Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv

[es] :: Advocacy :: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6799 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragan BL
Dragan Lalos
Banja Luka

Član broj: 79680
Poruke: 96
*.lanaco.com.

Sajt: www.micronanostudio.com


Profil

icon Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 08:36 - pre 163 meseci
Interesuje me zasto Linux razlikuje velika i mala slova, a Windows ne razlikuje???

Razumijem ja da racunaru nije to isto kao sto je covjeku isto, ali na GUI valjda bi trebalo da ne razlikuje. Kontam nesto, ako covjek to koristi i priblizimo OS tj GUI covjeku da lakse radi sa njim da mu onda to ne treba i da mu nista ne znaci ako je napisao Dragan ili DRAgan. Meni je WIN to bolje rijesio.

Pisanje komadni ajde to kao razumijem, programeri, programski kod, mada koliko znam HTML isto to ne razlikuje...

Bilo bi lijepo da to neko pojasni zasto je to dobro LINUX da razlikuje ili zasto je to dobro WINDOWS da ne razlikuje kao i obrnuto.

Ako je bila tema molim samo link, pa brisite post. ;)
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 10:30 - pre 163 meseci
A u čemu se ogleda "problem" sa velikim/malim slovima kod Linuksa, ako koristiš samo GUI?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 10:42 - pre 163 meseci
verovatno misli na file system
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dragan BL
Dragan Lalos
Banja Luka

Član broj: 79680
Poruke: 96
*.lanaco.com.

Sajt: www.micronanostudio.com


Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 10:51 - pre 163 meseci
Pa koliko znam da kod njega u GUI-u kada kucas putanje valjda razlikuje to, kao i da mozes da napravis dva foldera Dragan DragaN.

To je malo problem, jer po meni to dodje isto gledajuci sa korisnicke strane..ne vidim prednost nad tim sem zabune.

Interesuje me koja je prednost???
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 11:10 - pre 163 meseci
Dragane, Unix postoji već 40 godina, DOS malo kraće (manje od 30 godina).
Unix od samog početka ima koncepciju da su nazivi fajlova case sensitive. U vreme kada je ta konvencija usvojena, ograničenje za dužinu naziva fajla je na Unixu bilo 14 znakova (kilavi MS DOS je imao ograničenje od 8 znakova + 3 znaka za ekstenziju fajla).
Tada je svaki bajt bio važan, tako da je sa relativno kratkim nazivima moglo da se formira veliki broj različitih imena. Dalje, Unixove komanda se sve bile lowercase, tako da su korisnici mogli da bezbedno daju imena svojim fajlovima sa ponekim velikim slovom i da budu sigurni da nijedna nova verzija OS-a neće zauzeti ime koje su oni iskoristili.

Danas to nema neki preveliki značaj, i Unix/Linux i Windows mogu da imaju dovoljno dugačke nazive, ali zbog 40 godina istorije (odnosno 30 u drugom slučaju) i gomile programa koje za njih postoje, ne može se jednostavno promeniti koncepcija.

Tako i neki programski jezici jesu case sensitive (na primer c, c++) dok neki drugi nisu (Basic, SQL). Na primer, stari FORTRAN kompajleri su ZAHTEVALI da programi budu napisani u uppercase, pa se to kasnije promenilo, te su mogli da kompajliraju i lowercase napisan programe.

 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 11:13 - pre 163 meseci
Citat:
verovatno misli na file system

Kontam to, ali upravo kad koristiš GUI nema zabune - klikneš na koji folder hoćeš, nema ponovnog ukucavanja, kao iz linije (ili pred-provere sa dir i sl.).
A i kad pretražuješ, možeš da zadaš da ti izbaci rezultate sa velikim i malim slovima.

Uostalom, NTFS svakako čuva info o tome da li su izvorno korišćena mala ili velika slova. Jednostavno, "default" ponašanje je case-sensitivity, a Windows je to uprostio.
I ne samo to

A prednosti: pa eto, možeš da imaš DRagan i Dragan

//edit: Evo, meanwhile je djoka_l dao lep odgovor.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 11:21 - pre 163 meseci
Kapiram ja da je tebi nesto lakse, ali "ELITE" i "elite" prosto nije isto, zar ne?
I zato i ne treba da se tretiraju isto.

A djoka_l ti je dao sasvim ok tehnicki odgovor.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Dragan BL
Dragan Lalos
Banja Luka

Član broj: 79680
Poruke: 96
*.lanaco.com.

Sajt: www.micronanostudio.com


Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 11:24 - pre 163 meseci
To sam trazio hvala veliko djoka_l :)

Citat:
Tyler Durden: Kapiram ja da je tebi nesto lakse, ali "ELITE" i "elite" prosto nije isto, zar ne?
I zato i ne treba da se tretiraju isto.

A djoka_l ti je dao sasvim ok tehnicki odgovor.


DA nije isto racunaru, ali covjeku to stvarno ne znaci nista. Barem meni kako mi se zove folder velikim ili malim slovom. Da li sam napravio folder dragan ili Dragan, u pravopisu dugacije ali kada korisitm racunar nista mi ne znaci. Znam da racunar razlikuje i sada mi je jasno sto je to i dalje aktuelno i sto se od samog pocetka to nije zanemarivalo...:)

Hvala svima. :)
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 11:35 - pre 163 meseci
98 called they want their OS back ;-)

kolko ja znam windowsi NT interno rade kao case sensitive, a ntfs fs podrzava case sensitivity kod fajlova.
sto i ne cudi ako znamo da je NT posix kompatibilan.
NO FATE
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 11:48 - pre 163 meseci
Pitam se na kojem li je OS-u hostovan ovaj forum, kad nije dozvoljeno pisanje svim velikim slovima???

Neki Uppercase very sensitive FS.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 12:16 - pre 163 meseci
Bilo bi lepo da se to standardizuje, a ne da se svaki put zeznem sa case sensitive nazivima tabela, pa menjam na kraju projekta, ko slepac, spoznajom da je db prebacen na lindzu, a parametre servera ne mozes da menjas wtf..
(sa jedne strane moras da radis koristeci codestyle, a sa druge strane da pazis na ostatke Apolo programa iz 60-tih u OS)

Glasam za case insensitive, semanticki gledano, nemamo dva razlicita eniteta npr. elitesecurity.org i EliTeSecurity.org, vazi i za ostalo Pera i pera je isti entitet.
 
Odgovor na temu

Dragan BL
Dragan Lalos
Banja Luka

Član broj: 79680
Poruke: 96
*.lanaco.com.

Sajt: www.micronanostudio.com


Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 12:22 - pre 163 meseci
Potpisujem o tome pricam ... moj coek' :)
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 12:27 - pre 163 meseci
Ja, sa druge strane, smatram da je "Windows programer" oboljenje, a ne zanimanje - neka vrsta autizma.
Zašto je teško usvojiti da su, na primer, imena tabela u projektu (i nazivi kolona) uvek uppercase, pa onda nemati problema sa migracijom, nego se setiti case problema tek kada dođe do migracije?
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 12:33 - pre 163 meseci
@djoka_l :

Ima vremena naucices da imena klasa, metoda, funkcija, sta god moras da krstis po unapred definisanim pravilima. Ta pravila su najcesce standardizovana. Na primer kod outsource-inga je to obavezno. Te klase se cesto preslikavaju u nazive tabela.

 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 12:43 - pre 163 meseci
Kakav bi to advocacy bio bez flejma, ne? :\

Elem, nađoh da JFS može da se formatira kao case insensitive, što mnogi i rade upravo da bi tranzicija išla glatko.
mkfs.jfs -O /dev/particija
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 12:44 - pre 163 meseci
Standardi moraju da sadrže i standard za menjanje istih
Mi, recimo, imamo petnaestak servera koji služe samo za testiranje i među njima ima Linux, Windows, AIX i Solaris mašina. Ni jedan modul se ne smatra istestiranim i ispravnim ako ne prođe test na svim OS i na svim verzijama baze koje podržavamo.
Kakve veze ima standard za davanje naziva klasama sa standardom za davanje imena tabelama. Uostalom, softver se piše u više slojeva i ako želiš OS i DB nezavisnost pišeš sloj sa interfejsima prema određenoj konfiguraciji. Zato i kažem da je "Windows programiranje" vrsta autizma. Ako u startu kreneš da praviš projekat koji će moći da se izvrši samo na Windows mašini kroz IE, sa MS SQL serverom i IIS web serverom, onda nemoj da se žališ zbog case problema, kada jednom ustanoviš da postoji i softver koji nije nastao u Microsoftu.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 12:54 - pre 163 meseci
@djoka_l, to ti je nova moda u MS svetu. KOme trebaju DB designers & architects kad developeri mogu da dizajniraju baze kroz klase, to se zove "code-first". Hrabri novi svet apstrakcije. AL zote ih kolju tako mundane stvari kao sto su case sensitivity

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 12:59 - pre 163 meseci
Citat:
..imena tabela u projektu (i nazivi kolona) uvek uppercase, pa onda nemati problema sa migracijom..


Vidi, npr. u Javi u editoru Eclipse, postoji plugin i file codestyle.xml, kada ga aktiviras, bilo kakvo odstupanje standardizovane ili dogovorene gramatike i pravopisa u kodu rezultuje sa "brdom" alerata i gresaka. Takav pristup je neophodan da bi kod bio citljiv (padaju ljudima svakakve ideje)

To cesto moze da bude u kontradikciji sa case sensitive koja je u Lindzi.

Tehnike uml->class->db i obrnuto u nekog drugoj prilici.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 13:02 - pre 163 meseci
@mmix Ma znam za to, ja bih programerima u prvim fazama projekta uskratio miša. Niko ne može da me ubedi da se mišem programira. Imamo sam slučaj da sam nekim podizvođačima dao da instaliraju svoj deo softvera, a oni se zapanjili kad su videli da je u pitanju Linux i da nemaju wizarde na koje su navikli. Onda sam morao ja da sednem i da otkucam tri reda, što oni nisu bili sposobni.

Sećam se jednog Compaq-ovog kursa iz '98 godine, u vezi instalacije njihovih ProLiant servera serije 5500 i 7500. Došao čovek sa gomilom slajdova, a na svakih 10 sličica koje su prikazivale kako se podešava pojedina opcija za Win, dolazio je po jedan slajd na kojem bi bilo: a za podešavanje iste opcije na Unix-u promenite /etc/xxx.conf fajl, taj i taj paramentar na tu i tu vrednost.

Takva filozofija stvara od "pravih programera" šonje
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv29.10.2010. u 13:32 - pre 163 meseci
Ja sam za case sensitive, prost razlog - na "manjim prostoru" vise kombinacija, sto znaci i mogucnost za vise informacija

To sto je neko navikao da lupa samo caps ili mala slova, ili da na to ne misli - to je njegov problem, narocito ako je
developer, a ne obican korisnik

PoZDRav
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Case sensitive Win/Linux - Za/Protiv

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6799 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.