Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?

[es] :: Art of Programming :: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 21883 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?29.05.2012. u 19:42 - pre 144 meseci
Zamisli sada da ti neko sa strane naruči nešto slično tome što si pravio i da mnogo toga možeš da iskoristiš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?29.05.2012. u 20:08 - pre 144 meseci
Citat:
aaaca: Pa šta da kažem. Ja ne razmišljam na engleskom jeziku nego na sprskom, pa mi je valjda zato normalno da komentare pišem na srpskom jeziku. A uz srpski jezik ide ćirilica. Latinica očigledno nije za srpski jezik jer u njoj ne postoje jedinstvene oznake za slova lj, nj, dž. Elem, meni je najprirodnije da sve pišem ćirilicom na srpskom jeziku, ali nemam snage da ikoga prisilim na to. Dok nas je samo par miliona nema ništa od toga. Sasvim je normalno da onaj ko razmišlja na engleskom, sve radi na istom i tu nema pogovora.

Vrlo dobro znam da odavno postoji Windows na srpskom, samo ne razumem namenu istog. Sve mlađe generacije znaju engleski pa njima isti nije potreban. Starijim generacijama Windows na srpskom ništa neće pomoći u korišćenju, jer masa (da ne kažem sav) softvera je na engleskom. Čak i da je sve na srpskom, neće im vredeti jer ne razumeju terminologiju i ne mogu da se snađu onako kako bi trebalo. Ako je neko hteo da se bori za očuvanje srpskog jezika pogrešio je način. Najlakše je nekolicini volontera naturiti ideju i sada oni ispadoše odgovorni borci za očuvanje jezika. A to što se u svakodnevnom životu pa čak i u zvaničnim državnim emisijama zaboravlja na gramatiku, srpski i ćirilicu - e za to su nam krivi svi drugi.

Ok tvoje pravo - iako ne vidim kako ne povlačiš paralelu između windowsa na engleskom i programiranja. Ali dobro - sve dok radiš sam - to je OK. Ja samo ne bih volio da imam nekog takvog u svom timu...

Citat:
aaaca:Programi koje pravim su razne baze podataka sa kojekakvim formama, izveštajima, analizama... U suštini informacioni sistem koji je namenjen bolnici i to vojnoj. Terminologija specifična, zakon specifičan. Nigde ga nema osim ovde.

Hoćeš da kažeš da si sve procedure bolnice, zakonske propise hardkodovao u program??? Ne samo što si učinio teško primjenljivom na neke druge bolnice (to te možda ne interesuje) - već i program teško izmjenljivim u slučaju da se te procedure i zakonska rešenja promjene - a to može da se desi sutra. A tek ako bolnica postane civilna ili se privatizuje(jer su obe opcije izgledne za jedinu vojnu bolnicu koju ja znam)???

Poenta je da se pisanje komentara na engleskom u cilju saradnje sa stranim programerima i korištenja stranih biblioteka poprilično dobro slaže sa filozofijom departmanizacije, i modularnosti / promjenljivosti / prilagodljivosti programa...

Ne želim da me pogrešno shvatite - ne naturam ja engleski nikome. Čak se divim kako možete bilo šta programirati bez heavy korištenja APIja programskog jezika /framework-a koji su svi sa komentarima i imenima identifikatora na engleskom. Pa čak i kad bih pretpostavio da mogu programiranje učiti iz nekih knjiga na srpskom i razmišljati na srpskom - opet bi mi smetalo sve to mjenjanje jezika između mog koda i API elemenata...
 
Odgovor na temu

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?29.05.2012. u 21:17 - pre 144 meseci
Citat:
Nedeljko: Zamisli sada da ti neko sa strane naruči nešto slično tome što si pravio i da mnogo toga možeš da iskoristiš.

Nešto slično?! Nema sličnoga. Razlika može da bude samo tolika da se mnogo više isplati praviti sve novo.

Citat:
Stijak: Hoćeš da kažeš da si sve procedure bolnice, zakonske propise hardkodovao u program??? Ne samo što si učinio teško primjenljivom na neke druge bolnice (to te možda ne interesuje) - već i program teško izmjenljivim u slučaju da se te procedure i zakonska rešenja promjene - a to može da se desi sutra. A tek ako bolnica postane civilna ili se privatizuje(jer su obe opcije izgledne za jedinu vojnu bolnicu koju ja znam)???

Poenta je da se pisanje komentara na engleskom u cilju saradnje sa stranim programerima i korištenja stranih biblioteka poprilično dobro slaže sa filozofijom departmanizacije, i modularnosti / promjenljivosti / prilagodljivosti programa...

Ne želim da me pogrešno shvatite - ne naturam ja engleski nikome. Čak se divim kako možete bilo šta programirati bez heavy korištenja APIja programskog jezika /framework-a koji su svi sa komentarima i imenima identifikatora na engleskom. Pa čak i kad bih pretpostavio da mogu programiranje učiti iz nekih knjiga na srpskom i razmišljati na srpskom - opet bi mi smetalo sve to mjenjanje jezika između mog koda i API elemenata...

Da bih napravio toliko elastičan i potpuno dinamičan program, univerzalan i prilagodljiv, morali bi da me plate mnogo, mnogo više od 500 evra mesečno. A to mi je plata ne samo za razvoj sistema, nego i za održavanje mreže, softvera na računarima i tako dalje. Ovo što sam do sada razvio ima oko 200.000 linija koda, a nisam ni zagrebao ceo sistem - pod celim sistemom podrazumevam totalno izbacivanje papira i ostalog.

Što se tiče saradnje sa drugima, slobodnih biblioteka itd. to je teško izvodljivo. Radim u ColdFusion jeziku koji je veoma malo (čitaj: nikako) zastupljen u Srbiji. Sve radim sam. To je velika manjkavost. Međutim, CF je toliko dobar da se muka isplati.

Možda bih pitanje jezika komentara drugačije shvatao kada ne bih svako slovo i znak ručno unosio u kodne strane. Ne koristim nikakve alate osim Notepada++. Valjda mi je zato normalno da programiram onako kako i razmišljam.
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
Odgovor na temu

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?29.05.2012. u 21:29 - pre 144 meseci
Citat:
Stijak: Ok tvoje pravo - iako ne vidim kako ne povlačiš paralelu između windowsa na engleskom i programiranja. Ali dobro - sve dok radiš sam - to je OK. Ja samo ne bih volio da imam nekog takvog u svom timu...


Zaboravih na Windows. Nema paralele jer Windows komentarišem sa globalnog stanovišta. Kao što sam ranije objasnio, ne vidim svrhu postojanja Windows-a na srpskom. Za očuvanje maternjeg jezika moramo se boriti u svojim životima. To što postoji Windows na srpskom neće nas spasiti od zaborava, a nikome i ne koristi. Ako mi ne zaboravimo naš jezik i ne izbacimo ga iz svakodnevne pravilne upotrebe, nećemo propasti.

Dakle, radi se o dve stvari:
1. Windows - globalna upotreba, neko drugi ga koristi
2. programiranje - to je u svakom od naših ličnih života (mislim na one koje se time bave), lična stvar

Ko hoće da promeni svet, treba da počne od sebe.

I baš si lepo zaključio da ne bi voleo u svom timu nekog kao što sam ja. Kako si samo uspeo tako brzo da zaključiš?
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?30.05.2012. u 00:23 - pre 144 meseci
Citat:
aaaca: programiranje - to je u svakom od naših ličnih života (mislim na one koje se time bave), lična stvar

To je tako samo dok sam radis na projektu i onog za koga radis ne zanima kod nego samo aplikacija. Ukoliko ih zanima kod ili radis u timu, to nije tako. A u vecini slucajeva je upravo taj nacin rada.

Moja je pretpostavka da je to odgovor i na ovo pitanje:
Citat:
aaaca: I baš si lepo zaključio da ne bi voleo u svom timu nekog kao što sam ja. Kako si samo uspeo tako brzo da zaključiš?



 
Odgovor na temu

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?30.05.2012. u 00:56 - pre 144 meseci
Inače - da mene plaćaju 500 evra za sve to - vjerovatno bi to outsource-ovao tako što bi to dao nekom klincu da skarabudži u Accessu :) Tako da mislim da se ti i previše trudiš. Tako da se nemoj ljutiti zbog onoga u timu - shadowed ti je fino objasnio. Vidi se da imaš svoj sistem - i ako tebi radi i ti zadovoljan - super.

Ali - da ne bude zabune - za modularan kod uopšte ne postoji overhead. Tj. postoji striktno u pisanju koda neki overhead - ali to se i te kako nadohnadi daleko lakšim debugovanjem, pa na kraju ispadne brže... I aplikacija je nešto sporija - ali ja cijenim svoje vrijeme mnogo više od kompjuterskog (do sad nisam imao baš potrebe da pišem real-time aplikacije, kodeke i slične stvari koje ipak zahtjevaju daleko optimizovaniji kod)...

Nego - da ipak ne skrećemo dalje sa teme jezika. Ako nekog zanima ova tema - neka pokrene novu.
 
Odgovor na temu

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?30.05.2012. u 20:19 - pre 144 meseci
Ono sa nabrajanjem pod 1. i 2. je bilo obrazloženje zašto ne povlačim ćirilično-srpskojezičnu paralelu između Windows-a i ličnog programiranja. Windows na srpskom je za korisnike, a komentari u programskom kodu su za programere. Da se više ne ponavljam.

Nijedan klinac ne bi mogao da u Access-u skarabudži 200.000 linija koda. Pogotovo to ne bi mogao da uradi tako da sve funkcioniše za 900 umreženih računara.

Komentar da neko sa nekim ne bi voleo da bude u timu, samo na osnovu nekoliko rečenica, je prilično brzoplet. To ni dr Haus ne bi uspeo.
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?30.05.2012. u 20:36 - pre 144 meseci
Da meni ponude 500 evra, samo bih se zahvalio na ponudi. To je poenta priče sa klincem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?30.05.2012. u 21:08 - pre 144 meseci
Citat:
Nedeljko: Da meni ponude 500 evra, samo bih se zahvalio na ponudi. To je poenta priče sa klincem.

To mi je mesečna plata za stalan posao. S obzirom na krizu u kojoj smo, moram da se držim onoga šta je sigurno. Imaš li kakav predlog?
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?30.05.2012. u 21:20 - pre 144 meseci
Citat:
aaaca: Nijedan klinac ne bi mogao da u Access-u skarabudži 200.000 linija koda. Pogotovo to ne bi mogao da uradi tako da sve funkcioniše za 900 umreženih računara.

Mozda nije ni potrebno imati tih 200k linija.


Citat:
aaaca: To mi je mesečna plata za stalan posao. S obzirom na krizu u kojoj smo, moram da se držim onoga šta je sigurno. Imaš li kakav predlog?

Imam ja. Ako si dobar u programiranju, potrudi se malo oko timskog rada i fleksibilnosti u radu i skoro sigurno ces moci da nadjes posao koji je bolje placen.
 
Odgovor na temu

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?30.05.2012. u 22:56 - pre 144 meseci
Citat:
Shadowed: Mozda nije ni potrebno imati tih 200k linija.


Verujem da bi u .Net-u i Asp-u to izašlo na celih 2.000.000 linija koda. Samo u .Net-u ne bi moglo da radi kako treba: on i web - he, he. U CFM jeziku kompaktnost je oko deset puta veća od Jave, a to znači da ono šta u Javi ide na 100 linija u CFM-u ide na 10.

Ako si imao kontakta sa ozbiljnim sistemima ne bi trebao da imaš takve dileme. Za računanje srednje statističke greške i kvadratnog korena sigurno treba mnogo manje koda. Eno za Vojnomedicinsku akademiju napraviše softver baš od 2 miliona linija i naplatiše ga tričavih milion evra.
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?31.05.2012. u 00:29 - pre 144 meseci
Citat:
aaaca: Samo u .Net-u ne bi moglo da radi kako treba: on i web - he, he.


.NET i web se ne mirišu? Otkad to?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Boris_ZR
Boris Gligorijević
IT-Consultant / Software Engineer
PRODYNA AG
Munich

Član broj: 173158
Poruke: 123
*.dynamic.sbb.rs.



+21 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?31.05.2012. u 18:29 - pre 144 meseci
Mislim da je krajnje neozbiljno porediti .net ili javu sa ColdFusion-om.
 
Odgovor na temu

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?31.05.2012. u 22:23 - pre 144 meseci
Citat:
Nedeljko: .NET i web se ne mirišu? Otkad to?

Imao sam prilike da vidim kako rade web aplikacije urađene u .Net-u. Mnogo sporo.Dok ne rade ništa, dobro je. Kada se malo više opterete podacima i analizama - katastrofa.

Citat:
Boris_ZR: Mislim da je krajnje neozbiljno porediti .net ili javu sa ColdFusion-om.

Izvinjavam se. Neću više.
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?31.05.2012. u 22:27 - pre 144 meseci
Biće da nije problem do .NET-a, nego do onih koji su radili.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?01.06.2012. u 09:21 - pre 144 meseci
Citat:
aaaca: Imao sam prilike da vidim kako rade web aplikacije urađene u .Net-u. Mnogo sporo.Dok ne rade ništa, dobro je. Kada se malo više opterete podacima i analizama - katastrofa.


Evo jedne male liste.
Šta koji sajt koristi od tehnologija.





Mogao bi ti da promeniš mišljenje, ali, što pre, to bolje po tebe.

Sasvim KONTRA. Kada se malo više opterete upitima, podacima i analizama, coldfusion, php, java.. sve to kreće da "gubi" poene..
Pričamo o jako velikom broju querija npr.

ASP.net je tu - tata.
about:networking
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.opera-mini.net.



+2789 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?01.06.2012. u 09:52 - pre 144 meseci
Za php razumem, ali otkud ti to za javu? Ovaj spisak to ne pokazuje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?01.06.2012. u 09:56 - pre 144 meseci
Koju ulogu ima java kod amazona ili YouTube? Ja da budem iskren, ne znam.
A definitivno ima poentu i dobru ulogu čim je koriste.

Glavna poenta je da se .net i web "slažu" veoma dobro.
about:networking
 
Odgovor na temu

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?01.06.2012. u 13:43 - pre 144 meseci
Gornja tabela uopšte nije relevantna za izvedeni zaključak.

Razlog je jednostavan. Da bi koristili Cold Fusion morali bi da plate debele pare. Pri tome bi zavisili od Adobe-a. Mislite da bi navedene kompanije to sebi dozvolile? Nema šanse.
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?01.06.2012. u 13:51 - pre 144 meseci
Apsolutno je besmisleno koristiti Amazon, Facebook, Google i sl... kao nekakav primer za bilo sta.

To su firme koje mogu da priuste da stave 10 hiljada developera da rade na infrastrukturi. Sa takvom radnom snagom mogu komotno da naprave i svoj OS optimizovan za njihove potrebe ako im se hoce. Softver koji trci njihove servise je debelo optimizovan i kastomizovan za njihove potrebe i u to su ulozeni milioni radnih sati.

99.999% firmi na ovom svetu nema takav luksuz, i moraju koristiti tudje framework-e i okruzenja, cesto gomilu gotovih stvari bibloteka i sl... - iz prostog razloga sto im je potpuno neisplativo da prave svoju bespoke infrastrukturu (vecina firmi i nema budzete za tako nesto).

Sto nas vraca na pitanje jezika - svi moderni jezici se na kraju prevode u optimizovani kod, razlike tu su kozmeticke osim ako ne pricamo o kriticnom kodu koji je neko pisao koristeci low-level pristup hardveru (tipa rucno pisan SIMD ili CUDA/OpenCL kod) - a i u ovom slucaju je taj kod brzi koju desetinu % do nekoliko puta max ako je algoritam takav da se jako dobro optimizuje, a njegov razvoj je vise puta skuplji.

Daleko vise uticaja na performanse ima sam pisani kod - od optimizacije algoritama pa do adaptiranja algoritama na konkretan programski jezik / implementaciju posto sa visokim jezicima koji imaju virtuelnu masinu moze da se desi da JIT kompajler ima specificnosti i da voli / ne voli neke konstrukte.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 21883 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.