Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto Linux a ne Windows?

[es] :: Advocacy :: Zasto Linux a ne Windows?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11963 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?18.02.2004. u 12:33 - pre 245 meseci
Citat:
Spisak licenci kompatibilnih sa GPL možeš naći na
http://www.gnu.org/licenses/license-list.html


Hmm... ne, ne mozes menjati GPL softver a tvoj deo/promenu licencirati kao LGPL ili MPL, stagod.. ukoliko je deo istog projekta, bar ako hoces da se drzis semantike.. problem cu objasniti u sledecem citatu...

Citat:
Zašto, o zašto bi u današnje vreme morao da toliko spregneš tu zlosrećnu "kontribuciju" sa svojim projektom?


A zasto da ne? Koja je poenta "slobode" ako nisi slobodan da to ucinis? :-)

Citat:
Uopšte ne moraju da se linkuju zajedno i uvek možeš da tih 100KB izmeniš tako da ima zgodan interfejs da se poziva iz tvog projekta kao eksterna aplikacija ili da se vrti kao nezavisan proces.


E vidis - ovo je najveci problem. Mehanizam eksternog linkovanja >mora< biti definisan eksplicitno u GPL licenci (pogledaj www.xvid.org -> definisan je mehanizam eksternog linkovanja kroz VFW32 i DShow interfejse, kada se moze govoriti o nezavisnim modulima!) ako nije... e onda si na "sivom" terenu, kako GPL nije ugovor nema nikakvo sudsko tumacenje jer ga niko nije ni testirao na sudu, pa samim tim postoji i pravna nesigurnost da tebe neko u buducnosti moze da tuzi jer nisi ispostovao uslove licence.

Ne mogu sad da iskopam link gde su RMS-a pitali sta se smatra kao "derrived work" - i on sam nista nije jasno definisao, vec je ispalo srpski "moz' da bidne, a ne mora da znaci" - tj. ne postoji jednoznacan nacin evaluacije kada je nesto "larger work" ili "derrived work" a kada nezavisni modul - i u tome jeste problem o kome ja pricam, pricamo o vrlo "sivom" terenu uredjenom necijom dobrom voljom ili ubedjenjem?!

Citat:
E, taj manji deo tvog rada mora da se "baci" natrag u GPL svet, i taj deo moraš da distribuiraš kao GPL i otvoriš kod, to je cena za korišćenje 100KB GPL-ovanog softvera, a tvojih 500MB nadogradnje može da ostane samo tvoje.


Nije jasno definisano - pozvacu se na:

http://www.cs.helsinki.fi/u/ca...aching/oss/papers/jarvinen.pdf

Citat:

"What constitutes combining two parts into one program? This is a legal
question, which ultimately judges will decide. We believe that a proper criterion
depends both on the mechanism of communication (exec, pipes, rpc, function
calls within a shared address space, etc.) and the semantics of the communication
(what kinds of information are interchanged).
If the modules are included in the same executable file, they are definitely
combined in one program. If modules are designed to run linked together in a
shared address space, that almost surely means combining them into one program.
[15]"
It can be argued that these explanations are rather vague and do not give support
in many real life situations. They also state that these issues are ultimately decided in
courts. Due to the fact that the GPL is not very similar to proprietary licenses, there
are no guarantees that the court will rely on above-mentioned principles. Despite of
these kinds of instructions, the courts have to interpret the actual wording of the
license agreement in the first place.


Dakle.. jos uvek vrlo nesigurna posla...

Citat:
Uostalom, koliko traje kopirajt? Vidim da ovi iz OS tabora čekaju kao lešinari na istek kopirajta i patenata za neke algoritme, pa ne vidim zašto to ne bi važilo i u suprotnom smeru.


20 godina za source kod, posle cega on postaje PD...

Citat:
Ne mogu da se složim. Neko može da napravi trivijalnu i svima očiglednu i logičnu a neophodnu nedogradnju na public domain softveru, a onda da ga prisvoji i zabrani kopirajtom ili patentom da iko drugi to isto sam učini. Nešto kao grabež teritorija na novootkrivenom kontinentu. Ne diraj, ja sam prvi stigao! GPL je samo način da se spreči da neko "ore drumove" na putu razvoja nečega što je, u suštini i po ideji, public domain.


Hmm... moze samo da prisvoji tu njegovu trivijalnu i logicku nadogradnju softvera - ne i originalni prior art - isto vazi i kada je GPL softver u pitanju, posto neko moze na osnovu ideje iz GPL softvera da napravi neku inovaciju i da nju kao takvu patentira, jer je patent apstraktan - opisuje proces na daleko apstraktnijem nivou nego C/C++ kod koji je zasticen GPL licencom.

Ne znam da li negde u GPL licenci pise nesto tipa "ovaj kod ne sme da se koristi kao osnova za patent" - ali kako GPL licenca nije ugovor, ti nisi pravno obavezan da se pridrzavas iste ako taj kod citas / koristis pa ga posle obrises, itd...


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?18.02.2004. u 17:06 - pre 245 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Hmm... moze samo da prisvoji tu njegovu trivijalnu i logicku nadogradnju softvera - ne i originalni prior art


"Samo"? Pa, nije loše, ako ne želiš ništa više da petljaš na svojoj public domain umotvorini. Međutim, ako ćeš se opet vraćati na to i prčkati po njemu, može da ti se desi da te neko tuži da si petljao po njegovoj intelektualnoj svojini (!) .

Zamisli recimo da postoji na primer public domain editor po imenu Kajmacs koji je razvijan godinama u okviru entuzijasta okupljenih na www.ovca.org i radi sve što god je kome palo na pamet da nalepi na njega. Saznavši da će PC nove generacije imati ugrađen holodek, kompanija "Pokupikajmak Systems" na juriš napravi adaptaciju Kajmacsa za novo okruženje, nazove ga "Da' Puter" i marketira ga kao svoj originalni proizvod. Kad naivne ovce sa www.ovca.org shvate da sad sve više ljudi ima nove holodek mašine i napišu svoju verziju zanovi hardver, "Pokupi...."-jevci ih tuže i izdejstvuju zabranu da se novi Kajmacs 6.66 rasparčava pod pretnjom krivičnog gonjenja, jer ugrožava njihovu intelektualnu svojinu! Kao dokaz prilažu svoj sors koji je delom vrlo nalik na onaj iz Kajmacsa, što ne bi trebalo ikog da čudi jer nema beskonačno načina da se neki problem optimalno reši. Međutim, to da li je nekom moglo da padne na pamet...vrlo je maglovito, kako ti kažeš, a kod je tu.
A svega ovoga ne bi bilo da su ovce napravile licencu sa klauzulom po kojoj niko ne može da godine njihovog rada prisvoji kao svoje i da ih uzme kao početnu tačku za svoj leteći start. To je kao kad stojiš u redu i neko dođe i ubaci se ispred tebe. E pa, ne može tako bato.

To je to...GPL ne služi tome da obezbedi slobodu sada, to imaš i sa public domain-om, nego slobodu da ti neko ne prepreči put kasnije, ili jednostavno da se ne masti na tvom trudu i darežljivosti (Ha-ha, ovce!). Mislim, zaista, ako je GPL loš za nečije poslovne ciljeve, ne treba da se hvata sa njim u kolo.

Nema potrebe da se baca drvlje i kamenje na ljude koji objavljuju softver pod tom licencom, šta kao, nije im fora, baš su sebični što ne daju jedan griz ili šta? Oni pisali, oni rade sa njim šta hoće. Kome nešto treba, neka ispoštuje licencu i sve je kul. Ako ne može da je ispuštuje, to je baš tužno, ajd zdravo i opet kul.

Sigurno si čuo za "clean room approach". Dve ekipe rade reverzni inženjering, a da se ne sretnu (nipošto! kontaminacija!). Jedna analizira kod i piše specifikacije koje ga opisuju bez detalja implementacije, a druga piše novi kod po tim specifikacijama. Ima više načina da se odere gnu, ili bilo koja druga živuljka.

Prema tome, ne postoji ni jedan stvaran razlog za napad na GPL, osim onog: "ljudi ne kupuju moj softver jer postoji (ili postojaće) GPL konkurencija, a ne možemo da je kupimo i fijokiramo, niti da je poslovno uništimo dajući naš proizvod po dampinškim cenama ili džabe."
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?18.02.2004. u 17:17 - pre 245 meseci
Citat:
euripyd:
Jos nisam, jer se dobro jos ne snalazim u Linuxu.
A drugo, cuo sam da pod Wine neki programi nisu stabilni.
Koliko je to tacno?


Nisam se nešto mnogo igrao sa wineom, ali prva impresija je: sporo, za sve veće od notepada i solitaire-a. Mada možda je moj problem malo (128M) rama i stara mašina. Za stabilnost ne mogu ništa da kažem.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?18.02.2004. u 17:23 - pre 245 meseci
Citat:
Zamisli recimo da postoji na primer public domain editor po imenu Kajmacs
...
A svega ovoga ne bi bilo da su ovce napravile licencu sa klauzulom po kojoj niko ne može da godine njihovog rada prisvoji kao svoje i da ih uzme kao početnu tačku za svoj leteći start. To je kao kad stojiš u redu i neko dođe i ubaci se ispred tebe. E pa, ne može tako bato.


Sa tog aspekta si u pravu, ali osim toga GPL ogranicava i mnoge druge aspekte kolaboracije sa drugacije licenciranim kodom - dakle, ogranicava slobode i tamo gde je koriscenje sa dobrom namerom.

Recimo ja hocu da kombinujem BSD licenciran kod sa GPL bibliotekom.. ja to ne mogu da uradim bez specijalnih trikova, koji opet ne daju ugovornu garanciju da necu biti tuzen - dakle GPL softver je taj koji me ogranicava. Za mene u ovom konkretnom slucaju nije "slobodan" vec "izolovan" softver.

Zbog toga mi i smeta naziv "slobodan softver" ... bolje je reci "nezatvorljiv softver" :)

Citat:
To je to...GPL ne služi tome da obezbedi slobodu sada, to imaš i sa public domain-om, nego slobodu da ti neko ne prepreči put kasnije, ili jednostavno da se ne masti na tvom trudu i darežljivosti (Ha-ha, ovce!). Mislim, zaista, ako je GPL loš za nečije poslovne ciljeve, ne treba da se hvata sa njim u kolo.


Naravno, ali to treba i napomenuti u diskusiji sa nekim ko GNU dize u visine i, izmedju ostalog, kao dobro biznis resenje - ogranicenja nekad biznis mogu i da otezaju.

Citat:
Nema potrebe da se baca drvlje i kamenje na ljude koji objavljuju softver pod tom licencom, šta kao, nije im fora, baš su sebični što ne daju jedan griz ili šta? Oni pisali, oni rade sa njim šta hoće. Kome nešto treba, neka ispoštuje licencu i sve je kul. Ako ne može da je ispuštuje, to je baš tužno, ajd zdravo i opet kul.


Niko ne baca drvlje i kamenje ni na koga - vec se samo analiziraju aspekti "slobode" GPL-a koji nisu neograniceni i ponekad upravo suprotnog dejstva.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?18.02.2004. u 23:57 - pre 245 meseci
salec, ti si mnoge stvari pogresno shvatio.
Citat:
Ne mogu da se složim. Neko može da napravi trivijalnu i svima očiglednu i logičnu a neophodnu nedogradnju na public domain softveru, a onda da ga prisvoji i zabrani kopirajtom ili patentom da iko drugi to isto sam učini. Nešto kao grabež teritorija na novootkrivenom kontinentu. Ne diraj, ja sam prvi stigao! GPL je samo način da se spreči da neko "ore drumove" na putu razvoja nečega što je, u suštini i po ideji, public domain.

Patenti nemaju veze sa kopirajtom. I GPL programi imaju kopirajt. To sa patentom vazi i za GPL programe. Evo ja patentiram nesto i napravim GPL program i opet neko drugi ne moze cak ni da koristi moj GPL program u svom programu ako ne plati meni za koriscenje patenata. Sta mislis zasto je RedHat izbacio podrsku za mp3 iako ima lame koji je pod LGPL licencom. Bas iz tog razloga sto je algoritam za MP3 patentiran. Patenti nemaju veze sa licencom i kopirajtom.
A ako ja napravim program koji je public domain niko ne moze da ga prisvoji i zatvori i zabrani da ja ili neko drugi i dalje koristimo moj kod i unapredjujemo ga. Znaci nije tacno da ti GPL to omogucava a neka druga prava PD licenca ne. Zato GPL softver nije slobodan softver. To je sve marketing.

Citat:

Saznavši da će PC nove generacije imati ugrađen holodek, kompanija "Pokupikajmak Systems" na juriš napravi adaptaciju Kajmacsa za novo okruženje, nazove ga "Da' Puter" i marketira ga kao svoj originalni proizvod. Kad naivne ovce sa www.ovca.org shvate da sad sve više ljudi ima nove holodek mašine i napišu svoju verziju zanovi hardver, "Pokupi...."-jevci ih tuže i izdejstvuju zabranu da se novi Kajmacs 6.66 rasparčava pod pretnjom krivičnog gonjenja, jer ugrožava njihovu intelektualnu svojinu!

Ako ljudi sa ovca.org napisu svoju verziju za novi hardver nema nikakvog osnova da i "Da'Puter" tuzi. Potpuno pogresno si shvatio kopirajt i patente. Oni samo ne smeju da iskoriste kod koji je napisao "Da'Puter" ali mogu da napisu svoju verziju i unaprede svoju staru.

Citat:
Kao dokaz prilažu svoj sors koji je delom vrlo nalik na onaj iz Kajmacsa, što ne bi trebalo ikog da čudi jer nema beskonačno načina da se neki problem optimalno reši.
Ne, ima milion nacina da se napise kod i kod ce tesko da bude slican ali algoritam je mozda slican ali to vec spada u oblast patenata i tu im ni GPL ne bi pomogao. Ne mogu ja sada da prodajem laptope sa ugradjenim lame encoderom ako ne platim patente za to sto zaradjujem.

Citat:
A svega ovoga ne bi bilo da su ovce napravile licencu sa klauzulom po kojoj niko ne može da godine njihovog rada prisvoji kao svoje

To vazi za bilo koju licencu. Niko ne moze da prisvoji tvoj rad kao njegov bez obzira pod kojom licencom je taj program. Ne moze neko sada da uzme i prisvoji neki BSD kod kao njegov pa da ja sada ne mogu da iskoristim taj BSD kod u svom programu. Tako da mi nije jasno o kakvom prisvajanju koda pricas. Koriscenje koda i prisvajanje su razlicite stvari.

Citat:
i da ih uzme kao početnu tačku za svoj leteći start. To je kao kad stojiš u redu i neko dođe i ubaci se ispred tebe. E pa, ne može tako bato.

Pa na taj nacin se XEmacs ubacio ispred Emacsa pa se RMS nesto buni ali im ne moze nista zbog GPL licence.

Citat:
To je to...GPL ne služi tome da obezbedi slobodu sada, to imaš i sa public domain-om

Ali zbog marktetinga ga zovu "slobodan softver" iako to nije.
Citat:
, nego slobodu da ti neko ne prepreči put kasnije, ili jednostavno da se ne masti na tvom trudu i darežljivosti

Da, RedHat se nimalo ne masti na trudu i darezljivosti programera "slobodnog" softvera. Ni IBM.
Evo i ja se mastim na trudu i darezljivosti i koristim gcc i linux i zaradjujem pare(Ha-ha, ovce!).

A sloboda da ti neko ne preci put kasnije ti nije data ako program izdas kao GPL jer lako neko moze da neko unapredjenje patentira pa da ti ne mozes da napredujes. GPL je jako ogranicavajuca licenca.

Cek, u cemu je poenta? Evo ja se mastim na trudu i darezljivosti i koristim gcc i linu(Ha-ha, ovce!). Mislim, zaista, ako je GPL loš za nečije poslovne ciljeve, ne treba da se hvata sa njim u kolo.

Citat:
Nema potrebe da se baca drvlje i kamenje na ljude koji objavljuju softver pod tom licencom, šta kao, nije im fora, baš su sebični što ne daju jedan griz ili šta?

Ne, i ja bih izbacio program pod GPL licencom ako bih smatrao da postoji nacin da zaradim. Kao sto MySql radi tako sto prdaje posebnu licencu ako hoces da koristis njihov kod. Ali sam protiv toga da se GPL dize u nebesa i predstavlja kao slobodan softver a u stvari je suprotnost od slobodnog softvera jer te tacno ogranicava sta mozes da radis sa njim.

Citat:
Oni pisali, oni rade sa njim šta hoće. Kome nešto treba, neka ispoštuje licencu i sve je kul. Ako ne može da je ispuštuje, to je baš tužno

Slazem se.

Citat:
Prema tome, ne postoji ni jedan stvaran razlog za napad na GPL

Naravno da nema. Imamo samo pravo na napad na ljude koji misle da su izbacivanjem nekih sitnih programcica pod GPL-om ucinili napredak covecanstvu. Te sitne programcice bih ja izbacivao pod BSD licencom (modifikovanom, bez zahteva za reklamom).
A ako pravim nesto kao MySql onda bih mozda izbacio kao GPL ako bi mi se to vise finansijski isplatilo a u ovom slucaju jeste jer MySql ne bi imao tu popularnost da nije izbacen kao GPL. Da li znas da se glibc izdaje kao LGPL a ne kao GPL a to je uradjeno da bi Sun mogao da ga koristi u svojim programima. Samo je dao pare (u vidu donacije, placajuci FSF programere) i ovi su glibc izdali kao LGPL. A to ne bi morali da rade da GPL zaista predstavlja slobodu. A i ovako ne stite svoju slobodu jer neka kompanija moze da koristi glibc i masti se njihovim trudom.
GPL sprecava slobodu tako sto nije kompatibilan sa recimo BSD licencom pa je bilo problema u nekim slucajevima. Cak je i glibc 2.1 bio povucen zbog toga.

Ako hocete da zaradite onda izbacite softver pod licencom koja vam odgovara, GPL ili neka druga a ako hocete da izdate slobodan softver onda nemojte koristiti GPL jer on ne predstavlja slobodu.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?19.02.2004. u 00:12 - pre 245 meseci
A znas koji je jos problem sa GPL-om. Recimo ti unapredis neki GPL program i izbacis ga pod GPL licencom (jer tako moras). E sada ja uzmem i iskoristim tvoj program u mom komercijalnom programu i ti mi ne mozes nista i ne mozes da dobijes tuzbu jer nisi samo ti autor tvog programa. Moralo bi da se skupe svi autori pa zajedno da me tuze. Zato FSF nece da ubacuje tudji GPL kod u svoj softver ako im autor nije preneo kopirajt.
A posto kod nas ne moze da se prenese kopirajt onda te GPL uopste ne stiti od zloupotrebe ako si za tvoj program pod GPL-om koristio tudji GPL kod jer program nema jednog autora.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?19.02.2004. u 11:09 - pre 245 meseci
Mogu da te tužim za deo koji je moj :D, naravno, ako sam pazio na pravila higjene i moj dodatak napisao u izdvojenim sors modulima.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?19.02.2004. u 11:45 - pre 245 meseci
To je tacno. U svakom slucaju treba biti obazriv.

Ali opet postoji fora da te neko zezne. Uzmem i malo promenim i preuredim tvoj kod i izdam ga kao GPL i onda uzmem i taj kod iskoristim u komercijalnom i zatvorenom programu. Ja sigurno sebe necu tuziti a ti nisi jedini autor tog koda koji sam ja iskoristio :-P. A mogu i da platim nekom da izda izmenjeni kod kao GPL pa ja taj kod da iskoristim u komercijalne svrhe (sve u dogovoru sa njim) i na taj nacin iskoristim tvoj trud. Naravno ipak sve ovo nije dokazano na sudu i moguce je da bih izgubio spor cak iako bi me samo jedan autor tuzio ali opet to nije sigurno i zato je sve to siva zona i zato FSF insistira da oni imaju kopirajt nad celim kodom jer i oni misle da je to siva zona.

Da ne bi neko stekao pogresan utisak, ja uopste nisam protiv GPL licence i mislim da je ona zaista super za neke stvari. Dao sam primer sa MySql-om. Mada u tom slucaju je potrebno da sav kod bude vas.

Ali mislim da je greska izdavati pod GPL-om neke sitne programcice koje je lako izmeniti i tako iskoristiti trud autora. I greska je GPL smatrati kao neko sredstvo za napredak covecanstva. Da je tako i glibc bi bio pod GPL licencom kao i GTK ili fltk itd...
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.beograd-3.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?19.02.2004. u 12:56 - pre 245 meseci
Citat:
srki:
Ali mislim da je greska izdavati pod GPL-om neke sitne programcice koje je lako izmeniti i tako iskoristiti trud autora. I greska je GPL smatrati kao neko sredstvo za napredak covecanstva. Da je tako i glibc bi bio pod GPL licencom kao i GTK ili fltk itd...


http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html#WhySomeGPLAndNotLGPL


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?19.02.2004. u 13:16 - pre 245 meseci
Citat:
Using the Lesser GPL for any particular library constitutes a retreat for free software. It means we partially abandon the attempt to defend the users' freedom, and some of the requirements to share what is built on top of GPL-covered software. In themselves, those are changes for the worse.


Ovo izgleda kao proglas neke politicke partije ili pokreta... a ne kao nesto sto se moze nazvati ozbiljnom analizom...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.beotel.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?19.02.2004. u 21:22 - pre 245 meseci
Citat:
srki:
Naravno da nema. Imamo samo pravo na napad na ljude koji misle da su izbacivanjem nekih sitnih programcica pod GPL-om ucinili napredak covecanstvu. Te sitne programcice bih ja izbacivao pod BSD licencom (modifikovanom, bez zahteva za reklamom).


a šta ti daje to pravo?!?

sve što su oni učinili je da su izbacili neki kod pod nekom otvorenom licencom (kakva god da je, kod je dostupan na uvid). da li ti to daje za pravo da ih napadaš?

ili činjenica da oni misle da su nešto doprineli napretku čovečanstva. da li ti nečije misli (koje pri tome ne ugrožavaju nikoga, možda samo hrane ego neke individue -- mada ne vidim zločin u tome) daju za pravo da ga napadaš!?


dakle da rezimiram, ti koji nisi nikakav kod objavio ni pod kakvom licencom (i time bez pogovora nisi doprineo čovečanstvu), daješ sebi za pravo da napadaš nekog ko to jeste uradio, čiji je doprinos napretku čovečanstva recimo diskutabilan, i nekoga ko samo daje za sebi pravo da ima visoko mišljenje o sebi (dakle da misli da jeste doprineo čovečanstvu).

/* a činjenicu da li su stvarno nešto i doprineli ili ne, ne određuju ni oni, ni ti, nego neki drugi ljudi, i to sa neke istoriske distance. */


moram da priznam da sam negde u sredini izgubio nit tvog objašnjenja, i dalje ne vidim šta ti daje za to pravo. da li bi bio ljubazan da malo prizemnije objasniš odakle ti? ili je to jedno od onih rođenjem-stečenih prava: pravo na život, pravo na slobodu izražavanja, pravo na kretanje. :-P (ne odnosi se na tebe. samo mi bilo smešno što sam se toga setio ;).


i da, pitah upravo relju na drugoj temi, pa ajde da pitam i tebe. zašto osećaš potrebu da ideš unaokolo i ubeđuješ ljude da je GPL loš za nas. da ne valja, da nam može doneti više štete nego koristi?

što se to tebe uopšte i dotiče?!? why bother..
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.252.107.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?19.02.2004. u 22:51 - pre 245 meseci
Citat:
Ali opet postoji fora da te neko zezne. Uzmem i malo promenim i preuredim tvoj kod i izdam ga kao GPL i onda uzmem i taj kod iskoristim u komercijalnom i zatvorenom programu. Ja sigurno sebe necu tuziti a ti nisi jedini autor tog koda koji sam ja iskoristio :-P. A mogu i da platim nekom da izda izmenjeni kod kao GPL pa ja taj kod da iskoristim u komercijalne svrhe (sve u dogovoru sa njim) i na taj nacin iskoristim tvoj trud.

Ako nas covek ne nadje nacin da prevari i zavrne nekoga, onda verovatno nacin ni ne postoji!
Ja samo mogu da kazem svaka cast!
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?19.02.2004. u 23:24 - pre 245 meseci
Citat:
-zombie-:
a šta ti daje to pravo?!?

Pogresno sam se izrazio. Nisam mislio da imam pravo na napad na njih nego sam mislio da se ne slazem sa tim. Mislim da neko moze zbog toga da se opece jer ne zna koje su mane GPL-a jer su mu Gnu zealoti pricali samo o prednostima i pricali mu o slobodi itd...Kao sto je Ivan napisao kako su se ona 3 programera opekla zbog cetvrtog.

Citat:
i da, pitah upravo relju na drugoj temi, pa ajde da pitam i tebe. zašto osećaš potrebu da ideš unaokolo i ubeđuješ ljude da je GPL loš za nas. da ne valja, da nam može doneti više štete nego koristi?

Ne, ako procitas pazljivije moj post videces da sam napisao da ja ne napadam GPL licencu ali imam potrebu da kazem koje su njene mane. Imam istu potrebu kao sto i RMS ima potrebu da ubedjuje ljude da je GPL najbolja licenca. Ja verujem da on zaista misli to i hoce da svima bude bolje ali isto tako ja mislim da je u dosta slucajeva GPL los i hocu da pomognem ljudima da se ne vode ideologijom kao sto su se vodili ideologijom komunizma. Pomenuo sam da u nekim slucajevima GPL moze da bude ok.

Citat:
što se to tebe uopšte i dotiče?!? why bother..

Iz vise razloga.
1) Diskusijom mogu da vidim da li gresim i da promenim misljenje ako treba. Kao sto i jesam promenio kada je GPL u pitanju.
+ najbolji nacin da vidim prave argumente za koriscenje GPL-a je da ja pricam protiv GPL-a.
2) Mogu da saznam nesto novo
3) Imam potrebu da pomognem nekome. Kao i mnogi ljudi ovde na forumu. Zasto pomazes nekom kada ne zna nesto oko delphi-ja? Zasto bi se to tebe doticalo? Ja ne znam sto se mene uopste i dotice ali ni nemam potrebu da znam.
 
Odgovor na temu

valajbeg
Student/TS
Sarajevo

Član broj: 5069
Poruke: 615
*.as53.sa-ap.bih.net.ba.

ICQ: 127234502
Sajt: www.microsoft.ba


+10 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?20.02.2004. u 00:21 - pre 245 meseci
Hm.. Kulturna - ostra Polemikka..


Za pohvalit' svakakko.
www.microsoft.ba
Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Zasto Linux a ne Windows?21.02.2004. u 15:58 - pre 245 meseci
Evo jednog interesantnog teksta vezanog za Linux kernel development:

http://programming.linux.com/p...341236.shtml?tid=40&tid=91

Tekst odlicno pokazuje kako izgleda tipicna problematika vodjenja GPL priojekta sa arogantnim "vodjom" koji menja interfejse i stvari ocenjuje kao "good taste" ili "evil" - o problemima koje to donosi aplikacijama koje direktno zavise od sistemskih poziva i da ne govorimo..

Citat:

Linux is the worst OS I am aware of if you compare SCSI transport implementations. Every even year, a new completely disjunct new kernel interface appears. Non of the new kernel interfaces includes the features that I like to have and documented since 1995. For this reason, it is not possible to develop cdrecord on Linux - I use Solaris where I get the needed features.


Zanimljivo je i sta bi se desilo da neki mission-critical sistem bas zavisi od tog starog SCSI interfejsa - oni ce biti prikovani da koriste pre-2.6 kernele za vjeki vjekov jer je vodja odlucio da promeni interfejs :) Naravno, uvek moze neko da im raspise fix.. ali...




DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zasto Linux a ne Windows?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11963 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.