Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?

[es] :: Art of Programming :: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 21891 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?01.06.2012. u 13:52 - pre 144 meseci
Ne vidim iz ove tabele ni da je PHP inferioran. Dovoljan je FB "samo".

//edit
(Kad li samo Dimković stigne da svuda odgovara? Garant mu je onaj "Nervozni sistem-demo" preuzeo nalog)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?01.06.2012. u 13:58 - pre 144 meseci
:)

Pa PHP nije inferioran ako ti nije problem da skaliras svoj datacentar... Verovatno bi rucno raspisan C++ kod koji koristi debele optimizacije bio brzi ali sigurno ne vise od par puta... Sto bi se cimao i imao veci hardverski tie-in, kada mozes bez problema da roknes jos servera i svom datacentru i kompenzujes razlike :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?01.06.2012. u 14:09 - pre 144 meseci
Koliko znam, FB kompajlira php u mašinski kod, pa onda to izvršava. Eto, FB može sebi da priušti taj luksuz da napravi tako nešto. No, od lošeg skaliranja nijedan jezik ne spasava.

Zato ja kažem

Citat:
Nedeljko: Biće da nije problem do .NET-a, nego do onih koji su radili.


odnosno

Citat:
Ivan Dimkovic: Daleko vise uticaja na performanse ima sam pisani kod - od optimizacije algoritama pa do adaptiranja algoritama na konkretan programski jezik / implementaciju posto sa visokim jezicima koji imaju virtuelnu masinu moze da se desi da JIT kompajler ima specificnosti i da voli / ne voli neke konstrukte.


Najveći uticaj ima sam algoritam. Tu se dobijaju ubrzanja i od po milion puta, ako je problem algoritamski zahtevan.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?04.06.2012. u 19:28 - pre 144 meseci
Nasledih neki projekat koji je bio on hold jedno vreme pa sad treba polako da se gura dalje.

Nema cirilice hvala bogu (nikakve veze sa srbovanjem) ali kad videh DobavljacDaoImpl.java i NalogZaNabavkuState.java kad suzu ne pustih :D
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?04.06.2012. u 20:08 - pre 144 meseci
Ma, naravno. Ja pišem na Srpskom isključivo ćirilicom, osim kad je tehnički nemoguće, ali kad je izvorni kod u pitanju, pa naravno da sve što je ozbiljno ili može jednom postati deo nečeg ozbiljnog, treba da bude na Engleskom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?04.06.2012. u 20:14 - pre 144 meseci
Jel radi ćirilica na ES-u? Ako radi što ne pišeš istom?

EDIT: ovo je bio test koji je pokazao da ne radi :D
 
Odgovor na temu

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?05.06.2012. u 13:28 - pre 144 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: Nema cirilice hvala bogu (nikakve veze sa srbovanjem) ali kad videh DobavljacDaoImpl.java i NalogZaNabavkuState.java kad suzu ne pustih :D

A zašto sve mora da se ispolitizuje - da ne upotrebim neki teži termin. Čim neko spomene srpski jezik, a naročito ćirilicu, odmah se lupaju razne etikete. Valjda možemo u tehnici i informatici da preskočimo takve stvari. Nijedan normalan narod ne pljuje po svom jeziku i pismu. Mi smo izuzetak. Sve nas nešto sramota.

Što se same teme tiče, očigledno je bitno da se sistem rada usaglasi sa ljudima s kojima se sarađuje. Ako su Kinezi u pitanju verovatno će biti potreban kineski jezik, što znači da od posla nema ništa - osim ako znaju engleski ili srpski.
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?05.06.2012. u 13:50 - pre 144 meseci
Zbog toga sam se i ogradio. Kad kazem 'nema cirilice hvala bogu' mislim da na to da nema nebulozne mesavine latinice, cirilice i dva jezika sto je po meni teska glupost.

Ako pises na srpskom, onda sve pisi na srpskom ali ipak latinicom jer ti nece raditi copy/paste sa neta kako treba pa je besmisleno.

Ako imas NalogZaNabavkuState nazovi ga NalogZaNabavkuStanje ali i to samo pod uslovom da si 1000% da kod nece napustiti Srbiju.
 
Odgovor na temu

bondja

Član broj: 10286
Poruke: 167
80.93.241.*



+3 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?19.07.2012. u 12:09 - pre 143 meseci
Ma kakav komentar!? Kada bolje razmislim, ako postoje Unit testovi za taj kod, kome treba komentar?!
Jasno se vidi iz testova sta radi taj kod, kako ce da radi u raznim slucajevima koriscenja, kada nece da radi,
koji su ocekivani rezultati. Svaki komentar (na bilo kom jeziku) kada ima unit testove je suvisan. :(
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?19.07.2012. u 12:56 - pre 143 meseci
^ to je bila sala, jel tako?
 
Odgovor na temu

bondja

Član broj: 10286
Poruke: 167
77.243.22.*



+3 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?20.07.2012. u 21:28 - pre 143 meseci

Generalno pravilo: k0d treba da bude "elegantan" - sam sebe da objašnjava, da se veći problemi razbiju na manje delove,
drugim rečima da je prilično jasno šta radi i čemu taj deo k0da služi.

U suprotnom, komentari postaju neophodni, ali problem je što ne slede matematičku preciznost kao k0d
(tačno definisana sintaksa) tj. komentari su proizvoljni, te mogu biti čak i zbunjujući.

Pomoću k0da u unit testovima (ima jasnu/preciznu sintaksu), za posmtrani k0d dobijamo:
dokaz da je ispravan, primere korišćenja, dokumentaciju o ponašanju (šta da očekujemo).



 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?20.07.2012. u 21:36 - pre 143 meseci
Citat:
bondja: k0d treba da bude "elegantan" - sam sebe da objašnjava

+1
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?20.07.2012. u 22:36 - pre 143 meseci
Potpuno očiglednom tvrdnjom da kod sam po sebi treba da bude jasan pokušavate braniti neobranjivo - da komentari nisu ni potrebni.

Evo samo nekoliko primjera kada su meni komentari veoma korisni za upoznavanje sa nepoznatim kodom:
-Kada je originalni koder odlučio da umjesto očiglednog rešenja upotrebi na očigled komplikovanije (zbog performansi - koje nisu očigledne, jer se pokazalo da očigledno izleće iz nekih drugih ograničenja programa - npr. memorije, ili se sukobljava sa nekim drugim djelom aplikacije, zbog ispravka bug-a) - da bi spriječio onog ko pregleda kod da promjeni
- Kada se poziva nešto što je u drugoj klasi, radi bog zna šta, zavisi od druge klase ili nešto slično - a jednostavno se može objasniti - da bi se olakšalo programeru da prati taj dio koda bez skakanja sa klase na klasu(ovdje su meni odlični i oni /** komentari u javi koje IDEi sami čitaju)
- kada se koristi neki specifičan način da se nešto uradi - jer je tako definisano negdje u dokumentaciji - da ne bi programer morao za svaku glupost da se referencira na dokumentaciju


Istina je da loši komentari mogu da zbune - ali i loš kod itekako može da zbuni - izazivam vas da svojim logičkim aparatom izađete na kraj sa ovim kodom (mada su u ovom slučaju kod pisali dobri programeri)

Naravno da bi između odličnog koda bez komentara i lošeg koda sa komentarima izabrao ovo prvo - ali to nije nikakav argument da se dobar kod ne može učiniti još boljim dobrim komentarima. Uostalom - pogledajte velike projekte i nadjite neki koji ne nekomentarisan?
 
Odgovor na temu

bondja

Član broj: 10286
Poruke: 167
80.93.241.*



+3 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?21.07.2012. u 06:55 - pre 142 meseci
Da li ste procitali do kraja moja dva prethodna posta ili samo prvu rečenicu?

"Pomoću k0da u unit testovima (ima jasnu/preciznu sintaksu), za posmatrani k0d dobijamo:
dokaz da je ispravan, primere korišćenja, dokumentaciju o ponašanju (šta da očekujemo)."

"Jasno se vidi iz unit-testova sta radi taj kod, kako ce da radi u raznim slučajevima korišćenja, kada neće da radi,
koji su očekivani rezultati. Svaki komentar (na bilo kom jeziku) kada ima unit testove je suvišan."

@Stijak
Slazem se da postoje extremene/specificne situacije, ali izuzetak ne predstavlja pravilo.
Ako programer napravi takav k0d da mu je zaista neophodan komentar, i dodatna objasnjenja, onda je pitanje
da li je sam zakomplikovao, da li ga je mrzelo da nadje kompaktnije resenje, ili nije imao vremena? (a kako je testirao, samo on zna).
U svakom slucaju, drugi programer, koji nakon toga treba da izmeni/doradi (a to je neminovno pre ili kasnije), ili reši neki nov bug koji je otkriven,
je "obrao bostan" ako se nadje u situaciji : "da bi spriječio onog ko pregleda kod da promjeni".

Za one koji čitaju postove do kraja:
U slucaju da nema unit testova, bez obzira na kvalitet k0da, onda je komentar i više nego dobrodošao, sva moguća dokumentacija, svi testovi (makar i u nekom pomoćnom txt fajlu), svako usmeno objašnjenje ili bilo kakva smernica, pa čak i link (forum, sajt) odakle je taj k0d kopiran...

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?21.07.2012. u 07:47 - pre 142 meseci
1. Šta klasa radi treba da bude očigledno iz naziva klase.
2. Čemu funkcija/metoda služi i kako se poziva, treba da bude jasno iz njenog naziva i spiska argumenata.
3. Implementacija treba da bude jasna.
4. Komentari su potrebni samo u preostalim slučajevima. Znači, vrlo retko.
5. Ako iz naziva klase nije jasno čemu ona služi, naziv ne sme da navodi na pogrešan trag.
6. Ako iz naziva i spiska argumenata funkcije/metode nije jasno šta rade i kako se koriste, onda treba da bude očigledno da to nije jasno, tj. ne sme se navoditi na pogrešan trag.

Znači, onaj ko interveniše na nekom kodu treba sam da vidi da mu je čitanje nečega potrebno, i to samo onda kada zaista jeste ptrebno, a inače ne treba gubiti vreme na pisanje komentara. Skram kao lean metodologija razvoja odbacuje pisanje tehničke dokumentacije. Razmislite zašto. Odgovor nije u ovoj mojoj poruci.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?21.07.2012. u 08:27 - pre 142 meseci
E, jos kad bi svet bio tako idealno i savrseno mesto kakvim ga vi zamisljate, a o bransi i da ne govorim
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?21.07.2012. u 09:57 - pre 142 meseci
Vidim da je vama svima lepo :) Nadam se da cu imati prilike da radim u takvim savrsenim okolnostima. Do tada, pisanje komentara ce biti MUST tamo gde se ja pitam. Gubljenje vremena na komentare? Od svih razloga za gubljenje vremena, taj je najbezazleniji.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?21.07.2012. u 12:19 - pre 142 meseci
Da probam ja da zacinim malo :-)

Dokaz da je cela ova bransa krenula u krivom smeru su unit testovi. Po meni unit testovi su kao komentari, pa ako vazi pravilo da za dobar code ne trebaju komentari, onda bi valjda trebalo da vazi i za unit testove :-)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?21.07.2012. u 12:39 - pre 142 meseci
junit testovi dokazuju da je kod ispravan/neispravan, dok komentari ne rade ništa.

Ako nekome pucaju testovi, pa ne zna zbog čega, neka pročita potreban do dokumentacije. Podvlačim, samo potreban deo dokumentacije ima smisla pisati.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?21.07.2012. u 12:55 - pre 142 meseci
Cek, ko dokazuje da su unti testovi ispravni? :-)

No da ne bude da sam dosao da trollujem, mislim da komentare je tesko izbeci, postoje situacije kada je sasvim malo komentara dovoljno da bi se opisao code, mnogo brze nego sto je to gledanja code-a. Recimo, ono sto mi pada je parser, dok ja krenenm da evaluiram code u glavi, dve linije komentara sasvim to lepo objasnjavaju.

No, sto se tice unit testova, mislim da sav onaj deo sto je statican je trebalo prebaciti na kompajler (nesto vec danas moze, a nesto zahteva dodatni razvoj kompajlera/biblioteka, doduse zavisi i kojih kompajlera), ono sto je meni neshvatiljivo da su neki spremni da pisu gomilu unit testova umesto da "specijalizuju" svoj code, pa kroz kompajler da izbegnu gomilu gresaka.

 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Jezik na kome pišete komentare i imena promjenljivih?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 21891 | Odgovora: 141 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.