Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji RAID napaviti?

[es] :: Storage :: Koji RAID napaviti?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8752 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Maverickso
Sombor

Član broj: 166771
Poruke: 135
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Koji RAID napaviti?10.04.2011. u 02:58 - pre 158 meseci
Pozdrav svima, juce mi je bio bas crn dan pa da objasnim zasto. Imam tj. imao sam 2 hard diska od 500gb u RAID0 rezimu i sve je super radilo i bio sam prezadovoljan sa brzinom jer sam osetio razliku kad je sam disk i kad je u raidu. Preksinoc ugasim masinu ujutro upalim i bum crkne jedan od hardova u raidu. Raspitivao sam se malo i saznao da neka firma u BG radi vracanje podataka ali 16000 din je minimalna popravka a maksimalna 52000 zavisi sta je kvar, usput jel zna neko neku firmu koja nije takva derikoza . E sad dolazimo do mog pitanja , posto sam se opekao i dalje zelim da koristim raid i stripe mode ali hocu i mirroring. Moram imati 3 TB prostora za sve moje podatke pa sam kontao da kupim 6 hardova od 1TB pa da napravim RAID10 e sad dolazmo do mog drugog pitanja a to je sta se desava kad u RAID10 crkne jedan od diskova?. Naravno poslao bih ga na garanciju i dobio bih novi to je najmanji problem ali bi novi bio prazan e kako u slucaju da se desi tako nesto da komp radi i dalje normalno tj strip i mirror a ja kad dobijem novi hard da ga vratim u masinu? Cak u najgorem slucaju koji RAID koristiti da budes siguran da ti i 2 harda crknu da ti sve i dalje radi normalno tj. koliko diskova kupiti da bi imao i dalje 3tb i koju vrstu raida koristiti? E da i jos nesto zanima me koje su mane raida ako se koristi integrisani kontroler na ploci?, da li bi brzina bila veca ako ne bi koristio integrisani? Negde sam procitao da uspori procesor i sta ja znam, a ja imam amd dual core 555 na 3.4 ali otkljucan da radi kao quad pa jel moze on to da izvuce ako ovaj stvarno usporava?
 
Odgovor na temu

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?10.04.2011. u 10:21 - pre 158 meseci
http://en.wikipedia.org/wiki/RAID
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?10.04.2011. u 10:30 - pre 158 meseci
RAID nije tako pametno rešenje na velikim hardovima. Postoje limiti.

Ako ti trebaju performanse RAID0, ako ti treba bezbednost RAID1. Ne moraš sve imati na istom RAIDu.


 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?10.04.2011. u 11:14 - pre 158 meseci
RAID 10 ti garavntovano radi bez gubitaka ako jedan disk otkaze. Procedura vracanja na pun broj diskova je razlicita od tipa kontrolera, pa moras da pogledas to sam... Sad, RAID 10 moze da nastavi i ako otkazu dva diska, pod uslovom da nisu dva diska koja su u RAID1, tj. igras se verovatnocom.... Ako hoces da garantovano nastavis da radis sa otkazom dva diska - za to je tu RAID 6, ali on jeste dosta sporiji.

Imas link na Wiki, pa procitaj malo. Pravi kontroler je uvek preporuka, ako mozes da ga priustis. Vodi racuna da ako ces da ganjas diskove uu RAID, i to gomilu diskova, ne bi bilo pametno da uzmes najjevtinije diskove, vec neke high-performace napravljene za RAID.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Maverickso
Sombor

Član broj: 166771
Poruke: 135
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?10.04.2011. u 15:10 - pre 158 meseci
Moram imati sve u RAIDU jer hocu da pravim mirror od svih 3 TB jer hocu da imam najvecu sigurnost podataka. Budala sam samo sto nisam to uradio jos ranije jer ovako bukvalno ti podaci vise o koncu ako crkne hard. Hm setio sam se jednog druga koji ima iskustva sa raidom pa sam ga zvao kaze onda mi je RAID10 najbolja solucija ako hocu najvecu sigurnost a i brzinu i kaze da nema usporenja mozda malo kad se dize sistem ali u radu ne, a desilo mu se da u raidu10 mu crkne jedan hard i sve je radilo normalno ali kaze da mu se nije desilo da mu crknu 2 i on kaze da moze da radi normalno i dalje ali nije mi rekao to da ne smeju biti ti koji su u RAID1. Pa je ne bih uzeo neke profi diskove jer cu se i ovako izuti za 6 hardova bas dosta ali sam malo citao pa kontam da kupim WD Black seriju ima ga i drug i prezadovoljan je samo sto je 70 evra jedan znaci 420evra mi treba ... lol. A u vezi kontrolera hm ne znam, gledao sam malo kod firmi kod kojih ja kupujem kad mi nesto treba i svi imaju za 2 hard diska plafon pa kontam da koristim integrisani na ploci. Imam GA-MA790X-UD3P i gledao sam ta podesavanja oko raida pa mogu ti reci da je dosta to siromasno ili mozda ja nisam obratio paznju ali koliko sam ja video nema tu nikakvih podesavanja samo napravis array i cao, zato me to najvise i zanima kako ce se sistem ponasati ako mi crkne hard pa mu stavim nov prazan
 
Odgovor na temu

Maverickso
Sombor

Član broj: 166771
Poruke: 135
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?13.04.2011. u 21:34 - pre 158 meseci
niko a?
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?13.04.2011. u 21:42 - pre 158 meseci
Šta će se desiti sa bitnim podacima ako ploča strada a hardovi prežive?

Ako je već toliko bitno da čuvaš podatke, razmisli o ideji da ih ne čuvaš na računaru. NAS možda?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?13.04.2011. u 22:44 - pre 158 meseci
Niko sta?

Dobio si odgovor. RAID 10 je odlicno resenje po pitanju performansi, ali ti ne garantuje oporavak u slucaju da dva diska otkazu. Moz' da bude a ne mora da znaci. RAID 6 je spor, ali ti garantuje.

Da, ako hoces hardverski RAID od 6 diskova, treba ti dobar kontroler / HBA. Nece to da ide tako sto uzmes obicnu SATA karticu za male pare, treba ti neka ozbiljna sprava, sto je najcesce neka koja podrzava SAS/SATA. I to kosta. Ako ti je skupo - onda idi na softverski RAID pod Linux-om ili Solaris-om (hint: RaidZ). Ili napravi NAS sa FreeBSD-om i zfs-om, ako te smara Solaris.

Resenje, ja bi za windows i da koristim integrisano na ploci, ima problem ako ode ploca, kao sto je Miroslav lepo rekao. Moras posle da juris istu takvu... :/

Sve u svemu, eterprise resenje za male pare ne postoji jednostavno. Moze da se napravi, ali ne tako sto samo bocnes i sve radi pod Windows desktopom.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?13.04.2011. u 23:03 - pre 158 meseci
A da li možeš da kažeš o kom tipu podataka se radi.Baze,ili kako ja zovem obični fajlovi-muzika,instalacije.
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
Odgovor na temu

Maverickso
Sombor

Član broj: 166771
Poruke: 135
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?15.04.2011. u 20:43 - pre 158 meseci
nisam to znao znaci ako crkne ploca onda dovidjenja, ne mogu samo uzeti drugu pa bocnuti na nju hardove. Sto se tice podataka to su: slike deteta tacnije slike od pre krsa god kojih ima bas puno, instalacije programa, muzika, filmovi itd. Koristim Windows 7 jer nisam toliko dobar haker za Linux ili nesto drugo :). Uzecu 4 harda jer mi je to jeftinija varijanta i isao bi na RAID10 jer kontam da je manja verovatnoca da crknu 2 za redom brzo u krajnjem slucaju necu paliti racunar dok ne dobijem prvi nazad sa garancije :). Nego me je sad Miroslav bas zabrinuo :). Ako bi kupio hardverski kontroler onda ne moram ni za plocu da brinem?, ako sam dobro skontao vasu pricu. Gde kupiti kontroler u Srbiji za 6 sata3 hardova jer bi dokupio jos 2 diska posle. Dajte neke linkove, cene....
 
Odgovor na temu

Maverickso
Sombor

Član broj: 166771
Poruke: 135
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?18.04.2011. u 00:44 - pre 158 meseci
niko a? :) lol
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?18.04.2011. u 01:08 - pre 158 meseci
Šta misilš o ideji da podatke ne čuvaš u računaru?

NAS na primer?
 
Odgovor na temu

Maverickso
Sombor

Član broj: 166771
Poruke: 135
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?19.04.2011. u 03:17 - pre 158 meseci
ne znam sta je NAS, ako mislis da ih cuvam na internetu ako to znaci to onda je to teze jer imam los upload, objasni mi vise o tome pa cu ti reci
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?19.04.2011. u 05:09 - pre 158 meseci
NAS= Network-attached storage

To je "uređaj" u kom su hardovi kojima pristupaš preko mreže. Možeš računar proglasiti za NAS ili možeš kupiti gotov uređaj (obično se prodaju bez hardova). Prednost čuvanja podataka na drugom uređaju su mnogobrojna.
Uzmeš neki NAS sa 4 sata porta, zabodeš hardove, preko web interfejsa podesiš šta god ti treba (kakav RAID hoćeš, ko sme i ko ne sme da pristupa) nafiluješ podatke i uživaš.

Uzeti "jeftinu" ploču i furati RAID je incident koji čeka da se desi. I da, ako ploča odapne postoje šanse da na drugoj identičnoj RAID niz neće biti vidljiv.
 
Odgovor na temu

Markisha(BH)
Marko Jevtic
Novi Sad

Član broj: 36851
Poruke: 14
*.indas.rs.

ICQ: 89198878


Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?19.04.2011. u 08:42 - pre 158 meseci
Ukoliko koristis software raid nece ti biti problem ako ti crkne ploca. A performanse software raida i raida koji je definisan na integrisanom kontroleru sa ploce su slicna.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?19.04.2011. u 08:54 - pre 158 meseci
Softverski RAID je super resenje, ali on hoce Windows desktop.

Da hoce da sam pravi NAS, moze da napravi softverski RAID koristeci neki *nix, moze i neko gotovo resenje tipa FreeNAS.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Maverickso
Sombor

Član broj: 166771
Poruke: 135
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?19.04.2011. u 18:14 - pre 158 meseci
Svidja mi se taj NAS samo mi nisu jasne neke stvari.. Da li ja sa njega butujem masinu? U njemu podesim Raid10 kao sto zelim? Kako preko mreze ostvariti brzinu kopiranja u odnosu nego kad su diskovi spojeni direktno? Posto je takav uredjaj i gde kupiti? Jel postoji takav da mogu spojiti bar 6 diskova? Problem je sto sam ja finansijski ogranicen imam svega 240 evra a treba mi 280 za hardove ali nakupicu jos to sto mi fali a kontam da NAS nije jeftin pa ne znam mozda je najbolje da se odlucim da napravim sam NAS i da koristim softerski raid kao sto kaze Krgovic. Koristio bi Win7 pa kako to da napravim pod njim?, sta je nix? bog te sto god se dublje upustamo u pricu sve vise vidim koliko ja stvari uopste ne znam, strasno :), Koliko kosta uredjaj?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?19.04.2011. u 21:21 - pre 158 meseci
Ja ne znam da Win7 ima RAID 10 softverski, ali ja se u Windows ne razumem toliko. Ako ima - super. Resio si sve.

Ako nema, ima npr. Linux, ili neki drugi unix-like sistem (FreeBSD, Solaris.... - to *nix oznacava sve njih zajedno). NAS sprava je u sustini namenski racunar koji vrti neki custom Linux ili slican softver, i ima mnogo lakse podesavanje. Na zalost, te za 6 diskova nisu ni malo jevtine (red velicine 500+ EUR), ali mozes i sam da ih napravis : sklopis neki racunar (drugi, odvojen) i na njemu instaliras npr FreeNAS (ili neki Linux, pa sve podesis rucno). To i jeste sustina, ili ces imati drugi racunar pa ces nauciti kako se podesava, ili ces kupiti gotov NAS i to platiti.

Ne, to nije zamena za lokalni disk, trebao bi ti bar jedan. Samim tim, nijedno resenje ne mozes da zavrsis za 250EUR :(, osim ako neces da na svom racunaru instaliras neki Linux kao primarni OS.

I da, brzina zavisi od mreze. U sustini, brze je sa 6 diskova u lokalu nego preko mreze, mada je preko mreze dovoljno brzo za vecinu primena (filmovi, muzika i sl. rade super).


Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Maverickso
Sombor

Član broj: 166771
Poruke: 135
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?20.04.2011. u 15:58 - pre 158 meseci
da nasao mi je kolega neke linkove za cene NAS-a za 2 harda je oko 200 evra a za 4 skoro 700 evra tako da to otpada :), preko mreze ne bih da radim jer ja hocu da butujem sa Raida tj. hocu da mi diskovi budu u lokalu, jel bi mogao nekako da iskonbinujem Linux i Win7 na jednoj masini? :) ili jel zna neko kako napraviti softerski raid pod Win7?
 
Odgovor na temu

Maverickso
Sombor

Član broj: 166771
Poruke: 135
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Koji RAID napaviti?22.04.2011. u 02:15 - pre 158 meseci
niko a? :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Koji RAID napaviti?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8752 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.