Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3905371 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.03.2016. u 11:43 - pre 99 meseci
Mislim da malo preterujete sa tim zastrasivanjima. Ja koliko znam od ljudi koji prate madjarski sluzbeni glasnik, samo je dvoje Srba ostalo bez drzavljanstva neki mladic i devojka oko 80og godista. Ko zna koji je razlog bio, moguce je i da su koristili drzavljanstvo da se bave kriminalom. Naravno moguce je da ima jos prijava u procesu, ali da je bas takvo izivljavanje na granici definitivno bi se znalo za to, sasvim sigurno bi neko na ovom forumu pasovao prijavu.

Ja sam nekoliko puta prelazio granicu sa srpskim pasosem u soping turama, ne volim da nosim madjarski bez potrebe da ga ne bih izgubio, i niko me nikada nista nije pitao na madjarskom. I ta prica sa time da nasi granicari vide dvojno drzavljanstvo vazi samo u jednom slucaju, da si kao stranac usao u Srbiju, preskocio obavezu da izadjes u roku i time postao predmet uprave za strance koja je potom istragom dosla do saznanja da si dvojni drzavljanin i da si legalno u Srbiji. Tek onda ulazis u sistem i tek onda policajac na granici vidi tu cinjenicu, pri cemu je veoma upitna azurnost uprave u resavanju tih slucajeva. Nemam razloga da mislim da je sa Madjarima drugacija prica, narocito ako si u medjuvremenu promenio srpski pasos (ja nisam) i imas potpuno novi broj pasosa, tek onda nemaju nikakav podatak o tome ko si u relaciji sa njihovim drzavljanstvom.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

povremen
korektan
mogao sam i bolje
i vise
lepmali grad ali. .srbija

Član broj: 311479
Poruke: 76



+51 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.03.2016. u 12:07 - pre 99 meseci
drzavlj tj. pasos se ne oduzima zbog neznanja jezika,to u madjarskom zakonu ne postoji niti ce.
 
Odgovor na temu

new_clan

Član broj: 332424
Poruke: 53



+16 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.03.2016. u 12:36 - pre 99 meseci
@mmix

Ima ih malo vise od dvoje.
Svako moze da prati sluzbeni glasnik i da nadje tacna imena, godista....


Sluzbeni list Madjarske.

http://www.kozlonyok.hu/nkonli...uindex=0200&pageindex=0210

Klikom na “Tartalom” (sadrzaj), ukoliko naidjete na naslov:
“Állampolgárság visszavonással történő megszüntetéséről” , Vratite se korak nazad i kliknite na “Letöltés” da bi usli u taj broj sluzbenog lista i skrolujte do strane na kojem se nalazi taj naslov i videcete poimence kome je oduzeto drzavljanstvo. Ima dosta Rusa takodje.
 
Odgovor na temu

canibal86
Vozac

Član broj: 228218
Poruke: 73
*.ptt.rs.



+9 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.03.2016. u 13:26 - pre 99 meseci
Pozdrav saborci :) jel ima neko da je morao da dopunjava dokumentaciju ja sam slucajno izostavio mesto gde zelim zakletvu i nekih 3 meseca od predaje mi je doslo pismo da se opredelim gde zelim zakletvu i da napisem da li ima promene u bracnom statusu i menjanja adrese boravista sto je sve ostalo nepromenjeno.Predao sam u Junu u Bg i jos cekam a vidim ovde da su neki vec dobili poziv za zakletvu pa ako ima neko ko je u slicnoj situaciji kao ja bio koliko je dodatno cekao hvala :)
 
Odgovor na temu

preynow

Član broj: 332876
Poruke: 40



+41 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.03.2016. u 14:11 - pre 99 meseci
kako vise ljudi bude imalo drz vise ce biti i oduzimanja a moguce je da ce jednog dana standardno pitanje od Madjara biti imate li madjarsko drzavljanstvo.

ovo sto kaze mmix da ne moze da te nadje to je smesno. Koja policija ne moze da vidi da li si joj drzavljanin ili ne ?!?! Plus toga granicna policija nije obicna policija VEC EKSTRAPOILICIJA super opremljena uvezana sa svim bazama podataka domacim i stranim...

ima da te nadju ko kex samo ako hoce

evo ti samo jedna primer. ime i prezime i datum rodjenja. Koliko ima Pere Perica rodjenog 2.2.1970. u BG ? Hahaha

ocete jos ? Nas pasos je biometrijski i on moze da izlista vase otiske i u poredi ih sa madjarskom bazom ? Kako vam se to cini...
 
Odgovor na temu

Mihailoo
svuda po malo
Obrenovac

Član broj: 271622
Poruke: 210
109.122.122.83



+125 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.03.2016. u 14:23 - pre 99 meseci
Cini nam se da bi bilo mnogo pametnije da vreme koje utrosis ovde na pisanje postova, utrosis na ucenje jezika.
www.madjarsko-drzavljanstvo.iz.rs/ (info sajt za sticanje
madjarskog drzavljanstva)
 
Odgovor na temu

preynow

Član broj: 332876
Poruke: 40



+41 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.03.2016. u 14:27 - pre 99 meseci
ne govorimo sad o tome.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.03.2016. u 16:25 - pre 99 meseci
Ja mislim da ti generalno ne znas kako funkcionise MR i Biometric deo pasosa i sta, kako i gde se cuva, niti sta je biografski blok i biometrijski indikator i kako se generise, cuva i poredi. Isto tako nemas pojma ko je sa kim uvezan i kako. Zato molim te edukuj se pre nego sto iznosis takve tvrdnje.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

preynow

Član broj: 332876
Poruke: 40



+41 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.03.2016. u 18:13 - pre 99 meseci
mozes slobodno da napises kako funkcionisu i ako me ubedis da Madjarska ne moze da te nadje da si joj drzavljanin ja se povlacim.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.03.2016. u 21:15 - pre 99 meseci
Ako te Madjarska policija privede, uzme otiske i slika biometrijski i onda pretrazi po svojoj bazi i odvoji vreme da pregleda sve match-eve da nadje tebe, naravno da moze. Ali to se ne radi kao redovna kontrola niti Madjarska ili bilo koja zemlja ima potrebe da to radi jer nisi Osama Bin Laden. Dakle, samo na osnovu pasosa druge zemlje ne moze.

Jedino sto policajac na ulazu radi je da skenira machine readable deo pasosa (ona dva reda na dnu) gde pise kako se zoves, koji je broj pasosa i koja drzava ti ga je izdala. Ti podaci se porede sa interpolovom i lokalnom bazom poternica i shodno tome reaguje. Policajac na ulazu ne kontrolise biometrijske podatke, samo radi vizuelnu kontrolu na osnovu slike u pasosu. Dodatnu proveru radi istrazna sluzba ako te policajac na ulazu izdvoji i privede (iz raznih razloga koji nemaju nikakve veze sa jezikom, npr ako pasos ne zadovoljava tehcnike uslove i sumnja se da je lazan ili pasos ne odgovara licu koje ga koristi ili si jednostavno flagovan u sistemu). Onda ce ekipa iza scene da te obradi biometrijski i u tom trenutku mogu da te pronadju u sengenskoj bazi pod uslovom da uopste urade pretragu. Moras razumeti da biomerija nije 100% tacna i nije reverzibilna (dakle na osnovu biometrijskog identifikatora ne moze da se rekosntruise lice ili otisak), ja i moj brat u dva slikanja mozemo da imamo situaciju da on ima veci skor od mene na mojim bio markerima. Svaka pretraga po biometriji daje set od N rezultata koji prevazilaze neki faktor slicnosti (recimo 95%). Zato policajac na granici niti ima opremu za to, niti vreme da se time bakce, niti to radi. Jedino mesto na kojem se biometrija radi je automatizovani granicni prelaz ana nekim aerodromima (tipa Gatwick, Heathrow, Munich, itd) gde te masina identifikuje na osnovu biometrije tako sto kontrolise ispravnost pasosa i poredi tvoj trenutni izgled sa bio markerima iz cipa na pasosu.

Biti drzavljanin nije zlocin, normalne drzave ne progone ljude zbog imanja pasosa, niti je posao policajca na granici da maltretira ljude zbog jezika. Kad mu ti das srpski pasos on ce ga skenirati, markirati da si usao u sengen, proveriti dal licis na sliku, pitati gde si krenuo i krenuti dalje, nije ga briga, niti ce ga ikad biti briga da li si drzavljanin jos neke zemlje.

Da stvari funkcionisu tako kao sto si ti zamislio pasosi uopste ne bi bili potrebni, svako bi na ulazu bio slikan i uzet mu otisak i masina bi ga odmah pronasla u toj sega-mega-superbazi svih ljudi ikada. Realnost nije SciFi film.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ivy_br

Član broj: 322047
Poruke: 59
*.dynamic.sbb.rs.



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.03.2016. u 22:51 - pre 99 meseci
Nisam primetila da je bilo ko do sada napisao ovaj sluca oduzimanja madjarskog drzavljanstva pa evo da napisem, a moze vam dati odgovor na ta vasa pitanja o oduzimanju na samoj granici. Naime, desilo se nekolicini ljudi - za one koje znam, a ko zna koliko ih je jos sa istim iskustvom, da su ljudu potpuno rehularno kao i svi oni koji su predali u konzulatu u Beogradu prosli proveru jezika, uspesnu predaju, zatim zakletvu...medjutim to se sve desavalo u periodu kada se prolazilo sa nizim nivoom znanja tako da nisu znali bas dobro jezik ali one osnovne svari jesu i kada su otisli, grupica njih par, da predaju zahtev za pasose u npr.Segedin krenula sluzbenica nesto da ih reseta i ne odobri im i podvali da potpisu izjavu da ne znaju bas na srednjem nivou jezik, medjutim oni se zeznu i isti dan odu u Morahalom aj kao da tamo probaju i prodju sve uspesno, dobiju posle odredjenog vremena pasose i sve super ( s tim sto ne znam koliko je ko putovao tj.koristio pasos) do jednog dana kada je izgleda neko cackao po dokumentaciji i shvatio da je nemoguce da neko isti dan potpise u jednom mestu da ne zna u drugom uspesno prodje i sa istim ovim obrazlozenjem im stigne dopis kako im oduzimaju papire samo sto nisam sigurna da li valjda bez prava zalbe, s tim sto je jedan lik uspeo da zadrzi valjda je strebao i otisao u budimpestu oni ga izproveravali, jezik pretresli i uspeo je da zadrzi. A ovi ostali vratili. Fora je sto su ljudi na gluposti pali a neki od njih su nas etnicki madjari, ne znaju bas savrseno jezik, ali su madjari poreklom, prezimenom....
Ko zna koliko je ljudi tako isto probalo pa im na istu foru naknadno oduzeli. Ponese coveka neizdrzljivost aj ako nisam ovde prosao pa kad sam vec tu blizu aj da probam i u drugom mestu.....
 
Odgovor na temu

preynow

Član broj: 332876
Poruke: 40



+41 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.03.2016. u 07:49 - pre 99 meseci
mmix svasta si nabacao ali nisi uspeo da me zbunis. Koliko me secanje sluzi na preuzimanju pasosa treba da stavis kaziprst jos jednom i onda sluzbenik pogleda i kaze OK. Znaci uspelo je snimanje tvog otiska tj biometrijskog podatka a to znaci pasos je OK.

Tvrdnja da Madjarska ne moze da utvrdi ko joj je drazvljanin i to kad ima sve licne podatke (cak i da pasos nije biometrijski, A POGOTOVO SA NJIM) je toliko smesna da ne vredi vise ni raspravljati o njoj.
 
Odgovor na temu

gsmboriss
Serviser mobilnih telefona
Kikinda

Član broj: 202871
Poruke: 45
*.dynamic.sbb.rs.



+14 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.03.2016. u 09:02 - pre 99 meseci
zagarantovano provereno mom poznaniku iz kikinde, a kikindjani koji se interesuju mogu me pitati na pm da im tacno kazem o kome je rec, su oduzeli pasos zbog loseg znanja madjarskog na granici. naime kad se vracao iz austrije na granici madjarske i srbije madjarskom cariniku je dao madjarski pasos i posle par pitanja od strane carinka na koje ovaj nije znao da bekne carinik mu se kulturno zahvali na srpskom i vrati pasos, posle par nedelja stize na kucnu adresu pismo da se javi u ambasadu madjarske, u tom momentu je on bio nazad na radu u austrij i resi da se ne javi na razgovor. e zatim posle odredjenog vremena se pojavljuje njegov poslodavac koji mu saopstava da mora odma da se javi u ambasadu madjarske u austriji, on odlazi tamo i naravno ne zna da bekne zatim mu saopstavaju da ima 5 dana da se javi u srbiju u ambasadu madjarske i da ni slucajno ne pomislja da ne ode, naravno odlazi i tu se zavrsava njegovo posedovanje HU pasosa.... izvinjavam se na duzini posta ali sam morao detaljno :)
 
Odgovor na temu

Utlevelember
Knjigovođa
Beokom books
Beograd

Član broj: 330603
Poruke: 11
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.03.2016. u 09:15 - pre 99 meseci
Tužna priča baš...

Zato i pitam, jer mislim da su sve priče oko oduzimanja na granici bile kada je davan HUN pasoš, na EU prolazu, zato me zanima ako se ja prelazim preko granice sa srpskim pasošem da li će biti ikakvih propitivanja...

različiti su ljudi, neko se zbuni kad ga srpski policajac pita za ime roditelja, a ne da krene da vodi konverzaciju na jednom od najtežih jezika na svetu.
 
Odgovor na temu

putniknamernik
Beograd

Član broj: 53279
Poruke: 84
*.cpe.vektor.net.



+26 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.03.2016. u 09:30 - pre 99 meseci
Meni je najteze u madjarskoj pricati kad se koristi sleng tj. zato sto sam ucio sa profesorom, a profesor se jasno izrazava, i trudi se da cujete svaki glas, da ne mrmlja sebi u bradu, da ne odbrusi nesto,
naravno prica ispravno gramaticki, a ne slengom.



[Ovu poruku je menjao putniknamernik dana 17.03.2016. u 11:05 GMT+1]
putniknamernik
 
Odgovor na temu

preynow

Član broj: 332876
Poruke: 40



+41 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.03.2016. u 09:34 - pre 99 meseci
hajde da razdvojimo dve stvari.

1. Da li madjarski policajac moze da vidi da ste njihov drzavljanin iako ste mu pokazali samo srpski pasos ? Ja mislim da smo nesumnjivo pokazali da moze ako bas hoce. Telepatski ne moze ali moze da ode u svoju kucicu i da tipka do mile volje dok ne iscacka. Na kraju krajeva on moze i dirketno da vas pita: ima magjarsko drzavljanstvo ? E tad dobro razmislite sta cete odgovoriti.

2. Da li madjarski policajac ukoliko utvrdi da ste njihov drzavljanin moze da vas kontrolise u vezi znanja jezika ?

na 2. pitanje mislim da je odgovor zavisi. A ako se bas zaintaci odgovor i na ovo pitanje je - DA. Madjarska ima pravo da kontrolise znanje jezika ako hoce i da ukoliko nije zadovoljavajuce primeni razne procedure. Poziv u amb/konz na dodatu proveru itd...

-------------------------

da se vratim sad malo na znanje jezika sto je kljuc svega. Vidim ima ovde dosta friskih Madjara onako posto su nabubacili za 6 meseci jezik mambo jumbo turbo, i prosli konzulat naravno drhteci svaki put jao sta pita kako ce biti jel nadrndana zenska ili onaj fini muskarac...., misle da su se okumili sa Orbanom. A videcemo sta ce biti za 6 meseci i kakvo ce onda biti znanje koje je trebalo samo za taj dan. Nesto se ne bih kladio da ce biti idealno.
 
Odgovor na temu

Utlevelember
Knjigovođa
Beokom books
Beograd

Član broj: 330603
Poruke: 11
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.03.2016. u 09:56 - pre 99 meseci
Lepo je videti toliko kolega forumaša koji su toliko savršeno naučili mađarski da sad bukvalno mogu da zezaju kolege koji uče sporije jer nisu u svakodnevnom kontaktu sa jezikom na televiziji ili okolini :)

Dakle moje pitanje za prelaz sa srpskim pasošem preko HUN granice i da li je drugačiji sad u odnosu na pre HUN državljanstva (tipa odmah otkriju da si i Mađar pa kreće priča na mađarskom...) je isključivo za kolege sa foruma koji su u toj poziciji (mađarski državljanini a prelaze sa SRB pasošem HUN granicu radi shoppinga, turizma...)

Još jednom veliki pozdrav za ove što gledaju sa vrha ove što nisu toliko sigurni u sebe tj. svoje znanje mađarskog, drago mi je da dominirate tim znanjem - možete mi odgovarati na mađarskom te prosto-proširene rečenice da i ja malo vežbam i lakše se divim vašoj elokvenciji :* hvala unapred
 
Odgovor na temu

andreasss

Član broj: 332113
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.03.2016. u 18:10 - pre 99 meseci
ovu pricu oko oduzimanja pasosa su smislili ovi likovi koji su kupili pasose i ne znaju nista da pricaju i sad im pasos stoji u fioci jer se boje da predju madjarsku granicu jer ne znaju da pricaju jezik .. u sustini ako si ucio jezik nemas cega da se bojis , nece carinik da te tera da mu pricas istoriju , vec osnovna pitanja i smesna pitanja , a posto je ocigledno da si vezara ti bolje vrati sam pasos i ne palamudi ovde po forumu .. i ne smaraj ovde ljude koji posteno rade i trude se da dobiju madjarsko drzavljanstvo
 
Odgovor na temu

preynow

Član broj: 332876
Poruke: 40



+41 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.03.2016. u 18:59 - pre 99 meseci
STA ?

jos nemas madjarsko drzavljanstvo ?!?!?! Buhuuuu buhuuuu.... stasi cekao do sada od 2011 ? (mislim kad vec razbijas madjarski)
 
Odgovor na temu

Delb

Član broj: 332442
Poruke: 28



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.03.2016. u 22:11 - pre 99 meseci
Pozdrav svim forumasima! Poceo sam polako da citam od pocetka ovu temu, da bih bio upoznat sa svim informacijama.
Jel imate neke savete kako da generalno udjem u materiju? Kako ste vi poceli s ucenjem jezika?
Znam samo engleski pored srpskog. Njega sam ucio u skoli i sad ga usavrsavam tako sto gledam bbc-jeve kanale i citam njihove novine i teme koje me interesuju.
Cudno mi je sad odjednom potpuno ispocetka uciti neki jezik. Ne bih da krenem pogresno, pa ako mozete da mi kazete kako je najbolje krenuti.
Da li da vadim dnevno po 10 madjarskih reci i da ih bubam? Ili da vadim fraze? (To sam citao negde kako je bolje nego ucenje samih reci).
Posle nekih 6 meseci bih uzeo profesora/ku, sad nisam u mogucnosti za to.
Da krenem nesto od onih knjiga sa Mihailovog sajta?
Najgore mi je sad na pocetku jer ne znam odakle bih pre.
Hvala vam unapred!

PS: Naletao sam na neka spominjanja Januara 2018-te godine u smislu da do tad planiraju neku cifru izdatih drzavljanstava. Sta vi mislite, hoce li moci i posle tog datuma da se dobije drz.?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3905371 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.