Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Usnimavanje vokala + reverb.

[es] :: Muzička produkcija :: Usnimavanje vokala + reverb.

[ Pregleda: 3009 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

romeo-xix
Zvornik

Član broj: 59301
Poruke: 94
*.teol.net.



Profil

icon Usnimavanje vokala + reverb.22.10.2010. u 01:43 - pre 164 meseci
Zdravo ljudi.
Zanima me ima li mogucnost,Cubase sx 3,4,5 svejedno,poslati reverb pevacu "u slusalice"
a slusati vokal na suvo??
Nesto sam danas cackao,pa i ne ide bas lako :))
Znam da smo snimali tako,nekad pre davno,a nije bio nikakav poseban,hardverski reverb.
Zahvalan na odgovorima.
mpc
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Moderator
Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Usnimavanje vokala + reverb.22.10.2010. u 07:26 - pre 164 meseci
Zdravo romeo-xix!

Javiće se već neko.
Nisam radio sa vocalom, iako znam šta je pevanje, pa mislim da je bolje za pevača da čuje realni ton, da može bolje da ga drži "pod kontrolom", a efekti da se dodaju kasnije.
Znam da je lepše čuti sebe sa efektima (echo, chorus, reverb), ali čist vocal ne treba Tebi u kontroli, nego njemu.

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
93.87.4.*



+30 Profil

icon Re: Usnimavanje vokala + reverb.22.10.2010. u 11:13 - pre 164 meseci
Naravno da moze.

Prvo, pretpostavljam da ti je ASIO protokol u Cubase-u namesten pravilno, sa malim kasnjenjem (ispod 10 ms). Reverb postavis u kanal Cubase-a u kom snimas vokal kao insert (jednostavnije) ili kao send (malo komplikovanije). Bitno je da ono sto izlazi iz sekvencera (i samim tim iz racunara), provuceno kroz efekat, prosledis na slusalice i da pevac ne slusa ono sto izlazi sa mikrofonskog kanala miksete, vec obradjeni zvuk koji dolazi iz sekvencera.

Nisi napisao sta imas od opreme u lancu snimanja, koju miksetu, kako ti je resen monitoring i snimanje.
 
Odgovor na temu

romeo-xix
Zvornik

Član broj: 59301
Poruke: 94
*.teol.net.



Profil

icon Re: Usnimavanje vokala + reverb.22.10.2010. u 12:18 - pre 164 meseci
Pozdrav..Hvala na odgovorima.
Aco,nista posebno od opreme..Karta 1616m (EMU),.Mikrofon ukljucujem u mikro dok,znam da poznajes tu kartu dobro.
Sve je lepo namesteno u Cubaseu,kad se tice latencije itd..Kad snimam vokal ili instrument ide ispod 10ms.
Mislio sam da postoji opcija slusanja na suvo,iako je efekat na insertu ili sendu,dodat pevacu..
Send si mislio putem nove FX trake???ili???

mpc
 
Odgovor na temu

romeo-xix
Zvornik

Član broj: 59301
Poruke: 94
*.teol.net.



Profil

icon Re: Usnimavanje vokala + reverb.22.10.2010. u 12:23 - pre 164 meseci
Mislim da veliki broj pevaca i dobrih producenata,nema nista protiv snimanja sa malo reverba,da bi pomogao pevacu u samom ambijentu.
A,ponavljam,producent slusa na suvo,u realnom vremenu.
mpc
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Moderator
Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Usnimavanje vokala + reverb.22.10.2010. u 13:18 - pre 164 meseci
Citat:
romeo-xix:  A,ponavljam,producent slusa na suvo,u realnom vremenu.


O.K.
Radite kako ste navikli i osmislii. Ono je bilo čisto moje privatno razmišljanje

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
93.87.4.*



+30 Profil

icon Re: Usnimavanje vokala + reverb.22.10.2010. u 13:51 - pre 164 meseci
Pretpostavljam da ti hoces da cujes suv vokal, a da pevacu ide efektiran? Ne znam u cemu je problem da i ti i pevac slusate isti materijal, bez obzira da li je efektiran ili suv?
E, sad...sto se tice te egzibicije...sad nemam ispred sebe Cubase da bih konkretno isprobao to sto mi je na umu, ali posto 1616m ima vise izlaza, mogao bi da to iskoristis tako sto ces postaviti dva audio tracka za vokal. Input na oba tracka ce biti isti (sa mikrofonskog ulaza), a outpute razdvojis - prvi kanal ce ici na prvi izlaz kartice, a drugi na drugi. Oba namestis da salju monitoring (ona ikonica sa malim zvucnikom), ali ces snimanje aktivirati samo na jednom. Na drugi kanal, koji saljes ka pevacu, ubacujes reverb, tako da ce on cuti obradjen kanal, dok ce prvi kanal, koji koristis samo za snimanje, ici ka tebi u suvoj varijanti. To je ono sto mi trenutno pada na pamet. Nisam nikada radio takvu peripetiju (koja je bespotrebna).

Naravno, za sve ovo potrebno i neko pojacalo za slusalice sa dve odvojene grupe, npr. OVO.

Generalno, reverb za pevaca kao neka vrsta psihicke podrske je dobra stvar (cak valja ubaciti i neku malu kompresiju pre reverba) zato sto pevac dobija osecaj prostora i pruza opusteniju interpretaciju. To moze da bude bilo koji reverb koji ce njemu da prija, jer se isti ionako nece usnimavati na track.
Jedino sto mi nije jasno zbog cega bi ti morao da slusas suv vokal...slusaces ga kasnije, kad uklonis reverb iz tracka :)
 
Odgovor na temu

romeo-xix
Zvornik

Član broj: 59301
Poruke: 94
*.teol.net.



Profil

icon Re: Usnimavanje vokala + reverb.22.10.2010. u 15:08 - pre 164 meseci
Dobre ideje oko duplih traka..medjutim i dalje kontam da ima jednostavna opcija u samom kanalu Cubasea..ali eto..
Slusanje na suvo je "ono"valjda neki standard..:))
Ali ok..Moze se navikavati svakako..
Cilj moje poruke je sto sa mislio da ne znam banalnu funkciju u Cubase..eto..
A ispada da nije tako..
mpc
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Usnimavanje vokala + reverb.22.11.2010. u 23:36 - pre 163 meseci
pa mozda sam nesto istripovao, ali cini mi se da ima mnogo prostija varijanta, mada nisam nesto iskusan u kjubejzu, u protulsu sam skoro siguran da ovo moze...


dakle, ovako:

1. otvoris jedan aux (send), i das mu izlaz na neki drugi izlaz koji ne koristis za stereo out sebi... to saljes njemu u slusalice
2. audio kanal u koji usnimavas sendujesh na prvi aux, nazovimo ga "slushanje"
3. otvoris drugi aux, na koji vezes reverb, i na taj aux saljes audio kanal koji se usnimava. na kraju samo taj isti aux sendujesh na aux slushanje, ali da bude postfader, send odvrnes, a sebi smanjis na fejderu do kraja i to bi bilo to...


izvinjavam se unapred ako ne uvidjam neki zaeb i unosim zabunu...
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Usnimavanje vokala + reverb.

[ Pregleda: 3009 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.