Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

3D projektovanje kuca

[es] :: 3D modelovanje :: 3D projektovanje kuca

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 67397 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

driverGT
zemun

Član broj: 19747
Poruke: 19
*.vdial.verat.net



Profil

icon 3D projektovanje kuca10.02.2004. u 13:38 - pre 244 meseci
Da li neko moze da mi pomogne pri izboru programa za projektovanje kuca(i enterijer i eksterijer).Nov sam u tome pa bi mi dobro dasla pomoc.Nabavio sam nekoliko programa koji su kao dobri i hvale ih po casopisima itd a ono katastrofa.Kada se izrenda izgleda kao da sam ga crtao flomasterima.Jadno...
Treba mi neki program koji ima fotorealisticno renderovanje.A da moze da se proseta kroz projektovanu virtuelnu kucu.
Unapred hvala..............
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.in-addr.btopenworld.com



+4 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca10.02.2004. u 14:18 - pre 244 meseci
Lightscape rendering ubija! Pogotovo za ahritekturu!
(Podrazumeva se da si modele vec negde uradio i da ti treba samo photo-realistic rendering)
 
Odgovor na temu

gorancir
Goran Ćirković
Beograd

Član broj: 20647
Poruke: 252
212.234.48.*

Sajt: www.internetsolutions.co...


+1 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca11.02.2004. u 14:18 - pre 244 meseci
Ako si vec uradio kompletan projekat u AutoCADu, najlakse za 3D preview je 3dMAX jer mozes da importujes .ai fajlove i da izvlacis duzinu a posle toga veoma lako da u prostoru seces, biras materijale i teksture...

Kombinacija tago je super, 3dmax ce ti sluziti samo za preview ali je najlaksi i najbrzi...
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.120.EUnet.yu

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca12.02.2004. u 10:00 - pre 244 meseci
Citat:
driverGT:
Treba mi neki program koji ima fotorealisticno renderovanje.
A da moze da se proseta kroz projektovanu virtuelnu kucu.
Unapred hvala..............


Ako izrendas animaciju, dobijes film (.avi .mpeg) tako da on
moze da se pusti i gleda i to je to, ne moze da se seta
kroz kucu - tj. nema nikakve interakcije, mada ce izgledati
naj-fotorealisticnije koliko je to moguce. Mozes rendati u
Maxu, LW-u ili slicnom programu.

Sa druge strane, ako tvoju kucu ubacis u neki graficki
engine, moci ces da setas kameru kroz kucu i slicno, mada
ce izgled biti daleko od fotorealisticnog. Engine koji bi
se bavio iscrtavanjem tvoje kuce bi morao da iscrtava
kucu u realnom vremenu sa nekim minimumom od 20fps.




Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca12.02.2004. u 10:10 - pre 244 meseci
Kupi u CD klubu "3D Visual Home Deluxe" ili "3D Home Arhitect". Prvi sam probao i jako je dobar, drugi nisam probao ali mislim da je i on odličan.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

.LoG
Novi Sad

Član broj: 14185
Poruke: 208
*.dialup.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca12.02.2004. u 12:52 - pre 244 meseci
Mislim da je ArchiCAD ubjedljivo najbolji program za arhitektonsko projektovanje.
U svojoj osnovnoj instalaciji ima fotorealisticno renderovanje,a moze i da se "proseta kroz projektovanu virtuelnu kucu".
Pored toga, moze da se dopunjuje raznim bibliotekama, plugins-ima, "uvozi" i "izvozi" mnostvo formata i jednostavan je za rad.
 
Odgovor na temu

driverGT
zemun

Član broj: 19747
Poruke: 19
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca13.02.2004. u 08:38 - pre 244 meseci
Citat:
Bojan Basic:
Kupi u CD klubu "3D Visual Home Deluxe" ili "3D Home Arhitect". Prvi sam probao i jako je dobar, drugi nisam probao ali mislim da je i on odličan.


Imam vec program 3D HOME ARCHITECT PROFESIONAL 5.0 i razocaran sam.Ima dva cd-a,prvi je instalacioni a drugi ima gomilu nekih skica koje su tako lose da nicemu ne sluze.Program je inace pun bagova tako da se moze desiti da u sred rada zablokira i nece dalje.Izuzetno je zahtevan itd....
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-3.tehnicom.net



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca22.04.2004. u 15:00 - pre 242 meseci
http://www.elitesecurity.org/tema/40657
Jesi li malo prosarao po forumu

Moj ti je savet Maya ili Max - sto se tice vizuelizacije, a sto se tice projektovanja - opet bih preporucio ProE ili Catia.

Veruj jedino kombinacija dva ili vise softvera moze da te dovede do kvalitetnog rezltata.

ako bih ja bio u tvojoj situaciji koristio bih najmanje 10-tak racunajuci tu i montazu, pa pretvaranje u divx ili dvd
 
Odgovor na temu

Faxy
Milos Milojevic
Nis

Član broj: 19539
Poruke: 84
*.infosky.net

ICQ: 195368343


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca23.04.2004. u 02:08 - pre 242 meseci
Pri kraju sam studija arhitekture, a ovim sto pitas se bavim vec neko vreme, pa na osnovu licnog iskustva =>

Mislim da su ti potrebna BAR DVA software-a da tako nesto kvalitetno uradis. Jedan CAD i drugi za RENDER. Ako nesto, ne bas zahtevno oces da brzo izmodelujes i dobijes sve (osnovu, preseke, detalje...) ArchiCAD je NEPRIKOSNOVEN 100% sam siguran. Ovaj CAD je pomalo ogranicen sto se tice modelovanja kompleksnijih forni (koje su danas u arhitekturi vrlo ceste), pa te u tom pogledu nece zadovoljiti. Za takve stvari koristi ProE ili CATIA-u. Licno koristim CATIA-u (trenutno radin trafiku - izvodjacko resenje - nije za fax). Sto se tice AutoCAD (prvi CAD koji sam naucio - cak sam i nekim ljudima drzao privatne casove) mislim da je djubre. Za 2D, ruku na srce, nije los, ali za 3D, UBI BOZE!!! mozes u njemu skoro sve da izmodelujes - to je tacno, ali kako, pomocu stapa i kanapa na vrlo primitivan nacin. Ako budes naucio njega sa jedne i ProE ili CATIA-u sa druge strane bice ti jasno sta pricam (pisem). Mnogi ce reci da je on najprodavaniji CAD AutoCAD - TACNO, ali to nije merilo kvaliteta - i toalet papir se najvise prodaje. AutoCAD koriste neiskusni studenti, elektronci za 2D, nijedan ozbiljan masinac, poneki arhitekta itd. CATIA-u koristi tim oko FRANK-a O' GEHRY-ja (jedan od najpoznatijih arhitekata danas) za razvoj zgrada, jake nemacke i japanske gradjevinske firme, BMW, Ferari, Pezo, Krajsler... spisak nema kraja a sve jaci od jaceg.
Sto se tice programa za render => Najbolji su: RenderMan, MentalRay, Brazil... i to verovatno bas ovim redom. Na RenderMan-a u startu zaboravi jer trazi veliko iskustvo i znanje da bi ga koristio. MentalRay je moj izbor, tacnije Maya u koju je implementiran kao jedna od opcija za render. Imas ga jos i u MAX-u i XSI-u a postoji i kao plug-in za samu CATIA-u... Ja ti preporucujem Maya-u jer mislim da je najblolji izbor. Zar mislis da bi firme u Hollywood-u koristile kanadski program (Maya) a ne americki (MAX) za filmove kao sto su: MATRIX, LORD OF THE RINGS, SPIDERMAN... da je MAX bolji!? U ostalom Maya jedini softwate koji je dobio oskara uz Pixar-ov RenderMan (koji inace kao lako upotrebljiv u verziji RenderMan ArtistTools postoji SAMO za Maya-u).
Nezahvalno je da ti preporucim software ali porazmisli o ovome sto sam napisao kad budes donosio odluku sta ces uciti.
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca23.04.2004. u 15:02 - pre 242 meseci
Uh... Renderman ti nikako nece trebati za ovo sto trazis, pre svega, skup je, cak nije imao ni GI, u stvari, on nema veze sa arhitekturom, koristi se u filmskoj industriji jer je flexibilan, omogucava velikom timu ljudi da istovremeno radi na njemu i sve u svemu brz je i stabilan raytracer. Preporuciti renderman arhitekti za renderovanje je isto kao i preporuciti mu houdini za modelovanje.

Lightscape isto mozes odma zaboraviti, prvo, zastareo je, drugo, nebi se kao pocetnik snasao u njemu, to je aplikacija koja nema undo komandu, i koja zahteva VEOMA specificno modelovanje, i treba ti dobro iskustvo da bi njega koristio, nema tu prodora boolianova, i kojekakvih gluposti, svaki poligon tu mora biti opravdan.

Ja danas koristim samo max, i to je moja topla preporuka svima koji hoce ovim da se bave.

evo animacije sa lightscapeom od pre godinu dana
http://solair.eunet.yu/~bljubica/setnja.avi


E da, do fotorealisticnosti imas dug put da prevalis, iako su danas kompjuteri veoma brzi, render paketi sve vise i vise optimizovani, "ucini me umetnikom" dugme jos nije implementirano.
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-1.tehnicom.net



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca23.04.2004. u 16:13 - pre 242 meseci
Pazi sad ovo ce mi postati uzrecica - Ovako na osnovu prethodnikovih komentara a da nisam koristio nijedan od dva navedene softvera - i renderman i lightscape - slazem se sa njime - jer iako nisam radio znam ponesto o npr rendermanu - Sve to ti moze omoguciti Max - E sad bih ja vec postavio pitanje koliko ozbiljno mislis da se bavis arhitekturom, jer Max jeste koliko toliko ozbiljan, ali ima svoje granice. Ako zelis npr i svaki sraf da napravis prilikom projektovanja , da "ozicis" zgradu, uradis vodovod i ventilaciju i slicno - onda najbolje uzmi neki "DEFINITIVNO" mocniji softver u kom ces to moci i da uradis - ali mislim da vec ima nekoliko thredova o vome na ES-u pa se malo potrudi i potrazi ih - procitaces razna misljenja i pristupe tom istom sto ti radis - Ok - Velika je razlika kad radis sa stotinak ili sa deset hiljada delova

ALI JEDNOG SE DRZI - Razdvoj pojmove projektovanje, modelovanje i vizuelizaciju. U ProE-u ili Catiji mozes da projektujes, pa cak i da ispitas sile, da dobijes jos stosta od proracuna i slicno- npr bill of materials itd, a u max-u ne mozes, Sledece je da ce se ProE (i catija) lako snaci i sa hiljadama "partova" a za max je vec pitanje. Jos jedna vazna stvar koja odvaja max od ova dva duga je sto on nije parametarski. Raspitaj se sta znaci parametarski nacin rada - Raspitaj se kako to izgleda u ProE-u i Catiji a posle uporedi sa mogucnostima Max-a i njegove "undo" funkcije. Znaci modeling i projektovanje su potpuno razlicite stvari - mada ako se neko bavi obema - kao npr ja - onda je to isto, ali veruj mi ima velike razlike. Ja i za modeliing i za projektovanje koristim ProE, a max se moze koristiti samo za modeling. Vizuelizacija je vec nesto sasvim posebno, i max je tu u vrhu, ali Maya je ipak za "klasu" bolja


Speling

PS inace jako mi se svidja ovaj komentar za dugme "ucini me umetnikom" - svaka cast
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca23.04.2004. u 20:27 - pre 242 meseci
Vidi, u celoj prici, mora se izdvojiti nekoliko pojmova, znaci, cime hoce neko da se bavi, recimo neka ide ovako:

- Arhitekta, za ovo ti ne treba cak nijedan program, kad dobro savladas gradivo (mada tu su godine iskustva u struci) posao mozes obavljati grafitnom olovkom i skicama.
-Tehnicar, treba da savladas razne programe, u zavisnosti sta ces da radis, dal ce to biti vodovod, kanalizacija, elektrika... U svakom slucaju, bolji program olaksava posao, ali svi ovi poslovi se rade vec vekovima ili decenijama, tako da neke preterane vajde od 3d-a tu nemas, u najgorem slucaju, na program, mozes da gledas kao nepogresivi lenjir, rapidograf nece iscuriti i mozes da postavis osnovu gde god hoces na papiru. Moja keva je tamo neke davne godine, programirala ploter, unosio si vektore i tako je masina iscrtavala projekat.
-Staticar, znaci sve te sile koje sagledavas, bas i nemaju neke veze sa arhitekturom, mislim, sa tim kreativnim delom, ako si arhitekta, ako si zasluzio diplomu, i ako imas osecaj za prostor, sigurno neces vesati 15 spratova na tri stuba i praviti neke neizvodljive konzole, jer u suprotnom digni ruke od svega. Posto si gore spominjao kuce i enterijere, tu nema neke preterane nauke, isprojektujes i das staticaru, sta te briga sta ce on da koristi od programa.
-Arch viz guy, ovo je struka koja izumire pojavom sve pametnijih programa, koji omogucavaju sve manje pametnim ljudima da dizu modele, sve brzi i brzi kompjuteri plus sve jeftiniji i jeftiniji render paketi, koji omogucavaju sve fotorealisticnije rezultate...
Vidi, i tu imas podele, u zavisnosti sta kome treba.
Archicad ti moze brzo dici model, i moze uraditi neki primitivni render, tako da ako projektujes kucu, i sumnjivi su ti tu i tamo neki odnosi, on ti dodje super za testiranje i experimentisanje. Ako treba da dobijes posao, neki komplex apartmana od 10 miliona dolara, gde treba da prikazes prelamanja svetla kroz vodopad koji pada preko zapadne fasade... nece ti puno pomoci.
Max je za ovakav posao najbolji, pa uostalom, sto ne potrazis malo slike preko neta, kad vec ovde niko nista ne postavlja, ja cu ti pokazati sta sam ja radio sa maxom. Sa njim mozes napraviti rendere koji se nemogu razlikovati od fotografija, i danas je najzastupljeniji u ovoj bransi.

Hteo bih da napomenem, Lightscape nije dobar pogotovo za arhitekturu, lightscape je dobar SAMO za arhitekturu, jer nicemu drugome ni ne sluzi. I dalje, u nejmu se mogu uraditi veoma realne simulacije osvetljnenja, sa fizickim svojstvima.
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-1.tehnicom.net



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca23.04.2004. u 23:24 - pre 242 meseci
Pazi sad Rekoh li ja vama - postace mi ovo uzrecica - Lepo si ti to napisao, ali barem moja praksa me je naucila nesto sasvim drugo - masu stvari ces morati da odradis sam - capisko - znaci nema 10 ljudi, vec ti sam, eventualno kolega - Barem ja imam takva iskustva - Mislim ne mozes bas sve sam, ali ces da zamolis frenda da uradi statiku, ili metodu konacnih elemenata, a sam ces da se bavis dizajnom i slicno. Takodje barem u mom slucaju bih masu toga preuzeo na sebe - i "ozicavanje, i ventilaciju, i vodovod i kanalizaciju. Npr ProE ima ozicavanje u 3d -- i ako tu neko pogresi onda je stvarno seprtlja prve klase, takodje ProE ima i piping - tako da sam u njemu resio skoro sve detalje a vezano za projektovanje npr neke manje zgradice - ali ne samo to - jer vreme toga dolazi i kod nas , Dobio sam mogucnost da prakticno naruciocu kazem u sraf koliko treba materijala, sve pobrojano i slicno - Mislim da je to kvalitativno jako dobra stvar i da to izdvaja kvalitetne programe (na kazem da je max nekvalitetan) od programa nizih klasa. Mislim nemojmo porediti babe i zabe - U mahu se ne moze projektovati, vec se moze modelovati. Moze se renderovati, ali opet npr ja koristim Mayu - Znaci kombinacija Maxa i ProE-a ili Catije ili Maye i ProE-a ili Catije je dobitna kombinacija - PO MENI - E sad opet AW i PTC su malo seli i razradili saradnju - tako da sada ProE moze i da ucitava i da exportuje OBJ NATIVE fajlove - za AW - i to je kvalitativno odlicna prednost - jer IGES je po meni zastareo jos pre nekoliko godina - jer ja sam ga koristio, i imao sam jako mnogo problema da dobijem ono sto mi treba. Sa obj-om je to tako lako da je za neverovati.

Speling

PS Gore bih trebalo takodje dodati da je prednost ProE-a u odnosu na Max- PARAMETRASKI RAD - i ako neko nije radio na takav nacin, onda ne zna sta to znaci pogotovu ako uz projektovanje radite i research ideje - za bilo sta, pa i za zgradu - a u arhitekturi se sve vise koriste "cudni" oblici i slicno
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.vdial.verat.net

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca24.04.2004. u 14:01 - pre 242 meseci
Pozdrav,
ako sam dobro razumeo, bice ovde suvise strucnosti da bi se osnovno pitanje razumelo ali je ipak neophodno razgraniciti pojmove da bi se lakse definisala vlastita potreba/zelja. U praksi to pojednostavljeno zvuci ovako: ako zelis da se prosto malo ozbiljnije igras na temu enterijera/eksterijera a shvatas da je 3dhome arhitect i slicno stvar za koju ne shvatas cak ni zasto je napisana a kamoli kako bi Ti to moglo pomoci, okreni se 3dMax-u, a ako zelis nesto tako ali ipak kvalitetnije, tu je Maya. Ostali programi pomenuti u ovoj temi i njihova namena i primena ce Ti biti jasniji tek kada pocnes da radis u nekom od ovih programa. Ja konkretno radim reklame i spotove tako da se veoma cesto koristim 3d animacijama i crtezima. Raznolike su moje potrebe u tom smislu ali kako pretezno sam reziram projekte, sam pravim i izbor animacije. Cesto su to enterijeri kuca, ali ima i raznih drugih stvari. Gotovo iskljucivo koristim Max ali ne zato sto je najbolji vec je razlog to sto me mrzi da otvaram specijalizovane programe pa nedostatke Max-a (uglavnom realisticnost i parametarnost) kasnije kompenzujem raznim filterima u Premier-u ili pokrijem ilusion efektima. Sve je to posledica odsustva pocetnickog entuzijazma ali se sasvim dobar efekat dobija na kraju. Ovo sam napisao toliko da shvatis kako postoji i aspekt nenamenske upotrebe 3d programa ali samo u slucaju da sam odredjujes zahteve. Ako su Ti takve namere kod izrade enterijera/eksterijera kuce, zaroni u Max odmah. Ukoliko su zahtevi precizniji ili se odnose i na projektovanje sa elementima projektovanja, dobro razmotri prethodne post-ove i odluci se kojim pravcem ces da se upustis, u tom slucaju Max sa svojim ogranicenjima moze da se koristi tacno onoliko koliko je dosada napisano. Srecno sa 3d kucom.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-1.tehnicom.net

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca24.04.2004. u 14:37 - pre 242 meseci
Jel mozete i meni vas dvojica objasniti zasto je Maya za klasu bolja od maxa, jos pogotovo u ovom slucaju kad pricamo o arhitektonskoj prezentaciji?






Evo nekih starijih radova u max-u.
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.vdial.verat.net

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca24.04.2004. u 15:09 - pre 242 meseci
Pozdrav,
ako sam ja jedan od pomenute dvojice, nisam spomenuo da je Maya za klasu bolja, ipak je rec pre o nijansama nego o klasama, a da sam mislio na klase postideo bih se pred ovakvim argumentima. Brzina rada sa odredjenim vec implementiranim i za render brzim stvarima, kao i realisticnost u nekim stvarima (dlaka, sundjer, koza itd) su ustvari moji licni argumenti za 8:7 sa Mayu. Na kraju, to su toliko sitne razlike da ja iz navike, kao sto rekoh, koristim Max i tamo gde bi trebalo Bryce, body paint itd. Cestitke za radove.
pozdrav
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.103.EUnet.yu

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca24.04.2004. u 15:16 - pre 242 meseci
Citat:
pailhead:
Evo nekih starijih radova u max-u.

Bas lepo.

Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-2.tehnicom.net



Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca24.04.2004. u 16:37 - pre 242 meseci
A uz put imam pitanje za sve vodeci racuna o mom postu iznad!

Sto se tice slika iznad - da li VAM se svidja MODEL ILI RENDER?


Speling
 
Odgovor na temu

Faxy
Milos Milojevic
Nis

Član broj: 19539
Poruke: 84
*.InfoSky.Net

ICQ: 195368343


Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca25.04.2004. u 02:41 - pre 242 meseci
Pailhead - renderi su ti stvarno dobri i imaju veliku dozu realisticnosti.
Moram da te iskritikujem za to sto ne citas pazljivo ono sto sam napisao, jer ako kazem "na rendernena u startu zaboravi", znaci da ga NE koristi, a NE da ga koristi.
Sto se tice kvaliteta rendera u MAYA-i i MAX-u - njihovi renderi su podjednako zalosni, a oba software-a imaju MentalRay3.2 (MAX6 i MAYA5) tako da ako sa njim renderujes nema razlike da li je MAYA ili MAX? Licno vise gotivim MAYA-u jer ima fleksibilniji interfejs.
O projektovanju u MAX-u (MAYA-i, LW-u, XSI-u, HUDINI-ju...) mislim da je podjednako besmisleno i u potpunosti se slazem sa Spelingom. To su programi prvenstveno za ANIMACIJU!!! i treba ih koristiti u ovom slucaju samo za render.
Kako dobijate 2d osnove ili preseke kad projektujete u MAX-u? Izvezete delimicno tacan crtez iz nekog pogleda i onda brisete gomilu suvisnih linija u AutoCAD-u!? U CATIA-i (ProE) pravis delove, sklopis ih, od toga generises 2d osnove, koje (ako si vodio racuna u projektovanju) mogu i same da se iskotiraju. Iz takvog modela zgrade mozes da uradis staticku analizu, uz samo jedan "klik" ocitas koliko je kog materijala potrebno (u m3 sa tri decimale), koliko tezi zgrada (u gram) itd... a onda dodje investitor i na malte ne zavrsen projekat i zatrazi "fatalnu izmenu" koja bi lancano promenila mnogo stvari pa i staticku stabilnost zgrade. U slucaju AutoCAD ili MAX sve od pocetka, a staticar neka "napapirci" jos jedan ris (500 papira) racunice. U slucaju CATIA-e sa promenom "fatalnog dela" program sam menja sve ono sto je za njega vezano, a na cemu si radio. Znaci promenis samo taj deo, a program ti za trenutak sa njime uskladi model cele zgrade, preseke, staticke proracune, 2D osnove (i prekotira ih)... ako mi ne verujes pitaj ljude koji se time profesionalno bave.
Pa sta ti sada izgleda logicnije i profesionalnije prva (MAX) ili ova druga (CATIA-ProE) varijanta???
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: 3D projektovanje kuca25.04.2004. u 03:04 - pre 242 meseci
Faxy - Izvini, procitao sam ja pazlijvo, ali mi je bilo apsurdno uopste spominjati renderman u celoj ovoj prici :), kao sto je bilo glupo reci da je lightscape dobar, pogotovo za arhitekturu.
Sto se tice kvaliteta rendera u maxu i mayi, max 5 ima dva GI resenja, ligthtracer, koji je veoma neoptimizovan, ali moze biti koristan, i radiosity, koji je slican lightscapu, ali je daleko od prave stvari. Radiosity, je opet, namenjen iskljucivo arhitekturi, jer takav vid rendera se ne moze nigde drugde ni iskoristiti. Eventualno moze za pravljenje igrica, ali opet, iskljucivo za pravljenje prostorija, sto mu se opet svede na isto.
Onda opet, za max su dostupni brazil, frender i vray, render paketi koji su pored maxa jedino dostupni Viz-u, koji je u stvari max, samo osakacen i namenjen jedino vizualizaciji proizvoda/objekata. Vecina ljudi koristi max u ovom poslu samo zbog ovih renderera.
Ja ne znam nikog ko tvrdi da projektovanje moze da se radi u max-u, a pogotovo ne u houdiniju. Sta vise, ne znam nikog ko uopste zna da radi u houdiniju.

Da se ne upustam dalje u raspravu. Na osnovu prvog posta, i navedenih programa, i pojmova (exterijer enterijer) zakljucio sam da coveka vise interesuje da napravi sto fotorealisticniji, ili sto kvalitetniji NPR render nekog objekta nego da racuna koliko srafova treba da bi se izgradila neka zgrada gde ce biti neki kafic.

Ne razumem cemu uopste ova rasprava, vec je propao jedan thread na drugom forumu. Ni tamo niko nije, a ni ja ovde, tvrdio da baterijska lampa da se koristi za merenje razdaljinja medju zvezdama. Ja nikad nisam rekao da se max koristi za projektovanje. Mislio sam da coveka interesuje ovo cime se i ja bavim, i pokazao sam sta ja mogu da uradim sa alatom koji imam.
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: 3D projektovanje kuca

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 67397 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.