Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18854 | Odgovora: 75 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 08:13 - pre 156 meseci
Situacija je sledeca: vozite ravnim putem, ispred vas niko, semafor daleko, pali se crveno, vi ste u petoj brzini.
Da li postoji neki konkretan razlog zasto ne biste prosto ubacili u ler i lagano ukochili do semafora?
Ja otkad imam dozvolu obavezno promenjam kroz sve brzine na dole do druge, i samo u drugoj stajem zato sto me je tako instruktor nauchio, a nikad ga nisam pitao zasto to tako treba da se radi...
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 08:20 - pre 156 meseci
Ja uvek kocim motorom. Lamela ce daleko duze trajati od kocionih plocica. Zasto bi ih grejao i trosio vise nego sto treba.

Sad ce neko da kaze upropastavas lamelu... ne, 240.000km je presla i nijedan znak habanja ne pokazuje, a plocice mi traju uvek preko 60.000km i vise tim nacinom kocenja. Da ne kazem da zadnje pakne nisam menjao 10 godina i koce fabricki na tehnickom (odstupanje je ispod 2%).

Takodje, sigurnije i brze se uspori auto na taj nacin a u nizem stepenu prenosa si uvek u mogucnosti da, iz bezbednosnih razloga nekad, naglo ubrzas. Ako si u leru, a zatreba ti naglo ubrzanje, mnogo ti vremena treba za to (naprimer neki debil se zaleti u tebe odzada, cesto mi se desava).

Mozes ti i da izbacis u ler i kocis samo kocnicama, niko te ne tera da kocis motorom. Ali mislim da je efikasnije ovako, stedis kocnice, motoru ne odgovara duzi rad na leru, a spreman si i za ubrzanje ako zatreba.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 09:34 - pre 156 meseci
U opisanoj situaciji:
Citat:
Vole Domu: ... vozite ravnim putem, ispred vas niko, semafor daleko, pali se crveno, vi ste u petoj brzini ....
ja nikad ne menjam u niži prenos. Kočim motorom dok ima smisla (dok se ne dođe na minimum mogućih obrtaja) a onda izbacim u ler i lagano se otkotrljam. I malo prikočim na kraju.

Svejedno i ako nije baš opisana situacija, uvek u četvrtoj mogu da kočim motorom do oko 40 km/h a onda izbacim u ler, otkotrljam se dokle treba i prikočim.
Svaka kalkulacija o trošenju ovog ili onog potrošnog materijala je po meni suvišna, i ne obazirem se na to, već isključivo na udobnost i relaksaciju u vožnji.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 09:41 - pre 156 meseci
cozmo: ne troši se lamela već (teoretski)radilica i menjač.

Postoje dve teorije, jedna koja tvrdi da je bolje trošiti kočione pločice nego opterećivati radilicu i druga obrnuta da je bolje kočiti motorom. Po meni najbolje je naći neku sredinu i ne ići iz krajnosti u krajnost.

A ima i treća varijanta korišćenjem heel-toe tehnike da se podigne broj obrtaja i tako smanji opterećenje na radilici i generalno da se ne uznemiri ležanje ali to je već za neku sportsku vožnju.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 10:27 - pre 156 meseci
To za radilicu i menjač važi pre svega za ekstremnije motorno kočenje (viša-niža na višem broju obrtaja), rekao bih.
U laganoj gradskoj vožnji jedino se lamela opterećuje. Naravno, zavisi kako ko vozi. Ako neko menja u nižu i dopušta da mu motor "urla", onda to opterećuje sve

Sve zavisi od uslova, a npr. kad je klizavo, daleko je bolje zaboraviti na pedalu kočnice, bilo ravno, bilo nizbrdo.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 10:28 - pre 156 meseci
I šta zakucati se u drvo? :)

Poenta je u 'samo lagano' i 'modulirano'.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 10:39 - pre 156 meseci
Kočnica je za kočenje, a motor je za vučenje :)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
212.200.65.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 10:54 - pre 156 meseci
Gradska vožnja je totalno nepredvidiva, tako da planovi o načinu usporavanja lako padaju u vodu u konkretnim situacijama. To ide do te mere da se vrlo lako nafasuje i loša navika stalnog držanja noge "na kvačilu", ali to je realnost. Kasnije je neophodan neki duži put da se vrate "ispravne" navike.

Pristalica sam teorije da sve treba da bude umereno, a motor i ponašanje automobila samo kazuje šta je dobro.

Ako kočiš samo motorom, a motor urla ili gnjaviš sa ceremonijom prebacivanja na raskrsnici - po meni je loše.
Ako se neko zaleti u petoj sa 150 i koči 200 metara u leru (auto vozi vozača, osećaj kao u čamcu) - po meni je loše.

Lično, prebacivanje u brzinu ili dve niže koristim jer se osećam sigurnijim u blizini raskrsnice, da mogu po potrebi kvalitetno i brzo manevrisati. Intenzivnije motorno kočenje koristim kada je tendencija da se kočnice pregreju, ranije recimo serpentine na prilazima CG i sl.

Usporavanje kočenjem u leru, izbacivanjem iz recimo treće (najmanje druge) koristim na nekim klasičnim raskrsnicama, dok god ne moram preterano dugo da se klizam.


Ovo je samo moje iskustvo, moje mišljenje i moja navika, nikakav savet.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 11:00 - pre 156 meseci
Citat:
X Files: Lično, prebacivanje u brzinu ili dve niže koristim jer se osećam sigurnijim u blizini raskrsnice, da mogu po potrebi kvalitetno i brzo manevrisati.

Upravo tako, to i jeste razlog prebacivanja u nizu, jednostavno prilagodjavas stepen prenosa brzini kojom se kreces i mozes lako da manevrises kad treba.
Kad smo vec kod kocenja i stajanja na semaforu, po pravilu bi se trebala uvek povuci rucna kocnica, mada to niko ne radi niti je koliko se secam potrebno na testu.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 11:03 - pre 156 meseci
Ja licno lagano kocim motorom, obicno zavrsavam u trecem stepenu prenosa jer je dovoljno da ubrzam ako zatreba da se ne ugusi. Pre samog stajanja izbacim u ler i lagano se zaustavim. Nikad nista ne silujem niti naglo radim, gledam da sve ide tecno da ne trza i da se motor ne cuje:) Drugom zavrsavam obicno ako je spor protok saobracaja, ali redje.

Otprilike uskladim kocenje motorom s kocnicom koliko prija automobilu i voznji, ali to uvek radim, nikad ga ne pustam u leru 100-200m uz samo noznu kocnicu.

Mada vidjam masu njih koji cimaju kad koce motorom uz dreku istog.

I nikad ne drzim nogu na kvacilu, mislim da svi tehnicki potkovani vozaci to ne rade.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 11:24 - pre 156 meseci
Ovde svi pricaju o lameli i o kocionim plocicama a niko ne govori o potrosnji goriva. Dokle god je papucica gasa pustena motor se obrce iskljucivo silom inercije i gorivo se ne ubacuje u cilindar tako da motor za vreme usporavanja bukvalno ni mrvu goriva ne trosi.

Ako bi ga izbacio iz brzine onda nema te sile inercije koja bi obrtala motor vec bi moralo da se ubacuje gorivo kako bi motor odrzavao ler gas.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 11:34 - pre 156 meseci
Citat:
cozmo_im:I nikad ne drzim nogu na kvacilu, mislim da svi tehnicki potkovani vozaci to ne rade.

A povuces li rucnu kocnicu kad stojis na semaforu, makar bilo ravno?
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 11:41 - pre 156 meseci
Rucnu uzbrdo i kad vidim da auto nece da stoji bez pritisnute nozne kocnice ali na ravnom gotovo nikad (razlog cu napomenuti posle). Na ravnom auto stoji, retko kad je potrebno drzati noznu kocnicu (u leru). Kad se upali zuto ubacis u prvu i vozi.

Na ravnom postoji jos jedna pogodnost nestiskanja kocnice kad stojite na ravnom. U slucaju da vas ne daj boze neko zvizne od pozadi daleko je bolje da se auto slobodno krece nego da je pod rucnom ili pod noznom.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 11:43 - pre 156 meseci
Za koga je bolje? Za onog ispred tebe?? :)
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 11:45 - pre 156 meseci
Citat:
cozmo_im: Na ravnom postoji jos jedna pogodnost nestiskanja kocnice kad stojite na ravnom. U slucaju da vas ne daj boze neko zvizne od pozadi daleko je bolje da se auto slobodno krece nego da je pod rucnom ili pod noznom.

Pa upravo zato i treba povuci rucnu :)

Ako drzis nogu na kocnici, prilikom udara ces je sigurno pustiti i udariti auto/osobu ispred sebe i automatski si zbog toga kriv.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 11:47 - pre 156 meseci
Dobro, povlacite rucnu, rizikujete svoj zivot. Stetu i kaznu lako nadoknadis, ali polomljen vrat tesko.

Nadam ste da ste svi ucili fiziku:)
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 11:48 - pre 156 meseci
okej, znaci kako sam skapirao glavni problem je sto ako iz pete ubacis u ler nemas adekvatnu kontrolu nad vozilom, ovo ostalo su "tehnicke sitnice"...
ima smisla. hvala na odgovorima...
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 11:52 - pre 156 meseci
Ja bas i ne bih rekao da je potrosnja goriva "tehnicka sitnica".... vise "finansijska sitnica" :)

Naravno, neces se obogatiti ako jednom ispred semafora koristis motor za kocenje ali racunaj na duze staze.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 12:12 - pre 156 meseci
A meni strasno smetaju ljudi koji ne koriste motor za smanjivanje brzine nego kocnicu. Na primer, neka nizbrdica, on ga drzi u leru i malo, malo, pa pritiska kocnicu da bi usporio. Ti ako ides iza njega ne znas da li on kocnicu pritiska da uspori, da stane, ili mu je nesto, neko, izleteo, nesto mu se desilo...ima nekih problema sa autom...Njemu je lepo, boli ga uvce, a ti iza njega razmisljaj zasto mu se pale stop svetla.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?17.06.2011. u 12:19 - pre 156 meseci
Citat:
cozmo_im: Dobro, povlacite rucnu, rizikujete svoj zivot. Stetu i kaznu lako nadoknadis, ali polomljen vrat tesko.

Nadam ste da ste svi ucili fiziku:)


Izgleda da sam ja učio drugačiju fiziku od tebe. Ako automobil stoji i neko ga udari, zar nije bolje da ne promeni brzinu (tj. da ostane u stanju mirovanja)? Automobil će petrpeti veću štetu, ali putnici će biti manje ozleđeni pošto nisu doživeli trzaj.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Zasto se menjaju brzine na dole pri prilasku semaforu?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18854 | Odgovora: 75 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.