Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Access baza "Održavanje zgrade"

[es] :: Access :: Access baza "Održavanje zgrade"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 77973 | Odgovora: 383 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.243.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"04.11.2012. u 20:05 - pre 139 meseci
Da cini mi se da je to. Ja imam neku verziju modela malo noviju od ove koju ste prikazali. Ne secam se sada detalja. Posto sam u drugim obavezama evo saljem Vam je pa pogledajte.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"05.11.2012. u 21:45 - pre 139 meseci
Izmjene...Novi pokusaj... Javljam se kad stignem sa aplikacijom do nivoa na kojem je bio u prethodnom pokusaju

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.243.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"06.11.2012. u 20:02 - pre 139 meseci
Malo sam korigovao model. Entitet Funkcija je u vezi sa entitetom FizickoLice preko mesovitog entiteta VrsilacFunkcije. U entitetu Partner izbacio sam atribut Upravnik. Povezao sa entitete FizickoLice i PravnoLice tako da se moze znati kojem pravnom licu pripada fizicko lice.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"06.11.2012. u 21:39 - pre 139 meseci
Za vezu entiteta Funkcije ste potpuno u pravu, treba je vezati za entitet FizickoLice. Međutim, mislim da je u ovom slučaju veza između entiteta PravnoLice i FizičkoLice nepotrebna jer u realnom sistemu rijetko se desava da je evidentirani partner-fizičko lice pripadnik nekog partnera-pravnog lica(Obveznik, Saradnik ili Zakupac) a taj podatak nam nije mnogo bitan i upotrebljiv. Atribut Poslodavac u entitetu FizickoLice stavljen je jedino zbog navoda u eventualnom izvrsnom postupku kao podatak sudu.(u slucaju da je penzioner, u atributu Poslodavac bi bio FOND PIO).
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.243.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"06.11.2012. u 22:20 - pre 139 meseci
Propustio sam da obrisem atribut Poslodavac u entitetu FizickoLice. Pravilo je kod preslikavanja relanog sveta u informacioni, da ako imate i samo jedan jedini slucaj neke pojave, da se smatra da je to opsta pojava i da se to mora uzeti u obzir. Pa i sami navodite slucaj penzionera. Slazem se da deluje komplikovano, posebno imajuci u vidu ko ce biti odgovoran i istrajan za odrzivost podataka u sistemu. Naravno odluku o ovome daje odgovor na pitanje "Koja je funkcija cilja posmatranog sistema?".
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"07.11.2012. u 08:55 - pre 139 meseci
Gospodine Zorane ,molim Vas da me ne razumijete pogresno. Sigurno je da ste u pravu, jer svaka vasa sugestija ima razlog koji je sigurno dokazan u Vasem dosadasnjem iskustvu. Moje sugestije se zasnivaju jedino na amatersko-laickom posmatranju konkretnog realnog sistema - Moje zgrade i zahtjeva vezanih za nju. Svemu tome doprinosi i to sto ste naveli - strah od dodatnog komplikovanja modela. Ono sto ja navodim je da da su,konkretno za moju zgradu, podaci koji su su vezani za Poslodavca odredjenog fizickog lica u dovoljnoj mjeri sadrzani u jednom jedinom atributu entiteta Fizicko lice- Naziv poslodavca.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"07.11.2012. u 09:49 - pre 139 meseci
Iz istih razloga, razmisljajuci o stvarnim potrebama konkretno posmatranog realnog sistema - moje zgrade, sam uklonio na prethodno prikazanom modelu neke entitete i atribute. Entitet StavkeDokumenta i za nega vezane entitete, jer nema posebne potrebe za pojedinacnom evidencijom stavki placanja nekog rada ili troska (to ce svakako biti naznaceno u ulaznim dokumentima - fakturama saradnika),a kroz atribute entiteta Dokument u dovoljnoj mjeri ce biti opisano. Uklonio sam i datume na vecini zavisnih entiteta, jer se mogu za te potrebe iskoristiti datumski atributi entiteta Dokument. Zelio bih da kroz ovaj dijalog dodjemo do finalne verzije informacionog modela, da bih mogao razmisljati o sledecem nivou postupka realizacije -"pokusaju" pokrivanju modela formama i upitima i "pokusaju" crtanja Dijagrama aplikacije.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.243.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"07.11.2012. u 10:25 - pre 139 meseci
Moram da priznam da nisam detaljno pogledao model. Sva sreca da ste se bas uvukli u proces analize. Sto se atributa koji se ponavljaju u Generalizovanom entitetu i specijalizovanim entitetima u potpunosti ste u pravu. A sto se tice entiteta DokumentStavka, da li je potreban ili ne, pravi odgovor bih mogao da dam tek kada bih razumeo entitet VrstaZaduzenja, tj koja je njegova uloga i sta bi on sadrazavao, koje podatke?


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"07.11.2012. u 11:26 - pre 139 meseci
1. Redovno mjesecno zaduzenje
Ova vrsta zaduzenja je definisana kroz clan 10 Zakona o stanovanju i odrzavanju stambenih zgrada Crne Gore. Duznost je etaznih vlasnika, da kao akontaciju za troskove redovnog odrzavanja,hitnih i nuznih radova, na zajednicki racun uplacuju iznos koji se dobija mnozenjem kvadrature posebnih prostorija i iznosa bodova. Iznos boda odredjuje Skupstina vlasnika a zakon je propisao da ne moze biti manja od 0,20 Eura. Takodje je propisao da se za stanove obracunava 1bod/m2, a za poslovne prostorije 3boda/m2.
2.Vanredno zaduzenje
Ova vrsta zaduzenja nije jasno definisana u zakonu. U ovu grupu se mogu ubrojati : Zaostalo dugovanje koje je nastalo i evidentirano kod bivseg upravitelja- Agencije za stambeno poslovni fond; Eventualno kreditno zaduzenje kod poslovne banke, koje bi bilo podjeljeno zavisno od namjene koriscenja prema kvadraturi ili prema broju clanova domacinstva; Slucajevi kada je etazni vlasnik kriv za nastanak stete, a Skupstina po odluci i ugovoru rjesila problem zajednickimsredstvima koja bi vlasnik vracao kroz ovo zaduzenje...
Nadam se da sam objasnio :-D
Dosta toga sam opisao u Word fajlu koji je zakacen u prethodnim postovima, i u njemu dao prikaz nekih dokumenata koji se trenutno vode u Excelu.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"07.11.2012. u 12:04 - pre 139 meseci
Sto se tice procesa analize, da i tu dam komenter. U proslom pokusaju sam "pretcao" ovaj dio, pa mi je na kraju pokusaja mozak dosao u stanje totalne konfuzije i blokade. Ovaj put cu pokusati prethodno da ,uz Vasu pomoc i pomoc ostalih clanova foruma ,uradim sve prethodne analize i nacrte prije nego krenem u pokusaj izrade aplikacije. Ne znam da li svi developeri to rade pri projektovanju aplikacije, ali AppDiagram koji je prikazao @Zidar u nekim temama je fenomenalna stvar.Ako na "papiru" ne uspijem osmisliti izgled buducih formi, njihovu povezanost i funkcionisanje buduce aplikacije, onda sigurno nece uspjeti ni njeno pravljenje u Access-u.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.243.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"07.11.2012. u 12:19 - pre 139 meseci
Citat:
nenadmarkoni:
1. Redovno mjesecno zaduzenje
2.Vanredno zaduzenje


Vec ova cinjenica govori da postoji vise od jedne vrste zaduzenja. U primeru dokumenta koji ste dali imate Racun iz kojeg se vide stavke gde se vidi da u stavkama postoje 4 pojavna oblika.

Zakljucak:
Vas Dokument bi u slucaju kada je VrstaDokumenta="Zaduzenje", imao vise stavki pa otuda potreba da se uvede slab egzistencijalno zavisann entitet DokumentStavka koji bi u sebi imao opisni atribut u kljucu PredmetPoslovanjaID kao strani kljuc iz entiteta PredmetPoslovanja u kojem bi se taj opis jednoznacno definisao u atributu NazivPredmetaPoslovanja.

ID NazivPredmetaPoslovanja
1 Redovno mjesecno zaduzenje
2 Vanredno zaduzenje
3 Prethodni dug
...

U tom slucaju entitet VrstaZaduzenja je suvisan i vrednosti koje ste naveli gore bi se nalazile u entitetu PredmetPoslovanja. Otuda potreba za entitetima DokumentStavka i PredmetPoslovanja
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"07.11.2012. u 14:12 - pre 139 meseci
Ok. Shvaceno, prihvaceno. Ovaj entitet ce ujedno biti najkomplikovaniji za rjesavanje u buducoj aplikaciji. Evo zbog cega:
obzirom da se redovno mjesecno zaduzenje sprovodi bez obzira na sve, osim totalne propasti zgrade, te da se izracunava na osnovu definisanog iznosa boda, kvadrature i vrste prostora , potrebno je programirati da se ovo odradi u jednom prolazu za sve obveznike, jer bi pojedinacno bilo besmisleno.
vanredno zaduzenje, ako se zaduzuje za sve obveznike takodje treba da se odradi u jednom prolazu, sa opcijama za raspodjelu po m2 ili broju clanova uz definisani broj rata.
Zatim pracenje preostalih rata, zaostalog duga...
Da ne spominjemo da obveznik moze platiti manje ili vise od iznosa na racunu...gdje tu sta i od ceza oduzeti... ali otom potom :'(
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"07.11.2012. u 16:37 - pre 139 meseci
Da zakljucimo, ovo je dakle finalni informacioni model za drugi pokusaj. Ako neko ima dodatnih sugestija samo izvolite.

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.243.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"07.11.2012. u 22:36 - pre 139 meseci
Citat:
nenadmarkoni:
Ovaj entitet ce ujedno biti najkomplikovaniji za rjesavanje u buducoj aplikaciji. Evo zbog cega:
obzirom da se redovno mjesecno zaduzenje sprovodi bez obzira na sve, osim totalne propasti zgrade, te da se izracunava na osnovu definisanog iznosa boda, kvadrature i vrste prostora , potrebno je programirati da se ovo odradi u jednom prolazu za sve obveznike, jer bi pojedinacno bilo besmisleno.
vanredno zaduzenje, ako se zaduzuje za sve obveznike takodje treba da se odradi u jednom prolazu, sa opcijama za raspodjelu po m2 ili broju clanova uz definisani broj rata.
Zatim pracenje preostalih rata, zaostalog duga...
Da ne spominjemo da obveznik moze platiti manje ili vise od iznosa na racunu...gdje tu sta i od ceza oduzeti... ali otom potom :'(


Da do sada smo se bavili statikom sistema, a ovo navedeno je dinamika. Postoji resenje i za dinamiku, s time da se koliko god je moguce i ona izmodelira imajuci u vidu sva moguca pravila. Malo sam ovih dana u guzvi treba videti na koji nacin modelirati zaduzenje. Vec sada vidim da nedostaje entitet Mesec, koji je roditelj...
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"08.11.2012. u 06:03 - pre 139 meseci
...entiteta Zaduzenje. Ali nisam siguran da ce moci tako...moram malo da razmislim...
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
37.0.64.*



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"08.11.2012. u 11:26 - pre 139 meseci
Evo jedan Flowchart za Redovno mjesecno zaduzenje, napravicu i za ostale slucajeve...
Mala greska, ponovljeno je 2 puta "Dugovanje je u 1 kriticnoj tacki" , a trebalo je u 2. slucaju "2".

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 08.11.2012. u 12:36 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"08.11.2012. u 22:23 - pre 139 meseci
Jos jedan - Pripis zaostalog dugovanja kod bivseg upravitelja, Agencije za SPF

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"09.11.2012. u 11:05 - pre 139 meseci
Obzirom da je opet preskocena jedna aktivnost- Definisanje toka podataka, opet povratak na Bpwin, koji ce moguce dovesti do izmjene ER modela i uvodjenja novih entiteta. Je li tako?
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.244.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"09.11.2012. u 22:33 - pre 139 meseci
Tako je, treba azurirati funkcionalni model u BPwin-u s time da Vam napomenem da je BPwin CASE alat koji u sebi ima implementiranu IDEF0 metodologiju koja predstavlja procesni tj. funkcionalni pristup i procesi se posmatraju paralelno za razliku od dijagrama toka podataka.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"09.11.2012. u 23:10 - pre 139 meseci
Nisam bas razumio ovu napomenu? Trazio sam po forumu i internetu neki konkretan primjer DFD-a u BPwin-u ali nisam uspio pronaci, ako Vi znate za neki molio bih da me uputite.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Access baza "Održavanje zgrade"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 77973 | Odgovora: 383 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.