i server). Programe mozes instalirati kroz graficki interfejs takodje ili iz terminala sa yum install.

Podatke mozes da raspakujes i u direktorijum obicnog korisnika. Ako bas hoces u /root, moras biti root korisnik da bi to uradio.
 
Odgovor na temu

xxx83
Nikola Nikolić
Srbija

Član broj: 138696
Poruke: 146



+7 Profil

icon Re: CentOS - početak09.03.2012. u 22:12 - pre 146 meseci
Gledao sam i starije postove, ali mi nista nije jasno.
Linux do danas nisam video, tako da ne razumem o cemu ljudi pisu.
Jos me vise buni to sto postoji milion verzija Linuxa.

To sa root direktorijumom sam resi upravo tako sto sam se ulogovao kao root korisnik, ali posto sam raspakovao Wine u njega, opet nije hteo da radi. Drugar mi rece da se kod njega na Unbuntu to tako instalira.

Ima li negde nesto o CentOS-u, neko uputstvo za pocetnike (blago retardirane pocetnike) koje bih mogao da prodjem?
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: CentOS - početak10.03.2012. u 12:25 - pre 146 meseci
Za pocetnike CentOS nije bas cest izbor. Pre su to Ubuntu, Mint ili PCLinuxOS.
Knjige se mogu naci na engleskom on-line (a tu je i CentOS dokumentacija), na srpskom ih nema narocito - jedino da pogledas neka starija izdanja domacih izdavaca racunarskih knjiga.
Odgovara literatura za Fedoru i Red Hat, jer je CentOS velo blizak ovim distroima.

(Izmenio sam naslov da više odgovara tematici.)
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
95.180.64.*



+3 Profil

icon Re: CentOS - početak10.03.2012. u 15:23 - pre 146 meseci
Pod predpostavkom da koristis CentOS 6 evo ti direktan link za dokumentaciju:
http://docs.redhat.com/docs/en...cting_with_NetworkManager.html
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: CentOS - početak10.03.2012. u 17:59 - pre 146 meseci
CentOs je vrlo sličan Debianu i Ubuntu-u zaključno sa Ubuntu 10.10.
Moj savet je da istaliraš Ubuntu 10.10 i podršku potražiš na Ubuntu rs forumima u forumu Apsolutni početnici.
Kada se upoznaš sa osnovnim stvarima časkom se prebaciš na CentOs, koji po funkcionalnosti zaostaje za Ubuntu-om i Debian-om.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: CentOS - početak10.03.2012. u 19:01 - pre 146 meseci
Citat:
Djetvan
Kada se upoznaš sa osnovnim stvarima časkom se prebaciš na CentOs, koji po funkcionalnosti zaostaje za Ubuntu-om i Debian-om.

:D :D :D :D :D

Ajde, nemoj. Vazi?

Uglavnom, CentOS je serverski izbor, posebno za ozbiljna korporativna okruzenja. Odlican distro, ali stoji da nije idealan za pocetnike, kao ni za desktop. Moj ti je savet da ga ne koristis kao primarni OS, vec da ga instaliras na neku ili virtuelnu masinu, ili na neki drugi racunar, pa da na njemu podesavas samo serverski deo - to je ono sto treba uciti oko CentOS-a, a ne kako se koristi desktop.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

citizenx
System & Network Administrator
United States of America

Član broj: 270900
Poruke: 443



+68 Profil

icon Re: CentOS - početak10.03.2012. u 20:40 - pre 146 meseci
moj iskreni savet ti je da ne prelazis na linux, osim ako iz nekog posebnog razloga, poput legalizacije, moras. jedna od najednostavnijih distro-a, skraceno od distribucija linuxa je linux mint i ja sam uspeo samo da ga instaliram preko usb-a, sa dvd-om nikako nisam mogao, a imam preko 10 godina iskustva u radu sa racunarima. dakle ako vec moras da predjes na linux, neka to bude linux mint, jer je po interfejsu najslicniji windows-u.

sto se tice same mreze, imas graficki interfejs preko kog mozes da kliknes misem i uneses parametre, poput ip adrese, subnet mask, default gateway...mada u praksi se taj graficki interfejs pokazao dosta puta nesigurnim, jer mreza cas radi cas ne radi. najsigurniji nacin je da preko terminala rucno uneses parametre...
 
Odgovor na temu

bane4444

Član broj: 253783
Poruke: 59
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+17 Profil

icon Re: CentOS - početak10.03.2012. u 21:01 - pre 146 meseci
Treba ti samba klijen za umrezavanje sa windows računarima.

Inače ja koristim Fedoru 16 na jednom računaru a na drugom Ubuntu 12.04 i stvarno sam zadovoljan, mnogo bolje rade od windowsa.

Sad, kod svakog linuksa postoji problem prilagođavanja na početku, pošto stvari malo drugačije rade, ali kad sve središ nećeš morati ništa da diraš mesecima, da se brineš oko usporavanja itd itd... Jeste da ćeš potrošiti malo više vremena ali ćeš i dosta naučiti.

Srećno!
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: CentOS - početak11.03.2012. u 08:16 - pre 146 meseci
Citat:
nkrgovic: :D :D :D :D :D

Čoveče, pokretač teme ja apsolutni početnik na Linuxu!
Zar nije logično da se prvo upozna sa desktop okruženjem, pa posle da pređe na serversko?

CentOs i Ubuntu 10.10 slični su kao jaje jajetu s tom razlikom što Ubuntu ima jak forum u Srbiji , pa otuda moj savet da instalira Ubuntu.

Što se tiče funkcionalnosti, većina Linuxa već sa živog cd-a ima pristup NTFS particijama a najnoviji CentOs 6(live cd) ih ne čita a Linuxove particije otvara ali neke programe ne može da pokrene, znači da je moje poređenje što se tiče funkcionalnosti, tačno.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: CentOS - početak11.03.2012. u 09:58 - pre 146 meseci
Citat:
Djetvan:
CentOs i Ubuntu 10.10 slični su kao jaje jajetu s tom razlikom što Ubuntu ima jak forum u Srbiji , pa otuda moj savet da instalira Ubuntu.

Što se tiče funkcionalnosti, većina Linuxa već sa živog cd-a ima pristup NTFS particijama a najnoviji CentOs 6(live cd) ih ne čita a Linuxove particije otvara ali neke programe ne može da pokrene, znači da je moje poređenje što se tiče funkcionalnosti, tačno.

CentOS i Ubuntu su dva pola, dve skoro suprotne distribucije. Konfiguracioni fajlovi su razlicito organizovani, imaju razlicite includes, cak su i putanje na disku nesto razlicite. OK, sve je to slicno, ali nije ni blizu isto. Ajde, pitanje je stila - ali opet, to je velika razlika.

A poredjenje funkcionalnosti ti je, u najmanju ruku, cudno. Obe distribucije su serverske, to sta radi sa LiveCD-a je totalno nebitno. Ako covek hoce da uci kako radi server CentOS je cesci izbor, Ubuntu je (mnogo) vise desktop oriented. Da, ima Ubuntu LTS server, ali, bar po meni, i on je mnogo manje serverski optimizovan nego CentOS.

Ako covek hoce da pocne sa Linux-om Ubuntu je bolji izbor, ja CentOS nikad ne bi stavio na desktop, to sam i napisao. Ako hoce da pravi server i da uci kako se podesava SERVER CentOS je, po meni, mnogo bolji izbor. Podrska 3rd party vendora i hardware OEM-ova je glavni razlog, cim predjes sa PC-a na pravi server ili ti zatreba neki komercijalni softver odmah je tu CentOS (RH EL, Oracle Linux...).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

jovica016
Jovica Ilic

Član broj: 94502
Poruke: 202
*.sc.ni.ac.rs.

Sajt: www.jovicailic.org


+10 Profil

icon Re: CentOS - početak11.03.2012. u 11:10 - pre 146 meseci
@Djevtan
Prvi put(ali zaista) vidim da neko poredi Ubuntu sa CentOS-om. Mozda je bolje da se malo vise upoznas sa CentOSom, pa da ih onda poredis.
nkrgovic je u potpunosti u pravu, tako da, nemoj da unosis zabunu.
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: CentOS - početak11.03.2012. u 17:17 - pre 146 meseci
@jovica016

Ja nisam ni tvrdio da @nkrgović nije u pravu ali sam imao u vidu da se radi o početniku koji nije upoznat sa Linux sistemima uopšte, pa je nelogično da počne u startu da radi na Linux serveru.
Razlika između Ubuntu-a ili Debian-a s jedne strane i CentOs-a s druge je velika ali u funkcionalnom smislu tj. potpuno se slažem da narečeni os nije dobar za kućnu upotrebu već ga treba koristiti isključivo kao server.

Što se pak tiče izgleda i organizacije samog sistema to je kopija Debiana kao što je bio i Ubuntu zaključno sa verzijom 10.10.
Znači moj savet je bio da početnik pređe na sistem koji ima jako sličnu unutašnju organizaciju kao CeontOs ali mnogo svestraniju funkcionalnost, da bi stekao znanje o tome kako Linuxi funkcionišu a tek posle da pređe na petljanje sa serverima.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.abakusbp.net.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: CentOS - početak11.03.2012. u 17:51 - pre 146 meseci
Ako ga zanima da uci servere, onda zasto da ne CentOS u startu, koliko znam ima lepu dokumentaciju.

Osnovnu instalaciju moze uraditi svako sa i malo neke "opste racunarske kulture" (ako pretenduje
da se bavi serverima pretpostavka je da ce moci da instalira OS), a za neke posebne servise i njihovo
podesavanje moze uvek da konsultuje dokumentaciju ili da pita ovde ako negde zapne.

Odgovor iz prvog posta (neko je vec napisao), za umrezavanje sa windows racunarima
koristi se SAMBA, a sto se tice root foldera, pogledaj malo dozvole (permissions) sto se
tice root i user korisnika, grupa korisnika... (imas ovde po forumu pisano o tome).
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: CentOS - početak11.03.2012. u 18:21 - pre 146 meseci
Malo napamet pišem, ali sudeći po tome što želi da instalira Wine, rekao bih da je pre reč o generalnom upoznavanju sa Linuxom, više za desktop upotrebu, uz pokušaj migracije omiljenih programa.
Uostalom, nek' se javi i postavljač ;)

Ubuntu i CentOS... Pa, Gnome jeste Gnome, ali ispod haube štošta različito, od runlevela do packet managementa.
 
Odgovor na temu

xxx83
Nikola Nikolić
Srbija

Član broj: 138696
Poruke: 146



+7 Profil

icon Re: CentOS - početak12.03.2012. u 18:08 - pre 146 meseci
Najpre da se izvinim sto nisam ucestvovao u raspravi do sada.
Nisam se svojevoljno odlucio da ceprkam po centos-u, vec je u pitanju visa sila :)
Tacnije, buduca partnerska firma moje firme koristi Centos kao operativni sistem na svojim racunarima. E sad, mi imamo neki svoj klijent program, a ja sam dobio zadatak da nadjem nacin da taj nas program proradi na Centosu.
Konfigurisanje mreze mi je bilo potrebno zbog izlaska na internet, ali sam to resio tako sto sam sistem instalirao na kucnom racunaru i sad imam direktan pristup webu.

Najveci probelm mi je instalacija Wina-a.
Nasao sam neke osnovne komande u terminalu, poceo sa instalaciom programa, ali je ona pukla. Razlog: Centos 6 - 64 bit. Wine - 32 bit.

Moze li neko da mi nadje i posalje link ka 64bitnoj verziji Wine-a.
Ja sam svasta nesto skidao, ali svaki put je bilo bezuspesno.

 
Odgovor na temu

xxx83
Nikola Nikolić
Srbija

Član broj: 138696
Poruke: 146



+7 Profil

icon Re: CentOS - početak13.03.2012. u 00:38 - pre 146 meseci
Instalirao.
Sad jos "samo" da nateram firmin program da radi preko emulatora :(
 
Odgovor na temu

kljukana_dinastija

Član broj: 300708
Poruke: 3
*.us.



Profil

icon Re: CentOS - početak13.03.2012. u 07:26 - pre 146 meseci
Uz pomoc koje magije i trikova si instalirao 64 bitni paket na 32 box? Jesi li sada sigurno proucio package management na CentOS?

P.S. Nkrgovic je u pravu.
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: CentOS - početak13.03.2012. u 08:15 - pre 146 meseci
Meni se čini da ti na radnoj mašini pokušavaš da pokreneš preko Wine neku "firminu igricu".
Ali može biti i da nisam u pravu!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: CentOS - početak

[ Pregleda: 4853 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.