Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gravitacija "rusi" Boga

elitemadzone.org :: MadZone :: Gravitacija "rusi" Boga

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6911 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Gravitacija "rusi" Boga06.09.2010. u 22:18 - pre 166 meseci
Hmm pa nije bas tako - to ima smisla u kontekstu generalne teorije relativnosti, gde bi sa singularitetom u velikom prasku "vreme" prestalo da ima smisla.

To uopste ne znaci da je sva ta energija/materija nestala ako se gleda "u nazad" - vec samo da je koncept vremena kao dimenzije prestao da postoji u tom momentu. Sa druge strane, taj singularitet je opet mogao postojati i "pre" toga ("pre" u nekom imaginarnom vremenu ili vremenu koje je nevezano za "nas" prostor/vreme).

Opet, sve to je potpuno diskutabilno jer je GTR prilicno neupotrebljiva u momentima "velikog praska" pa je prilicno neizvesno sta se tacno desavalo sa energijom/materijom u tim momentima, a samim tim i sa dimenzijom vremena. Mozda singulariteta nije ni bilo - stavise, mnogi fizicari smatraju da su singulariteti samo posledica nesavrsenosti GTR i da ce u nekoj buducoj kompletnijoj fizici singulariteti biti proslost.

Sve u svemu... daleko smo mi od pouzdanog odgovora na to pitanje. A i odgovor, ako ga bude bilo, prilicno sam siguran nece biti jednostavno objasnjiv nama laicima ;-)

A i nije bas da mozemo da konstruisemo neutronske zvezde ili crne rupe pa da ih ispitujemo...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Gravitacija "rusi" Boga06.09.2010. u 22:54 - pre 166 meseci
Teorija velikog praska jeste teorija o početku sveta. Kako je tačno izgledao, ne zna se, ali je ustaljeno stanovište da vreme ima početak.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Gravitacija "rusi" Boga07.09.2010. u 00:39 - pre 166 meseci
Kad vec spominete velik prasak... Postoji li teorija o tome da se materija ciklicno siri i skuplja. Da je "veliki prasak" samo pocetak sirenja ovog naseg svemira. A da je nas svemir samo jedan u beskonacnom nizu. ? Negde sam to bio slusao ili citao ali zaboravio sam kako se teorija zove i od koga je.
Takodje su spominjali da bu u svakom od tih svemira i zakoni fizike i konstante mogle biti drugacije.

Toga sam se bio setijo jednom kada sam citao da istocnjacke religije opisuju slican ciklus koji se beskonacno ponavlja. Zbog toga mi se cini da religije isto opisuju pojave iz fizike ali na bajkovit nacin. Drugim recima, ne moze se komplikovana i apostraktna stvar objasniti svakome, Na primer da morate nesto komplikovano i apstraktno objasniti detetu, pricu bi morali smeksati, pojednostaviti i uciniti slikovitijom da bi bila prihvatljiva.
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Gravitacija "rusi" Boga07.09.2010. u 05:25 - pre 166 meseci
Istocnjacke religije - citaj Budizam, i nije bas neka religija kao sto je mi dozivljavamo. Prije da se to moze nazvati filozofijom.
Sto se tice "nasih" religija, sve se svodi na kretivni rad viseg bica.
I tako - puf, i bi rijec, puf, i bi svjetlo, puf - razdvoji nebo i zemlju, puf i stvori covjeka...
A jednog dana, kako kaze vjera (valjda iz potrebe da nas uplasi) - i "puf unisti covjeka". E tu meni nesto bas ne stima ali dobro. Vise volim objasnjenje fizike i Hokinga...
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Gravitacija "rusi" Boga07.09.2010. u 06:17 - pre 166 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Sto se nauke tice, to "nesto" moze da postoji oduvek.


Primetiti da u drugom konceptu Bog postoji oduvek, inace ko bi stvorio univerzum (ili poduniverzum, Bog bi valjda trebao da se nalazi u necemu, gde bi obitavao...)

Lomiti mozak sa pitanjima sta se dogodilo pre 15-tak milijardi godina... bolje da neko smisli npr. hladnu fuziju pa da imamo neke koristi od svega toga.
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6280

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Gravitacija "rusi" Boga07.09.2010. u 09:28 - pre 166 meseci
Citat:
Stranger2: Kad vec spominete velik prasak... Postoji li teorija o tome da se materija ciklicno siri i skuplja. Da je "veliki prasak" samo pocetak sirenja ovog naseg svemira. A da je nas svemir samo jedan u beskonacnom nizu. ? Negde sam to bio slusao ili citao ali zaboravio sam kako se teorija zove i od koga je.


DOnedavno se tak omislilo: da se svemir počeo širiti posle velikog praska, i da polako usporava dok se usporavanej ne yaustavi a onda počinje sažimanje.

A onda su nedavno utvrdili da se širenje svemira u stvari ubrzava, tako da su ranije ideje propale i sada se sve mora objašnjavati iz početka.


 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Gravitacija "rusi" Boga07.09.2010. u 09:51 - pre 166 meseci
Ne budi tako tendenciozan. Ne mora se sve objasnjavati iz pocetka.
Jednostavno, sirenje svemira ne usporava kao sto je u pocetku bilo misljenje, nego i dalje ubrzava. I postoje neke ideje i teorije o tome zasto se to desava.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Gravitacija "rusi" Boga07.09.2010. u 10:48 - pre 166 meseci
Pa, to je problem sa nedokayanim teorijama. Tu se pravi prevelika ekstrapolacija, na osnovu onoga [to danas merimo, tako da je i greška u skladu sa tim, ali postepeno naša shvatanja postaju sve tačnija.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Gravitacija "rusi" Boga

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6911 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.