Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Epikurova pitanja

[es] :: Nauka :: Epikurova pitanja

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15220 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
79.101.252.*



+3 Profil

icon Re: Epikurova pitanja29.06.2008. u 17:25 - pre 192 meseci
Citat:
Nedeljko: Nisam siguran da se 10 u binarnom sistemu izgovara kao "deset". Pre bih rekao "jedan nula", jer "deset" označava broj, to jest količinu, koja ne zavisi od načina na koji ćeš je zapisati.


Ako reči 'deset' daš značenje desetice brojne osnove sa kojom radiš, stvari izgledaju ovako:

01. Dekadno 2 je u binarnom jedna desetica - dakle 'deset'. Deset desetica je 100, itd...

10. U oktalnom sistemu se broji: 1,2,3,4,5,6,7,10,11,itd. Dakle, dekadski broj 8 je jedna desetica u oktalnom sistemu.
Deset oktalnih desetica je 100 (jedna stotina oktalno), ili 64 dekadski.

11. U heksadecimalnom se broji: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F,10,11,.... Dekadski 16 je jedna desetica heksadecimalno ...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Epikurova pitanja30.06.2008. u 14:19 - pre 192 meseci
10, 18, 456 nisu brojevi ni u jednom "sistemu". Treba razdvojiti dve stvari:

1. Brojevi su kolicine. Dakle, dve (babe) i tri (zabe) svakako predstavljaju kolicinu od pet (objekata).
2. Brojeve mozemo zapisivati na razne nacine.Danas su najrasireniji pozicioni sistemi zapisivanja brojeva, a medju njima posebno dekadni.

10 nije nikakav broj, vec zapis kome pridruzujemo nekakvo znacenje. Jedno su brojevi, a drugo zapisi brojeva. Ne postoje binarni i dekadni brojevi, vec binarni i dekadni zapisi brojeva. Jedan isti broj se u binarnom sistemu zapisuje kao 1100100, a u dekadnom kao 100. Ne radi se tu o razlicitim brojevima (naprotiv, radi se o istom broju), vec samo zapisima istog broja u razlicitim sistemima.

Koliko se ja razumem u srpski jezik, izraz "pedeset osam" ne oznacava zapis broja, vec sam broj, koji je tacno odredjen, a da li ces ti da ga zapises rimskim sistemom zapisivanja brojeva kao LVIII ili dekadnim pozicionim sistemu zapisivanja brojeva kao 58 ili u heksadekadnom pozicionim sistemu zapisivanja brojeva kao 3A, to je tvoja stvar.

Citat:
Fitopatolog: Ako reči 'deset' daš značenje desetice brojne osnove sa kojom radiš, stvari izgledaju ovako:


U tome i jeste stvar da pojam desetice nema veze sa izabranim sistemom zapisivanja brojeva, vec sa kolicinom koju predstavlja. Kako ces zapisivati kolicine to je tvoja stvar. "Desetica" se u binarnom pozicionom sistemu zapisivanja brojeva pise kao 1010.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
79.101.236.*



+3 Profil

icon Re: Epikurova pitanja30.06.2008. u 19:16 - pre 192 meseci
Citat:
Nedeljko:
10 nije nikakav broj, vec zapis kome pridruzujemo nekakvo znacenje. Jedno su brojevi, a drugo zapisi brojeva.


Slažem se, ali onda pročitan i naglas izgovoren zapis 10 takođe nije broj već zvučna slika zapisa broja. Ako ga ne izgovorim, to je onda mentalna slika. Mogu da ga opišem mom gluvonemom prijatelju putem znakovnog pisma. Ili Brajevim pismom. U primitivnim društvima su ljudi zbilja vezivali brojeve za količine (ovaca, konja, itd.) ali mislim da danas imamo i primerenije definicije za ovaj pojam.


Citat:
Nedeljko: Koliko se ja razumem u srpski jezik, izraz "pedeset osam" ne oznacava zapis broja, vec sam broj, koji je tacno odredjen, a da li ces ti da ga zapises rimskim sistemom zapisivanja brojeva kao LVIII ili dekadnim pozicionim sistemu zapisivanja brojeva kao 58 ili u heksadekadnom pozicionim sistemu zapisivanja brojeva kao 3A, to je tvoja stvar.


Kada pročitaš broj 58, to znači da je reč o 5 desetica i 8 jedinica. Ako naglasiš da je 58 heksadecimalan broj, tada je opet reč o 5 desetica (ovog puta heksadecimalnih) i 8 jedinica. Ovo je sasvim jednostavno pravilo.

Eto Nedeljko, rascepismo nas dvojica (ili dva, ili 2, ili 10 binarno) dlaku na 100 delova! (naravno, u binarnom zapisu).
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Epikurova pitanja01.07.2008. u 16:11 - pre 192 meseci
"Pedeset osam" je svakako pet desetica i osam jedinica, s tim sto rec "desetica" oznacava kolicinu (broj napisanih dolara u zapisu "$$$$$$$$$$"), a ne osnovu brojnog sistema.

Citat:
Fitopatolog: Slažem se, ali onda pročitan i naglas izgovoren zapis 10 takođe nije broj već zvučna slika zapisa broja.


Tacno, govorni jezik je jos jedan nacin da se predstave brojevi U C-u je 77==0x4d, jer su 77 i 0x4d razlicite reprezentacije iste konstante, to jest, i jednom i drugom zapisu se pridruzuje isto znacenje i to isto znacenje se pridruzuje zvuku koji nastaje izgovaranjem "sedamdeset sedam" ako se dogovorimo da ga interpretiramo u srpskom jeziku. Srpski jezik ne zna nizakakve "brojne sisteme", osim kada ciframa zapisujes broj, kada je deset jedina osnova koja postoji u (pisanom) srpskom jeziku.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
79.101.236.*



+3 Profil

icon Re: Epikurova pitanja01.07.2008. u 21:29 - pre 192 meseci
Citat:
Nedeljko: Srpski jezik ne zna nizakakve "brojne sisteme", osim kada ciframa zapisujes broj, kada je deset jedina osnova koja postoji u (pisanom) srpskom jeziku.


Gde si to našao? Kod Vuka nema...
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
92.241.128.*



+196 Profil

icon Re: Epikurova pitanja02.07.2008. u 01:41 - pre 192 meseci
Ja mislim da ovaj Epikur nije imao pojma o pozicionim brojnim sistemima.
Oni su imali nekakve kombinovane sisteme zapisivanja.

A pozicionih brojnih sistema ima raznih.Naprimjer,

Ako u nekom pozicionom brojnom sistemu vrijedi:
40020-30111=4301 ,i još 3021/121=101, napisi kako bi broj 10101
iz ovog brojnog sistema glasio u binarnom.Lako je ovo riješiti.

O ovome je već bilo riječi prije više godina, ali nije loše obnoviti gradivo.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Epikurova pitanja02.07.2008. u 11:05 - pre 192 meseci
Citat:
Fitopatolog: Gde si to našao? Kod Vuka nema...


A jel ima kod Vuka heksadekadnih zapisa? Daj, nadji mi to molim te.

Citat:
zzzz: Ako u nekom pozicionom brojnom sistemu vrijedi:
40020-30111=4301 ,


Taj pozicioni sistem ne postoji jer bi iz 4301+30111=40020 sledilo (posmatranjem cifara na pozicijama najmanje težine) 1+1 kongruentno nuli po modulu b, gde je b osnova sistema. To je moguće samo u slučaju b=2, ali u binarnom sistemu nemamo cifre 2,3 i 4.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.nis-naftagas.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Epikurova pitanja02.07.2008. u 11:22 - pre 192 meseci
Citat:
Nedeljko: A jel ima kod Vuka heksadekadnih zapisa? Daj, nadji mi to molim te.


Pogledaj:

http://pbunjak.narod.ru/gosti/deset.htm

naročito deo:

"Među filološke arhivalije pohranjeno je mišljenje (koje je kod nas zastupao L. Zima) da je roditelj junačkog deseterca (i niza drugih stihova) praindoevropski tetrametarski šesnaesterac."

Dakle, hexadecimalni je stariji!!!
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
92.241.128.*



+196 Profil

icon Re: Epikurova pitanja02.07.2008. u 12:53 - pre 192 meseci
Citat:
Nedeljko: Taj pozicioni sistem ne postoji jer bi iz 4301+30111=40020 sledilo (posmatranjem cifara na pozicijama najmanje težine) 1+1 kongruentno nuli po modulu b, gde je b osnova sistema. To je moguće samo u slučaju b=2, ali u binarnom sistemu nemamo cifre 2,3 i 4.


Ja tvrdim da ovo jest korektno u jednom pozicionom sistemu.I u tom sistemu svaki
broj se može zapisati i to na jednoznačan način.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

.sasa.

Član broj: 181517
Poruke: 22
82.117.202.*



+36 Profil

icon Re: Epikurova pitanja04.07.2008. u 11:08 - pre 192 meseci
Nedeljko, Magician:

Ne, nije plitko razmisljanje, naprotiv. Hocu da kazem da je sve relativno i da mi gledamo na stvari iz subjektivne perspektive, sto je normalno ali ne i uvek najblize istini.
Hajde recimo da postavimo unistenje covecanstva kao nesto sto svi smatramo za 'apsolutno zlo'. Taj dogadjaj sa nase subjektivne perspektive i jeste apsolutno los, ali sa objektivne perspektive mozda i nije jer bi se mozda posle nas razvila neka druga rasa i za njih bi nase unistenje bio dobar dogadjaj jer bez toga oni ne bi evoluirali. Analogno tome, nase dobro je sto se dinosaurusima desilo zlo.

Eto.
 
Odgovor na temu

Magician
miroslav mrsic

Član broj: 184069
Poruke: 7
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Epikurova pitanja05.07.2008. u 16:32 - pre 192 meseci
e fitopatolog i nedeljko puno ste se udaljili od teme stvarno bilo bi lepo da sad prekinete sa tim, prvo ste se udaljivi od glavne teme, a potom i od svoje udaljene teme
sasa:
kao sto sam vec rekao: razumem da UVEK mozes ici u apsoluti relativitet ali to je besmisleno
to sa dinosaurusima uopste nije analogno, u to doba nije bilo dobra i zla, jer se dobro i zlo javljaju sa svescu o dobrom i zlom, tako da kakvo god "zlo" da se desilo ono se nije moglo registrovati, a ukoliko se to ponovi sa covecanstvom smatrao bi to takodje kao evolucijski cin, naravno samo ako se dogodi samo od sebe, ako je neko od ljudi zasluzan za to onda bi bilo "apsolutno zlo" kako ti kazes
i to sto zoves "objektivnom perspektivom" to postoji samo ako Bog postoji, a ako Bog kaze '"NE UBIJ" onda je nasa subjektivna perspektiva=objektivnoj
takodje ti zanemarujes pitanje: Ako bi covecanstvo nestalo da li bi doslo to novog zivota sa svescu o zivotom?.
Eto. :D



[Ovu poruku je menjao Magician dana 05.07.2008. u 17:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Epikurova pitanja05.07.2008. u 19:33 - pre 192 meseci
@Fitopatolog

Deseterac i šesnaesterac nisu nikakavi sistemi za zapisivanje brojeva, već pesničke forme, kao i akronim. Dakle, kod Vuka nema heksadekadnog sistema.

Citat:
zzzz: Ja tvrdim da ovo jest korektno u jednom pozicionom sistemu.I u tom sistemu svaki
broj se može zapisati i to na jednoznačan način.


Dobro, u redu, pobedio si, neću više time da se bavim. U svakom slučaju ne postoji prirodan broj b>4 takav da u pozicionom sistemu sa osnovom b i ciframa 0,...,b-1 u kome to važi, a ima sistema i sa kompleksnim osnovama. Donald E. Knut je dokazao da se u sistemu sa osnovom i-1 (i je imaginarna jedinica) i skupom cifara {0,1} može predstaviti svaki kompleksan broj na tačno jedan način (dao je geometrijski dokaz). No, time ne želim da se bavim.

@.sasa.

Svejedno, nisi mi odgovorio na pitanja koja sam na početku postavio.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
93.86.118.*



+3 Profil

icon Re: Epikurova pitanja05.07.2008. u 21:26 - pre 192 meseci
Citat:
Nedeljko: @Fitopatolog

Deseterac i šesnaesterac nisu nikakavi sistemi za zapisivanje brojeva, već pesničke forme, kao i akronim. Dakle, kod Vuka nema heksadekadnog sistema.


Svakako da JESU HEKSADECIMALNI i DEKADSKI ZAPISI. Stihova. Nisu brojeva - direktno. Ali ako uzmeš u obzir BROJ SLOGOVA u jednom stihu - jesu. Da ne zaboravimo, heksadecimalni je stariji!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Epikurova pitanja05.07.2008. u 22:59 - pre 192 meseci
5_dec, 5_hex, 101_bin i sl. su sve 'pet'
i stari rimljani su rekli 'pet' po latinsko (kako god se vec kaze) a ne 'V' ..
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

.sasa.

Član broj: 181517
Poruke: 22
82.117.202.*



+36 Profil

icon Re: Epikurova pitanja07.07.2008. u 09:50 - pre 192 meseci
Magician:

Citat:
kao sto sam vec rekao: razumem da UVEK mozes ici u apsoluti relativitet ali to je besmisleno
to sa dinosaurusima uopste nije analogno, u to doba nije bilo dobra i zla, jer se dobro i zlo javljaju sa svescu o dobrom i zlom


Sto znaci da 'dobro' i 'zlo' u stvari ne postoje vec su samo proizvod naseg tumacenja sveta oko nas. To je ono o cemu govorim.

Nedeljko:

Pitanja su suvisna jer ovde raspravljamo o samoj definiciji dobra i zla.

P.S. stvarno ste smorili sa hexadecimalnim brojevima :)
 
Odgovor na temu

Magician
miroslav mrsic

Član broj: 184069
Poruke: 7
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Epikurova pitanja08.07.2008. u 17:52 - pre 192 meseci
pa nije bas to ono o cemu govoris... aj opet procitaj svoje postove, a potom moje replike
ovu repliku si izvuko iz konteksta i stavio kao da time ja dokazujem tvoj stav, a ona je bila namenjena za suprotno
p.s po drugi put: prekinite sa heksaultramegagiga zapisima, vidim da ste umni i obrazovani ali postujte temu
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Epikurova pitanja08.07.2008. u 21:30 - pre 192 meseci
@Fitopatolog.

1. OK, šesnaesterac i deseterac su sistemi za predstavljanje stihova. Predstavi mi jedan isti stih u oba "sistema". Predstavi mi stih u šesnaestercu ili desetercu u bilo kom drugom "sistemu" zapisivanja stihova.

2. OK, šesnaesterac i deseterac su indirektno sistemi za predstavljanje brojeva. Predstavi mi (indirektno) broj 5 u tim "sistemima". Može li bar jedan od tih "sistema" da predstavi bar dva broja?

Šesnaesterac i deseterac su "sistemi" za predstavljanje stihova onoliko koliko je skup parnih P svih brojeva "sistem" za predstavljanje brojeva. Mešaš pojmove predstavljanja objekata i osobina objekata. Predstavljanje elemenata skupa A (recimo prirodnih brojeva) elementima skupa B (na primer konačnih nizova cifara) je injektivno (ili 1-1) preslikavanje skupa A u skup B i ne vredi mnogo ako skup A nema bar dva elementa. Osobine elemenata skupa A su zapravo podskupovi skupa A (pa za element skupa A kažemo da ima tu osobinu ako pripada tom podskupu). Iz skupa svih stihova možeš izdvojiti podsku onih koji imaju određeni broj slogova. To je osobina stiha. Stihove pak predstavljamo konačnim nizovima simbola izabranog alfabeta, pa isti stih možemo predstaviti latiničnim i ćiriličnim zapisima, a možemo i na mnoge druge načine (konačnim nizovima nula i jedinica na primer).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Epikurova pitanja08.07.2008. u 21:40 - pre 192 meseci
Predstavljanje skupa A elementima skupa B može biti i nešto šire od onoga što sam napisao - bilo koje surjektino (na) preslikavanje podskupa skupa B u skup A. Time dozvoljavamo da se isti element skupa A na različite načine preko elemenata skupa A. Recimo da dopustimo 5, 2+3, 1+4 itd. ka različita predstavljanja broja 5.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
77.46.206.*



+3 Profil

icon Re: Epikurova pitanja22.07.2008. u 20:36 - pre 191 meseci
Citat:
Nedeljko: @Fitopatolog.

2. OK, šesnaesterac i deseterac su indirektno sistemi za predstavljanje brojeva. Predstavi mi (indirektno) broj 5 u tim "sistemima". Može li bar jedan od tih "sistema" da predstavi bar dva broja?


Baš sam zabrazdio. Da probam da se izvadim: Posmatrajmo sledeću uređenu četvorku BS (S,I,PP,PS) gde je
S - skup svih slogova iz srpskog jezika ( npr. {vi, no, pi, je, kra, lje, vi, ću, Mar, ko, ... })
I - skup interpunkcijskih simbola ( npr. {, . ! ? " " ...})
PP - skup pravila produkcije kojima se iz skupa S i I formiraju pesme u šesnaestercu (desetercu)
PS - početno stanje (t.j. prvi stih), sastavljen od elemenata iz S i I

Pesma (brojni sistem) se pravi tako što se krene od PS i primenjuju pravila PP. PS odgovara broju 1, sledeći stih je br.2, itd. Brojni sistem je ustanovljen uređenom četvorkom BS.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Epikurova pitanja27.07.2008. u 19:51 - pre 191 meseci
Sistemi za zapisivanje stihova bi mogli biti ćirilični i latinični jer isti stih možeš zašisati u oba sistema. Sa druge strane, ne možeš isti stih zapisati u desetercu i šesnaestercu. Znači, to su osobine ili forme stihova, a ne sistemi za njihovo zapisivanje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Epikurova pitanja

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15220 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.