Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koju antenu za AP od ove dve ?

[es] :: Wireless :: Koju antenu za AP od ove dve ?

[ Pregleda: 2201 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 00:13 - pre 153 meseci
Trebao bih da kupim antenu za još jedan AP, ali sam u dilemi koju uzeti i gde.

U opticaju su Omni id 15 dbi dobiti i Sektor antena od 13 dbi dobiti.

Korisnici su u rasponu od oko 100 stepeni horizontalno (antena će biti postavljena na brdu iznad naselja, iza nje nema naseljenih). Najudaljeniji korisnik je na oko 2.5 Km ali on ima Grid sa 24 dbi dobiti nakačenu na TL 543 G, tako da mislim da neće imati problema sa signalom. Ostali su svi bliži.

U Netiksu mi svi kažu uzmi sektorku, ali niko da mi pojasni zašto baš ona, zašto ne Omni, pritom je i Omni jača za 2 dbi što nije malo (nažalost samo ova od 13dbi dobiti bi mi odgovarala zbog finansija i vertikalnog ugla zračenja).

Zamolio bih za konkretan i jasan odgovor, to bi mi značilo dosta, da otklonim dilemu zauvek. :)

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

daksi990

Član broj: 277227
Poruke: 499
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 00:18 - pre 153 meseci
Ja ti rece da je ta omni nje-sra videces i sam da su toliko dobre sektorke ne bi ni stavljali ako ti vec ne treba za 360 stepeni uzni sektorsku jer te omni umeju mnogo da zezaju.
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 00:48 - pre 153 meseci
Da nije preslaba ?

Evo jednog prostog primera kao i pitanja, recimo da su klijenti na istim udaljenostima (1000 m) sa istim klijentskim antenama itd, da li će im signal biti bolji sa jačom (omni) ili slabijom ali usmerenijom (sektor) antenom ?

Pozz
 
Odgovor na temu

daksi990

Član broj: 277227
Poruke: 499
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 00:55 - pre 153 meseci
Ti gledas samo jacinu a diagram zracenja? tih 2 decibela koliko je jaca ta omni ti nece znaciti nista pogotovo kad se radi o malo vecim rastojanjima tada se koriste sektorske antene jer su bolje.
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 01:15 - pre 153 meseci
Pa rekoh da su svi potencijalni korisnici u rasponu na oko 100 stepeni horizontalno, sektor je h120 stepeni a omni h360 stepeni. Tako da je to ok, neće biti problema zbog horizontalnog ugla. Zanimalo me samo šta je bolje i zašto.

Iskreno, plašim se da nije malo ovih 13 dbi.
 
Odgovor na temu

daksi990

Član broj: 277227
Poruke: 499
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 01:25 - pre 153 meseci
Pa onda sacekaj nekog ko ima iskustva sa tom antenom,jer vecina koriste sektorske antene bas zbog kvalitetnijeg signala jer da nije tako svako bi stavljao omni antenu a ne po 3 sektorske antene.
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 01:57 - pre 153 meseci
Ok, onda nek bude sektor antena. Pretpostavljam da je najbolje kupiti novu (videh negde na forumu da za AP najbolje kupiti novu antenu, ne praviti je sam), s' toga nek mi neko kaze da li je ovo dobar izbor antene ?

http://www.netiks.rs/wireless-...d-dim-490x160x65mm-nz-konektor

Pozz
 
Odgovor na temu

daksi990

Član broj: 277227
Poruke: 499
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 02:16 - pre 153 meseci
Ajd da ne mudrujem a ko je to rekao da ne valja praviti antene za ap ? Ta antena je 13 decibela a Amos 9 16 decibela+izrada antene bi iskostala recimo 1500 din pa ti vidi koja je razlika.Svako ko je pravio antene sa ovog sajta http://www.qsl.net/yu1aw/Misc/srp.htm to ce morati da radi a kako ce raditi i kolika ce biti dobit antene to sve zavisi od njega koliko se potrudi.Samo jos da napomenem da Dobricicev sajt je poznat i u svetu i da su mnogo njih pravili njegove modifikovane antene.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 06:47 - pre 153 meseci
MilosOskar, omni antena jeste jača ali će više od pola snage da emituje tamo gde ti ne treba, tako da ćeš biti na gubitku. Uy to treba da vodiš računa i o vertikalnom uglu zračenja.

Prouči:

http://wireless.uzice.net/uputstva/ugao-zracenja-antena/

http://wireless.uzice.net/uput...-pokrivenosti-antene/index.php

http://wireless.uzice.net/uputstva/usmeravanje-antena/

http://wireless.uzice.net/uputstva/proracun-linka/

To su ti sve osnove bez kojih ne treba ni da ulaziš u posao sa wireless-om.

Inače, ne bih ti preporučio ni jednu od tih antena. Mislim da bi ti bolje legla SlottedWaveguide 8 ili 16 slotova. Amos takođe nije loš izbor.



 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 21:44 - pre 153 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: MilosOskar, omni antena jeste jača ali će više od pola snage da emituje tamo gde ti ne treba, tako da ćeš biti na gubitku. Uy to treba da vodiš računa i o vertikalnom uglu zračenja.


Ok, super, to sam shvatio. Što se vertikalnog ugla tiče odgovara mi od 8 stepeni pa na gore, sve ispod 8 stepeni mi ne bi odgovaralo. Tako da i to nije neki problem jer sektor antena od 13 db dobiti ima vertikalan ugao od čini mi se 13 stepeni, to je super.

Citat:
Predrag Supurovic
Inače, ne bih ti preporučio ni jednu od tih antena. Mislim da bi ti bolje legla SlottedWaveguide 8 ili 16 slotova. Amos takođe nije loš izbor.


Što se ovih antena tiče, nisam ih nigde video u prodaji (npr. Netiks), ne znam gde ima da se kupe niti znam koje su im karakteristike (dobit, uglovi zračenja...). Bio bih zahvalan na brzom kursu o ovim antenama, jer kao što rekoh nisam baš upoznat sa njihovim načinom rada.

Citat:
daksi990: Ajd da ne mudrujem a ko je to rekao da ne valja praviti antene za ap ? Ta antena je 13 decibela a Amos 9 16 decibela+izrada antene bi iskostala recimo 1500 din pa ti vidi koja je razlika.Svako ko je pravio antene sa ovog sajta http://www.qsl.net/yu1aw/Misc/srp.htm to ce morati da radi a kako ce raditi i kolika ce biti dobit antene to sve zavisi od njega koliko se potrudi.Samo jos da napomenem da Dobricicev sajt je poznat i u svetu i da su mnogo njih pravili njegove modifikovane antene.


Prvo hvala na odgovoru, jer vidim da mi daješ savete kako dosta da uštedim. Kao drugo, ja ne bih imao pojma da napravim te antene, i kad bih proučio kako se prave, ne bih imao odgovarajućeg alata, tako da pravljenje otpada. A sad nemam vremena da prikupljam alat pa da proučavam mesec dana ili ko zna koliko. Jedino ako ima neko ko pravi pa da mi preporučite, a da je pouzdan, onda ok.

P.S. Posebno mi je interesantno što mi Predrag reče da mi ne bi preporučio ni jednu od ovih antena (za Omni i da razumem), ali zašto ne sektor. Zadnja dva dana mi svi preporučuju, koga god pitam, sektorske antene...

Pozdrav i hvala!
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 22:06 - pre 153 meseci
vidi se da ne poznajes gradivo sloterica je isto sektorka kao i amos....
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 22:18 - pre 153 meseci
Kao što rekoh ne poznajem uopšte njihov način rada, niti im znam karakteristike, gde ima da se kupe i ostalo.

Pa bih molio nekog da mi malo pojasni kako rade, kakvi su im uglovi (horizontalni i vertikalni), dobit, da li ih ima u prodaji i gde, da li ih neko pouzdano pravi, koje su im cene.

Ništa ne znam o njima.

Hvala, pozdrav!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 22:22 - pre 153 meseci
Omni i taj sketor koji možeš d akupiš u Netiku simaju jedan gadan problem: skupljaju elektricitet. To u praksi znači da je izvesno da češ u letnjem periodu redovno morati da menjaš kartice koje crknu zbog pražnjenja kroz te antene ako ne staviš odvodnik elektriciteta između antene i kartuce (a on košta).

Slotted Waveguide je talasovod pa sa njom neka takvih problema.


 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Koju antenu za AP od ove dve ?09.09.2011. u 22:26 - pre 153 meseci
E to nisam znao. Mislio sam da su sektor antene super što se tiče elektriciteta...

Gde mogu da se nabave Slotted Waveguide ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Koju antenu za AP od ove dve ?

[ Pregleda: 2201 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.