Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SMPS za pojacalo

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 961509 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo08.11.2013. u 20:57 - pre 127 meseci

Samo vi zahebavajte Acu , za koju godinu , ako ovako nastavi - bice i AJC (aca jevtic konverter)* na wikipediji i to rame uz rame sa Cuk konverterom :)

Citat:
macolakg: Podrav Sleepwalkerbg,

Pre nego što odem: sve zavisi sa kog napona na koji spustaš.

Probaj sa 100V na 1V, pa ćeš videti učinak kratkog impulsa na gejtu :-).

Sa 5V na 1V duty je 20% što je sasvim normalno.



Ima tu dosta istine..
Pozdrav
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo08.11.2013. u 21:26 - pre 127 meseci
Ha ha,vidis nisam razmisljao na tu stranu.Mozda stvarno bude nesto pa makar kkd bio i 10% :)
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo09.11.2013. u 00:02 - pre 127 meseci
Citat:
guruvesko:
@Macolakg: sve čestitke: 2000+ poruka suvog zlata. Da nam je sad nekog lepog pića (i sok od grožđa može da prođe ;D)


Hvala lepo. Nisam ni primetio da ih je toliko, i nema potrebe za njihovim precenjivanjem. Eto, nisu baš sve loše, i stoji da su na malo svojstven način napisane.

A za razne sokove važi ponuda. Ako se istovremeno zateknemo u Kg, rado :-)

Pozz
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo09.11.2013. u 00:08 - pre 127 meseci
Citat:
Sleepwalkerbg:


Ima tu dosta istine..
Pozdrav


Biće da je poprilično istine u tih 100V na 1V sa pwm 1%.

Pozz
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo09.11.2013. u 00:15 - pre 127 meseci
Citat:
Papak01: Sleepwalkere, za dobro uradjen buck mi treba nedelju dana. Da isprojektujem, istestiram, podesim, napravim PCB, ugradim i jos da izlakiram kutiju...
A PSM dok razvijem trebace mi tri meseca. Tek sam zavrsio kontroler. Sad treba pojacavac sa tottem pole-ovima, naravno ovde ce biti zajebancije zbog onako jadno uradjenog izlaznog tranzistora u TL494 pa tottem mora da se 'odigne' od mase.
Onda treba napraviti dva pobudna trafoa, pa to nastelovati, pa napraviti H most, ispitati pobudu, pa onda ide trafo. Naravno namotan kako bog zapoveda. Onda ispravljac, pa storrage, pa filter, pa zasitite, i pomocno napajanje... Pa onda PCB naravno muke oko postavljanja vodova pravilno, ne moram ni da ti objasnjavam. Dakle dok napravim sve to kako treba, ima da prodje Nova Godina i to kineska, a ne ova nasa. To je projekat kad pocnem da sljakam u institutu. Onda cu tih 8 sati dnevno da posvetim konstruisanju PSM laboratorijskog ispravljaca...
Ti znas da ja nemam obicaj da trcim a pi*am, posebno kad je elektronika u pitanju, i to jos vise ova na 310VDC. To ostavljam specijalno za onaj laboratorijski ispravljac od 900W. Ali pravih. Termogenih, kontinualno. Ne ono 900AJW (za znacenje jedinice na privatne :P )


Osim PSM (phase shift modulation) može se napraviti najobičniji full-bridge "bang bang" D class, gde se može dobiti izlazni napon proizvoljnog polariteta, takođe i nulti napon bez problema.

To je hard sw. četvorokvadrantni reverzibilni pretvarač sa svakakvim mogućnostima, a zahteva jedan prost brzi komparator i H bridge sa pripadajućim driverima. Vrlo pristojan KKD. Sa tri level modulacijom može i dosta efikasnije.

Pozz

P.S.

Na primer skoro gotovo rešenje sa HIP4080A sa desetak komponenti okolo. Do sigurnih 70VDC napajanja.

[Ovu poruku je menjao macolakg dana 09.11.2013. u 01:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo09.11.2013. u 21:28 - pre 127 meseci
Što se tiče PSM, niko nije u obavezi da ga napaja na 325VDC. Može to super i sa 40V, sa proizvoljnim naponom sekundara u razumnim granicama, current doubler ispravljačem, i 2-3 puta manjim gabaritima magnetnih komponenti od dva buck na 50KHz jer "glatko" radi i na 200KHz sa običnim mosfetima.

Nije to uopšte tako strašno ako se ne zahteva ZVS baš u širokom rasponu opterećenja.

Pozz
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo10.11.2013. u 07:45 - pre 127 meseci
Evo ga nov izvor zice za nas :)
Kalem za razmagnetisavanje ekrana (degauss coil),kod mene je u njemu zica 0,3mm taman za pletenicu.
Primar ima 9 a sekundar 20 ovakvih struka.Na primaru imam 8 namotaja a na sekundaru 2x5.Proracunat je za 50kHz.Ovo na ogradi je polovina.Ostao je jos jedan citav kalem.Posto je ostalo jos prostora za zicu verovatno cu premotati jos debljom zicom.












[Ovu poruku je menjao aca.jevtic94 dana 10.11.2013. u 08:56 GMT+1]
Acca Electronic
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo10.11.2013. u 09:57 - pre 127 meseci
Po dimenzijama trafoa, cini mi se da je 59-ka.
Elem, super rad. Samo jedan mali dodatak, u vezi sa mojom raspravom sa Macolom. Bolji faktor popunjavanja, i vece iskoriscenje trafoa se postize motanjem zice u sloju, dakle ako npr. uzmes 4 filarnu zicu i ne uprades je, vec ides slojno odnosno jedna pored druge. Slicno ces opservirati da su trafoi za grdne struje motani bakrenom trakom. Iako je skin kod sloja veci, stepen iskoriscenja trafo je ipak veci jer je veci stepen pokrivenosti.
Ja sam radio samo za male struje ne vece od 10-15A, i to na 5V, ali gledao sam neke Macoline trafoe i to bas na 59ki motane trakom, pune k'o oko.
 
Odgovor na temu

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+16 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo10.11.2013. u 10:05 - pre 127 meseci
Sve gledam i nikako ne mogu da shvatim od cega je ovaj SMPS-pojacalo. Gde se koristi.Jel pojacalo za zvuk ili sasvim za nesto drugo!!!
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo10.11.2013. u 13:44 - pre 127 meseci
Citat:
Papak01: Po dimenzijama trafoa, cini mi se da je 59-ka.
Elem, super rad. Samo jedan mali dodatak, u vezi sa mojom raspravom sa Macolom. Bolji faktor popunjavanja, i vece iskoriscenje trafoa se postize motanjem zice u sloju, dakle ako npr. uzmes 4 filarnu zicu i ne uprades je, vec ides slojno odnosno jedna pored druge. Slicno ces opservirati da su trafoi za grdne struje motani bakrenom trakom. Iako je skin kod sloja veci, stepen iskoriscenja trafo je ipak veci jer je veci stepen pokrivenosti.
Ja sam radio samo za male struje ne vece od 10-15A, i to na 5V, ali gledao sam neke Macoline trafoe i to bas na 59ki motane trakom, pune k'o oko.


Mana motanja trakom je snažan proximity efekat, pa za baš dobar rezultat je potreban sendvič sa više sekcija nego sa žicom.

Na primer: 4 sekcije primara učešljane sa 4 sekcije sekundara ili još više od toga ako je moguće.

Takav trafo je već skoro potpun maksimum koji se može izvući bez hlađenja vodom ili isparavanjem nekog gasa iz tečnog stanja.

To je i više nego lepo objašnjeno u dokumentu koji sam i tebi i Aci Jevtiću poslao pod imenom "MNY Final PhD_Danac.pdf", a koji nisam mogao ovde postaviti zbog njegovih 6Mb. Inače je tu do perfekcije obrađen hard sw. sa iskorišćenjem koje je ravno najboljim rezonantnim topologijama.

Pozz
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo10.11.2013. u 13:53 - pre 127 meseci
Citat:
denisu:
Sve gledam i nikako ne mogu da shvatim od cega je ovaj SMPS-pojacalo. Gde se koristi.Jel pojacalo za zvuk ili sasvim za nesto drugo!!! :)


SMPS je izvor napajanja i može se iskoristiti od pojačala za zvuk pa do zavarivanja. Ima ih stvarno bezbroj u ovoj prilično masivnoj temi, samo treba dovoljno prekopati (nije dovoljno "pipnuti" ovde-onde po ovoj ogromnoj temi).

Tema je daleko interesantnija sa aspekta kao naučiti nešto o tome, nego kao mesto sa koga se može skinuti gotovo rešenje sa gotovom pločicom i da se odmah da u prodaju sa sve pojačala :-).

SMPS je mnogo složenija naprava nego pojačalo, i nije dovoljna samo šema na papiru da bi se napravilo SMPS napajanje za pojačalo.

Još uvek ni jedan komad sa ove teme (od onih koji su napravljeni i pogone neka pojačala) ne bi mogao proći sve ateste za komercijalnu upotrebu. Koje zbog sigurnosnih margina, koje zbog EMI smetnji.

Pozz
 
Odgovor na temu

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+16 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo10.11.2013. u 15:06 - pre 127 meseci
A OK ! Hvala Dragoljube za sjajan odgovor! Sada mi je tek jasno o kakvom transformatoru je rec,jer nisam mogao da skontam u pocetku.Vidim da mi je neobican transformator i nesto nepoznat za mene kao (VF-trafo)jer koliko sam primetio previse struje vuce da bi se koristilo sa finu el.tehniku(nisku struju) ili negde po kucnim el.aparatima. Zahvaljujem jos jednom drustvo!!!
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo10.11.2013. u 17:09 - pre 127 meseci
@Papak01
Da znas da sam razmisljao o tome,ali posto moze da stane nisam imao neke velike potrebe za tim.Videcu da ga premotam debljom zicom,pa ce moci da mi posluzi kao aparat za zavarivanje.Nije bas nesto ekstra namotan,ali moze da prodje za probu.Danas sam zavrsio energetiku.Sada mi ostaje jos upravljacki deo,ali to kad drugi put budem dolazio u VA,moram neke drajvere da kupim/smislim.Razmisljam izmedju mosta od N i P fetova,ili da uzmem gotov drajver.

@denisu
Ne znam kako to mislis da vuce previse struje?
Nije to struja koju on vuce vec koju moze da da (tj. snaga a ne struja).

@macola
Mislio sam ja da ga namotam tako ucesljan,ali onda imam samo po dva navojka po sekciji :)
Za sekundar bi bilo 2+1+2
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+16 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo10.11.2013. u 20:00 - pre 127 meseci
Da Aco u pravu si.
Tek sada vidim kako izgleda te transformatore i kako su namotane.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo11.11.2013. u 22:04 - pre 127 meseci
Citat:
denisu: Da Aco u pravu si.
Tek sada vidim kako izgleda te transformatore i kako su namotane.


Pošto si nov ovde objasniću ti ukratko osobine tih SMPS transformatora.

SMPS naziv potiče od "Switching Mode Power Supply", što bi značilo: napajanje sa prekidačkim modom rada.

Što je veća frekvencija struje, jezgro transformatora može biti sve manje, pa se kod SMPS koriste maleni transformatori za velike snage zahvaljujući tome što ne rade na mrežnoj frekvenciji od 50Hz, već na znatno višoj koja zna biti reda 20.000-500.000Hz.

Dakle, prvo se naizmenična struja iz mreže ispravi u jednosmernu, pa se potom "isecka" na naizmeničnu struju znatno više frekvencije. Sve to se "strpa" u taj mali transformator, potom ponovo ispravi u jednosmernu struju, ili koristi kao naizmenična (po potrebi potrošača).

Suštinski razlog tako komplikovane metode su: mali gabariti, mala težina, i u nekim opsezima snage niža cena.

Dodatne mogućnosti u odnosu na klasične transformatore: mogučnost regulacije i stabilizacije izlaznog napona, odnosno odlična upravljivost.

Odličan primer je razlika između torusnog transformatora za halogene spot lampe, na primer snage 100W, koji je težak par kilograma i košta reda 10-15-tak eura, i elektronskog (SMPS) transformatora za istu namenu koji je veliki kao tri kutije šibica, težak par stotina grama, i košta reda 4-5 eura.

To je otprilike ono najjednostavnije objašnjenje za početak, a šire ćeš saznati čitajući ovu temu i slične njoj, svakako ako te takve stvari zanimaju.

Nema razloga za zahvaljivanjem, jer nije mi bilo teško da ti objasnim, već i drago što ćeš nešto novo saznati.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
212.178.234.*



+16 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo11.11.2013. u 22:24 - pre 127 meseci
Interesantno na koju frekvenciju radi i moze da radi ovaj transformator.
Veooma lepo i detaljno objasnjeno, pa sada je mnogo jasnije u ovom pogledu.
Ipak hvala puuno!!!
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo11.11.2013. u 22:31 - pre 127 meseci
Nema na čemu.
 
Odgovor na temu

lazyman
Sajt za moj biznis
Kula

Član broj: 183021
Poruke: 215
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.sajtzamojbiznis.com


+5 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo17.11.2013. u 17:33 - pre 127 meseci
Pozdrav još jednom. Potrebna mi je šema za neki mali SMPS koji bi od 12V DC pravio + - 12V - 15V za napajanje operacionih pojačavača. Snage možda max 15 V, ali za audio upotrebu, znači da je što jednostavnija ali da može da proradi "iz prve", bez osciloskopa i komplikacija, i da se može isfiltrirati tako da nema smetni u audio opsegu..
http://www.sajtzamojbiznis.com/
Pomoć prilikom implementacije Fortumo sistema SMS naplate, SMS glasanje, prodaja, naplata kredita.
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo17.11.2013. u 19:35 - pre 127 meseci
Da li ti je TL494 komplikovan?
Ako nije moze da se napravi stabilisana verzija.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

lazyman
Sajt za moj biznis
Kula

Član broj: 183021
Poruke: 215
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.sajtzamojbiznis.com


+5 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo17.11.2013. u 22:27 - pre 127 meseci
Valjda nije komplikovan.. Veća mi je briga nivo šuma..
http://www.sajtzamojbiznis.com/
Pomoć prilikom implementacije Fortumo sistema SMS naplate, SMS glasanje, prodaja, naplata kredita.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 961509 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.