Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Torusni trafo - Pomoc

[es] :: Elektronika :: Torusni trafo - Pomoc

[ Pregleda: 3767 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ToMiCc
Igor ToMiC
Sombor

Član broj: 271258
Poruke: 103
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Torusni trafo - Pomoc17.12.2010. u 11:34 - pre 162 meseci
Pozdrav forumashi!
Na nekim oglasima sam nasao poprilicno jeftin Trafco torusni transformator
E sad na slici se vidi da je on 150 wati.. Cak i njegova tezina odgovara tezini trafcovog cenovnika na sajtu e sad
Problem je sto na slici pise
pria: 220v 50/hz 150VA
sec:220 Vopt 0.68A
I ispod pise serijski br.
1.Zar je moguce da je primar (ulaz 220 v) a i sekundar (izlaz) isto 220v ???
2.Predpostavljam da je sekundar znatno manji , ali verovatno trafco ne stampa to na svoje tikete trafoa jer je voltaza po izboru kupca...
3.Dali je moguce odmotati ovakav trafo kako bi se smanjila voltaza? I koliko je to tesko za jednog prosecnog pochetnika u elektronici :)
Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.netnet.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Torusni trafo - Pomoc17.12.2010. u 12:21 - pre 162 meseci
Moze zasto da ne ,ulaz izlaz 220V poenta je u svemu tome da se uredjaj koji se napaja radi na 220V ali da bude galvanski odvojen od mreze,ja na poslu imam takve trafoe koji mi bas sluze za to kada servisiram neke uredjaje i stelujem ih .Moguce je odmotati ga ali ga prvo ukljuci da vidis da li je stvarno to sto pise i ako jeste odmotaj sekundar i prebroji namotaje pa onda kada to znas da recimo za 220V ima recimo x navojaka lako ces proporcionalno dobiti broj za napon koji tebi treba.Normalno moraces koristiti deblju zicu za sekundar koju mozes izracunati kada odlucis za koji napon ces ga motati.Samo da znas nije lako odmotati ga i namotati ,ako imas debele zivce moze, a ako ne batali jer ja sam radio par puta servis nekih auto trafoa pa sam blago siznuo ali uspeo i zato sada konacno sam resio da pravim motalicu za njih .Pozdrav
 
Odgovor na temu

ToMiCc
Igor ToMiC
Sombor

Član broj: 271258
Poruke: 103
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Torusni trafo - Pomoc17.12.2010. u 12:38 - pre 162 meseci
Hvala Darko na odgovoru
Ako si voljan da mi tu pojasnis jos nesto? :)
Ispravi me ako gresim
Struja prolazi kroz zicu i sve te namotaje , ako hocu da dobijem znatno manju voltazu na sekundaru potrebno je da ta ista struja prodje kroz jos jedan odredjen broj namotaja kako bi na kraju same zice izlaz u voltima bio manji?
Tako sam ja to shvatio.. Dakle i ako bih kupio ovaj polovan trafo sa sekundarom na 220V ja bih morao da kupim jos zice i namotavam je na taj sekundar dok god na kraju te zice multi metar ne pokaze voltazu koju ja hocu?
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-4.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Torusni trafo - Pomoc17.12.2010. u 12:50 - pre 162 meseci
sasvim je moguce da je trafo 220V/220V , postavi sliku tog trafoa da pogledamo, ovakvi trafoi se prave radi galvanskog odvajanja, tzv mrezni razdvojni trafo. sekundar je isti kao i primar, ista debljina zice kao i primar i isti broj navojaka, tako da kako god da okrenes trafo moze biti rimar/sekundar i primar i sekundar jer su isti naponi za istu struju, kod trafoa broj navojaka definise voltazu koju namotaj trpi i koju ce da da na izlazu, a debljina zice definise struju koju ce trafo da isporuci ili podnese maksimalno, ovde treba jedino ispostovati minimalni broj navojaka po voltu koji se racuna po formuli 30 podeljeno sa presekom jezgra u cm kvadratnim i dobijes broj navojaka po voltu pa to mnozis sa naponom koji zelis dobiti, i naravno dobijes ukupan broj navojaka koji treba namotati za zeljeni napon, takodje snagu podelis sa naponom da bi dobio struju pa odaberes po struji debljinu zice koju motas na trafo kako bi dobio punu snagu pri tom naponu ,nemoj uzimati deblju zicu od neophodne debljine jer ti nece stati fizicki toliko zice na jezgro pa ces dzabe da motas.

sto se tice odmotavanja sekundara, naravno da moze, u zavisnosti na koju voltazu zelis da spustis napon imaces manje ili vise da odmotas , i to je lako jer ne moras da razmisljas koliko treba odmotati, odmotas malo pa izmeris napon, pa tako dok ne snizis napon do zeljene voltaze, e sad, problem je u tome sto je sekundar motan zicom za struju 0.68A , i neces izvuci vecu struju a da ne spalis namotaj, tako da smanjivanjem sekundarnog napona, smanjujes i ukupnu snagu, a ako zelis izvuci punu snagu onda moras odmotati ceo sekundar i namotati zeljeni napon zicom za ogovarajucu struju, mozes istom zicom motati paralelno vise puta isti navoj ali je vrlo bitno da imas isti broj namotaja u svakom navoju da bi to mogao da vezes paralelno kao dva izvora istog napona koji su u fazi u cilju da dupliras struju.

ako si mislio da motas nesto kao 12V ili 2x12V , preporucujem ti da nabavis zicu odgovarajuce debljine ili da odneses nekome da ti to premota masinski da to lepo upakuje...
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.adsl-a-4.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Torusni trafo - Pomoc17.12.2010. u 13:05 - pre 162 meseci
ne treba da domotavas jos zice na postojeci sekundar jer ces time povecati napon ili sniziti u zavisnosti u kom smeru je namotan sekundar, ali to nije dobro jer zica sekundara trpi malu struju, treba da se skine sekundar pa namota novi, manji broj navojaka sa debljom zicom. struja tece kroz primar , indukuje magnetno polje u jezgru koje indukuje struju i napon u sekundaru, znaci ne tece struja i kroz primar i kroz sekundar, vec tece kroz primar kad opteretis sekundar, koliko opteretis sekundar toliko ce i primar biti opterecen.
 
Odgovor na temu

ToMiCc
Igor ToMiC
Sombor

Član broj: 271258
Poruke: 103
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Torusni trafo - Pomoc17.12.2010. u 13:10 - pre 162 meseci
Evo kako izgleda taj trafo
http://img713.imageshack.us/i/slikatorusnitransformat.jpg/

Po svemu sudeci kako shadow kaze ja zeljenu snagu i voltazu ne mogu dobiti bez malo vise iskustva i znanja... A takodje mi je potrebno kesh money $$ za zicu koju ni ne znam gde da kupim :)
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+128 Profil

icon Re: Torusni trafo - Pomoc17.12.2010. u 14:36 - pre 162 meseci
čak i za trenutnu cenu ti je ovaj trafo teško isplativ.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Torusni trafo - Pomoc

[ Pregleda: 3767 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.