Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SMPS za pojacalo

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 960172 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.amres.ac.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo21.10.2013. u 14:12 - pre 128 meseci
Ja kazem uzmi neku noviju verziju...
Videces uskoro zasto
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

nenadmma1993
Nenad Anusic
nezaposlen
nezaposlen
Novi Sad

Član broj: 318359
Poruke: 8
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: SMPS za pojacalo21.10.2013. u 14:55 - pre 128 meseci
Znam ali problem su mi delovi. fali mi IR2153. Ovo sve pravim od delova sta kuci nalazim.
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.amres.ac.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo22.10.2013. u 08:17 - pre 127 meseci
Pa ko ti je rekao IR2153?
Na ovo sam mislio:
http://forum.diyaudioproject.e...?/topic/255-uni-smps-3/?p=7340
Uclani se pa vidi kakav smps ti odgovara,ima ih vise...
(nije reklama )
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

ilic92
Boban Ilic
ne radim
NIs

Član broj: 318730
Poruke: 2
*.sc.ni.ac.rs.



Profil

icon Re: SMPS za pojacalo30.10.2013. u 19:02 - pre 127 meseci
E ovako napravio sa SMPS po semi sa pocetka tebe a plocicu sam uradio kao sto je dao Miodrag i pri prvom ukljucenju izbaca osugarac u razvodnoj tabli u stanu. pogledam nista nije izgorelo sve komponenete hladne i krenem da ispitujem sa unimerom i vidim da glavni vodovi + i - nalaze se u kratkom spoju negde. Sve na izgled dobro, skinem oba IRG4BC30k i vidim da se svi kontakti nalaze u kratkom spoju a nije izboreo. Pa me zanima gde je greska da ne stavljam nove da mi opet izgore .Postavicu slike kako sam uradio pcb.





Sve komponente sam kupio osi trafoa i nisam stavio one 2 diode iza tranzistora
i stavio sam grec posle trafoa da li sme on ili moraju brze diode?

[Ovu poruku je menjao ilic92 dana 30.10.2013. u 20:21 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo30.10.2013. u 19:29 - pre 127 meseci
Procitaj temu i nacices odgovor.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

ilic92
Boban Ilic
ne radim
NIs

Član broj: 318730
Poruke: 2
*.sc.ni.ac.rs.



Profil

icon Re: SMPS za pojacalo30.10.2013. u 20:36 - pre 127 meseci
Ma citao sa do 50 tih stranica.Da li da koristim druge tranzistore ili ne valja pcb.A najvise me buni sto nije ni malo radilo nista se nije culo kad su izgoreli tranzistori niti se zagrejali ama bas nista....
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo30.10.2013. u 20:55 - pre 127 meseci
Kao prvo PCB,kriticna rastojanja opasna po zivot.Imas moju PCB,pa pogledaj kako to treba da izgleda...
Inace,ja bataljujem IR2153 u SMPS-ovima koji rade a 220V~.Pokusaj nesto drugo,imas moje Uni SMPS verzije,nisu one Bog zna sta,ali za pocetak vredi pokusati,nisu se lose pokazale.Tema se zove Uni SMPS 3 na diyaudioproject forumu,ako si zainteresovan.Tamo imas dosta SMPS-ova.Uopsteno,ne svidja mi se galvanski spoj (bootstrap),vise volim GDT.
Inace ovime najavljujem sledeci SMPS,uzgred i ozbiljniji,H most sa fetovima,a upravljacki IC TL494,posto vidim da ga Papak i Sleepwalker dosta vole :)
Salim se,dosta popularan i jeftin IC.Neka testiranja moram da obavim za jedno dve nedelje,pa ce usput biti i koji klip :)
Pozdrav.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo30.10.2013. u 22:56 - pre 127 meseci
''Inace,ja bataljujem IR2153 u SMPS-ovima koji rade a 220V~.'' E Aco, sad te priznajem za pravog coveka (i komunistu) i elektronicara! :) Salim se ja malo, dobar si ti konstruktor, malo zastranis sa onim samooscilujucim generatorima pozara, ali se brzo vratis na pravi put! Nego, ja sam se nekoliko dana bavio fundamentalnijim stvarima oko smps-a a to su recimo magnetni efekti i osobine onih zutih torusa za storrage zavojnice u ATX. (Da se razumemo imam ih na kilo, a i najdostupnija su...)
Naime, od komsije, PC servisera, i mog velikog dobrotvora sam dobio donaciju u vidu mnogo (necu da kazem koliko da ne dodje Sleepwalker po globu [turski porez, harac] u naturi) ATX. Rasturio sam ih i ustanovio vrlo zanimljivu stvar. Postoje dve vrste storrage torusa. Manji i veci. Manjima se AL krece izmedju 0,084 i 0,086 uH/navojku na kvadrat, a vecima 0,089-0,092 uH/navojku na kvadrat. Eksperimentisuci sa mosfetom, osciloskopom i TL494 sam snimao BH karakteristike svih jezgara do kojih sam dosao i zakljucio Takodje veoma zanimljivu stvar, a to je da ta manja jezgra imaju oko 150ampernavoja mms-a a veca oko 250. Razlike su minimalne reda velicine +/-1ampernavoj. Takodje kriva magnetne saturacije im je prilicno monotona, sto me je odusevilo. Ovo je veoma zanimljivo za recimo boost konvertere, jer otezava efekte staircase-a, DC biasinga pri duty cycle>50% i slicno... Na kraju krajeva, ta zuta jezgra iz ATX napajanja su jedna fantasticno dobra stvar! :)

P.S. Popodne sam iz dokolice napravio svoj prvi prekidac sa magamp jezgrom, podstreknut nekim radovima koje sam dobio od Macole. Ljudi, 30A kontrolisati sa jednim 2SA733 i jednim TL431... KAKVA BRUTALNA NAPRAVA!!!!!
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo31.10.2013. u 06:55 - pre 127 meseci
Pa to je u stvari bio jedan mali test.Nije bas IR bio u pitanju ali je bila bootstrap tehnologija :)
Pa nisi ti dzabe nas odvracao od toga :)
Lako je tebi kad za miraz dobijas ATX :D
Napravio sam i ja nesto na tu foru sa 494,pa tek treba da ispitujem.Takodje sam i u klasi D zamenio IR2184 sa GDT-om,i to bas sa tim zutim torusom. :)
Da,mag-amp je opasan,moze da radi kao regulator,pojacavac,prekidac,i jos toga,i to pri velikim strujama.Da se sa njim svasta napraviti.Jednom prilikom sam popravljao ATX i dosao red na testiranje.Spajam ja napone redom i sve OK.Dodjem do 3V3 (ali ostali odspojeni) kad ono nema pojma.Mag amp je bio sa jednom prigusnicom,i nije mogao da da struju be opterecenja na 5V.Zatim sam prikacio opterecenje i na 5V i na 3V3 i radi ok.Na napajanjima koja imaju dva mag-amp jezgra nema potrebe za opterecenjem na 5V.Uzgred kvar je bila 1n4148 dioda u bazi izlaznog tranzistora pa sam stavio FR103,i sad vise ne mislim :).Trenutno nemam opremu za bilo kakvo pravljenje icega,pa mogu npr. da crtam ploce i sl.,pa kad odem kuci,onda ce da budu neka merenja.Planiram da napravim 2 SMPS-a negde oko kilovat-dva.Ali otom-potom.
Nego kako napreduje PSM,jeste li ga testirali malo.Ako ne moze da ugreje rernu na sporetu,to onda i nije nista :)
Salim se malo,samo vi uzivajte ;)
Poz.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo31.10.2013. u 09:46 - pre 127 meseci
Sto se PSM-a tice, razvio sam kontroler, i tu stao. Na zalost prvo moram da zavrsim neke stvari koje su mi mnogo vaznije za posao pa cu se svakako vratiti PSM-u, obzirom da mi treba ispravljac 0-30V i 0-30A. Ima takodje sjajnih caka upravo kod PSM-a sa upotrebom magampa... O tom po tom. Tek tamo oko Nove Godine se upustam u PSM. Do tad imam da zavrsim neki buck regulator, zatim da neki HB na kome sam eksperimentisao premestim na plocicu, pa zatim ugradim u kutiju, i posto su mi stigli neki bahati op-ampovi na 4100V/uS da zavrsim konacno function-generator (mislim da ce oko toga biti najvise hebavanja)...
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.179.*



+357 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo31.10.2013. u 10:29 - pre 127 meseci
Pozdrav ekipi

Za razliku od žuto kodovanih torusa sa mi=8 i primjenom u oblasti 10-50 MHz, storage prigušnice se motaju na žuto-bijelim torusima sa mi=75 i primjeni od 10kHz
(moze i nize) do 1 MHz.

Torusi se označavaqju sa slovom T- xxx gdje xxx predstavlja vanjski promjer torusa u stotim djelovima inča.

U AT-ATX napajanjima koriste se torusi oznaka T-80 i T-94 kod manjih i T-106 iT-130 kod "ozbiljnijih"- snaznijih napajanja. Navedeni torusi su promjera, prevedeno u milimetre
20,2 22,2 26,9 i 33 milimetra. Izmjereni vanjski promjer je u stvarnosti nešto veći zbog boje koja je obilato nanešena, kako zbog kodovanja, tako i izolacije samog
torusa.

Ovo pisem iz razloga sto temu citaju i teoretski nedovoljno "potkovani" koji primaju sve zdravo za gotovo kakav je i Aca nekad bio, dok se uz nesebicnu pomoc @mocolakg
kojeg od srca pozdravljam, a najvise svoju nije "uozbiljio" i poceo razmisljati o onom sto radi i pise.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
178.237.208.*



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo31.10.2013. u 14:17 - pre 127 meseci
Citat:
Papak01:
Sto se PSM-a tice, razvio sam kontroler, i tu stao. Na zalost prvo moram da zavrsim neke stvari koje su mi mnogo vaznije za posao pa cu se svakako vratiti PSM-u, obzirom da mi treba ispravljac 0-30V i 0-30A. Ima takodje sjajnih caka upravo kod PSM-a sa upotrebom magampa... O tom po tom. Tek tamo oko Nove Godine se upustam u PSM. Do tad imam da zavrsim neki buck regulator, zatim da neki HB na kome sam eksperimentisao premestim na plocicu, pa zatim ugradim u kutiju, i posto su mi stigli neki bahati op-ampovi na 4100V/uS da zavrsim konacno function-generator (mislim da ce oko toga biti najvise hebavanja)...

Lepo,samo napred ;)
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo31.10.2013. u 16:05 - pre 127 meseci
Citat:
emiSAr:
Pozdrav ekipi

Za razliku od žuto kodovanih torusa sa mi=8 i primjenom u oblasti 10-50 MHz, storage prigušnice se motaju na žuto-bijelim torusima sa mi=75 i primjeni od 10kHz
(moze i nize) do 1 MHz.

Torusi se označavaqju sa slovom T- xxx gdje xxx predstavlja vanjski promjer torusa u stotim djelovima inča.

U AT-ATX napajanjima koriste se torusi oznaka T-80 i T-94 kod manjih i T-106 iT-130 kod "ozbiljnijih"- snaznijih napajanja. Navedeni torusi su promjera, prevedeno u milimetre
20,2 22,2 26,9 i 33 milimetra. Izmjereni vanjski promjer je u stvarnosti nešto veći zbog boje koja je obilato nanešena, kako zbog kodovanja, tako i izolacije samog
torusa.

Ovo pisem iz razloga sto temu citaju i teoretski nedovoljno "potkovani" koji primaju sve zdravo za gotovo kakav je i Aca nekad bio, dok se uz nesebicnu pomoc @mocolakg
kojeg od srca pozdravljam, a najvise svoju nije "uozbiljio" i poceo razmisljati o onom sto radi i pise.-

pOz


Sve je to lepo kad se torusi kupuju. Kad ih cupas iz Kung-Fu napajanja onda nit boja, nit precnik ne znace nista. Kinez to farba bojom koju ima, i pravi od ko zna kog materijala.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.179.*



+357 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo31.10.2013. u 16:28 - pre 127 meseci
Dok je kod ferita veom "čupavo" zbog tehnologije izrade (pečenje poslije kalupljenja) MPP jezgra je veoma lako kopirati jer se kod proizvodnje finalnog
proizvoda isti osim kalupljenju ne izlaze temperaturi (kojoj i koliko) sto vrsi promjenu strukture feritnog materijala,- uporedivo sa keramikom-porculanom,
jezgra od zeljznog praha kakvi su zutobijeli torusi, poslije pravljenja smjese trpe samo kalupljenje, uporedivo sa livenim betonom, hemijski sastav
materijala je na izvolite.

Uzmi katalog bilo kojeg proizvodjaca za kolor kodovane materijale i to je to.

U dugogodisnjoj praksi uporedjivao sam jezgra iz raznih izvora i raznih proizvodjaca, i manja je razlika izmedju raznih proizvodjaca nego izmedju razlicitih serija istog
proizvodjaca i svi su u granicama specifikacije.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo01.11.2013. u 23:20 - pre 127 meseci
Emisar, postujem. Tvoj izbor je da verujes pisaniju iz datasheeta. Ja ipak biram trnoviti put osciloskopa i PWM generatora.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.179.*



+357 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.11.2013. u 08:55 - pre 127 meseci
Veoma mi je drago da znas a i imas cime raditi, sto ces, mora se priznati rijetko sresti na ovim nasim prostorima.

Molim te, kada mjerenjem dodjes do trazenih rezultata, pa i na "chao-fao" MPP jezgrima, da rezultate uporedis sa:
http://www.changpuak.ch/electronics/amidon_toroid_calculator.php

Uzmimo u obzir da se radi o najjeftinijim (nebrusenim po kalupljenju) jezgrima, koja imaju najveca odstupanja po dimenzijama, sto ih ne opravdava
da smiju odstupati po magnetnim karakteristikama

Moja uza specijalnost je RF, gdje se kao RF pojavljuje i 10,5 kHz,(nosilac informacije u pojedinim sistemima- vec napustenim-analognim) pa otuda
poznavanje kako ferita, tako i jezgara od zeljeznog praha, da se ne gadjam engleskim izrazima-blizi su mi na njemackom jeziku a niti ruski nije mi stran.

Sve najbolje i pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.11.2013. u 09:43 - pre 127 meseci
Nesto se bas i ne slaze. Eksperimentalno, AL (meren na 100 navojaka) je 800uH. Takodje eksperimentalno, za induktivitet od 20uH, potrebno je 15 navojaka.

P.S. Jedno malo podsecanje za one koji zele ovo da provere, kod torusa je prvi prolaz zice kroz torus jedan navojak!

P.P.S. Zao mi je sto ne mogu da postavim printscreen, ali evo podataka za jezgro, pa ko hoce nek proveri:
L=20uH, mi=75 (yellow-white), jezgro T-94 (precnik torusa 24mm).

 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.179.*



+357 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.11.2013. u 10:07 - pre 127 meseci
Dobijenim brojem navojaka mora biti obuhvaceno 9/10 obima torusa. Zbijanjem navojaka induktivitet znatno raste, tako se i precizno ustimava-trimuje
induktivitet. Sama kalkulacija +/- jedan navojak. Od necega se mora poceti.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Miodrag-ba
sportski radnik
Berane, Crna Gora

Član broj: 265691
Poruke: 141
*.crnagora.net.



+40 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.11.2013. u 12:35 - pre 127 meseci
ilic92

Taj PCB koji si koristio, na sugestiju Aca i Macile ima nekih manjih izmjena, ali i on radi.
Negdje je postavljena i konačna verzija.
Tih SMPS sam napravio 6 komada i svi su proradili iz prve. Na jednom već 6 mjeseci
radi pojačalo sa LM3886 i oko 200 sati ima svirke bez ikakvog problema. U samogradnji
"manjih" pojačala (LM, TDA) nikad više neću stavljat klasičan trafo + elektroliti. Uvijek
ću koristiti baš ovaj SMPS. Naravno cijena je presudila. Tri puta je jeftinije koristiti ovo
napajanje.

To je jedna strana medalje. Druga je učenje o prekidačkim napajanjima. U pravu je Aca,
treba to kasnije podići na veći nivo i preći na kontrolere i slične varijante. I ja sam krenuo
tim putem.

Ovaj SMPS sam i uradio na dvije pločice gdje sam razdvoio primarni i sekundarni dio. Zatim
sam napravio i sekundar sa dva trafoa i to povezao (Ima ovdje i ta šema) i dobio 2x50v (2x53v)
i sve dobro radi. Kad kažem dobro to znači isprobano na odgovarajuće pojačalo.






[Ovu poruku je menjao Miodrag-ba dana 02.11.2013. u 13:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Miodrag-ba dana 02.11.2013. u 13:50 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo02.11.2013. u 20:54 - pre 127 meseci
Emisar, uz duzno postovanje, ne bavim se elektronikom od pre mesec dana, pa shodno tome, znam ponesto i o torusima, u vezi sa tvojim komentarom o 90% obima torusa.
Kad vrsim eksperimentalno merenje, prvo detaljno teorijski proucim fenomen koji cu meriti, pa onda to radim. Dakle nemoj me praviti jednim od ljudi koji kazu tipa: 'Kako je unimer na podrucju od 20A eksplodirao kad u uticnici ima samo 16A' (potrazi ovde na es-u, stvarno je neko pitao, plakao sam od smeha).
Dakle, specijalno za tebe:

- od 20 jezgara je izabrano 5 slucajnih i na njima sam radio merenja *
- zuto-belo jezgro precnika 24mm.
- 100 navojaka za merenje AL je namotano na gotovo 100% obima torusa, zicom od 0,30mm Cul.
- ucestanost na kojoj je snimana BH karakteristika 10kHz.
- Induktivitet je meren na dva nacina, merenjem u maksvelovom mostu na 1000Hz i merenjem ucestanosti oscilatora sa promenom frekvencije.

Sto se tice induktiviteta za uporedjivanje sa programom, za 20uH bilo je potrebo 15 navojaka RAZVUCENIH na gotovo ceo obim torusa.

P.S. Da objasnim samo ''*''. Verovatno ces me sad hebati za statistiku u stilu: '5 od 20 kakav je to uzorak...' Ako pretpostavimo studentovu raspodelu karakteristika kineskih jezgara, 5/20 je dovoljno za koeficijent pouzdanosti od 70%.
Verovatno ces sad zeleti izvodjenje koeficijenta sigurnosti, ali kako nisam placen da to radim, a nemam ni koristi od odmeravanja pameti sa tobom, budi ubedjen da ces ostati uskracen za (1-p)=d2q/dx itd...

P.P.S. Za ostatak ekipe sem Emisar-a, ovo sto sam pisao o kineskim jezgrima sam uradio iz dva razloga:
1. Za slucaj da ih umnozavate (treba vam jezgro za veci broj ampernavoja) obratite paznju kako to radite.
2. Za slucaj da radite bilo sta sa njima APSOLUTNO se ne oslanjajte na programe i datasheete date od strane raznih proizvodjaca iron-powder ferita (feromaterijali, magnetni materijali, nije ferit sve sto je od ferita, to je jedan televizordzijski lapsus lingve) vec uzmite i premerite to sto radite, pa tek onda ugradjujte.

P.P.P.S. Aha, evo ga! http://www.elitesecurity.org/t...ticnica-od-ubila-multimetar-od

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 960172 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.