Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda

[es] :: Access :: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 24662 | Odgovora: 118 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Trtko
Koprivnica

Član broj: 69494
Poruke: 695
*.adsl.net.t-com.hr.



+8 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda15.08.2011. u 12:58 - pre 154 meseci
Ma sve OK, sad nam sve jasno, nisam imao nikakvih loših primisli.
Pomagat ću i ja ako gdje zapne u bilo ćemu , pa access sam ja "izumio".

Sad sam se i ja bacio u voćare , uzgajam Aroniju,

bilo je prijašnjih godina slućajeva na ovom forumu kad su preko nas forumaša ljudi htjeli napraviti aplikaciju i prodavati je..

zato sam reagirao, i zato se ne ljuti na mene @pcpopovic

Pozdrav


 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda15.08.2011. u 17:00 - pre 154 meseci
Na Access forumu postoji bar desetak, a možda i više, dobrih poznavaoca Access-a. Neki od njih su to postali upravo prateći ovaj forum. Vredi poslušati one koji tvrde da se ne treba upuštati u rešavanje kompleksnih poslovnih problema u fazi učenja. Ova faza kod Access-a, za razliku od ostalih aplikacija iz Office paketa, traje mnogo, mnogo duže. Razlog tome je svakako što je Access Database management sistem sa poštovanjem pravila relacione teorije, a ne prosta aplikacija koja se može savladati u jednosemestralnom kursu. Strpljenje je više nego neophodno. Pogotovo strpljenje početnika u pretraživanju foruma za neophodnim odgovorima.

Zoran je dao model baze onako kako ga on vidi iz svoje perspektive, a na osnovu do sada dobijenih informacija.

Ni meni se pitanja koja se ponavljaju ne sviđaju mnogo i kolega Zidar i ja "gumicu" koristimo samo u krajnjoj nuždi. Trudite se da ne izlazite iz okvira zadatih tema. Ovu ću preimenovati u "Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda", pa ćemo videti kako će se dalje razvijati.
 
Odgovor na temu

pcpopovic
PC_Popović
Srbija

Član broj: 226882
Poruke: 206
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda15.08.2011. u 17:22 - pre 154 meseci
Getsbi, slažem se i, naravno - prihvatam. Idemo dalje!
Zorane pregledao sam Tvoj model baze, rekao "UH!", prihvatio koncept, jer su svi entiteti, koji su mi potrebni za rad tu, i krenuo u formiranje baze od početka.
Čujemo se uskoro, pozdrav LJUDI!
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda15.08.2011. u 17:37 - pre 154 meseci
Ako je tako, evo ga nastavak do tacke do koje sam imao volje :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda15.08.2011. u 21:02 - pre 154 meseci
Da li ste ovo zeleli?!? Pogledajte formu PartnerLista
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pcpopovic
PC_Popović
Srbija

Član broj: 226882
Poruke: 206
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda15.08.2011. u 22:57 - pre 154 meseci
Zorane, moji hvalospevi Ti nisu neophodni. Svaka Čast Majstore!
Daj mi malo vremena da proučim šta si sve uradio i na koji način, da bih Ti mogao odgovoriti šta ne štima i, pogotovo, šta meni nije jasno.
Forma PartnerLista je savim po meri. Kompetna evidencija, u malom, na jednom mestu.
Za početak, nejasnoće su sledeće:
1. Nedostaje NazivAmbalaze u tabeli Ambalaža, jer proizvođač duži ambalažu prema vrsti i po broju komada, a težina ambalaže služi da bi se njom (težinom) manipulisalo kod otkupa i prodaje voća. Voće se prima u ambalaži (gajbe), a tako se i lageruje i prodaje. A zatim se od ukupne težine (tara) odbija težina ambalaže da bi se dobila neto težina voća u svakom koraku. Znači "Stantić Branko" ne može da duži 547 kilograma ambalaže Holandez - on može da duži 547 komada Holandez ambalaže;
2. Zar ne bi u tabeli Partner trebala kolona (polje) za tip partnera - da li je kupac ili je proizvođač?
3. Nije mi, na prvi pogled, baš najjasnije zašto si tabele za voće, sorte i klase voća onako namestio, ali videću tokom rada. U svakom slučaju nedostaje kod tabele Voce naziv voća, jer voće uvek mora da ima naziv (vrstu) i da bude za njega vezano i ostalo: i vrsta (npr. Jabuka) i sorta (npr. Ajdared) i klasa (npr. Extra), a kod otkupa za to sve mora da bude vezana i otkupna cena;
4. Nema tabele CenaVoca. Misalim na otkupnu cenu. Ova cena uvek mora biti formirana pri prijemu voća, a može da se menja u nekom narednom periodu;
5. Nije mi jasna grafička oznaka kod pregleda relacija (gledam onaj .png). Iznad tabela Voce i Ambalaza imaš neki krug i "VrstaPredmetaPoslovanjaID". Nije mi jasna ta relacija koja ide od tabele PredmetPoslovanja (ili ka njoj);
Zasada toliko. Krećem u ličnu, ponovnu, izradu baze - od nule, "tvojim koracima", pa gde zapnem i gde mi se učini da nešto nije na mestu po mom modelu - eto me sa pitanjima. Nemoj očekivati da bazu uradim za dan-dva. Trajaću ja neko vreme.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda15.08.2011. u 23:16 - pre 154 meseci
Citat:
pcpopovic
1. Nedostaje NazivAmbalaze u tabeli Ambalaža, jer proizvođač duži ambalažu prema vrsti i po broju komada, a težina ambalaže služi da bi se njom (težinom) manipulisalo kod otkupa i prodaje voća. Voće se prima u ambalaži (gajbe), a tako se i lageruje i prodaje. A zatim se od ukupne težine (tara) odbija težina ambalaže da bi se dobila neto težina voća u svakom koraku. Znači "Stantić Branko" ne može da duži 547 kilograma ambalaže Holandez - on može da duži 547 komada Holandez ambalaže;


I ne treba da stoji u tabeli Ambalaza NazivAmbalaze, jer je Entitet Ambalaza, specijalizovan entitet od entiteta PredmetPoslovanja. Znaci taj naziv stoji u tabeli PredmetPoslovanja.
Pravilo je da PredmetPoslovanja ima osobinu jedinice mere, ako sam lupio neku jedinicu to je iz razloga ne poznavanja materije.

Citat:
pcpopovic:
2. Zar ne bi u tabeli Partner trebala kolona (polje) za tip partnera - da li je kupac ili je proizvođač?


Ovo nema smisla jer jedan te isti partner moze biti i proizvodjac i kupac. Da li je neki partner kupac ili proizvodjac (dobavljac) odredjuje vrsta dokumenta.

Citat:
pcpopovic:
3. Nije mi, na prvi pogled, baš najjasnije zašto si tabele za voće, sorte i klase voća onako namestio, ali videću tokom rada. U svakom slučaju nedostaje kod tabele Voce naziv voća, jer voće uvek mora da ima naziv (vrstu) i da bude za njega vezano i ostalo: i vrsta (npr. Jabuka) i sorta (npr. Ajdared) i klasa (npr. Extra), a kod otkupa za to sve mora da bude vezana i otkupna cena;


kao i Ambalaza i Voce je specijalizovan entitet od entiteta PredmetPoslovanja i on ima u sebi naziv. U ovom primeru se vidi nedostatak identifikacije predmeta poslovanja, kao i njegovog oznacavanja. Svaki predmet poslovanja mora da ima standardizovan naziv i u nazivu jos eventualno 2-3 najbitnije karakteristike. Na taj nacin se jednoznacno odredjuje predmet poslovanja i dobija jedinstveni ID i kao sto kazete ima svoju cenu.

Citat:
pcpopovic:
4. Nema tabele CenaVoca. Misalim na otkupnu cenu. Ova cena uvek mora biti formirana pri prijemu voća, a može da se menja u nekom narednom periodu;


Svi predmeti poslovanja imaju svoju cenu pa i Voce zato sam Cenu ugradio u tabelu PredmetPoslovanja i ona u biti predstavlja poslednju cenu. Za pocetak Vam je to sasvim dovoljno.

Citat:
pcpopovic:
5. Nije mi jasna grafička oznaka kod pregleda relacija (gledam onaj .png). Iznad tabela Voce i Ambalaza imaš neki krug i "VrstaPredmetaPoslovanjaID". Nije mi jasna ta relacija koja ide od tabele PredmetPoslovanja (ili ka njoj);


knjiga prof. dr Alempija Veljovica http://www.cafe022.com/mybb/ra...lempije-veljovic-246-t-37.html

 
Odgovor na temu

pcpopovic
PC_Popović
Srbija

Član broj: 226882
Poruke: 206
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda15.08.2011. u 23:38 - pre 154 meseci
OK. Bojim se da mi ne bude previše informacija za jedan dan. Nastavljam sutra. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 14:52 - pre 154 meseci
Da dodam jos malo informacija...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pcpopovic
PC_Popović
Srbija

Član broj: 226882
Poruke: 206
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 16:30 - pre 154 meseci
Samo da javim za video materijal. Izvinjavam sa - moja greška, to sam dobio odavno. Nego me zbunila informacija za PP kod mog naloga u vezi tog materijala, koju sam pročitao tek danas, a nisam pogledao datum poruke. "Prelistavam" ZE9.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

pcpopovic
PC_Popović
Srbija

Član broj: 226882
Poruke: 206
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 17:19 - pre 154 meseci
Zašto su svi ključevi ID - "broj" (tip podatka), bez obtira na to da li su primarni ili spoljni ključevi, nema AutoNumber? Nije mi jasno pravilo i koja je upotrebna svrha? Kako oonda dalje pratiti relacije tabela? Mora li se u svakom tranutku znati napamet kompletan odnos između tabela u bazi?
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

pcpopovic
PC_Popović
Srbija

Član broj: 226882
Poruke: 206
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 17:31 - pre 154 meseci
Da (setih se), razlika mi je jasna u vezi primarnog ili spoljnog ključa, zavisi (i po tome se zaključuje) od indeksa. Ali ipak bi voleo čuti zašto kod primarnih key-ova ne koristiti AutoNumber?
 
Odgovor na temu

pcpopovic
PC_Popović
Srbija

Član broj: 226882
Poruke: 206
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 18:00 - pre 154 meseci
Kako je moguće da sam uspeo da postavim primarni ključ, a i spoljni ključ je sledeća stavka, (pratim Vaš rad) u tabeli DokumentStavka a da ne mora biti i indeksiran i jedinstven i zašto se to radi? Ustvari jasno mi je kako sam to ja uradio (jasan mi je način postavljanja ključeva), nego mi nije jasno kako je to Access dozvolio?
 
Odgovor na temu

pcpopovic
PC_Popović
Srbija

Član broj: 226882
Poruke: 206
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 18:08 - pre 154 meseci
Zar ne treba u tabeli DokumentStavka da prvo polje (i primarni ključ) bude "DokumentStavkaID"? Kod Vas je "DokumentID". A takvo polje, isto sa primarnim ključem, postoji i u tabeli Dokument.
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 18:45 - pre 154 meseci
U praksi sam se susretao sa raznim situacijama pa mi je tip podatka Autonumber samo stvarao probleme. Autonumber koristim samo u slucajevima prostih potreba, kada nemam vremena da se time bakcem i iz tog razloga ga stvaram svojim kodom.

Entitet DokumentStavka je egzistencijalno zavisan od entiteta Dokument odnosno predstavlja slab entitet u odnosu na Dokument. Primarni kljuc entiteta DokumentStavka cine atribut DokumentID koji je prenesen kljuc od entiteta Dokument i kao drugi atribut je PredmetPoslovanjaID. Zajedno cine jednoznacnost s jedne strane a s druge egzistencijalna zavisnost sa entitetom Dokument je cvrsto definisana. Entiteti Dokument i DokumentStavka su u cvrstoj egzistencijalnoj vezi sa osobinom kaskadnog prenosenja. Ako entitet DokumentStavka dalje u modelu nema vezu sa nekim drugim entitetom u odnosu Roditelj-dete onda je ova veza i definisanje zdruzenog kljuca opravdana.
 
Odgovor na temu

pcpopovic
PC_Popović
Srbija

Član broj: 226882
Poruke: 206
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 19:26 - pre 154 meseci
Ako ja, kao učenik dobro razumem, tu se ujedno vrši i razbijanje veze "više prema više".
Može li pojašnjenje polja KlasaVocaSort u tabeli KlasVoca. U relacijama ne vidim direktnu vezu, ali mislim da je vezi sa voćem i sortom - na koji način to funkcioniše, i čemu to polje pored: ID polja, polja NazivKlase i polja OznakaKlase?
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 20:03 - pre 154 meseci
Citat:
pcpopovic: Ako ja, kao učenik dobro razumem, tu se ujedno vrši i razbijanje veze "više prema više".


Entitet DokumentStavka je u stvari mesoviti (asocijativni) entitet izmedju entiteta Dokument i PredmetPoslovanja, sto u stvari predstavlja vezu vise prema vise i prema IE notaciji koju ima ERwin CASE alat predstavljen je dvema crnim tackama (strana 56).

Citat:
pcpopovic: Može li pojašnjenje polja KlasaVocaSort u tabeli KlasVoca. U relacijama ne vidim direktnu vezu, ali mislim da je vezi sa voćem i sortom - na koji način to funkcioniše, i čemu to polje pored: ID polja, polja NazivKlase i polja OznakaKlase?


Polje KlasaVocaSort sam stavio da mozete rucno da definisete sortiranje n-torki u tabeli KlasaVoca. Samo je slucaj hteo da su tezinski sortirani ID brojevi.
 
Odgovor na temu

pcpopovic
PC_Popović
Srbija

Član broj: 226882
Poruke: 206
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 21:24 - pre 154 meseci
Našao sam "Osobu, Jezik i Certifikat" (Veljović), kao asocijativni entitet. Jasno mi je značenje.
Tu se nalazi i odgovor na jedno od mojih ranijih pitanja: "U kakvoj su vezi PredmetPoslovanja i Voće i Ambalaža" - Podređeni entiteti. Ali kad smo već kod toga; Šta je odlučilo (na osnovu čega) da Voće i Ambalaža budu podređeni (ali posebni) entiteti Predmeta Poslovanja, a Roba i Avans budu sastavni deo Predmeta Poslovanja? Da li to što Voće i Ambalaža imaju neke svoje atribute (osobine), dok ih Roba i Avans ne poseduju - nego samo nazive? Mislim da sam nešto bitno naučio, ukoliko je ovo moje razmišljanje iole tačno.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 22:06 - pre 154 meseci
Upravo tako, razmisljanje je tacno. To je kljucno za definisanje specijalizovanog entiteta od entiteta PredmetPoslovanja. Veza tipa generalizacije i specijalizacije je jako dobra, jer se model na taj nacin optimizuje. Intresantno je to sto Access ne poznaje model veze generalizacija i specijalizacija, a jako se lako implementira, sto sam prikazao u Vasem primeru.
 
Odgovor na temu

pcpopovic
PC_Popović
Srbija

Član broj: 226882
Poruke: 206
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda18.08.2011. u 22:36 - pre 154 meseci
Još samo jedno pitanje za danas. U tabeli PredmetPoslovanja indeksirana su tri polja: PredmetPoslovanjaID (PK), VrstaPredmetaPoslovanjaID (FK) i JedinicaMereID (FK); Da li je to označavanje jednoznačnosti jednog zapisa po više atributa (polja)? Šta znači: "XIF1PredmetPoslovanja" i "XIF2PredmetPoslovanja" u nazivu indeksa? Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Otkup, skladištenje i prodaja poljoprivrednih proizvoda

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 24662 | Odgovora: 118 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.