Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako intervjuiše i zapošljava Google

[es] :: Advocacy :: Kako intervjuiše i zapošljava Google

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19348 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Kako intervjuiše i zapošljava Google21.05.2011. u 16:12 - pre 157 meseci
mod: Split iz teme http://www.elitesecurity.org/t429591

@Nedeljko

uzecu kao slagvort ovu Ivanovu recenicu:

Citat:
Mislim Google i podrska uopste - Nexus One je bio odlican primer kvaliteta njihove "podrske". To je bre geek kompanija, nisu oni uopste specijalizovani niti imaju know-how za masovne potrosacke uredjaje i podrsku - njihova ideja o podrsci se svodi na forume i javni bug tracker. Android funkcionise zato sto to rade OEM-i koji imaju decenije iskustva, a ne Google.


Google je za sada jedna vrlo sarena i vrlo cudnovata prica.

Ko sedi u Google-u ?

Prateci ljude koje poznajem iz raznih firmi, u njihovim redovima je straobalna kolicina ultra-sposobnih ljudi. Pokupili su prakticno
najbolje od najboljih. U poredjenju sa Microsoft-om iz najboljih vremena, imaju po mojoj proceni lagano 50% jaci pool ljudi. Uza sve
to treba dodati i stalni priliv mladih diplomaca (PhD, M.S) sa elitnih univerziteta

Citat:
To je bre geek kompanija


Jedan od ljudi ciji kapacitet izuzetno dobro poznajem (Holandjanin, 50+ godina, jedan od 4 potpisnika jednog od najpoznatijih patenata
vezanih za PC, vlasnih nekih 15-tak patenata, izuzetno hands-on lik, menadzer/developer, briljantno uspesni vodja strateski vazne grupe
u vec par firmi, CV da se u*eres, brz, bistar, u besprekornoj fizickoj kondiciji, izuzetan smisao za humor) je bio intervjuisan za poziciju u
Google-u. Intervjuise ga lik sa par godina iskustva u struci, u telefonski intervju tece odprilike ovako: 'mozete li uporediti quick sort sa heap
sort-om itd, itd'. Odgovor je "znate, ja sam sve to odavno prosao, kad mi se tokom dizajna ukaze prilika da odlucujem koji cu algoritam da uzmem, ja to
resim tako sto znam gde cu da pronadjem komparativnu analizu..." (i navede mu par klasicnih knjiga za te stvari), ".... kao i detaljan opis algoritma.
U poslednje vreme projekti mi nisu nosili bilo kakvu vezanost sa sorting algoritmima" (sto u multimediji i jeste prilicno retko).

Odgovor - "sorry". Tu se cela prica zavrsi.

Za ruckom nas par slusamo ovu pricu, i kad smo culi epilog, samo se pogledamo i kratko nasmejemo.

Sta reci, jbt....:))))

Lik inace godinama uopste nema problem gde ce da nadje posao, jer se industrija za njega otima.

Citat:
njihova ideja o podrsci se svodi na forume i javni bug tracker


Sto se tehnoloskih postignuca tice (a mogu reci da imam prilicno ziv uvid u Android, narocito native stranu), jako se namece paralela sa predhodnim
tehnoloskim gigantom, cije je vreme ocito proslo (MSFT), ali rezultati su jos zivi.

Postoji jedna prilicno precizna metafora, bazirana na zivotinjskom carstvu, po kojoj Google, sudeci po svemu do sada vidjenom...sto ne mora biti
garancija nicega dalje...ima sve osobine jednogodisnjeg slona: ogroman je, moze mnogo toga - jedan okret d00petom, i teren je poravnat.
Jedno zatrcavanje - stada trce na sve strane u svim pravcima. Snaga je tu, ali pamet ....jos uvek je u pitanju mlad um, nesvestan svoje nesvesti,
zeljan da proba sto stvari, ali bez jasne ideje o svojoj ulozi u sirem poretku stvari.

Takodje je jako i jedno drugo poredjenje:

U pokusaju da se sagleda impakt obe firme na svoje vreme (tj. sta je bilo pre njih i kako je izgledalo posle), za Microsoft i Google se moze se reci
da stoje u odnosu Rimska imperija vs. Harlem Globtrotters.

Prvi su iza sebe ostavili puteve, koloseume, vijadukte, akvadukte, utvrdjenja, mozaike, zakonik, jezik, svoju tehnolosku volju sproveli potpuno nevidjenim
nivoom striktne surovosti. Sa cim god si morao da radis u okviru njihove tehnologije, za sve je postojao solidno postavljen standard, development
kit, odlicna dokumentacija, perfektan IDE, vrhunski debugger. High tech industrija pre njih i posle njih su dve potpuno druge price, trziste
tehnoloski unifikovano, omogucena integracija tehnoloskih poduhvata na planetarnom nivou.

Drugi - sareni, zabavni, za razliku od prvih koji su od kad pamtim imali protiv sebe armije hater-a, iz nekog razloga su voljeni sta god da urade.
U industriji srazmerno svojoj objektivnoj moci ostavljaju prilicno plitke tragove. Android, cije sirenje je daleko najveca lavina jedne tehnologije
koju sam ikada video, samo je jedan od polu-pecenih proizvoda. Java deo je izuzetno solidan doradjen, native deo:

Citat:
funkcionise zato sto to rade OEM-i koji imaju decenije iskustva, a ne Google


...slican Divljem Zapadu - u multimedijalnom delu, sta god da pokusas osim najosnovnijih stvari, vec podrzanih Java API-jem (playback, recording)
nalazis na potpuno rasutu raznolikost, nestandardizovanost. Iako postoji OpenMAX specifikacija, jedan chip vendor to radi ovako, drugi onako. Na
osnovne, pravilima zagarantovane pozive, kod jednih sve radi, kod drugih crash-uje, kod trecih blesavi. Nikakav ekvivalent DDK-a ne postoji,
debugger je u obecanjima (masa ljudi na webu mitomanski valja masu recepata koji nemaju sanse da rade. Najbolji je ipak bio lik koji je na intervjuu
rekao kako je uspeo sa debugger-om da uradi nesto sto je Google jasno rekao da nije podrzano. Da ne budem do kraja negativan - provaljeno je
da debugger ipak moze da radi, sta tacno moze da radi, pod kojim uslovima...;)....ali nema sanse da ces to naci u sluzbenoj Android dokumentaciji).

Niko taj prostor ne regulise,...a zna se od koga se s obzirom na snagu, ljudstvo, pare...to moze ocekivati.

Odatle nije nikakva retkost sresti kompleksnije komercijalne aplikacije sa disclaimer-om tipa: 'radi na HTC Wildfire, ali ne na DroidX-u itd'.

Photoshop koji radi na Dell-u, ali ne na HP-ju ? Hmmm....

Po svemu sudeci, ako su iza prvih ostali sve ono sto sam nabrojao (putevi, akvadukti...), iza drugih ce po svemu sudeci ostati scenografija
'odlazi cirkus iz naseg malog grada' - gomila pocepanih kesa od kokica i bacenih ulaznica.

To je sto se high-tech industrije tice.


Medjutim, to jos uvek ne znaci da je prica kompletna:

Postoji jedan drugi biznis u kojem Google pravi vrhunske, precizne korake - 'big brother' business. Google-ov impact na tehnoloske mogucnosti
za nadgledanje i ulazak u privatnost ogromnog broja individua (ne kazem da znam ko to koristi i da li koristi, ali se odavno zucka ko je glavni
klijent) je nemerljiv. To je ono gde su doneli neuporedivo epohalni progres.

Chrome OS je samo jos jedna karika u nizu.

Najneobicnije u celoj prici je reakcija sire javnosti na sve to.

S kim god razmatram ovu tematiku, svi se slazu u glavnom zakljucku (tj. da je big bro' dobio ogromnu tehnologiju), ali
1) svi na to fatalisticki gledaju - jbg, sta da radimo...sto je mozda i OK, ali
2) neka vrsta estradne popularnosti i dalje lebdi nad Google-om. Svi znamo sta nam rade, ali - bas su slatki...

Ta vestina da na neku foru (uprkos svemu sto rade, i sto to manje-vise svi znamo) i dalje odrzavaju image slatkog, simpaticnog, malo brljivog
mladog slona je neprevazidjeno redak kvalitet, ...sto MSFT definitivno nikad nije umeo.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 23.05.2011. u 21:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google21.05.2011. u 16:32 - pre 157 meseci
^ +1

Odlicno receno.

Potpuno je i jasno zasto Google-u trebaju ljudi koji mogu u 3 AM da objasne razliku izmedju quick i heap sort-a... jezgro njihovog razvoja su algoritmi za klasifikovanje podataka i pretragu. To im je "meso" - ne... ne meso, vec centralni nervni sistem, i prilicno sam siguran da to sto kuvaju po tim njihovim serverima predstavlja nesto sto je state-of-the-art u CS-u. Na tim algoritmima verovatno radi trust mozgova nevidjen u IT industriji ikad - jer Google ima mogucnost da plati koga god hoce (i to i radi).

Sve ostalo sto oni rade je zapravo podrska tome - sporedne stvari koje samo sluze povecanju glavnog biznisa, i moze se predstaviti kao neuredni, haoticni, masni i mrljavi mess. Vecina tog "ostalog" vise lici na haoticni i napusteni eksperiment nekog srednjeskolca, nego na proizvod (ironicno, Google to potvrdjuje kacenjem "beta" naziva na skoro sve). Predvidljivo, vecina toga jednostavno ode u zaborav.

Android je izuzetak u tome sto nije pukao, ali je razlog daleko od toga da je Android nesto bog-zna-kako kvalitetan... Nope, dzabe je, popularan je medju drugim "geek-ovima" i dovoljno je dobar da mobilnim OEM-ima omogucava da konkuristu Apple-u. Android je nastao kao odgovor na vrlo konkretan problem na trazistu, a ne kao nekakav "revolucionarni model koriscenja racunara".

Tu je sva "magija" toga... Sto milanche rece, zaviriti malo ispod haube Androida (ne mora ni ispod haube - dovoljno je videti aplikacije) i odmah se vidi "kvalitet" tj. gore pomenuti zamasceni i mrljavi mess. Sve to funkcionise samo zato sto OEM-i imaju racunicu i da je patch-ovanje tog mess-a i finalizacija "da proradi" i dalje jeftinnija nego sopstveni R&D ili licenciranje nekog drugog OS-a (da ne pricamo da do pojave WP7-mice nije ni bilo necega sto je bilo konkurentno).

I sad tu dolazi Chrome OS - jos veci mess nego Android, iz prostog razloga zato sto Android biva krpljen vec vise godina od strane industrije i sada lici na nesto.. Jos jedan "beta" proizvod u armiji drugih, koji ce Google izbaciti i tretirati kao 3rd-rate proizvod - samo sto za razliku od Androida koji je imao i te kako business-case, Chrome OS pokusava da izmisli problem koji bi da resi...

Zvuci kao jos jedan "Wave" ili bilo koji drugi u groblju propalih Google "beta projekata".
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google21.05.2011. u 22:45 - pre 157 meseci
Ako sam dobro razumeo, odgovor na ovo

Citat:
Nedeljko: Dakle, tvoja teorija je da u Google-u sedi gomila diletanata, koji hoće da proguraju novi OS ničim iako to ne može da prođe.


je ovo

Citat:
milanche: Jedan od ljudi ciji kapacitet izuzetno dobro poznajem (Holandjanin, 50+ godina, jedan od 4 potpisnika jednog od najpoznatijih patenata
vezanih za PC, vlasnih nekih 15-tak patenata, izuzetno hands-on lik, menadzer/developer, briljantno uspesni vodja strateski vazne grupe
u vec par firmi, CV da se u*eres, brz, bistar, u besprekornoj fizickoj kondiciji, izuzetan smisao za humor) je bio intervjuisan za poziciju u
Google-u. Intervjuise ga lik sa par godina iskustva u struci, u telefonski intervju tece odprilike ovako: 'mozete li uporediti quick sort sa heap
sort-om itd, itd'. Odgovor je "znate, ja sam sve to odavno prosao, kad mi se tokom dizajna ukaze prilika da odlucujem koji cu algoritam da uzmem, ja to
resim tako sto znam gde cu da pronadjem komparativnu analizu..." (i navede mu par klasicnih knjiga za te stvari), ".... kao i detaljan opis algoritma.
U poslednje vreme projekti mi nisu nosili bilo kakvu vezanost sa sorting algoritmima" (sto u multimediji i jeste prilicno retko).

Odgovor - "sorry". Tu se cela prica zavrsi.

Za ruckom nas par slusamo ovu pricu, i kad smo culi epilog, samo se pogledamo i kratko nasmejemo.

Sta reci, jbt....:))))

Lik inace godinama uopste nema problem gde ce da nadje posao, jer se industrija za njega otima.


Vidiš, to što taj lik zna da napravi svemirski brod ne znači da bi Google-u bio koristan. Ja znam neke stvari iz matematike, koje nijednoj softverskoj firmi ne treba, a složenije je od bilo kakvog programiranja. Ne kažem da nikakva matematika ne treba nijednoj softverskoj firmi, ali postoje i matematičke teorije koje ne trebaju nijednoj.

Taj lik očigledno zna super da radi nešto, ali ne ono što Google-u treba. Za njega se otima industrija, ali kojih segmenata? Mašina za pretraživanje? Očigledno ne. To je kao kada bi neko konkurisao za mesto matematičara, koji treba da razvaljuje analizu, pitaju ga kako tačno glase uslovi Rolove teoreme o srednjoj vrednosti, a on navede referencu (udžbenik analize 1 iliti kalkulusa 1). Ako razvaljuješ analizu, ti si mnogo mislio o njoj i ovakva elementarna pitanja su ti ništa, jer u glavi možeš za nekoliko sekundi da rekonstruišeš dokaz i iz dokaza pročitaš uslove. Isto tako, ako je on dosta razmišljao o problematici kakva je Google-u relevantna, on zna za nekoliko sekundi da izvuče zaključak o tako jednostavnom pitanju, što taj lik očigledno nije mogao, tako da je taj koji ga je intervjuisao bio potpuno u pravu. Ne radi se o tome da li on zna da sortira, već da li je razmišljao o srodnoj problematici, a to je ono što njima treba.

Dakle, nisam dobio prihvatljiv odgovor na moje pitanje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 01:26 - pre 157 meseci
@Nedeljko

samo jedna mala kratka notica koja ce ti pomoci da razumes sta sam hteo da ti kazem:

Google ima prilican broj multimedia projekata, i prilican broj onih klasicnih multimedia inzenjerskih
pozicija (audio, video, grafika, itd, itd).

Recimo:

youtube, WebM inicijativa, VP8, Google TV... masu ljudi koji odrzavaju firmin interfejs sa gomilom multimedia
kooperanata - Logitech/Sony za Google TV, chip vendora za Android - Qualcomm, Motorola, nVidia, Marvell, Samsung
+ jos dosta toga pod firmom 'ce da probamo, pa da vidimo sta ce da ispadne').

Iz nekog mog licnog kruga kolega imam vec najmanje deset njih iz bas tog background-a (u kojem je pomenuti lik
nekrunisani kralj) koji rade u Google-u.

Dakle, ne comp science, algoritmi sortiranja, o(n) i slicne price, nego bas klasicni A/V inzenjeri - DSP, Fourier, z-transformacija,
noise suppression, echo cancellation, video/audio coding, speech processing, psycho acoustic itd, itd.

...kojima full-time pozicija u Google-u nesto znaci u karijeri, pa su seli jedno mesec dana pre intervjua,
nabiflali sve sto ce im se traziti na intervjuu (design pattern-e, search/sort algoritme, i ostale jezicke finese
svakodnevne geek-lish konverzacije).

...a sada verovatno guslaju isto sto i pre.

Da li je sada jasnije sta sam hteo da kazem ?

Usao im je u vidokrug (tj. u interjvju proces) prekaljen profesionalac, inventivac, zmaj od zanata, organizator
(uspesan menadzer) sa debelim portfoliom uspesnih projekata u ostrim vremenskim ogranicenjima. Oni mu daju
balavca koji ga preslisava lekcije sa fakulteta koje je pre dve godine nabiflao, uradio par zadacica i par kolokvijuma,
i ako se desi da iste sekunde nije izrecitovao sve na tu temu, zna se - o'ma zzz-d-ravoooo.

Fenomenalno, a ?

Ja za bolju ilustraciju geek okruzenja ne znam.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 22.05.2011. u 02:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 11:12 - pre 157 meseci
@milanche

Izvini, ali kao prvo ja ne znam odakle tebi ideja da je tvog prijatelja intervjuisao balavac sa par godina iskustva. Da slučajno i njega ne poznaješ? Drugo, iz tvoje priče se može zaključiti ili da tvoj "nekrunisani kralj" ili ne zna bar jedan od tih algoritama (što nije tako strašno) ili nema osećaj za algoritme (a to je već škart). Nije bio pitan ne znam ni ja šta, već nešto najosnovnije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 14:53 - pre 157 meseci
Citat:
Nedeljko: @milanche

Izvini, ali kao prvo ja ne znam odakle tebi ideja da je tvog prijatelja intervjuisao balavac sa par godina iskustva. Da slučajno i njega ne poznaješ? Drugo, iz tvoje priče se može zaključiti ili da tvoj "nekrunisani kralj" ili ne zna bar jedan od tih algoritama (što nije tako strašno) ili nema osećaj za algoritme (a to je već škart). Nije bio pitan ne znam ni ja šta, već nešto najosnovnije.
Meni je milanche-tovo izlaganje delovalo ubedljivo.

Kao sto sam vec vise puta priznao, ja sam za IT patuljak, ali ti mogu izneti primer iz moje profesije, buduci da sam "tupavi masinac", sa samo I. stepenom fakulteta, ali sam bio na dosta intervjua i to u Sloveniji, koja je u ono vreme bila za nas ostale Zapad, kao sto je uostalom i danas*. Iskusnom coveku je odmah jasno da li ga ispituje "desetar" ili "pukovnik". Ako te recimo pita da li znas da preseces sraf od 5 mm onda je duduk, jer srafova ima od raznih materijala, potrebne su za secenje razlicite testere itd., a ako te pita "Imate li iskustva na secenju srafova?" onda je vrlo verovatno da je "pukovnik". Cak ni cistacicu ne pitas "Da li znas da operes pod u garderobi?" nego je pitas da li zna da pere generalno podove od betona, linoleuma ...

* ... i uvek sam dobio posao, u 5 fabrika sam radio, od toga u 4 uvek uz elektricare / elektronicare.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 15:49 - pre 157 meseci
Milančetova konstatacija da je intervju vodio neko sa dve godine iskustva je neubedljiva. On je to konstatovao samo zato što je postavio "fakultetsko pitanje". Najprostija pitanja se postavljaju u početku da bi odbacio što više nezanimljivih kandidata, a Google-u se svakako javlja mnogo kandidata. Google je potpuno u pravu što tako radi. Nema tu ničeg pogrešnog.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 16:51 - pre 157 meseci
Citat:
Nedeljko: Milančetova konstatacija da je intervju vodio neko sa dve godine
iskustva je neubedljiva. On je to konstatovao samo zato što je postavio "fakultetsko pitanje". Najprostija
pitanja se postavljaju u početku da bi odbacio što više nezanimljivih kandidata, a Google-u se svakako javlja
mnogo kandidata. Google je potpuno u pravu što tako radi. Nema tu ničeg pogrešnog.


Mislim da se prilicno nevesto batrgas/tvrdoglavis/isprazno pametujes.

Prvo - covek nije 'jedan u masi kandidata'. Pogledas mu rezime, pogledas listu patenata, pogledas pozicije
na kojima je radio, listu proizvoda koje je lansirao....nema sanse ni da pomislis da je 'jedan iz mase'.

No, da podjem od manjih ka krupnijim detaljima:

Citat:
Milančetova konstatacija da je intervju vodio neko sa dve godine iskustva je neubedljiva


Uzmi ti to kako hoces, to nije konstrukcija leme ili teoreme, nego prosta cinjenica.

Kad dobijes schedule za intervju, cesto dobijes roster u kojem pisu imena likova koji ce te intervjuisati,
na osnovu cega mozes lako da saznas dosta detalja o liku (LinkedIn, recimo, ili pitas okolo - mora neko
'iz kuce' da ga zna, u ovom slucaju je covek imao svojih par ljudi iz stare grupe koji su vec u Google-u,
pa mislim da mu stvarno nije problem da sazna bilo sta o osobi koja ga je intervjuisala). Bilo kako bilo
- materijalna cinjenica je da je interviewer imao 2-3 godine iskustva.

Preostaje ti da me nabedis da lazem/izmisljam, na sta ti jednostavno necu odgovarati - tvoje misljenje
je tvoj problem, nisam ovde u funkciji propagandiste.

Drugo, i lik i okruzenje je takvo da iskljucujem mogucnost da nas je lagao - niti ga znam kao nerealnog
ili sklonog prekrajanjima (naprotiv), niti je sujetan, niti je intervju za Google ista moze da umanji od toga
sto je do sada uradio, niti je i njemu ili bilo kome iz ekipe za stolom Google 'dream girl' - jedno je od mesta
koje vec godinama niti placa najbolje u Dolini, niti je u smislu karijere presudno (u smislu da stvari tu
uradjene otvaraju mnoga vrata posle - on vec ima takvih par epizoda u portfoliu zbog kojih je izuzetno
trazen), niti mora da znaci da ima optimalno match-ujucu poziciju za nekoga vec intenzivno profilisanog
u struci (ne poklapanje interesovanja, planova, itd).

Trece, meni se mnogo puta desavalo da me u timu prvo intervjuise najmladji clan tima, pri cemu je isto
postavljao priglupa pitanja sa vaznim izrazom na licu.


Ipak, najvaznije:

sasvim je irelevantno koliko godina radnog staza je ispitivac imao.


Vrlo je relevantno da je za poziciju ispitivao izuzetno relevantnog kandidata, i da ga je pitao stvari koje su
za prirodu pozicije prilicno nebitne (iako su za lokalnu kulturu moze biti jako bitne). I najrelevantnije - zbog
'relaksiranog' odgovora na tu relativnu nebitnost ('znam gde da nadjem detalje kad mi trebaju') je bio odmah
iskljucen iz procesa intervjuisanja.

To je po meni vrlo priglupo, i ilustruje mehanicki/zadrt/priglup pristup procesu intervjua.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 17:08 - pre 157 meseci
Mislim da je u pitanju ocigledan mismatch - tj. to sto je Google trazio nije to sto tvoj kolega nudi.

Ne mora uopste da bude da su postavili nekog rookie-a za intervjuisanje - sasvim je moguce da piranja reflektuju unutrasnju kulturu i potrebe.

Iskreno, pretpostavljam da je najveca kolicina talenta u Google-u na algoritmima za klasifikaciju i pretrazivanje podataka. Sve ostalo verovatno nije na tom nivou, pa verovatno i prioriteti i organizacija tih ostalih timova nisu nuzno podjednako "state of the art".

To pretpostavljam na osnovu mog iskustva sa njihovim pristupima multimediji, necim sto mogu da komentariem sa daleko vecom sigurnoscu - tu se vidi dosta prilicno "pocetnickih" gresaka u njihovim projektima (da ne upotrebim neki gori izraz) sto ukazuje na to da kvalitet radne snage drasticno varira od prioriteta i udaljenosti od "core" biznisa.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 17:28 - pre 157 meseci
Mislim da se savrseno razumemo po pitanju Google & multimedia.

Zastrasujuce je samo sto se 'greske' izvode - da se slikovito izrazim - pri snazi od nekoliko kilotona, sto nije bas zgodno kako se god okrene.

Citat:
Iskreno, pretpostavljam da je najveca kolicina talenta u Google-u na algoritmima za klasifikaciju i pretrazivanje podataka


Od ljudi koje licno poznajem koji su trenutno u Google, za bar dve trecine njih ne vidim kao realnu mogucnost da su se
okrenuli u tom nekom pravcu. Jednostavno, previse su profilisani (dugo, intenzivno) u nekim drugim pravcima u kojima
im je i srce i dusa, tako da sam malo skeptican u tom pogledu. Mirise mi strasno (iako ne znam konkretno) da su ipak u
necemu drugom, tj. manje-vise onom sto su i do sada radili.

Citat:
Mislim da je u pitanju ocigledan mismatch - tj. to sto je Google trazio nije to sto tvoj kolega nudi.


Pa ne znam, nekoliko znatno mladjih iz njegove grupe je vec kojekude po Google-u. Moz' da bidne i to, da je profil mismatch.

Cak i tada, podrazumevao bih malo bolju kulturu saopstavanja takvih stvari, pogotovo u tom rangu karijere, gde se mismatch-evi
desavaju i rano uoce, samo se drugacije saopstavaju.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 17:41 - pre 157 meseci
Ivan ti je već odgovorio:

Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da je u pitanju ocigledan mismatch - tj. to sto je Google trazio nije to sto tvoj kolega nudi.


O tome ti celo vreme pričam - taj tvoj lik možda zna da napravi svemirski brod, ali ne zna ono što Google-u treba, tako da slobodno možeš da preskočiš priče o kilotonama. Ah, da, konkurisao je za Google jer mu uopšte nije stalo da radi tamo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 17:46 - pre 157 meseci
:)))))

Danas bas nemas srece u gadjanju meta u mraku, Nedeljko.

Nije uopste sam konkurisao, nego mu je resume pronasao corporate headhunter preko LinkedIn-a, kontaktirao ga,
i aranzirao intervju. Cinjenica je da nije odbijao mogucnost da radi za Google, jer je u tom trenutku trazio novi posao.

Stavise (radi verodostojnosti, a takodje sto slutim gde ce diskusija dalje da ide) - mogu da ti kazem da sam i ja bio
'zakacen' u 'shezhoni lovaaaa, shinko' (rekao bih da su nabasali na nekog iz ekipe, pa krenuli odatle) :






[Ovu poruku je menjao milanche dana 22.05.2011. u 19:06 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 18:38 - pre 157 meseci
Pa šta s tim? Koliko vidim, Google te nije zaposlio. Dao ti je šansu, nisi se pokazao i sad se duvaš s tim. No, tvoj slučaj, kakav god da je, i dalje ne govori ništa o tvom prijatelju Holanđaninu. OK, navatali su mu CV na mreži, kontaktorali ga, dali mu šansu, ispostavilo se da nije za njih i ne vidim u čemu je problem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 19:03 - pre 157 meseci
S obzirom da si matematicar, iskreno me zbunjuju 'rupe' u rezonovanju koje ispoljavas.

Prvo - opovrgao sam ti prvu tvrdnju, (istina indirektno, koliko se moze - mogu da uletim u svoj mail stream,
ali ne mogu u njegov) - da covek nije vukao Google za rukav (kao uostalom ni ja), nego je Google nas nekoliko
vukao za rukav.

Drugo - ilustrovao sam ti :

(sto koliko vidim - uporno odbijas da prihvatis)

da Google nije pocetak ni kraj sveta, za odredjen broj ljudi sa odredjenom zreloscu u karijeri, da postoje sasvim
legitimni razlozi zasto ti Google ne mora znaciti nista posebno u karijeri, ni u kom pogledu (niti placaju ultra, niti
ces posle biti bilo kome strasno bitan ako si radio u Google-u, niti ces tu prisustvovati necem strasno epohalnom,
niti se napustaju teska srca)

...niti u odredjenim domenima rade kako treba, pametno, opravdano...stavise prave cudne iskorake u pogresno
sa snagom koja se meri kilotonama, i ne haju mnogo...

sto smo ti vec kako Ivan tako i ja izuzetno strpljivo i argumentovano pokazali...

(sto koliko vidim - uporno odbijas da prihvatis)

te da nije potrebno zalizivati, zamazivati, lagati....cinjenicu da neko nije prosao Google-ov intervju.

Moj kolega je trazio posao, pa se sa njima i upustao u pricu.

Ja (on the contrary) sam imao (i imam) u svakom pogledu (profesionalnom i finansijskom) preca posla, zao
mi je svog vremena da odvojim da prelistavam studentske beleske iz 'Computational Models and Methods' iz
1993-ce da bi ih izrecitovao geek-u preko telefona, kad me cekaju bitnije stvari....

...i ne znam sta hoces dalje da cujes ?

Kako smo svi mi (narocito: i ja i Dimkovic) male iskompleksirane budale koje su se usudile da nesto lose kazu i to
verovatno - iz ciste ljubomore ???? - o njegovom visocanstvu Google-tu, otelotvorenju Boga tehnologije na zemlji ?

Pokazao sam ti upravo suprotno.

Bolje ne mogu.

Take it or leave it - I don't care...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 20:12 - pre 157 meseci
Jesam li ja igde tvrdio da ste vi Google vukli za rukav, a ne on vas? Ako jesam, citiraj gde. Ja sam samo tvrdio da to što neko zna da napravi svemirski brod i dalje ne znači da ste odgovarajući kadar za njih (apropo kilotona). OK, oni su na osnovu nekih spoljnih parametara (diplome, projekti, patenti, sve što nije Google-ova ocena) pokazali interesovanje da vas intervjuišu. Odazvali ste se, niste se pokazali najbolje, čika Google je rekao pa-pa i ne vidim u čemu je tu problem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 20:35 - pre 157 meseci
Nedeljko, troluješ. I srozavaš finu diskusiju.
Zamolio bih te da iskuliraš.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 21:11 - pre 157 meseci
Pa, ne znam, ja svoje stavove obrazlažem, a milanche mi imputira da sam rekao nešto što nisam. Ja u onoj njegovoj priči ne vidim ništa čudno.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

peka
Beograd

Član broj: 3947
Poruke: 124
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 21:22 - pre 157 meseci
@milanche

Cekaj, koja je onda poenta tvoje price? Ranije si rekao da Google ima izuzetno dobar talent pool, a sada kazes da im je procedura zaposljavanja falicna. Kako su onda dosli do svih tih genijalaca?
IRC is just multiplayer notepad.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 21:44 - pre 157 meseci
Citat:
Google te nije zaposlio. Dao ti je šansu, nisi se pokazao


Ne znam koliko dobro znas obican govorni engleski, ali mi izgleda da definitivno nisi shvatio sadrzaj onoga sto sam postovao.

Size je ukratko:

- komunikacija tece u okviru dva dana i tri mail-a (sto sam siguran da si uhvatio)

- Google HR osoba me obavestava da je naisla na moj profil, da upravo dosta hire-uju, i da ako sve to pogadja
(pique) moje interesovanje da joj se javim.

(...sasvim istovetan scenario, i rekao bih u istom vremenskom okviru se desava i mom kolegi, kao i jos mnogo raznih drugih ljudi...)

- treci snapshot pokazuje size ostatka razgovora:

ja: izuzetno sam pocastvovan sto ste me pozvali, ali....nije bitno sve do detalja sta, ali sustina je: ne lupam petama u d00pe
sto me Google zove, kao sto to verovatno ne rade ni mnogo bolji od mene, a siguran sam - ni moj stariji kolega kojeg sam pomenuo.

ona: milo mi je cuti da vam stvari idu kako vam idu (promasila je za employees kojih u cisto tehnickom delu egzekucije nemam),
pogledacu da li postoji mogucnost da konsultirate na nivou kompanija<->kompanija.

I tu se prica odprilike zavrsila.

Poenta je - kao sto sam vec rekao - Google nije 'dream girl' za nas usko specijalizovane u multimediji. Rekao bih da nije mozda ni u
prvih deset (mada, mozda i jeste).

Cak i ako se gleda prestiz i pare, iz ugla zaposlene individue - cak ni tu vec nekoliko godina nisu apsolutno sam vrh, ima dosta mesta
koja placaju bolje.

Prolaz ili ne-prolaz na intervjuu nije nesto strasno pece, od cega se spava k'o odojce (sat vremena spavas, sat vremena places), nego
jednostavno - firma k'o firma, posao k'o posao. Ili smo se skockali, ili nismo, ako nismo zdravo djaci, ako jesmo, opet dobro.





E, vidis sad - ako smo to utvrdili....u tom primeru koji sam naveo - nema nikakvog drugog pozadinskog motiva da lazem, izvrcem,
jer niti sam licno ostecen, niti mi je ideologija dozivela crash. Radim svakodnevno sa Google tehnologijom, imam konkretan doprinos
u jednom njihovom proizvodu, a osim toga se bavim Android-om - ne vodim krstaski rat protiv njih...

dakle

...samo kazem onako kako vidim da jeste, i kako bih rekao i na Strasnom Sudu.

Ima dosta likova kao sto je ovaj, recimo:



mlad, u ranim 30-tim, bio, video, njusnuo, proveo par godina, i ide dalje i na bolje.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Kako intervjuiše i zapošljava Google22.05.2011. u 21:58 - pre 157 meseci
@peka

u ranim 2000-tim, Google je bio The Dream. Ljudi su prelazili iz jako respektivnih mesta, mahom web-centric
(Amazon, E-Bay, Yahoo, Excite@Home, Netscape), ali i sa drugih.

Pri prelasku su dobijali skok u plati od 50-70% sto su jezive cifre.

Od pre nekoliko godina (2005/6 pa nadalje) nisu mesto koje placa nezamislivo i najbolje.

Aritmeticka suma individualnih fenomenalnosti koje rade pod njihovim krovom, kao sto vec rekoh, je nezamisliva - po
mojoj proceni 50% vise nego Microsoft u najbolja vremena.

Sta tu rade multimedia inzenjeri, znam ali i ne znam.

Krajnji efekat njihovog prisustva tu u pogledu ucinka nije ni priblizno proporcionalan masi pocetnih sastojaka.

Uopste mi nije mi tesko da zamislim necije licne motive da sedi u Google-u. Lova je odlicna, prestiz je tu, svakodnevni
benefiti (nekada pranje vesa samo da ti ne moras da rasipas koncentraciju na nebitno, obdaniste, kuvanje obroka,
stjuardesa koja prolazi kroz cubicle-s sa cajem, kafom, slatkisima i bije ko nece...ovo-ono, ljuljaske i sarene fotelje
po radnim prostorijama...),

zatim: licno zadovoljstvo time sto radis, sigurnost, solidnost, prestiz,itd itd.

zatim: IMHO najbolja stvar - slobodni petak da radis iz struke sta god te zanima, nikome ne polazes racuna sta je to konkretno

itd.

U trenutnom stanju stvari - nesumnjivi su po #1 overall tehnoloskoj poziciji, imaju jezivu kolicinu love, veliku gravitaciju u smislu
sprovodjenju odluka, medjutim gomilaju geek-ove, i pocinju da se ponasaju malo pijano od uspeha, nerezonski, drsko, i - konkretno
u epizodi tog intervjua - rade malo priglupe stvari.

Nije tesko pronjuskati web pa videti da dosta ozbiljnih i kvalitetnih ljudi ima slicne price.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Kako intervjuiše i zapošljava Google

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19348 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.