Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 122257 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji08.12.2011. u 23:56 - pre 150 meseci
Citat:
plus_minus:
Razlog? Glupe cene. Jednostavno, ne vredi toliko koliko piše da vredi.
Fazon je u tome da softver može da se štanca u neograničenom broju, jer je cena štancanja nekih 2000 primeraka srazmerna ceni .... jedne mesečne pretplate za mobilni.


Ne, ne, ne, uopšte nisi shvatio. Imaš ti i one besplatne novine što se dele po ulici, pa zašto njih ne umnože u tiražu od milijardu primeraka? Sadržaj je isti, cena tih nekoliko listova hartije je smešna, kad već jednom upale štamparsku mašinu što jednostavno ne štancaju do besvesti, zašto imaju ograničen tiraž?

Zato što niko ne može 100% da garantuje da će se sve razgrabiti. Zašto Windows ili PhotoShop ili CorelDraw ili šta već ne košta samo jedan dolar? Zato što niko ne može da garantuje da će se on razgrabiti po toj ceni. Evo, da li bi se ti ovde zakleo pred svima da bi sutra otišao da kupiš PhotoShop da mu je cena samo jedan dolar? Možda i bi, ali bi sutra onda usledilo: "nemam sitno", "zaboravio sam", "nisam stigao", "mrzelo me", "samo tetki da odnesem lek"... Za 1.000 ljudi našao bi se 1.001 razlog zašto ga ne bi kupili. Ti bi ga možda kupio za dolar, ali ja možda ne bih, ja bih pristao za 83 centa, a neko drugi za 69, itd. I da li se autorima isplati da ga prodaju po toj ceni? Ne, jer ne bi pokrili osnovne troškove i prestao bi svaki dalji razvoj.

Kao što sam već spomenuo, tu je najpre neto plata samih programera (kojih ima puno i rade dugo na razvoju), pa raznih softver inženjera, dizajnera, projekt menadžera, finansijskih direktora, marketinških analitičara, sekretarica, kafe kuvarica, čistačica, portira, kurira i ko zna koga već ne koji direktno i indirektno učestvuju u procesu izrade softvera. Pa onda troškovi vode, struje, grejanja, guz-papira, sapuna, kafe, spajalica, heftalica, polomljenih tastatura, ishabanih stolica, izderanih tepiha i svega što se na ovaj ili onaj način amortizuje kroz finalnu cenu proizvoda. Pa kad na kraju podvučeš crtu i sabereš sve, dobiješ da takav softver košta sa toliko nula da bi svako od nas morao triput da ih prebroji da bude uveren da se nije zabrojao.

I onda pametne čike u belim mantilima odrade kalkulaciju na osnovu prethodnog iskustva i poznatih parametara koliko će prodati primeraka po kojoj ceni, i onda preseku i kažu "e ovo je dovoljno da pokrijemo troškove i zaradimo nešto" i sa tom cenom idu na tržište. Ne pitaju ni mene ni tebe ni Bila Gejtsa ni pokojnog Stiva Džobsa ni Milana Tarota, nego urade komplikovane kalkulacije i analize. Nije cena samo CD/DVD, nalepnica, kutija i parče šarene hartije, ima tu još mnogo faktora.

I onaj komšija trgovac, kad kupi 100 čokolada u veletrgovini po 50din/kom, neće ih dalje prodavati po 50, nego će na osnovu ranijeg iskustva proceniti da će mu 10 maznuti klinci, pojesti miševi, istećiće im rok, pašće iza police, itd., pa će tih 500din procentualno ugraditi u cenu svake čokolade, pa onda treba platiti i kasirku, i struju, i zakup, itd. pa će i to procentualno da doda na cenu svake, dodaće još malo da ostvari i neku zaradu na njima, itd. Pa će na to još dodati PDV itd. Nije prodajna kalkulacija samo ofrlje ocena da je cena nečega jednaka ceni medijuma na kojoj stiže, jer "svako zašto ima svoje zato" :-)

Uostalom, i pirat nije nikome džabe - ili si potrošio vreme za DL a link plaćaš (osim ako ne kradeš WiFi od komšije), ili si platio neku siću momku na ulici što prodaje CD-ove iz kartonske kutije, ili si vijao ispravan krek po netu i zivkao onog tvog drugara što ima tu istu verziju da ti da njegov krek, ili si visio po forumima da skontaš kako da konfigurišeš neki deo... Ali je bitno da si ipak uložio neko vreme/novac da ga nabaviš i nateraš da radi

Citat:
Brodoplovac:
Kada pročitam ove razloge dolazim do tri zaključka:
a) Piraterija u Srbiji se isplati skoro svima.
b) Velike strane softverske kuće i nisu nešto pogođene piraterijom u Srbiji.
c) Domaćih softverskih preduzeća ima malo, reč je o sitnim firmama, njihova budućnost nije svetla. Ovaj sektor jednostavno nije dovoljno velik da preokrene krajnji rezultat.


Onih 12 tačaka mi deluje previše subjektivno, ja se recimo ne bih složio sa barem pet na prvi pogled, a na drugi i treći sa bar još nekoliko. Imaš nekih dokaza za sve to, ili si samo bacio na papir svoje viđenje stvari, pa zaključio da tako mora biti i izveo gorecitirani zaključak?

Citat:
Kobasa:A el znas kako bilo devedesete?????


A znaš li ti da je u srednjem veku postojao zakon da ako nađeš dva svedoka koja tvrde da nešto nisu videli, onda važi da se to nije uopšte desilo. Mani se praistorije i okreni se budućnosti. Devedesete su bile devedesete, mi smo sad u dvehiljadedesetim...

Citat:
morpheusxxx: 99% komentatora na ovoj temi ima nešto od piratskog softvera na kompjuteru... Potpisujem da i najveći moralisti ovde ,imaju gomilu,kako oni kažu(ukradene) MP3 muzike.... a glumi se neka moralnost..


Ako ti imaš heklani milje na svom monitoru, ne mora da znači da ga svi imamo - mani se paušalnih subjektivnih ocena, i daj konkretne dokaze za tvoju tvrdnju. Hoćeš remote pristup na moj računar, pa da vidiš koliko si u zabludi?
 
+2

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 00:03 - pre 150 meseci
Citat:
valjan: Devedesete su bile devedesete, mi smo sad u dvehiljadedesetim...

Eeeee nije valjda? Hvala na obavestenju!
Ignore: Nedeljko!
 
+1

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 00:15 - pre 150 meseci
Citat:
Testirajte sta vam je volja! Ja nemam nameru da ih testiram, koristio sam nekoliko i vide koliko mogucnosti
imaju, problem je sto neki imaju vrlo trapavo odradjen UserInterface sto uopste i nije cudno s obzirom
na to da su besplatni!!!


Nemaju oni samo trapavo odradjen UI, nego imaju trapavo i vec vidjeno uradjene algoritme...

Ali...

Ako govorim o profesionalnoj obradi fotki, govorim o testiranju programa koji pretenduju da budu novi PS ( ili bar delovi tog PS ).
A ako govorimo o amaterskoj upotrebi, tu ceo posao moze da zavrsi GIMP iako je sav krljav.

A ti ako smatras da imas nesto sto moze da parira PS ( i to ne samo delicima, nego svemu, pocev od ucitavanja RAW fajlova sa raznih fotoaparata ) ti si onda bogat covek. Tebi bi kupovina takvog alata, samo radi zezanja, bila nista.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
+1

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 03:47 - pre 150 meseci
Citat:
valjan: Ne, ne, ne, uopšte nisi shvatio. Imaš ti i one besplatne novine što se dele po ulici, pa zašto njih ne umnože u tiražu od milijardu primeraka? Sadržaj je isti, cena tih nekoliko listova hartije je smešna, kad već jednom upale štamparsku mašinu što jednostavno ne štancaju do besvesti, zašto imaju ograničen tiraž?

Zato što niko ne može 100% da garantuje da će se sve razgrabiti. Zašto Windows ili PhotoShop ili CorelDraw ili šta već ne košta samo jedan dolar? Zato što niko ne može da garantuje da će se on razgrabiti po toj ceni. Evo, da li bi se ti ovde zakleo pred svima da bi sutra otišao da kupiš PhotoShop da mu je cena samo jedan dolar? Možda i bi, ali bi sutra onda usledilo: "nemam sitno", "zaboravio sam", "nisam stigao", "mrzelo me", "samo tetki da odnesem lek"... Za 1.000 ljudi našao bi se 1.001 razlog zašto ga ne bi kupili. Ti bi ga možda kupio za dolar, ali ja možda ne bih, ja bih pristao za 83 centa, a neko drugi za 69, itd. I da li se autorima isplati da ga prodaju po toj ceni? Ne, jer ne bi pokrili osnovne troškove i prestao bi svaki dalji razvoj.

Kao što sam već spomenuo, tu je najpre neto plata samih programera (kojih ima puno i rade dugo na razvoju), pa raznih softver inženjera, dizajnera, projekt menadžera, finansijskih direktora, marketinških analitičara, sekretarica, kafe kuvarica, čistačica, portira, kurira i ko zna koga već ne koji direktno i indirektno učestvuju u procesu izrade softvera. Pa onda troškovi vode, struje, grejanja, guz-papira, sapuna, kafe, spajalica, heftalica, polomljenih tastatura, ishabanih stolica, izderanih tepiha i svega što se na ovaj ili onaj način amortizuje kroz finalnu cenu proizvoda. Pa kad na kraju podvučeš crtu i sabereš sve, dobiješ da takav softver košta sa toliko nula da bi svako od nas morao triput da ih prebroji da bude uveren da se nije zabrojao.

I onda pametne čike u belim mantilima odrade kalkulaciju na osnovu prethodnog iskustva i poznatih parametara koliko će prodati primeraka po kojoj ceni, i onda preseku i kažu "e ovo je dovoljno da pokrijemo troškove i zaradimo nešto" i sa tom cenom idu na tržište. Ne pitaju ni mene ni tebe ni Bila Gejtsa ni pokojnog Stiva Džobsa ni Milana Tarota, nego urade komplikovane kalkulacije i analize. Nije cena samo CD/DVD, nalepnica, kutija i parče šarene hartije, ima tu još mnogo faktora.

I onaj komšija trgovac, kad kupi 100 čokolada u veletrgovini po 50din/kom, neće ih dalje prodavati po 50, nego će na osnovu ranijeg iskustva proceniti da će mu 10 maznuti klinci, pojesti miševi, istećiće im rok, pašće iza police, itd., pa će tih 500din procentualno ugraditi u cenu svake čokolade, pa onda treba platiti i kasirku, i struju, i zakup, itd. pa će i to procentualno da doda na cenu svake, dodaće još malo da ostvari i neku zaradu na njima, itd. Pa će na to još dodati PDV itd. Nije prodajna kalkulacija samo ofrlje ocena da je cena nečega jednaka ceni medijuma na kojoj stiže, jer "svako zašto ima svoje zato"

Uostalom, i pirat nije nikome džabe - ili si potrošio vreme za DL a link plaćaš (osim ako ne kradeš WiFi od komšije), ili si platio neku siću momku na ulici što prodaje CD-ove iz kartonske kutije, ili si vijao ispravan krek po netu i zivkao onog tvog drugara što ima tu istu verziju da ti da njegov krek, ili si visio po forumima da skontaš kako da konfigurišeš neki deo... Ali je bitno da si ipak uložio neko vreme/novac da ga nabaviš i nateraš da radi


Ok. Sve si mi objasnio. Sad sve znam i sve sam shvatio.
Al' nekako ne mogu da ti se zahvalim na tome. Nadam se da razumeš.

Međutim, evo, već se ježim od same pomisli da bilo šta downloadujem (sliku makar) sa neta u skorije vreme.

Dal' su kafe kuvarice oštećene ako neko smakne sa P.bay-a proizvod koji vredi koliko i 2 kupatila (sa sve pločicama), znaš koliko me interesuje?

Idi bre u vrtić pa savetuj klinčose kako da započnu 21 vek... ... jer, očigledno je da ne valja tražiti toplu vodu ako već postoji 'recept' za istu, isto tako, ne valja "otkrivati" led u zamrzivaču...


[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 09.12.2011. u 04:58 GMT+1]
about:networking
 
+1

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 07:17 - pre 150 meseci
Citat:
morpheusxxx: Ma da,daju ti mama i tata za faks i softver... ili radiš i studiraš,u zemlji gde se u buljucima ostaje bez posla svakog dana... al eto,ti imaš tu sreću da možeš da kupiš sve legalno...


Eto odakle tolika beda i nezaposlenost, kad u zemlji buljuci smatraju da je to stvar sreće i čekaju da im nešto padne s neba. Onda se ne treba čuditi stanju u zemlji.

I da, piraterija je ista za sve vrste auotskih dela. Ko ti kaže da je muzika neki izuzetak? Ja shvatam donekle ljude koji krše zakon, ali su u mnogo gorem stadijumu oni koji ne mogu ni da pojme da je neko drugi drugačiji.

Takođe, 100x sam ponovio da zakoni nisu pitanje morala, već praktičnih potreba, baš kao u slučaju saobraćajnih propisa. Prekršioci postoje i treba ih kažnjavati. U svakom slučaju nisu nikakav razlog da se ukidaju ili ne sprovode saobraćajni propisi koji postoje da bi se saobraćajne nesreće svele na minimum, a ne da bi neko moralisao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+1

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
195.178.49.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 07:43 - pre 150 meseci
Mislim da ljudi ovde brkaju 2 stvari.
Da li je realno cenjen software koji se prodaje i piraterija. Piraterija se treba iskoreniti, ali software generalno je precenjen. Naročito volim ove koji izdaju svake godine novu verziju i posle 2 godine više nikakve podrške za stare ne daju a generalno svaka nova verzija ista ko predhodna samo sa prepravljenim bugovima. Da je pojedin software precenjen to je istina. Da pirateriju treba smanjiti na razuman nivo (pošto će se teško to moći iskoreniti) i to je činjenica. Da svet se dobro treba pozabaviti zakonima o autorskim pravima i to je činjenica. Dakle istina u ovoj priči je mnogo kompleksnija nego što se neki ovde upljuvaše da dokažu kako nije.
Socijalna tema jeste sastavni deo piraterije, ali onaj ko hoće da krade naći će milion i jedan razlog zašto to radi isto kao i ovaj što morališe će naći hiljadu i jedan razlog zašto to radi. Dakle, da bi neko ulagao u software, mora da ima para, a ovi koji zarađuju četvorocifrene plate to sigurno neće razumeti (što je već neko pametno primetio). Dakle svi koji brane pirateriju, vidi se da nisu ni krišku 'lepca zaradili prodajući nešto što nije salata na pijaci. Ti ako uzimaš nekom nešto što je napravio, osmislio itd. i kažeš to on svakako štanca na hiljade, ti "kradeš" od njega. Možda jeste apstraktan pojam, vi možete nazvati kako god to hoćete, ali svodi se upravo na krađu. Ako ti se ne sviđa cena, ne daje ti za pravo da uzmeš bez cene. Ako je loš proizvod (aka Windows) kupi nešto drugo, a nemoj uzimati piratsku kopiju koristeći ovo kao izgovor.
Međutim. Ako želiš da se boriš protiv piraterije, pirateriju moraš staviti u istu ravan sa svim drugim oblicima kršenja zakona. To je upravo ono što sam već nekoliko puta naglasio. Nama je potrebna sveobuhvatna "reforma" koja bi se bavila i socijalom, ali i sprovođenjem zakona (generalno). Sve ostalo je samo presipanje iz šupljeg u prazno.
Što se tiče priče o zapošljavanjima, oglasi u zadnje vreme su neverovatni, otprilike tražimo supermena za platu od 400€. OK ako je supermen - pripravnik, mada definitivno su nam poslodavci otišli u ofsajd. A gde još priča da nam poslodavci rade u sivoj zoni, ne prijavljuju radnike ili ako prijavljuju ne prijavljuju na punu platu, ili ako prijavljuju na punu platu gomila drugih stvari, pod izgovorom neke štednje, je uskraćena radnicima. Na prste jedne ruke mogu se nabrojati oni koji su iole normalni.
I na kraju ovaj što zarađuje 1000€ bez problema (mislim da je to Zoran), nisam hteo odmah da prokomentarišem, ali ako zarađuješ 1000€, 'lebati reci mi kako možeš da nemaš ni dana radnog staža, pošto se to iz tvog posta zaključuje? To znači da nisi plaćao poreze, socijalno itd. Da li shvataš da te to onda nimalo ne razlikuje od pirata, pošto te čini nelojalnom konkurencijom. Čisto da ne kreneš sa pričom kako sam nesposoban pa to pričam itd, zarađujem ja i to dosta više, ali priča ti ne stoji.


[Ovu poruku je menjao vladared dana 09.12.2011. u 09:07 GMT+1]
 
0

mefistofel
student

Član broj: 214472
Poruke: 43
*.catv.broadband.hu.



+35 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 08:26 - pre 150 meseci
Citat:
vladared: Mislim da ljudi ovde brkaju 2 stvari.
Da li je realno cenjen software koji se prodaje i piraterija. Piraterija se treba iskoreniti, ali software generalno je precenjen. Naročito volim ove koji izdaju svake godine novu verziju i posle 2 godine više nikakve podrške za stare ne daju a generalno svaka nova verzija ista ko predhodna samo sa prepravljenim bugovima. Da je pojedin software precenjen to je istina. Da pirateriju treba smanjiti na razuman nivo (pošto će se teško to moći iskoreniti) i to je činjenica. Da svet se dobro treba pozabaviti zakonima o autorskim pravima i to je činjenica. Dakle istina u ovoj priči je mnogo kompleksnija nego što se neki ovde upljuvaše da dokažu kako nije.


Ja mislim da software nije precenjen, nego se radi o tome da smo mi navikli da uvek imam zadnju verziju najnovijeg softwera koji nam ne treba. Ako neko sada kupi kompjuter on hoce da ima najnovji photoshop, najnoviji dreamwear, ili sta vec ne.

To su profesionalni alati koje treba da kupuju profesionalci i cena je u skladu sa time, e sada to sto ih uzimaju obicni ljudi za potrebe FB to je druga stvar.

Citat:
vladared: Mislim da ljudi ovde brkaju 2 stvari.
Socijalna tema jeste sastavni deo piraterije, ali onaj ko hoće da krade naći će milion i jedan razlog zašto to radi isto kao i ovaj što morališe će naći hiljadu i jedan razlog zašto to radi. Dakle, da bi neko ulagao u software, mora da ima para, a ovi koji zarađuju četvorocifrene plate to sigurno neće razumeti (što je već neko pametno primetio). Dakle svi koji brane pirateriju, vidi se da nisu ni krišku 'lepca zaradili prodajući nešto što nije salata na pijaci. Ti ako uzimaš nekom nešto što je napravio, osmislio itd. i kažeš to on svakako štanca na hiljade, ti "kradeš" od njega. Možda jeste apstraktan pojam, vi možete nazvati kako god to hoćete, ali svodi se upravo na krađu. Ako ti se ne sviđa cena, ne daje ti za pravo da uzmeš bez cene. Ako je loš proizvod (aka Windows) kupi nešto drugo, a nemoj uzimati piratsku kopiju koristeći ovo kao izgovor.
Međutim. Ako želiš da se boriš protiv piraterije, pirateriju moraš staviti u istu ravan sa svim drugim oblicima kršenja zakona. To je upravo ono što sam već nekoliko puta naglasio. Nama je potrebna sveobuhvatna "reforma" koja bi se bavila i socijalom, ali i sprovođenjem zakona (generalno). Sve ostalo je samo presipanje iz šupljeg u prazno.


+1

Citat:
vladared:
Što se tiče priče o zapošljavanjima, oglasi u zadnje vreme su neverovatni, otprilike tražimo supermena za platu od 400€. OK ako je supermen - pripravnik, mada definitivno su nam poslodavci otišli u ofsajd. A gde još priča da nam poslodavci rade u sivoj zoni, ne prijavljuju radnike ili ako prijavljuju ne prijavljuju na punu platu, ili ako prijavljuju na punu platu gomila drugih stvari, pod izgovorom neke štednje, je uskraćena radnicima. Na prste jedne ruke mogu se nabrojati oni koji su iole normalni.


Da ovo je takodje jedan od problema naseg drustva koji nije toliko vezan za temu, ali jeste za mentalitet gde svako gleda kako da negde zakine gde moze. To je po onom principu makar dinar negde da nekome uzme osecace se bolje, nisam siguran da to ima neke veze sa parama vec cisto sa osecajem da je nekoga negde zakine.

Isto je i sa software-om prosto ljudi hoce da imaju ono sto im ne treba
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 08:45 - pre 150 meseci
vladared,

Onaj ko smatra da je softver precenjen, neka ne kuka, nego napravi jeftniju zamenu i obogati se. Eto mu šanse! Ali, ne, lako je baronisati kako imaš zamenu za fotošop na hard disku, koju niko nigde nije video, ali da to niko neće ni po $5, a najtužnije je ako zaista misli tako.

Što se para i investicija u softver tiče, tačno je da za nabavku bilo čega trebaju pare. Eto, ja bih recimo da imam privatan mlaznjak sa pilotom, ali nemam para za to. I šta ćemo da radimo? Opruži se prema guberu! No, problem nije u tome da li je softver skup, već u ovome

Citat:
vladared: Dakle svi koji brane pirateriju, vidi se da nisu ni krišku 'lepca zaradili prodajući nešto što nije salata na pijaci.


Neka razmisle malo zašto je tako. Biće da je uzrok ovo:

Citat:
morpheusxxx: al eto,ti imaš tu sreću da možeš da kupiš sve legalno...


Dakle, to je stvar sreće i čekanja da ti nešto padne s neba.

Istina je da u Srbiji ima mnooogo više odlično plaćenih poslova, nego onih koji su sposobni da ih obavljaju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+1

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 08:59 - pre 150 meseci
Mislim da je @mefistofel ubo suštinu sa ovim:

Citat:
Da ovo je takodje jedan od problema naseg drustva koji nije toliko vezan za temu, ali jeste za mentalitet gde svako gleda kako da negde zakine gde moze. To je po onom principu makar dinar negde da nekome uzme osecace se bolje, nisam siguran da to ima neke veze sa parama vec cisto sa osecajem da je nekoga negde zakine.


Teško je u par godina poništiti efekte dresure vršene poslednjih 20 godina.
SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
+1

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 09:42 - pre 150 meseci
DRUGOVI pirati, samo vi nastavite da radite to što radite dok vam se može, ali bez dobrog posla nećete naći sreću. To je čuvena priča o cvrčku i mravu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.3gnet.mts.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 11:05 - pre 150 meseci
Praksa pokazuje da "prilika čini lopova", a softver se u ovu priču uklapa više nego idealno. Vrednost se uvek drži dobro zaključana, i u najcivilizovanijim državama. Sa softverom to očigledno nije slučaj, što stavlja sumnju o istaknutoj vrednosti i olakšava odluku u smeru besplatnog korišćenja softvera koji se plaća.


Faktori koji promovišu neautorizovanu upotrebu softvera su brojni. Na primer:

* SOFTVER JE SLABO ZAŠTIĆEN
Po meni, softver nekih firmi je s namerom samo formalno zaštićen. Kada bi Windows bio pod dobrim katancem, ubeđen sam da bi se preko noći smanjila piraterija za najmanje 75%. Nema broda, nema ni tereta ni posade na brodu. Razlozi za slabu zaštitu su omasovljenje i popularizacija sopstvenih proizvoda, kao jaka protivteža recimo Linuxima. Zahvaljujući nelegalnoj masovnosti od ranije, danas M$ ima hiljade plaćenih licenci po firmama, jer ljudi su se navikli na jedno (uz to i lepo) i neće da se menjaju, ni za pare.

* SOFTVER JE LAKO DOSTUPAN PUTEM FILE SHARING SERVISA
Potrebno je od jednog minuta do jednog sata da se dopremi i najskuplji softver koji postoji. Ovoga nema ni u crtanim filmovima. Isporuka, gratis. Poređenja sa poštenim radnicima koji kupuju alate za obavljanje posla (strug) i nepoštenim korisnicima softvera (AutoCAD, PS) nisu dobre. Krao bi se i strug, samo da je nadohvat ruke.

* SOFTVER JE LAK ZA SKRIVANJE
Strug mora i da se sakrije, ali to nije lako. Instalira se u radionici, troši struju, pravi đubre i bučan je. Komšija bi prvi prijavio... Softver se kompletno instalira na lokalnom disku, tih je, skriven iza zaključanih vrata i vatrenog zida.

* SOFTVER JE INSTALIRAN NELEGALAN JOŠ U RADNJI GDE SE KUPUJE PC
Postoji neki trenad da prodavac za srećan put kupcu instalira pun hard disk krekovanih programa, filmova i muzike. Kupac najčešće pojma nema ni šta ima na računaru, a često i ne zna da čini nekakav prekršaj. Znam mnoge koji imaju sve te skupocene proizvode, a niti ih koriste, niti znaju da ih koriste, niti im je taj softver potreban. Štaviše, oduševe se kada saznaju da softver za pregled slika ili rezanje diskova može biti i jednostavniji za upotrebu, primer IrfanView umesto ACDSee-ja, ImgBurn umesto Nera.

* NEZNANJE O BESPLATNOM SOFTVERU
Mnogi nikada i nisu čuli za brojne besplatne alternative. To samo govori o strahovitoj reklami koju neke firme dobile zbog (krekovane) zastupljenosti.

* SOFTVER JE BEZOBRAZAN I PRIMAMLJIV
Svaki čas izađe nova verzija. Mnogi instaliraju nelegalan softver iz čiste radoznalosti, da vide kako funkcioniše. Bez namere stvaranja profita. Ne predstavljaju čak ni potencijalno tržište.

* SOFTVER JE LOŠE LOKALNO REKLAMIRAN
I dalje postoji osećaj da se softver kupuje isljučivo "negde tamo na zapadu", a kod nas samo umnožava krekovan. Ljudi i ne znaju gde se i kako kupuje softver. Uzgred, moja supruga je par puta kupila original CD/DVD s nekim igricama za klinca, međutim to su neke krljotine za stare OS-ove, ko zna kako i kad došle na rafove, pa ne rade. Stvarno ohrabrujuće.

* SOFTVER SE TEŠKO KUPUJE VAN SRBIJE
Slaba kultura elektronskog plaćanja u Srbiji nije novina. Ljudi se plaše da uđu u dvoboj i sa bankomatom, a kamo li s korisničkim imenima, lozinkama, karticama, PIN-ovima... Verujem da bi mnogi ponešto i platili samo kad bi to bilo malo lakše.

* SOFTVER JE PRESKUP SPRAM STANDARDA
Umesto objašnjenja, dajem moju omiljenu klakulaciju: 30 (dana) x 4 (člana porodice) x 3 (obroka dnevno) x 120 (pljeskavica s majonezom, kupusom i lukom) = 43200 [din]. Očekivati skromnost i uzdržavanje od homosapiensa nije baš najrealnije.

* NEZAINTERESOVANOST DRŽAVE
S jedne strane kapiram da postoje i važnije brige. S druge strane, klizeći startovi s obe noge su opasni po sledeće izbore. Može da se dobije crveni karton od birača, a to je visoka cena, jer se ispušta prilike za neautorizovana prisvajanja ozbiljnija od softvera.

* itd...


Ko je sad tu najviše kriv, koji je faktor najuticajniji? Proizvođač? Mreže za distribuciju softvera bez nadzora? Korisnik? Neznanje? Prodavac opreme? Marketing? IT kultura? Standard? Država?


Za početak, tipovao bih na bolje zaključan OS. Mislim da bi se dobio jak % eliminacije.
 
0

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.dta.co.rs.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 11:16 - pre 150 meseci
Citat:
Zemun88
Poboljšavanje standarda građana dovodi do smanjenja piraterije i obratno. Windows 7 Ultimate kod jednog našeg it prodavca košta oko 23.000 din. Original office košta oko 20.000 i više hiljada. Tako da ne znam ko može da pljune 50.000 pored tolikih troškova života.

Svako od nas bi hteo originalan softver ali ne može prosto da plati od tolikih nerealnih troškova života. Postoje sad neke olakšavajuće okolnosti da se dobije originalan softver uz laptop ili kompjuter. Brendirani računari su jako skupi, tako da i uz njih nekako može da se dobije windows, ali ni to nije baš toliko jeftino. Na primer uz HP renew računare se može dobiti windows za neke ok pare. Ali dokle god standard bude sve gori i gori procenat piraterije može samo da raste.

Dokle god mi država ne bude omogućila manji porez na platu, jeftiniju školarinu, da uopšte imam šansu da se zaposlim i da to ne bude preko veze uz sve ostale stvari koje se podrazumevaju u nekoj normalnoj i organizovanoj ekonomiji bez korupcije onda ću platiti softver. A do tada ću koristiti piratizovan softver. Šta god pričali i moderatori ovog foruma i članovi svako od nas koristi piratizovan softver. Naravno forum se ograđuje poštujući zakone, što je i ok ali je u praksi drugačije.

Do tada im nedam ni dinar


Jeli majke ti, bas mora Windows 7 ultimate ? a sta neki starter edition ili home ne rade posao a , nego bas mora Ultimate. Drugo sta ne moze Open Office da prodje nego bas mora MS Office.

U krajnjem slucaju instaliraj linux na kompjuteru to te kosta oko 50 din(Da narezes CD). I legalan si. Niko tebe ne tera da to mora da bude windows, a i ako si bas zapeo da imas windows, eno starter kosta 5000 din http://www.pcpractic.rs/proizv...s-7-starter-32-bit-oem-eng-dvd

@Ventura
Open Office je bio Sun-ov proizvod, a sad kako ga je Oracle preuzeo Sun donirao je Apache fondaciji.
 
0

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
195.178.49.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 11:55 - pre 150 meseci
Koliko je meni poznato Windows starter ne može da se kupi, samo da se dobije uz računar... Ako si ga kupio to je nelegalno
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 12:28 - pre 150 meseci
Citat:
X Files: Ko je sad tu najviše kriv, koji je faktor najuticajniji? Proizvođač? Mreže za distribuciju softvera bez nadzora? Korisnik? Neznanje? Prodavac opreme? Marketing? IT kultura? Standard? Država?


Najkrivlja je država koja ne preduzima ništa po pitanju sprovođenja zakona.

1. Nedopustivo je da neko opušteno stoji na ulici i valja piratske diskove. To bi mogli da reše policajci u civilu, ako treba iz drugih mesta.
2. Nedopustivo je da prodavnica isporučuje piratski sadržaj u bilo kom obliku.
3. Nedopustivo je da se ne blokiraju piratski sajtovi.

Nažalost, problem pajrtbeja nije rešen ni u razvijenim zemljama, jer koristi rupu u zakonu, ali će kad-tad morati to da se reši zakonskim regulativama. Takođe,

4. Nedopustivo je da neko ko ne krši zakon plaća nadoknadu štete usled piraterije kroz kupovinu opreme za umnožavanje.
5. Nedopustivo je da se kupcima nameće kupovina proizvoda koji ih ne interesuju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 12:33 - pre 150 meseci
Citat:
vladared: Koliko je meni poznato Windows starter ne može da se kupi, samo da se dobije uz računar... Ako si ga kupio to je nelegalno :)


ReactOS je besplatan.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+218 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 12:39 - pre 150 meseci
To da li ima kao alternativa besplatan software ili nema nije nikakav argument ni za jednu stranu.
Jednostavno, ako je neko nesto napravio on moze da se odluci po kojoj ceni ce prodavati ili mozda i nece prodavati ili ce poklanjati besplatno.

Pitanje je sto bi bilo ko placao software ako ne mora. A ako niko ne placa software onda zasto bi neko pravio kada ne moze da zaradi.
A ako mora da se placa software i da sam ja taj koji mora da placa bio bih jako uzjeban zasto moj komsija ne mora da placa.

Ako nekome treba nesto besplatno onda neka ga sam napravi. Ako ne zna da napravi i ako mu je skupo onda lepo
ima ovde berzu poslova pa neka nadje nekog programera da mu to napravi. Ja bih svakoga ko ne placa naterao da nauci da programira pa neka sam pravi.
Ti koji ne placaju ne bi nikada ni naucili da programiraju a kada bi naucili naplacivali bi duplo.


Ranije sam radio sa jednim knjigovodstvenim programom cija je cena bila 200e. I jedan mi lik kaze da je skup i da ce on nazvati svog zeta koji je programer da
mu napravi program za 200e koji radi robono i finansijsko knjigovodstvo sa x magacina, KEPU, KUF, KIF, kartice, prenosi itd...
Reko super, ali cisto da znas da ce mesecna plata da mu ispadne u proseku 10e (da radi na crno i ne placa poreze i doprinose) i pod uslovom da se vec razume u ekonomiju i cisto da zna taman kada zavrsi program morace da radi izmene jer se u medjuvremenu 10 puta promenio zakon.

Program je prodat i 3000 primeraka po 200e i software-ska kuca je bila pred bankrotom. Neko bi pomislio 600.000e za nase uslove ekstra. Ali te pare
su nestale u izradi, marketingu, podrsci i ostalim troskovima. Sva sreca pa lokalna piraterija nije proradila jer da je prodat samo za petinu manje to bi siguran bankrot.




[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 16:15 - pre 150 meseci
Sve one priče o bedi i nemaštini se svode na davno ispričanu priču o cvrčku i mravu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 21:17 - pre 150 meseci
^N.
I na jos jednu, dzaba 100 coveka zajedno radi i privredjuje ako makar jedan nekontrolisano trosi i rasipa!
Ignore: Nedeljko!
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 21:37 - pre 150 meseci
Pa, ti pazi s kim se udružuješ. Svašta!
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji09.12.2011. u 21:54 - pre 150 meseci
Svasta! Znam da znas dobro na sta se to odnosilo!!!
Ignore: Nedeljko!
 
0

[es] :: Advocacy :: Kradljivcima softvera niko se ne bavi u Srbiji
(Zaključana tema (lock), by flighter_022)
Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 122257 | Odgovora: 826 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.